ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2013
single

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Pare ca ''da'', dar mai bine ''nu''

Igor Krutoy - You are in my september

Hotel amplasat la periferia Sibiului, venind dinspre Ocna Sibiului, linga o benzinarie, pe soseaua de centura. Proximitati: o hala industriala ce parea dezafectata, spatii odata verzi pline de gunoaie.

Parcare medie. Hol mare, rece, cvasi primitor. 2 lifturi, 3 etaje si al patrulea la mansarda. Desi mansarda nu este propice repartitiei turistilor, cazarea se face si acolo. Si-am avut ghinion.

Am primit o camera mica (asa zisa single), aproape ca una de serviciu, plina de grinzi, cu fereastra rabatabila in acoperis prin care recenta ploaie turnase cu galeata direct pe pat si pe mocheta pe care-o imbibase, o cantitate imsemnata de apa... In toata camera erau imprastiate lenjerii, pe jos, probabil depozitate in fuga de la celelalte camere de la mansarda, pe care in mare graba, 2 cameriste - singurele in functiune - incercau sa le ''pregateasca'' pentru oaspeti. Au ramas pina si ele mute aflind ca mi-a fost repartizata acea... camera.

La receptie, lipsa totala de solicitudine, insusi ghidul grupului ajunsese, pina la sosirea mea, la amenintari directe. Receptia total imuna la ele. Perechi cu copii, cu rezervare facuta online, cu plata in avans, asteptau de ore bune camerele ce li se cuveneau. Straini interesindu-se de o cazare, carora li se raspundea neglijent, fara profesionalism, oameni care-au renuntat la rezervarile facute cu multe zile inainte si care-au pornit in cautarea altor posibilitati de cazare, intrucit se apropia noaptea. Cosmar.

Dupa o ora de asteptare am primit prin agitatia ghidului si prin nenumarate rocade (am luat camera unora care renuntasera la rezervare), am ajuns in camera. Am fost insa avertizata de la receptie ca wc nu functioneaza!!! Aveam de ales intre ''camera'' plina de apa in care urma sa ma sufoc daca tineam geamul din tavan deschis peste noapte (inca ploua furios) sau m-as fi trezit cu apa pina la briu in zori (camera 410) si aceea fara wc (camera 104). Am primit citeva ''instructiuni'' de folosire a wc-ului: unde sa apas, unde sa trag, sa rasucesc, iar... cu putina bafta sa rezolv situatia. Am acceptat ultima varianta. Aceea cu camera uscata si cu baia plina de... posibilitati! : -) De dus dupa drum nu putea fi vorba! Nu erau prosoape. Il aveam pe-al meu si-am reusit totusi sa-mi schimb starea de spirit inaintea cinei.

Cartela pentru deschiderea usii, dispozitiv pentru aer conditionat fixat in perete (nu l-am vazut, nu cunosc sistemul, dar primisem telecomanda de la receptie, asa ca n-am avut nevoie sa investighez), televizor care functiona, draperii atirnind inestetic, molii prin camera. Am fost norocoasa, intrucit altii au ''primit'' paianjeni, mari... Spatiul camerei de dimensiuni medii, dulap mic, cuier. Probabil a fost gindit pentru tranzit.

Bar. Nu am controlat daca era facuta aprovizionarea lui, dar scandalurile de-a doua zi, mi-au dat a intelege ca, da. Robot de trezire-n zori. Uman... Am crezut ca este automat si i-am spus ''Kalimera - Efharisto''... A ris. Era un robot uman cu simtul umorului. Ceva fragmente imi ramasesera si mie... : -) Fara balcon, cu geamuri care se deschideau. Larg. O masuta si doua scaune inghesuite sub fereastra, mai degraba depozitate acolo.

In imprejurimi un singur minimarket, imediat linga benzinarie, pentru apa si alte nimicuri, non stop.

Cina. Cu staif. Chelneri cu servetul pe mina, servire calma, fara graba (doar eram in excursie, nu?!). Primul fel mamaliguta cu smintina si brinza, apoi friptura de porc, putina si prea bine facuta, garnitura confuza... citeva felii de cartofi prajiti - poate, doua fire de ardei gras, posibil gratinate...salata de varza alba, vin, apa plata. Desert savarina cu frisca contrafacuta, pe care-am simtit-o direct in ficat.

Dejunul suedez. Generos. Pepene, compot de piersici, ananas. Salam de vreo 5 feluri, brinza, cascaval, si afumat, omleta, costita, cremvursti (toate calde), lapte, fulgi, cereale, sucuri concentrate, prajituri (doar am auzit despre ele, intrucit au disparut rapid).

A trecut, am plecat, am uitat!

Pentru o noapte-doua si la nevoie poate fi ales, cu conditia sa va primeasca!

Trimis de Swan1 in 12.08.13 20:03:13
Validat / Publicat: 12.08.13 21:07:38

VIZUALIZĂRI: 1229 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Swan1); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera - la repartitie

[12.08.13 20:24:14]

@Swan1, te rog să ne spui dacă acesta este hotelul despre care ai scris.

[12.08.13 20:29:21]

@webmaster28: DA, acesta este!

Va rog, daca se poate Igor Krutoy ''You are in my september''! Chiar si-n august! ; -)

- -

Rezolvat. Sper să placă videoclipul ales.

[12.08.13 20:46:16]

@Swan1: Multumesc, Webmaster28! Sper, e precum impresia despre hotel, melancolica, umeda, de inceput de toamna si cu mesaje adinci !

[12.08.13 22:43:27]

[13.08.13 00:03:53]

@webmaster: Am marit, am privit. Nu-mi dau seama daca alaturi, in dreapta imaginii, este benzinaria pe linga am trecut in drum spre minimarket. Era noapte. Strada, adica soseaua, n-am retinut-o ca denumire, dar exista si direct din ea s-a intrat cu autocarul in parcare. Desenul parcarii si marimea ei corespund. Imaginea camerei de pe site(cosmetizata pentru promovare) este cea de la fata locului, aspectul exterior cu desenul ferestrelor este fidel, la fel sala restaurantului, receptia (imagini din prezentarea pe site-ul lor, trimisa mai devreme). In programul excursiei cazarea figureaza la Hotel Ana 3*. Am trecut cu citiva km inainte pe linga aeroportul din Sibiu, despre care ghidul a dat explicatii despre traficul redus. Inafara de faptul ca pe site figureaza si cu Ana Airport Hotel, desi poza este cu Hotel Ana, nu sesizez nicio neconcordanta. Cimpurile din jurul lui corespund. Firma inscrisa la intrarea hotelului anunta ''Hotel Ana'', cu trei stele deasupra cuvintului Ana, denumire data si in poza de pe site-ul lor de prezentare. Fara niciun dubiu, acesta este hotelul prezentat de mine. L-am vazut si pe Tripadvisor, am recunoscut receptia, turnul scarilor pe lateral, am vazut si panorama in care apare benzinaria.

[13.08.13 00:06:52]

@Swan1: mulţam fain.

[13.08.13 00:25:40]

@webmaster: Para kalo (you're welcome) !

sunflower
[13.08.13 07:22:09]

Experienta mai putin placuta, paleste in fata umorului cu care ati scris aceasta impresie. Iar piesa ce o ilustreaza este... magica!

Felicitari!

[13.08.13 10:38:18]

@sunflower: Va multumesc. Multa sanatate si calatorii reusite!

mutulescu
[06.05.14 12:12:51]

@Swan1: Nu pot vedea video... este privat? cum pot sa vad imaginile?

[09.05.14 23:31:58]

@mutulescu: Nici vorba! Nu-i privat. Probabil a expirat expunerea lui. Era Igor Krutoy cu melodia ''You are in my September''. Se poate audia pe YouTube, dind o cautare. : -)

[09.05.14 23:50:42]

@Swan1: am schimbat sursa clipului audio - e din nou accesibil.

[10.05.14 13:03:34]

@webmaster: Multumesc frumos, Webmaster! Clipul a fost video. Am inteles ca interlocutorul meu ar fi dorit sa vada imaginile.

mutulescu, sunflower, Swan1