ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2013
SEP-2013
prieteni

Unde mâncăm în Mamaia?

Nikos Greek Taverna, o bucatica de Grecia

Inainte de a pleca in concediu la Mamaia ne-am facut un pic temele in ceea ce priveste restaurantele de incercat pe acolo.

Asa ca l-am pus si pe Nikos pe lista.

Dat fiind ca am ajuns pe la 12 iar camerele de la hotel urmau sa fie gata de luat in primire dupa ora 14, am plecat in cautarea lui Nikos, ocazie cu care am descoperit ca sunt doua taverne Nikos numai in Mamaia, in afara de cea din Constanta.

Mergand pe promenada din directia Iaki inspre Cazino, pe stanga (partea cu marea) am dat de Nikos cel mic, un local fast food (variatiuni pe tema gyros) cu cateva mese si scaune inalte.

Acolo ni s-a explicat cum ajungem la celalalt Nikos, cu meniu mai dezvoltat. Acesta se afla vis a vis de Cazino, perpendicular pe directia promenadei, pe partea stanga cum stam cu spatele la Cazino.

Terasa e amenajata simplu si cu gust, cu accente de alb si albastru.

Fiind in extrasezon nu am avut probleme in a gasi mese libere, am inteles ca in iulie si august nu se prea gasesc mese seara fara rezervare. Asta si din cauza ca in unele seri e program artistic cu dansatori si cantareti.

Problema a aparut cand ni s-au adus meniurile si nu puteam sa ne hotaram. Totul arata apetisant, preturile fiind cam ca de bodega ceva mai rasarita din Bucuresti.

Pentru cine doreste sa-si solicite papilele gustative si imaginatia precum si sa-si faca o idee despre preturi, iata un meniu.

Nehotararea noastra si incantarea unei mese excelente ne-au determinat sa ajungem la Nikos de trei ori si sa ne testam limitele stomacului de fiecare data.

Chiar si asa tot am ramas cu restante asa ca ne-am intoarce oricand.

Am incercat: salata Nikos, cu o imbinare perfecta intre rucola, spanac, stafide si otet balsamic, salata greceasca, buiurdi, chiftelute de dovlecei, kefalotyri saganaki, midii saganaki, diferite tipuri de gyros si souvlaki, bifteki de legume, scrumbii afumate in stil grecesc si gavros, tzatziki si tyrosalata, sa nu uitam de ardeii capia umpluti cu feta, un deliciu.

Ganituri au fost lipiile, painea pe gratar cu ulei de masline si cartofii prajiti cu kefalotyri (cascaval grecesc).

La desert n-am ajuns decat o data, am incercat galactoboureko, delicios, perfect pentru amatorii de dulce.

O mare bulina alba pe care am pastrat-o pentru sfarsit e amabilitatea personalului (ma folosesc de ocazie sa o salut si felicit pe Gina pentru felul extraordinar in care ne-a facut sa ne simtim de-ai casei).

Tot de la ea am aflat o anecdota pe care sper sa nu se supere ca o reproduc. Multe din ingredientele folosite sunt aduse din Grecia. La un moment dat iaurtul special cu care se face tzatziki nu a ajuns la timp, drept pentru care bucatarii greci au incercat sa-l prepare cu iaurt de-al locului. Nefiind multumiti de rezultat au hotarat sa nu-l mai prepare deloc si a fost taiat de pe meniu.

Pentru noi e important ca nu s-a facut rabat de la calitate si ca in acest caz nu s-a aplicat zicala: “lasa ma, ca merge si asa”.

In concluzie, de abia asteptam sa se deschida un Nikos si la Bucuresti, sau daca nu mai avem rabdare, mai dam noi o fuga din cand in cand la Mamaia sau Constanta.

Trimis de nadiaandreea in 07.09.13 08:24:55
Validat / Publicat: 07.09.13 10:04:52

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nadiaandreea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

dixxl [13.08.14 10:14:07] »

buna ziua, ma poate ajuta si pe mine cineva cu ceva terase, autoserviri, zona de nord Mamaia, eventual zona Kudos pentru a servi prinzul la preturi domestice... astept, mersi anticipat. plec saptamina viitoare in colo si as fi vrut sa stiu unde sa ma deplasez impreuna cu un copilas de 4 anisori...

mariandan [16.07.17 19:47:58] »

Buna ziua

Intradevar se mananca foarte bine. Mancarea este absolut delicioasa. Este un loc care merita toate recomandarile

dixxl, mariandan