ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2009
ÎNSCRIS: 14.09.09
SEP-2009
2 adulti ADULȚI

Un sejur perfect

Un hotel foarte frumos unde toti angajatii iti zambesc. Chiar daca parcarea e mica, cei de la hotel iti gasesc un loc unde sa iti lasi masina, ca doar esti in vacanta si nu pleci cu masina in fiecare zi de la hotel.

Mancarea diversificata si foarte buna, deasemeni au 3 restaurante cu specific bulgaresc, italian si chinezesc. Mancarea e buna si va recomand pe cel italian sau chinezesc. Rezervarea la restaurant se face odata pe seara. Totul este inclus (la all inclusive) asa ca nu tre sa va faceti griji de eventuale costuri, va puteti comanda ce doriti din meniu. Singurul lucru ce se plateste este vinul, au un meniu numai cu vinuri si daca doriti ceva de acolo se plateste la sfarsitul sejurului.

Camera de hotel este curata cu mobilier destul de nou, singurul lucru care nu prea mi-a placut fiind televizorul care era cam mic (dar fiind in vacanta nu prea am stat la tv).

La acest hotel nu prea ai cum sa te plictisesti deoarece sunt si animatori de dimineata pana seara care fac diferite spectacole, concursuri etc. Seara ai mini disco si spectacole.

Acest hotel arata exact ca in prezentarea de pe site-ul lor, lucru care sincer sa fiu nu ma asteptam. Oare cand ii vom putea ajunge din urma pe bulgari la serviciile oferite? .

Trimis de bogdan206 in 14.09.09 05:18:17

VIZUALIZĂRI: 3784 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdan206); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

Dorumic
    [23.09.09 12:30:20]

Si eu am fost la Arabela, la inceputul lui august mincarea e ok, pentru fiica mea de 6 ani caruia ii plac spaghetele, pestele, salatele si alte mincaruri e super ok, caci spaghetle si salatele sunt proaspete plus ca si ciorba era bine venita, deci la capitolul mincare stau bine.

Poate pentru altii care sunt ceva mai mofturosi este posibil sa nu le placa, dar era ceva ce nu prea mi-a placut - apa din piscina, care la culoare e ok, dar daca te uiti cu ceva atentie sesizezi ca nu e bine filtrata...

La partea cu distractia stau bine, atit pentru adulti cit si pentru copii... daca ar fi sa merg din nou in Bulgaria parca as alege tot acest hotel, dar doar pentru inca o data.

webmasterXY*
    [23.09.09 12:36:52]

Dorumic, iti poti face "debutul" in materie de reviews-uri chiar cu impresiile despre acest hotel [in masura in care timpul iti permite]. Simplu: click pe "ADAUGA IMPRESII NOI".

[28.01.10 18:15:04]

buna! si noi vom merge la vara in nisipuri, la arabella, si am cateva intrebari:

- hotelul are segmentul lui de plaja privata cu bar?

- daca exista bar pe plaja, intre ce ore este deschis si ce bauturi ofera?

- de la hotel iti poti lua pe plaja bauturi?

multumesc!

[29.01.10 02:43:16]

Hotelul nu are plaja privata si nici nu iti poti lua bauturi pe plaja de la hotel. Baruri sunt pe plaja, nu ale hotelului deci va trebui sa platesti consumatia. Dar hotelul este foarte aproape de plaja, faci 3 min de mers pe jos daca iesi pe la piscina hotelului. Barul hotelui este deschis de la 10. am pana la 00.00 am. In schimb de la 7.00 am se deschide restaurantul pt micul dejun unde ai si acolo bauturi cate vrei. Asadar aproape non stop ai de unde sa iti iei ceva de baut si mancat.

Iti recomand cu cea mai mare placere sa te duci la griffid arabela si daca te duci sa iti iei camera cu vedere la mare ca merita, cea cu vedere la parc e cam aiurea ca nu vezi decat copaci. Si inca un sfat, fa-ti rezervare pe site-ul hotelului ca e mai ieftin si plata o vei face prin tranfer bancar.

[30.01.10 20:31:41]

Multumesc tare mult!

Imi puteti spune site-ul hotelului? ( eu am incercat sa intru pe www.grifidhotels.com, dar nu am reusit...)

Am citit intr-un review ca in fiecare zi primesti gratuit in camera apa, suc. Este asa?

[30.01.10 20:42:55]

www.grifidhotels.com/

L-am luat din pagina hotelului, de aici de la noi pe site

Intotdeauna incearca aceasta varianta, la foarte multe hoteluri este inclusa si pagina oficiala de prezentare.

[30.01.10 22:55:19]

Am reusit, multumesc!

[30.01.10 23:00:17]

Da, e adearat ca in foecare zi primesti gratuit 1 stila de apa de 1,5 l, cate 1 cola si o fanta ( de fat sunt sucuri de ale lor care sunt acceptabile ceva gen frutti fresh de la noi si 2 stice de bere de 0,33 l. Cat despre rezervari , am intrat si eu pe pagina lor si intr-adevar momentan nu poti face rezervari, cred ca inca nu au deschis serviciul de rezervari pt vara 2010. eu mi-am facut rezervarea pe site-ul lor si apoi ei mi-au trimis o proforma si am achitat pin transfer bancar, cont ce mi l-au transmis ei si era si in proforma. Daca faci un tur virtual al hotelului iti spun ca si la fata locului este exact ca in preentare (cel putin la arabela).

[31.01.10 17:27:18]

Multumesc!

Sunt de preferat camerele aflate la etajele superioare, banuiesc, nu?

Parcarea este gratuita in limita locurilor disponibile sau oricum platesti ceva?

[31.01.10 18:10:58]

Noi am stat mai intai la etajul 3 si era destul de bine, camera era mare si apoi ne-am muntat la etajul 7 de unde se vedea mai bine marea si aveai o priveliste mai frumoasa dar camera parca era un pic mai mica.

Cat despre parcare ea este gratuita. Oricum cand faci check-in iti cer si un nr de tel ca atunci vrea cineva sa plece si cumva masina ta l-a blocat pe respectivul sa te sune. E super ok ca oricum nu te duci acolo ca sa te plimbi cu masina.

[31.01.10 18:49:07]

Nu am inteles partea cu restaurantele. Adica aveai all inclusive la toate? Te duceai unde vroiai, in functie de specific?

Din cate stiu, la bulgari, la all inclusive exista un restaurant unde poti manca bufet, iar daca mai sunt si alte restaurante, eventual cu diverse specificuri, cum precizezi aici - italian, chinezesc - , sunt a la carte.

M-ar interesa sa stiu, deoarece restaurante cu specific chinezesc nu prea intalnesti si chiar sunt curioasa cat de variata este mancarea la astfel de restaurante.

[31.01.10 19:52:00]

Cele 3 restaurante, bulgar, italian si chinezesc, sunt cu a la carte, deci sunt in afara de restaurantul principal al hotelului. Ai posibilitatea sa iti faci o rezervare pe zi la ce restaurant a la carte vrei. la cel cu specific bulgaresc nu prea va recomand. La aceste restaurante tot ce se plateste este vinul daca il vrei din meniul cu vinuri ca daca vrei vin normal (varsat) e gratis.

[31.01.10 19:56:32]

Aha, deci e cum ma asteptam, doar ca aici poti sa iti faci o rezervare pe zi, pe unde am umblat eu aveai dreptul doar la o rezervare pe sejur la un restaurant a la carte (de ex. la Berlin Green Park) si exact cum spui, unul bulgaresc nu se merita.

In fond si la urma urmei poti merge la all inclusive! Macar nu astepti sa ti se prepare masa, care oricum nu difera cu mare lucru fata de restaurantul unde mananci zilnic.

alx
    [01.02.10 10:37:30]

Poate sa ma ajute cineva? Daca hotelul nu are plaja privata poti beneficia de sezlonguri si umbrelute? Daca da, cat costa acestea? La alte hoteluri sunt incluse in pret. Care este diferenta intre allinclusive si ultraallinclusive?

[01.02.10 10:48:37]

Nu, nu beneficiezi de sezlong si umbreluta gratuita pe plaja. Poti sa le inchiriezi de pe plaja platind circa 5 euro per zi sau poti sta pe un cearceaf sau prosop neplatind nimic.

alx
    [01.02.10 10:50:37]

5 euro un sezlong si o umbreluta?

[01.02.10 10:52:16]

Da si o masuta :-)

[01.02.10 10:55:13]

Din ce stiu eu, daca hotelul nu are plaja privata se platesc sezlongurile si umbrelutele.

Cat priveste all inclusive, in afara de mese, ai si gustarile dintre mese, bauturile locale - alcoolice sau non alcoolice incluse, dar numai pana la anumite ore, in Bulgaria am intalinit pana la orele 22/23.00. Tin minte ca la Hotel Berlin Green Park din Nisipuri se inghesuiau nemtii la bar pe la ora 22.00 si comandau cat sa le mai ajunga si dupa aceasta ora.......

De asemenea mai e inclusa sauna, jacuzzi daca au, sala de fitness, piscinele, sezlonguri si umbrele la piscine, mai rar la plaja, dar si aici difera de la un hotel la altul.

La ultra all inclusive, mai ai parte si de alte facilitati ale hotelului, sa zicem la serviciile de "relaxare": tenis, parcuri de distractie, in Bulgaria nu prea cred sa fie hoteluri cu un astfel de regim, de altfel nu prea sunt dotate cu atatea facilitati ca turcii, de exemplu, unde se practica astfel de sejururi.

[01.02.10 19:10:20]

stiti ceva de hotel "Slavey", situat in apropiere?

mariusand77
    [10.03.10 22:30:40]

Este un hotel din cadrul grupului grifild. Aici va veti simti nemaipomenit, ospitalitatea este maxima, in plus amabilitatea personalului, mancarea, curatenia sunt de nota 10. Animatorii sunt de o energie iesita din comun.

Puteti sa mergeti si la bolero unde puteti sa mancati (pe baza bratarii) - este la 1 km distanta

Cu parcarea ar fi o problema legata de numarul de masini (oricum in mare parte sunt de romania)

Sezloguri sunt de ajuns, animatorii te invita la diverse jocuri de-alungul zilei.

Seara la cina barbatii trebuie sa poarte pantaloni (este o chestie la care tin managerii de acolo)

Aveti grija cu medicul (sper sa nu aveti parte) daca nu aveti asigurare medicala va taxeaza (aprox 80 euro)

Prosoapele de plaja le puteti schimba oricand (seara sau dimineata)

In camera se face curatenie zilnic (prosoapele de camera le puteti schimba ori de cate ori vreti)

Minibarul este alimentat dimineata.

Hotelul nu are plaja proprie (este la aprox 300m), in schimb ai ce face in incinta hotelului.

Eu am fost in iulie 2009 si am fost foarte multumit.

webmasterXY*
    [10.03.10 22:38:29]

@ mariusand77 > Vad ca esti mai nou si am incercat sa te ajut, in masura posibilitatilor; textul de mai sus a fost "extras" de la una dintre cele 2 poze postate ceva mai devreme, fara sa fi scris si niste impresii.

Trebuie sa observi ca, pe acest site, postarea pozelor este complet separata de scrierea de impresii si este de preferat ca aceasta din urma sa fie facuta de fapt... prima! Si pentru asta trebuia sa fi apasat pe linkul de mai sus, marcat "ADAUGA IMPRESII NOI". Hai, incearca, e chiar simplu!

pepsi70ro
    [11.03.10 10:21:54]

Toate informatiile despre hotel le gasiti pe site-ul hotelului postat ceva mai sus.

Personal am trecut de foarte multe ori pe langa hotel, nu am intrat niciodata, aveam cazarea in alta parte, insa foarte multi prieteni de-ai mei, majoritatea familisti cu copii mici, s-au simtit nemaipomenit acolo, mai ales privind din prisma parintilor, unde grija pentru copii, este un punct forte al hotelului.

Anul acesta mi-am propus sa ajung acolo, sa ma conving de tot ceea ce am auzit bun despre hotel.

alx, bogdan206, calina, CrisH, Dorumic, magdalena
    Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Arabella Hotel: