ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2013
DIN: Honolulu
ÎNSCRIS: 02.01.11
MAR-2013

Obraznicie si ignoranta

In primavara acestui an, in drum din Bucuresti spre Sighisoara, am rezervat doua nopti la acest frumos hotel si monument istoric, din Sinaia.

Rezervarea o facusem telefonic ptr. ca, citisem pe net de anumite probleme si vroiam sa clarificam aceste puncte intr-o discutie personala cu persoanele responsabile de la centrul de rezervare. Punctele problema la care fac referire au fost si presupun ca mai sunt, in special lipsa apei calde. Ni sa asigurat de mai multe ori si mie si sotiei ca vom avea apa calda la dispozitie si ca nu vor fi probleme de aceasta natura. A fost o minciuna de nota 10!!!

Am ajuns la hotel jurul orei 17. Parcarea se face in fata hotelului pe locuri publice care trebuiesc platite normal. Hotelul nu are vre-o problema cu acest punct, deci nu se singhiseste sa te indrume intrun fel sau altul, sau sa-ti ofere vre-o reducere sau alta solutie. Asta este, vezi cum te descurci.

Predarea camerei sa facut fara mari formalitati sau explicatii. Un zimbet sau urare de bun venit, nici vorba. In spatele tejghelei stateau ghemuiti de frig si rau dispusi, receptionera si un ajutor in uniforma. La predarea cheii, ultimul sa trezit din amorteala si ne-a condus in camera. Cu siguranta mirosise ca-i rost de ceva marunt. Nu sa inselat, dar in schimb noi. Bacsisul fiind degeaba.....

Camera in mare ok. Trei paturi cu vedee spre parc si foarte spatioasa. Caldura in camera era acceptabila. Mai putin acceptabil era situatia in baie. Prosoape si halaturi ok dar lipsa dop la cada si din robinet curgea doar apa rece. Dupa mai multe interventii personale la receptie cu rugamintea sa ne schimbe camera, rugaminte care nu ne-a fost onorata pozitiv, ne-am facut toaleta cu apa rece si am pornit la un mic ,,spatzier,, in centru orasului.

Ajunsi din nou in hotel, am sperat ca intre timp sa se fi rezolvat problema apei calde. Din pacate nu a fost cazul. Doamna de la receptie fiind in continuare de o obraznicie si o incapatinare de nedescris.

In consecinta am decis ca in dimineata urmatoare sa plecam si sa-i scapam pe dinsii de prezenta noastra.

Micul dejun din nou un soc. Avind in vedere faptul ca nici eu nici ceilalti membrii al familiei nu suntem mancaciosi mari, nu imi facuse in prealabil ganduri despre acest punct. Cu atit mai mult ma mirat faptul ca nici aici n-am putut gasi o solutie satisfacatoare. Fiind doar noi singurii oasepti, comanda sa facut din meniu. Preparatele foarte slabe. Untul inghetat si tare ca piatra iar gemul vai de el. Am sperat macar la o cafea buna. In schimb am avut noroc de o cafea de la un automat care s-ar fi potrivit poate intr-o sala de asteptare in gara de nord dar nu in restaurantul unui hotel de patru stele. Lingurita adusa la ceasca de cafea a fost una de plastic. Se potrivea la fix. La un hotel de patru stele.....cu o asemenea istorie si pretentii......

Ce sa mai spun... ? Imi lipsesc cuvintele. Celora de la Palace SA le pot spune doar atit: Daca voi credeti ca prin acest comportament a angajatilor si cu aceasta oferta catre oaspetii vostri va faceti vre-un serviciu, atunci cred ca o sa va inselati amarnic. Viitorul apropiat va va arata acest lucru.

Lipsa apei calde, cafea de la automat, lingurite de plastic - la un hotel de 4 * - un NO Go total.

In decursul anilor, cam din ani 80 incoace, m-am cazat la aceasta unitate in total de macar cincisprezece ori. In nici una din aceste dati nu am fost atit de dezamagiti ca de acesta data. ca atare NU RECOMAND acest hotel.

Trimis de Michaell in 22.09.13 11:38:06
Validat / Publicat: 22.09.13 15:21:42

VIZUALIZĂRI: 2119 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Michaell); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Stil si bun gust

iulian68
[22.09.13 23:06:45]

@Michaell: Imi pare rau pt experienta neplacuta, insa vreau sa-ti spun ca automate de cafea am intalnit si in Spania, la hoteluri de 4 stele... Deci nu pentru asta trebuies judecati, ci pt celelalte...

MichaellAUTOR REVIEW
[23.09.13 06:54:53]

@iulian68: iti multumesc ptr. ecoul tau.

indiferent de ceea ce-ai gasit in spania, m-ar interesa sa stiu parerea ta: daca ai fi tu managerul acestui hotel, TU ai pune un asemenea aparat intr-un salon de masa cu o arhitectura atit de frumoasa si impunatoare? mi-ai servi si TU cafeaua cu un tacim de plastic? asta m-ar interesa - nu ce-ai vazut in spania. cine spune ca spaniolii nu fac greseli?

daca-i pina acolo, hai sa-ti dau alt exemplu: ptr. ce mai expuneti si serviti vinul inbuteliat, deci in sticle (vezi AF 18) ?? exista la supermarkt vin in butelii de plastic de 10 litri. prindeti butelia cu o sirma de perete si punetii un robinet si gata. s-ar putea, undeva in spania, s-o vezi si pe asta.

iulian68
[23.09.13 14:01:18]

@Michaell: Avand in vedere vechimea si traditia acestui hotel, in primul rand m-as ocupa de renovarea sa, fara insa a schimba ceva din aspectul sau. I-as imbraca pe lucratori in costumele de epoca si as incerca sa recreez imaginile anilor de glorie. Dar nu eu sunt managerul iar ce propun eu costa, ceea ce nu e pe placul investitorului care a bagat un pic si vrea ca intr-un an, doi sa scoata de 50-100 de ori mai mult. Anul trecut facusem o rezervare acolo insa in ultima clipa am declinat-o. Pacat ca se ajunge in asemenea situatii...

andrei44*
[23.09.13 15:10:38]

@iulian68: Ai dreptate! Astea se numesc 'tunuri'. De aceea nu vor sa investeasca pentru ca se complac sa cistige mult pe moment si apoi sa vinda afacerea cuiva care va face treaba mult mai buna. Ei isi iau banul si se duc in Germania, Spania sau oriunde mai pot da un tun. Daca se mai gasesc fraieri si in Romania - si aici vor mai incerca. Asa se duce de ripa turismul cam peste tot. Am vazut in Germania multi din astia care aveau nume dar nu il respectau. Nemtii sint specialisti in asta si o spun dupa ce am fost in mai multe tari. Acest fel de 'patroni' ar trebui notati si evitati.

calatorul
[06.09.15 19:59:05]

Multumesc pentru sfaturi si avertizarea facuta, din pacate in Romania multe hoteluri traiesc din amintiri sau pacalit turistii, poate pentru ca nu toti stiu sa ceara conditii decente. Inspiratie in alegerile viitoare, sa speram ca mai bune decat la Sovata. Ce locuri, ce vremuri...

andrei44*, calatorul, iulian68, Michaell
Alte impresii din această RUBRICĂPalace Hotel: