ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2013
FEB-2013

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Sporting Baia Hotel [Giardini Naxos] - foarte bun

Aşa cum v-am povestit aici, în luna februarie am petrecut un sejur foarte frumos în Sicilia, prin programul Senior Voyage.

Am să vă povestesc acum despre hotelul unde am stat, pentru că el poate constitui o opţiune convenabilă şi pentru cei care ajung acolo pe cont propriu, în sezon.

Sporting Baia Hotel este situat în staţiunea Giardini Naxos, de pe coasta estică a Siciliei, chiar la marginea plajei din golful Naxos. Este un hotel modern, ce oferă din orice cameră o frumoasă privelişte spre mare, sau spre Etna. Majoritatea camerelor au şi terasă proprie (câteva au doar un balcon), dar sunt şi mai multe terase comune, accesibile din holurile de pe etaje, care oferă privelişti minunate. În zilele senine, în afara Etnei, spre nord se pot vedea nu doar staţiunea învecinată, Taormina şi micul sat cocoţat în vârf de munte, Castelmola, dar chiar şi Reggio Calabria, din vârful "cizmei" italiene.

Camerele hotelului sunt spaţioase, dotate cu încălzire/aer condiţionat centralizat (pus în funcţiune de la recepţie), televizor LCD prin satelit (foarte multe programe, majoritatea italiene), telefon, seif (inclus în preţ), frigider. Baia este largă şi dotată cu tot ce trebuie, inclusiv uscător de păr. Doar halate şi papuci nu au, în schimb la camera de două persoane am avut şapte prosoape, ce se schimbau zilnic, dacă le aruncai pe jos. Serviciul de curăţenie s-a făcut zilnic, iar lenjeria s-a schimbat de două ori în săptămâna sejurului.

Pentru lustruitul pantofilor nu există nimic în camere, dar pe holuri se găsesc aparate automate de lustruit încălţămintea (puţin cam incomode, după părerea mea).

La parter, unde se găseşte recepţia, se află şi un hol larg, cu mese şi scaune, unde este şi barul, iar de aici se poate ieşi pe terasa închisă, dotată şi ea cu mese şi scaune.

Tot din holul mare se intră în restaurant. Aici mâncam micul dejun şi cina, având în vedere că programul oferă demipensiune (mic dejun + cină + 1 pahar de apă şi vin la masă). Spre deosebire de alte hoteluri prin care am stat în Italia, acesta oferă un mic dejun consistent, poate şi datorită faptului că este frecventat de mulţi nemţi. Chiar când am sosit noi, era deja cazat un grup numeros de nemţi, iar micul dejun era tocmai potrivit pentru ei: omletă, crenvurşti, mezeluri, caşcaval. Dar nu numai atât: salate din diferite legume, iaurturi, lapte, cereale, fructe, compoturi şi, bineînţeles, cafea, ceai, unt, gem, miere, prăjituri.

Lucrul care m-a mirat foarte mult a fost faptul că toţi nemţii îşi făceau, fără să se ferească, sandviciuri cu care plecau din restaurant, iar chelnerii italieni nu ziceau nimic. Îmi aduc aminte că, la hotelurile din Spania, unde am fost tot prin programul pentru seniori şi unde aveam toate mesele incluse, la ieşire era un "paznic" ce nu lăsa pe nimeni să iasă nici măcar cu un măr.

Masa de seară era şi ea foarte consistentă, cuprinzând mai multe feluri. Mai întâi, buffet di antipasti, adică antreuri, cu tot felul de salate şi supe. Acasă nu mănânc niciodată supe sau ciorbe la masa de seară, dar aici am mâncat în fiecare seară, pentru că erau foarte gustoase. Cea mai bună mi s-a părut supa de linte (nu mai mâncasem până atunci linte). Acest prim fel de mâncare era cu autoservire, celelalte însă erau servite de chelneri.

Al doilea fel de mâncare era, invariabil, paste, dar niciodată aceleaşi, de fiecare dată au fost altfel preparate. Urma felul principal, la alegere dintre două variante, alegere ce trebuia făcută în seara anterioară. De regulă, era de ales între un fel pe bază de peşte şi unul de carne (porc, vită; nu ni s-a propus cal :)) ). Ultimul fel era, bineînţeles, un dessert: prăjitură, îngheţată, cremă etc. Ni se mai dădea, de asemenea, un pahar de vin alb, sau roşu, la alegere şi un pahar mare de apă plată. Vinul roşu, sicilian a fost foarte bun, cel alb nu l-am încercat.

Serviciul a fost foarte bun şi chelnerii erau foarte amabili. Unul dintre ei ne-a amuzat, pentru că tot timpul, cu un zâmbet larg pe figură, fredona o melodie (nu aceeaşi).

La subsolul hotelului se găseşte Centro Benessere, o zonă de relaxare cu piscină, saună, sală de gimnastică, solariu şi sală de masaj, unde nu am intrat, din lipsă de timp.

Pentru sezonul estival, hotelul are şi o plajă privată, peste drum, cu şezlonguri şi umbreluţe, contra cost.

Recepţia funcţionează permanent, iar cei de aici sunt foarte amabili şi vorbesc, pe lângă italiană, engleza şi, eventual, germana, franceza sau spaniola. De aici am aflat amănunte privind mijloacele de transport în comun (preţuri, de unde se cumpără biletele, unde sunt staţiile) şi tot de aici am rezervat la o agenţie de turism din Taormina o excursia la Valea Templelor de la Agrigento, excursie care era şi în oferta touroperatorului român, dar care nu s-a organizat de către acesta din lipsă de doritori.

Hotelul are şi parcare proprie (păzită, cu plată), singurul lucru negativ pe care l-am remarcat la acest hotel fiind faptul că dispune de Wi-Fi doar în spaţiul de la recepţie, contra-cost.

În concluzie, Sporting Baia Hotel din Giardini Naxos, Sicilia este o opţiune foarte bună, fie că mergeţi prin programul pentru seniori, care durează până la sfârşitul lunii mai şi este accesibil, cu un supliment de 50 € şi pentru cei mai tineri, fie că faceţi o rezervare pe cont propriu, pentru un sejur în sezonul estival. Plaja este cu nisip fin, cu intrare lină în mare (de fapt, e un golf, cum se poate vedea în fotografii) şi expusă, cum e mai bine, spre est.

Pe saitul hotelului puteţi afla tarifele şi tot ce vă interesează despre acesta.

Şi nu în ultimul rând, Sicilia este o zonă turistică ce oferă foarte multe locuri de vizitat, iar Giardini Naxos are o poziţie optimă pentru a ajunge la majoritatea acestora, fie prin excursii organizate de agenţiile locale (informaţii detaliate se găsesc la recepţia hotelului), fie cu trenul, sau autobuzele locale, fie cu o maşină închiriată.

Trimis de Costi in 25.03.13 14:28:23
    Validat / Publicat: 25.03.13 15:42:50

VIZUALIZĂRI: 3939 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotelul Sporting Baia, din Giardini Naxos. Vedere de pe Via Lungomare Schisò. În stânga e plaja.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 49.00 EUR pe cameră

[17.04.13 15:09:27]

@Costi: Buna,

noi, adica un grup de 6 tineri din baia mare plecam in vacanta acolo din 9 iunie. o sa fim cazati la sporting baia, dar in vila athena care am inteles ca apartine de sporting baia. vroiam sa va intreb daca a-ti vazut si aceasta cladire si este ok?

oricum masa o avem demipensiune la sporting baia.

Multumesc frumos!

CostiAUTOR REVIEW
    [17.04.13 17:08:09]

@sissysist:

Villa Athena se află chiar pe faleza staţiunii Giardini Naxos, la vreo 800 m de hotelul Sporting Baia. E drept, cam departe, dar, cum sunteţi tineri, puteţi face puţină mişcare dimineaţa şi seara, face bine la siluetă, nu?

Dar cum spuneam, vila este chiar pe faleză, săriţi direct din pat pe plajă. În acea zonă, plaja este liberă şi cam îngustă. Dacă vreţi plajă cu umbrele, şezlonguri şi alte utilităţi, trebuie să mergeţi la cea din dreptul hotelului, care este însă cu plată.

Ca să vedeţi mai bine poziţionarea vilei faţă de hotel, intraţi pe acest link. Zona are şi vizualizare stradală.

Pentru distracţii de seară-noapte, cred că cel mai bine este să mergeţi în staţiunea alăturată, Taormina. Se ajunge cu autobuzul, 2,80 euro biletul dus-întors (andata-ritorno).

Din Taormina, puteţi urca cu autobuzul până în Castelmola, un sătuc în vârful unui munte; priveliştea de acolo spre mare e superbă. Dacă vă plac delicatesele, puteţi cumpăra de acolo Vino alla mandorla, un vin cu aromă de migdale pe care cel puţin eu l-am găsit doar acolo şi care este un deliciu. Costă 8 euro litrul, dar se mai poate negocia.

Dacă vreţi să mai şi vizitaţi ceva, cea mai potrivită vizită este la Siracusa, se poate ajunge cu trenul şi merită cu prisosinţă. E tot pe malul mării, aşa că puteţi face plajă şi acolo, dar oraşul în sine este splendid, nu degeaba este sit UNESCO.

Nici Catania nu e de ocolit, poate vizitaţi oraşul la venire, sau la plecare, că bănuiesc că ajungeţi cu avionul.

Apropo de asta, dacă nu aveţi asigurat transferul hotel-aeroport, puteţi merge cu trenul, sau cu autobuzul, caz în care vă puteţi informa aici cu privire la orar şi preţuri. Luaţi autobuzul de la aeroport spre Taormina, dar coborâţi în Giardini Naxos. Întrebaţi şoferul. Bilete luaţi tot de la el.

De altfel, undeva, pe la jumătatea distanţei dintre hotelul Sporting Baia şi Villa Athena se află şi biroul de informaţii turistice, de unde puteţi afla tot ce vă interesează.

Vacanţă plăcută!

[26.04.13 18:23:31]

@Costi: Multumesc frumos pentru informatii. Mi-au fost de mare ajutor.

Multa sanatate si vacante placute si dumneavostra!

Alte impresii din această RUBRICĂSporting Baia Hotel [Giardini Naxos] :