ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.11.2020
JUL-2020
Familie
REZONABIL

7 zile la Phoenicia Resort

Pandemia de corona virus ne-a obligat să ne regândim planul de vacanţă: în locul unui concediu pe Coasta Amalfitană am optat pentru un sejur pe litoralul românesc. Ne-am temut că un nou val de îmbolnăviri ne va bloca pe vreun aeroport din Italia sau că la revenirea în ţară o să fim obligaţi să intrăm în carantină, şi numai aceste gânduri ne puteau strica vacanţa.

Iniţial am fi vrut să mergem şi în acest an la Hotelul Europa din Eforie Nord, dar pentru că aici nu se mai puteau face proceduri fizioterapeutice am zis să încercăm şi altceva. Aşa că iată-ne la Phoenicia Resort din Mamaia, care ne-a fost recomandat cu căldură de un „returnist” convins, pe care l-a comparat cu un resort din Antalya. Cum imaginile de pe site şi comentariile erau promiţătoare ne-am rezervat un apartament de 2 camere, având în vedere că eram 3 adulţi. Am plătit 7300 lei pentru 6 nopţi şi nu pot spune că raportul preţ/calitate ne-ar fi avantajat.

Am fost cazaţi la complexul „Coral” , camera 202, şi pot spune că cele 4 stele pe care le afişează sunt cam la limită dacă luăm în consideraţie faptul că cel de-al treilea pat era de fapt o canapea extensibilă pe care se doarme incomod, mai ales când te ustură pielea. Iar balconul, deşi era foarte mare, avea una din laturi spre stradă de unde venea un zgomot infernal de la trafic iar cealaltă latură dădea spre o curte interioară nu prea arătoasă.

Alte detalii deranjante: furtunul de la duş curgea la racordul cu para, uneia din veiozele din dormitor îi lipsea un bec, frigiderul era o vechitură ruginită, blatul de la bucătărie era crăpat, uşa de la intrare era una metalică ieftină care se descuia cu cheia, nu cu un card. Unde mai pui că televizorul din dormitor era de tip vechi, cu tub şi cu diagonală mică, iar dacă cel din camera de zi era, cred, printre primele modele de televizor plat, însă la ambele se vedea cu purici şi erau canale puţine. Probabil şi-au zis că turiştii veniţi la mare nu prea se uită la televizor.

De altfel, multe lucruri din resort necesitau atenţie: pavajul aleilor, podeaua teraselor, mobilierul din foişoare (dar şi pernele, care erau pătate şi nu-ţi prea venea să te aşezi pe ele). Părea că redeschiderea sezonului estival i-a cam luat prin surprindere pe administratori, care încercau acum să dreagă lucrurile din mers, muncitorii lucrând mai ales seara. Acest lucru nu părea a-i deranja pe turiştii care se bucurau din plin de concediu. În consecinţă, purtatul măştii şi păstrarea distanţei fizice erau reguli complet facultative (atunci masca nu era obligatorie pe plajă). Se pare că gradul de ocupare a resortului era, la sosirea noastră, de peste 70% şi a continuat să crească.

Nu ne-a plăcut nici faptul că saltelele de pe plajă nu erau dezinfectate nici măcar seara şi că activităţile distractive implicau nerespectarea distanţei fizice recomandate. Erau, trebuie să recunosc, multe astfel de activităţi în care se puteau implica adulţii (eu am participat la programul de fitnes de la ora 10:30) iar copiii puteau participa la tot felul de concursuri. În fiecare seară erau spectacole prezentate de Anca Ţurcaşiu, destul de animate, deşi nu toate au fost de calitate.

Cât despre masă, nimic de reproşat: multe feluri de mâncare, o mulţime de ospătari cu mască şi mănuşi care să îţi pună mâncarea în farfurie fără ca lumea să se îmbulzească. Numai că noi nu suntem nişte gurmanzi.

De remarcat şi faptul că deşi sunt destule piscine, locurile cu umbră mai multă sunt rare şi sunt ocupate cu noaptea-n cap.

În concluzie, gradul nostru de satisfacţie nu a fost nici pe departe cel aşteptat, în special din cauza aglomeraţiei şi a lipsei de atenţie la detalii. Locaţia reflectă ideea de resort turcesc transpusă de un libanez pe litoralul românesc – respectiv cu destule aproximări.

Precizez însă că noi ne-am cazat la Phoenicia Holiday, nu la Phoenicia Luxury sau Royal, care sunt cotate cu 4 stele plus, respectiv 5 stele şi au atât curtea interioară cât şi locul de luat masa şi plaja separate. Cred însă că viitorul resortului nu este roz, având în vedere complexurile de clădiri cu 10 etaje aflate în construcţie în imediata apropiere a resortului şi a plajei. Cum va fi când toate vor fi date în folosinţă iar locatarii vor dori să iasă la mare?

Cât despre noi, am hotărât că atunci când vom ieşi din pandemie vom alege tot Hotel Europa din Eforie Nord pentru că aici te poţi refugia de zăduful zilei în bazinul acoperit, poţi face proceduri fizioterapeutice şi poţi sta la umbră în parc sau chiar în balconul camerei tale cu vedere spre mare. Nu că la Phoenicia Resort nu s-ar putea, dar parcă aici e mai obositor.

Trimis de marimag in 04.11.20 13:10:07
Validat / Publicat: 04.11.20 15:35:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 2949 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marimag); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 cladiri noi ce vor deveni apartamente
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

[04.11.20 15:23:09]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 101845&hid=6673.

[04.11.20 21:08:14]

krisstinnaPHONE
    [04.11.20 21:49:50]

@marimag:  La câte minusuri ai descris, eu cred că ai fost mult prea draguț cu notele

• Alte impresii din această RUBRICĂPhoenicia Holiday Resort [Mamaia Sat]:

• pagină generată în 0.035538911819458 sec