ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2013

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Recomand. Este super.

Salutare tuturor.

As fi rau daca nu as fi multumit. (si sunt pretentios)

Pe scurt: 3 persoane, 2 adulti si unul din princhideii nostri (aproape 6 ani).

Operator: o agentie mare din Romania (nu-i dau nume pt a nu face reclama insa daca cautati pe net cine este tour-operatorul veti afla); nimic de reprosat; detaliez mai tarziu

Zbor: Blue Air dus intors astfel: zbor B-CTA - aeronava MD 82 (proprietar Ten Airlines - nenea Tender proprietar - avion vechi, nu mai vazusem niciodata modelul), zbor CTA-B - Airbus A320 (proprietar Jordan Civil Aviation, vibra tare ciudat pana am ajuns sus la altitudinea de croaziera, mai vechi decat Airbus A320 cu care am mai zburat pana acum); avion la ducere cu respectarea orarului, la intoarcere cu intarziere de cca 7 ore anuntata de agentie in timp util si nu am stat in aeroport, ci la hotel), ambele zboruri safe, fara emotii, insa avioane vechi (cred ca 20 ani ar fi un minim, poate exagerez vis-a-vis de Airbus dar mi s-a parut vechi).

La aeroport am fost asteptati de un ghid (o doamna romanca stabilita acolo) care s-a ocupat de transfer si atat, nimic in plus.

De la aeroport si pana la hotel si invers am avut transfer cu un autocar civilizat (curat, A/C, cca 60 km, 1 ora de mers de la aeroport la hotel)

Si cred ca am ajuns unde toata lumea va fi foarte interesata: hotelul!

Autocarul ne-a lasat la hotelul Sporting Baia din Giardin Naxos dimineata la ora 11.00 AM (aprox). Am gasit camerele pregatite pt tot grupul (cca 23 de persoane).

Norocul nostru a fost sa avem o camera pregatita la etajul 5, cu o terasa frumoasa cu vedere la Etna, insa daca te ridicai pe varfuri vedeai si marea. Asta era terasa proprie a camerei (masa, scaune, fara umbrela de soare). Insa pe etaj (5) aveai o terasa comuna cu vedere exceptionala (la mare si Etna - de vis). Camera noastra a fost un fel de apartament (un hol, o baie si 1 camera cu 1 pat cu iesire pe terasa, o camera cu 2 paturi cu fereastra). Terasa era mare cu vedere spre Etna (si am facut niste poze de exceptie de acolo).

Curatenia a fost facuta zilnic, si cativa euro strecurati (nu zilnic), au facut minuni (si la ei ca la turci, au tip-box). Prosoapele au fost schimbate la cerere. De luat gel de dus propriu caci al lor nu mi-a placut cum miroase.

Masa: am avut demipensiune:

mic dejun: continental, relativ saracios, e fost ok insa nu multumitor

cina: a inceput cu aperitive (bogate - salate, friptura - peste sau porc, orez cu ceva, puteai sa te saturi cu anti pasta), supe (de linte, de rosii, de legume) - foarte bune, aceste fiind in regim de self-catering, apoi paste (diferite insa foarte bune), apoi friptura (peste sau carne) si la sfarsit desert.

Pranzul l-am luat la restaurantele din jur. Am mancat multa pizza (cea mai buna mi s-a parut cea mai simpla, Marguerita), langa hotel este o rotiserie (7 euro un pui si 2 euro cartofii la cuptor), am mancat peste-spada (f. bun). Pretul a variat intre cca 50 euro pt o masa sau 15 euro cel mai putin. Pizza este mare, 2 adulti si un copil (6 ani) nu au nevoie de mai mult de 2 pizza.

Ce am vazut:

Taormina: autobuzul local pleaca la ore fixe (le respecta) si pretul este de 1.8 euro pt adult pt o calatorie sau 2.8 euro pt dus-intors (pt mine, aceasta informatie nu a fost accesibila decat ulterior, deci cereti round trip, asta daca intelege cineva engleza). In Taormina, ne-am plimbat pe strazi, am vazut Teatrul Antic, am mers cu funicularul lor, am vazut plajele de acolo (de evitat pt plaja/baie caci sunt mici si pietroase), am fost pe Isola Bella (frumos dar nu este un must-see). Aici poti cumpara cadouri pt acasa mai ieftine decat in Giardini Naxos.

Inghetata: buna peste tot

Pt souveniruri: mergeti si verificati: sunt diferente mari intre magazine

Ce am mai facut:

din Giardin Naxos: am vazut Taormina: must to do (ieftin, maxim 1 zi) –ieftin; recomand sa cumparati bilet dus-intors (round-trip)

excursie Panareea - Stromboli (scump. 90 euro/adult, cca 70 euro/copil

Trimis de dragos.anghel in 25.08.13 15:15:48
    Validat / Publicat: 25.08.13 17:45:51
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Nordul Italiei (Milano, Florenta, Venetia, Genova, Pisa)

VIZUALIZĂRI: 3953 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dragos.anghel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 49.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂSporting Baia Hotel [Giardini Naxos] :