ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2013
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 31.08.12
AUG-2013

O nebănuită locaţie încărcată de istorie

- Am fost nevoit să aleg zona Tg. Jiu pentru popasul peste noapte deoarece drumul national care străbate Valea Jiului este închis (până în noiembrie 2013) timp de 3 zile pe săptămână (marţi, miercuri, joi).

- In ziua respectivă am venit de la Voineasa - Obârşia Lotrului - Transalpina - Novaci.

- Ne-am repezit până la Baia de Fier unde am vizitat peştera Muierii şi consider că am făcut o alegere bună, peştera meritând a fi vizitată.

- In mod normal am fi rămas la o pensiune în zona Polovragi ca să vedem mânăstirea, peştera şi Cheile Olteţului, dar pt. că a doua zi trebuia să ajungem la Hunedoara (via Herculane) am decis să mai câştigăm câţiva km şi să înnoptăm în apropiere de Tg. Jiu.

- Anticipând temperaturile care pot fi în luna august în Oltenia subcarpatică am căutat o pensiune cu piscină şi întâmplător am optat pt. Casa Cartianu. De fapt nu chiar întâmplător pt. că decizia a fost influenţată şi de existenţa culei olteneşti tradiţionale aflate în aceaşi incintă. Eram însoţiţi de 4 tineri canadieni şi am decis ca pe lângă monumentele lui Brâncuşi din Tg. Jiu să le arătăm şi o construcţie tradiţională oltenească. In oraşul de unde veneau ei (Calgary ~ 2 mil. locuitori) istoria începe pe la 1820, adică crearea aşezării canadiene era contemporană cu revolta lui Tudor Vladimirescu;

- GPS-ul nu te ajută foarte mult să găseşti Casa Cartianu, dar pe strada principală din Turcineşti există indicatoare care te îndrumă corect. Când intri pe uliţa neasfaltată şi prăfuită care duce la pensiune ai iniţial senzaţia că ai greşit drumul şi că pensiunea pe care ai vazut-o în poze nu poate fi acolo;

- dar aparenţele înşală, aşa că o dată intrat pe aleea pensiunii lucrurile se schimbă radical (vezi pozele);

- arhitectura pensiunii are clare influenţe din arhitectura oltenească tradiţională fiind o clădire foarte plăcută vederii. Piscina este de asemenea deosebit de îngrijită, cu amenajări chiar surprinzătoare pt. o pensiune de 3 margarete;

- am luat masa de seară şi micul dejun şi totul a fost excelent, inclusiv preţul.

- camerele şi băile au dimensiuni rezonabile, iar camerele situate pe colţuri au balconaşe;

- punctul forte al acestei locaţii rămâne totuşi Cula tradiţională construită la sfârşitul secolului XVIII, care este inclusă în patrimoniul naţional. Arhitectura culei este considerată ca fiind de referinţă, macheta acestei construcţii aflându-se în holul Facultăţii de Arhitectură din Bucureşti. Cula a aparţinut strămoşilor actualilor proprietari ai pensiunii şi a fost trecută în patrimoniul statului în 1975, dar proprietarii au avut drept de administrare şi folosinţă. Ca urmare construcţia este deosebit de bine conservată şi întreţinută.

- gazda (care are şi rolul de bucătar) este un ghid antrenat în prezentarea istoricului construcţiei şi a elementelor arhitecturale definitorii pentru această culă;

- sfatul meu este să nu plecaţi la drum fără să acordaţi 3/4 oră pt. vizitarea acestui crâmpei de istorie care poate fi considerat un unicat şi care completează cu succes genialitatea monumentelor lui Brâncuşi din Tg. Jiu;

- coordonate GPS: 45.118218° N/ 23.314014° E

MINUSURI:

- se lucrează cu personal foarte puţin (bănuiesc că în majoritate e vorba de membrii familiei proprietarului) şi pt. că am ajuns seara destul de târziu (20.15) a trebuit în prealabil să negociem la telefon destul de mult pt. a obţine promisiunea că va fi cineva la bucătărie până la ora 21.00

- la una dintre cele 4 camere închiriate în baie persista un miros de "canalizare" datorită sifonului de pardoseală care era în permanenşă plin cu apă (probabil o greşeală de proiectare/construcţie, tubulatura de scurgere neavând pantă suficientă)

- o lacună generalizată la nivel de ţară în ceea ce priveşte pensiunile: este foarte greu să găseşti pensiuni care au camere cu paturi separate (twin beds). Chiar dacă conceptul de pensiune se adresează famillilor, ar fi ideal dacă proprietrarii de pensiuni s-ar gândi şi la cazarea unor persoane de acelaşi sex care nu formează un cuplu. Este foarte greu să le explici turiştilor străini de ce trebuie uneori să doarmă doi în acelaşi pat, chiar dacă lăţimea patului este rezonabilă.

Trimis de ebirsan in 13.08.13 02:35:36
Validat / Publicat: 13.08.13 04:07:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU JIU. A mai fost în/la: Moldova, Muntenia, Dobrogea, Transilvania

VIZUALIZĂRI: 2143 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ebirsan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cula Cartianu - construită sec. XVIII
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 23.00 EUR pe cameră

casacartianu
    [30.12.13 17:07:44]

Va multumim pentru review si va mai asteptam sa ne vizitati. Ne bucuram ca v-a placut sederea la noi si legat de minusuri vrem sa va confirmam ca:

- problema cu scurgerea am rezolvat-o imediat cum am vazut review-ul dvs

- legat de camerele twin, am crescut numarul acestui tip de camerea de la 2 la 3 insa avem cerere mare de la cupluri care prefera pat matrimonial si nu putem ajunge la mai multe camere cu pat twin. Am mai finalizat 3 suite ce au si canapea extensibila (in prezent capacitatea este de 5 camere matrimoniale, 3 camere twin si 3 suite), motiv pentru care acum putem caza pana la 12 persoane care nu formeaza un cuplu in nivel double.

NB casacartianu este (sau a fost) reprezentant al unității
    RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][2 voturi]
    Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT