ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.10.2013
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 30.10.13
AUG-2013

Anul 2013 ultimul an in care ma mai duc la acest resort

Anul acesta a fost al 3-lea an la rand in care am mers in acest resort. Am fost multumit, in special datorita faptului ca fata mea s-a simtit minunat, la spectacolele de seara. Pana in aceasta vara, am avut numai cuvinte de lauda, cazarea ok (pretul de 600 euro a fost pentru un apartament de 2 camere, acest lucru este important cand mergi cu un copil mic), mancarea arhisuficienta la cele 2 mese oferite - mic dejun si pranz.

In schimb, in vara asta, lucrurile s-au cam schimbat, in sensul in care pe plaja nu mai gaseai sezlonguri libere, desi erau incluse in pret si seara, la cina, nu mai gaseam locuri la masa, iar seful de sala facea rezervari celor care ii ofereau o mica atentie! Cred ca s-au gandit sa rezolve problema cu aglomeratia, si au rezolvat-o! Au marit preturile pentru vara 2014, astfel, ca, daca in vara 2013, pretul pentru un sejur de 5 nopti pentru o familie, in luna august era de 1040 euro (cu early booking il scoteai la aprox 600 euro), in vara 2014 (tineti-va bine!) pretul este de 1450 euro, redus 920 euro! Asa se rezolva la noi in Romania! Probabil ca vara 2014, o voi petrece in Bulgaria, unde cu 600 euro in luna august, cu siguranta voi gasi o oferta care sa imi satisfaca cerintele. PS: in Bulgaria cu 600 euro ai ALL INCLUSIVE!

Trimis de florian2013 in 30.10.13 23:41:05
Validat / Publicat: 31.10.13 07:57:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 3435 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florian2013); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[31.10.13 07:58:25]

@florian2013: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

[31.10.13 18:50:08]

Mie imi pare rau de toata lumea care cheltuie foarte multi bani pentru resorturi din Romania sau Bulgaria, cand in aceleasi perioade se poate merge in Grecia, Turcia...

Iti scriu pentru ca am o colega care s-a incapatanat sa mearga si ea 2 ani consecutiv la hotelul de care scrii si tu si-n fiecare an copii au facut toxico-infectii de la mancare din hotel...

Inainte sa te hotarasti pentru Bulgaria, te sfatuiesc sa te uiti cu atentie peste tot sa vezi impresiile, eu am sesizat ca serviciile si calitatea mancarii sunt deja sub standarde.

Ai vot maxim de la mine, pentru debutul tau si nu neaparat pentru continutul review-ului (ca nu am prea inteles inafara de balmajeala cu preturile, mare lucru)

florian2013AUTOR REVIEW
    [31.10.13 22:12:23]

@carmen_22_09: Multumesc pentru sfat. Cred ca si eu, probabil ca si colega ta, a considerat ca distanta este importanta, atunci cand mergi in vacanta cu un copil mic. Fata noastra, cel putin, nu rezista prea mult timp in masina. Iar varianta cu avionul, cred ca depaseste cu cel putin dublu varianta Phoenicia.

Mersi pentru vot, pe viitor, o sa fiu mai coerent in ceea ce am de transmis.

Concluzia mea era ca preturile au devenit totusi, mult prea mari, pentru ceea ce iti ofera.

ravenala22
    [02.11.13 22:11:59]

Alege bulgaria... duni... pretul este inca accesibil... calitatea nu prea s-a schimbat...

[23.06.14 12:55:23]

Buna ziua!

Va multumim pentru review-ul dumneavoastra!

Dorim sa va spunem ca numarul sezlongurilor de pe plaja a fost suplimentat, si avem in prezent aproximativ 1000.

Angajatii nostrii nu fac favoruri contra unei sume de bani, si cel mai probabil situatia pe care ati prezentat-o dumneavoastra este reala din punct de vedere al lipsei locurilor, nu si a rezervarii acestora. Locurile se rezerva in functie de solicitari, in ordinea sosirii lor, pentru a-la-carte.

Preturile sunt corecte din punct de vedere al raportului calitate, facilitati, servicii-tarife, si puteti beneficia de reduceri substantiale daca profitati de ofertele noastre speciale.

Phoenicia Holiday Resort este gandit si conceput, in special, pentru familiile cu copii si pentru cei care isi doresc o vacanta linistita, departe de agitatia din centrul statiunii Mamaia.

Cele sapte corpuri de cazare gazduiesc aproximativ 420 de spatii de cazare impartite in studio-uri, apartamente cu doua si apartamente cu trei camere.

Curtea interioara este alcatuita dintr-o gradina plina cu flori, foisoare, leagane si hamace, sase piscine cu apa incalzita, atat pentru copii, cat si pentru adulti, una din ele fiind acoperita, baruri, restaurante, terasa orientala, teatru de vara, locuri de joaca pentru copii, gradinita, magazine si centru de jocuri, toate pentru a va asigura o vacanta de vis!

Daca va schimbati preferintele, noi va asteptam la Phoenicia Holiday Resort!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][3 voturi]
    Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
    [23.06.14 13:53:37]

@PhoeniciaHR: Frumos raspunsul dvs.

Eu ca turist roman apreciez cand se tine cont de parerile exprimate pe acest site!

Toata lumea are de castigat din aceasta comunicare.

Apreciez ca foarte utile toate informatiile pe care le oferiti, in acest ecou!

[24.06.14 16:14:14]

@carmen_22_09: Buna ziua!

Va multumim pentru aprecieri si sustinere!

Asa cum ati spus si dumneavoastra, atat hotelierii, cat si turistii, au de castigat datorita acestor review-uri, si raspunsuri la review-uri.

Ca si gazde, noi reusim sa ne mentinem la standarde inalte datorita turistilor care ne impartasesc opinia lor fata de Phoenicia Holiday Resort!

iulian68
    [28.06.14 10:40:33]

@florian2013: La banii aia (600) sa stii ca gasesti loc si in Grecia! Si te mai intorci si cu bani! (nu multi, dar la ambitie!)

[29.06.14 20:28:42]

@iulian68: Asa zic si eu ca la banii aia si mai putin chiar gasesti Grecia la conditii foarte bune numai ca familiile cu copii micuti nu se prea expun la drumuri lungi, desi Grecia e la o ora cu avionul (ma refer la Salonic) din Bucuresti.

Las, ca o sa creasca copilasii si se vor incumeta parintii lor sa faca drumuri mai lungi cu masina sau avionul.

Resortul de la Phoenicia arata ca cele din Antalya, am vazut multe poze la colega mea si e de vis, asa cum o citam pe ea, in doi ani consecutiv copii ei au facut toxi-infectii de la mancare, sa fie ei oare mai sensibili... intr-un an cica vreo 5-6 copii au ajuns chiar la spital...

Nu e subiectul nostru, nici Phoenicia, nici copii mici, insa am apreciat in acelasi timp si replica din partea hotelului prin care dau dovada de interes fata de opiniile turistilor.

iulian68
    [30.06.14 04:39:33]

@carmen_22_09: Iti multumesc ca existi, draga mea colega, si nu ma lasi "singur" niciodata! Am observat asta si ma bucura nespus! Asa stiu sigur ca nu voi gresi cu nimic daca vii repede-repede in urma mea si ma citesti! Concediu placut, stiu ca mai aveti un pic, si sper sa va revedem cat mai curand!!!

[08.07.14 13:43:35]

@iulian68: Intradevar, puteti opta pentru vacante cu destinatia, Grecia, Bulgaria, poate si Turcia pentru aproximativ aceiasi suma de bani, insa, unde este mai bine ca acasa?

Phoenicia Holiday Resort ofera serviciile si facilitatile pe care le intalniti si la resort-urile din afara, conceptul fiind de "vacanta ca-n afara, la tine in tara".

Descrierea detaliata a complexului o regasiti mai sus, si daca v-am facut curiosi, va invitam sa ne urmariti si pe platformele social-media, dar, mai ales, sa ne vizitati pentru a va bucura de ceea ce Phoenicia Holiday Resort semnifica!

voyager
    [08.07.14 13:52:06]

@PhoeniciaHR: în sfârşit un răspuns cvasi-perfect - evoluează, pare/vede-se - şi consilierii, nu doar hotelul

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [08.07.14 13:59:44]

@PhoeniciaHR:

... insa, unde este mai bine ca acasa?

Un răspuns excelent la această întrebare am citit aseară în șirul discuțiilor despre o pensiune tot de pe la noi și suna cam așa:

acolo unde te simți oaspete, nu client

Din păcate, observ în continuare chiar și în scrierile turiștilor care au fost mulțumiți la PHR, că la aspectul acesta încă mai aveți MULT de lucru...

[08.07.14 14:10:13]

@carmen_22_09: Multumim pentru aprecieri!

Fara falsa modestie, Phoenicia Holiday Resort arata minunat si este de departe unic pe litoralul romanesc.

Perfectiune nu exista, deci nu putem spune ca suntem perfecti, insa ne straduim sa oferim cele mai bune servicii si facilitati pentru oaspetii nostri.

Ne pare rau pentru situatia neplacuta a colegei dumneavoastra.

Noi nu detinem nicio informatie precum ca vre-un turist ar fi ajuns la spital cu toxi-infectie alimentara dobandita de la mancarea pe care a servit-o in cadrul restaurantelor resort-ului, insa vom analiza aceasta situatie.

Va garantam ca produsele folosite la preparearea mancarii sunt 100% naturale si proaspete, posibilitatea de toxi-infectie alimentara fiind 0.

Este posibil ca alti factori sa fi declansat starea copiilor (expunerea excesiva la soare de exemplu).

Va asteptam alaturi de noi pentru a va bucura de tot ce inseamna Phoenicia Holiday Resort!

[08.07.14 14:41:44]

Pentru noi cei care ne calca pragul sunt "oaspeti", nu "turisti", iar noi le suntem "gazde", nu "agenti economici din domeniul turismului-hotelieri".

Dati-ne voie sa va contrazicem putin, spunandu-va ca exista un numar impresionant de oameni care se simt ca "acasa" la noi, si cand spunem "acasa", ne referim la caldura sufleteasca, la confort si la starea de bine care ti-o ofera faptul ca iti dai seama ca "si la noi se poate".

Nu dorim sa ne credeti pe cuvant, dorim sa "verificati" cele spuse petrecandu-va o vacanta alaturi de noi!

carmen_22_09, florian2013, iulian68, PhoeniciaHR, ravenala22
    Alte impresii din această RUBRICĂPhoenicia Holiday Resort [Mamaia Sat]: