ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2013
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 07.07.09
JUL-2013

Concediu de nota zece

Am fost la hotelul DELPHIN PALACE DELUXE COLLECTION LARA in perioada 08-15.07.2013. Am ajuns la acest hotel dupa ce, inca din luna ianuarie, am achizitionat biletul prin early booking pentru Papillon Belvil, BELEK. Cu 2 zile inainte de plecare am fost sunati de agentia de turism ca hotelul Papilon are overbooking si nu avem alta solutie decat sa alegem intre alte 3 hoteluri, printre care si DELPHIN Palace din LARA.

Alegerea noastra s-a dovedit a fi foarte inspirata deoarece pot spune cu mana pe inima ca au fost 8 zile de VIS. Totul a fost la superlativ.

Transportul s-a facut cu compania Air Bucharest, la timp, fara intarzieri si in conditii decente (cu gustare atat la dus cat si la intors). Preluarea de la si pana la aeroport s-a realizat cu autocare cu aer conditionat, ghid, totul in conditii bune, iar durata transferului a fost de max 30 min.

Desi am ajus foarte devreme, in jurul orei 10 am iar cazarea se facea teoretic incepand cu ora 14.00, in max 10 min ne-a fost repartizata o camera foarte mare, aprox 40mp, fara sa fie nevoie sa dam bacsis. Totul stralucea de curatenie atat in camera cat si in baie si pe balcon. Lenjeria a fost schimbata in fiecare zi, desi noi nu am solicitat asta. La fel si prosoapele, erau schimbate zilnic. In camera existau halate de baie, papuci, trusa cu periute si pasta de dinti, pieptene, gel de dus si sampon de buna calitate. Exista si un minibar, care se umplea zilnic cu apa minerala, apa plata, bere EFES, Pepsi, alune si cateva dulciuri. Nu a existat zi in care sa nu se faca curatenie in camera si la ore care sa ne deranjeze.

Hotelul era dotat cu 5 lifturi cu un design deosebit si care au functionat perfect pe toata durata sejurului nostru.

La intrarea in hotel este un hol imens, de o eleganta aparte si unde oaspetii erau intampinati cu prajituri, covrigei si rahat turcesti, vin rece si cu o limonada adevarata, care-ti prindea bine avand in vedere caldura de afara (pe toata per temperatura a fost intre 30 si 40 grade).

In tot hotelul, atat in interior cat si in exterior, existau numeroase baruri, unde se puteau servi bauturi alcoolice si nealcolice, inclusiv sampanie, cafea expreso, turceasca, latte machiato, cocktail-uri, prajiturele, apa plata si minerala reci, non-stop.

Despre restaurantul principal nu va pot spune decat ca iti ofera absolut tot ce-ti poti dori. Sortimentele de mancare gatita, gratare, salate si fructe de toate felurile (cirese, caise, piersici, nectarine, struguri albi si negrii, pepene rosu si galben, mere, gutui, pere, smochine, etc) dulciurile care erau dementiale (torturi, baclavale, crema de zahar ars, fructe confiate), iaurturi de n feluri, dulceturi, paine in nu stiu cate sortimente, mancare pentru vegetarieni, pentru cei care tin dieta, pentru bebelusi, seara turceasca cu feluri de mancare specifice, berbec la protat, curcan si pui la rotisor, statie de omlete si paste, fagure de miere, fantana de ciocolata, legume, etc, intr-un cuvant gasesti de toate pentru toti.

La restaurantul principal, la masa de seara se canta live la saxofon.

In afara de restaurantul principal sunt si 7 restaurante a la carte, cu programare inainte, gratuit cate unul pe seara. Le-am incercat pe cel chinezesc, pe cel frantuzesc si pe cel mexican si pot sa spun ca nu am regretat.

Pe tot parcursul zilei, atat la piscine cat si la plaja, sunt chelneri pe role, care te servesc cu bauturi si cafea. De asemenea sunt baruri la piscine, unde se servesc dulciuri, sandvisuri, shaorma, pizza, inghetata, porumb fiert, popcorn, wafe, gozleme

Despre piscine va pot spune ca sunt atat de multe, de curate si cu atat de multe sezlonguri, incat ii satisfac si pe cei mai pretentiosi. Exista relax pool, piscine separate pentru copii, piscina cu jacuzzi, piscina cu 5 topogane si alte cateva piscine mari, cu apa calda si limpede. In tot complexul atat la piscine cat si la mare sunt baldachine, unde te poti relaxa si odihni in cele mai bune conditii. Prosoapele de plaja sunt gratuite si le poti schimba de cate ori doresti pe parcursul zilei.

Hotelul are si spa, dar nu am incercat decat baia turceasca si sauna.

La plaja sunt sezlonguri si parasolare precum si baldachinele despre care v-am povestit. Intrarea in mare este relativ lina, cu un mic prag, dar apa este curata, calda si limpede, iar nisipul este fin si fierbinte. Pe plaja este si un ponton, dotat cu bar, sezlonguri si care este deschis pana dupa miezul noptii.

Complexul are o echipa de animatie de nota zece. Pe tot parcursul zilei se organizeaza jocuri (darts, boccia, tir, polo pe apa, volei, etc) atat pentru copii cat si pentru adulti, iar seara la amfiteatru sunt spectacole deosebite, antrenante si distractive. Am prins si seara festiva, cu spectacol cu foc de tabara, laser si tun de spuma pe plaja.

Tot complexul este plin de flori si straluceste de curatenie iar personalul este amabil si serviabil. Pe cativa dintre chelneri i-am invatat cateva cuvinte romanesti. Oricum am putut comunica cu ei in engleza, fara prea mari probleme.

As avea multe de povestit dar sper ca am reusit sa cuprind in mare aspectele cele mai importante. Daca are cineva intrebari, va stau la dispozitie.

Bravo turcilor ca stiu sa te faca sa te simti respectat. Felicitari DELPHIN PALACE!

Trimis de ecaterina_t in 23.07.13 20:36:40
Validat / Publicat: 23.07.13 23:11:18

VIZUALIZĂRI: 3893 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ecaterina_t); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 fantana ciocolata

[23.07.13 23:10:57]

Bun review de debut, faină vacanță

@ecaterina_t: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

apfel
    [24.07.13 10:08:47]

Foarte bun review-ul tau. Cand ati ales Delphin Palace, dupa ce vi s-a spus ca Belvil este overbooking, ati mai platit vreo diferenta, ca mi se pare cam putin cat ati dat pentru 3 persoane (2100 euro).

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [24.07.13 13:18:11]

@ecaterina_t: imi poti spune care erau celelalte 2 alternative?

[24.07.13 18:31:45]

@Andox: celelalte 2 erau PAPILLON ZEUGMA si CRYSTAL WATERWORLD

[24.07.13 18:35:37]

@apfel: Multumesc! Vinerea dupa amiaza am fost anuntati ca Papillon BElvil are overbooking iar lunea trebuia sa plecam. Nu am mai platit nimic in plus. Intr-adevar a fost bun ca si pret, deoarece in mod normal este cam 900 EUR de persoana.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [25.07.13 11:33:47]

@ecaterina_t: Clar ai facut alegerea ceaa mai buna.

[26.07.13 16:01:08]

Deci merita sa mergi cu doi copii de 3 si 8 ani??

[27.07.13 14:18:44]

Categoric, da! pentru copii exista super piscine, mancare adecvata varstei si animatori care se ocupa de ei.

[28.07.13 10:08:27]

Au cumva si lapte praf? Multumesc.

stefanbuzatu
    [28.07.13 11:21:07]

Nu au lapte praf. dar au mancare de bebe la borcan si cutii de lapte normal.

[16.08.13 11:46:39]

@ecaterina_t: Felicitari pentru alegerea inspirata si multumesc pentru ca m-ai (re) introdus in atmosfera DPDC, unde abia astept sa revin peste exact 6 zile . Mai este Liliana la biroul de relatii cu clientii?

[16.08.13 20:36:39]

@mauricius: nu am avut ocazia sa stam de vorba cu niciun roman la receptie.

Sincer, va invidiez ca veti pleca la DElPHIN, unde m-as intoarce oricand, cu tot sufletul.

Sa aveti vacanta placuta si sa ne spuneti cum a fost.

stefanbuzatu
    [17.08.13 09:21:49]

@froghi: atentie ca apa in piscine este f. rece. si in cea de copii.

[17.08.13 18:16:15]

@froghi: Apa din piscine de la adulti nu este deloc rece. Am fost chiar placut impresionati ca in piscina de langa amfiteatru apa era calduta chiar de la ora 9 dimineata.

Despre piscinele de la copii, nu stiu sincer cum este apa.

[19.08.13 08:46:32]

@froghi: Lapte praf nu am văzut dar am să mă interesez. Vineri dimineața (23.08) am să fac prima băiță la DPDC și am să-ți spun cum e apa. Dacă te mai interesează și altceva dă-mi de știre aici.

[23.08.13 19:12:33]

Cum am promis, revin cu impresii "live". Nu este lapte praf, doar 4 sortimente de lapte lichid. Apa la piscina este super faina, la asta contribuind si cele 38 de grade. Apa marii este un pic mai rece si nu sunt valuri, deocamdata. Apa la piscina pentru pentru copii este un pic mai rece si ea, insa faptul ca piscina este plina de copii ma face sa cred ca nu e chiar atat de rece pentru ei. Acolo este mai multa umbra si de aceea e un pic mai rece.

[25.08.13 16:44:24]

@mauricius: multumesc pt raspuns.

Trebuie sa iau din tara lapte praf, ca fara nu se poate la cel mic... Concediu placut! Noi vom fi acolo incepand cu 7 sept.

[14.06.14 20:34:55]

[17.06.14 21:57:06]

@webmaster26: Pare ok. Oricum peste două săptămâni voi fi acolo și-ți transmit coordonatele exacte de la fața locului

[01.07.14 06:57:40]

@webmaster26: coordonatele de la faţa locului sunt urmatoarele: 45°36'57.8"N 25°42'10.7"E

[01.07.14 08:08:11]

@mauricius: Concediu placut, insa coordonatele indicate de tine mai sus nu sunt cele corecte .

Ele duc in Romania in zona Salcele, Pensiunea Tinelu. Harta

Cele puse de noi, chiar daca nu sunt chiar asa exacte, fix in camera, sunt cu 3 in fata: vezi aici 36°51'18.0"N 30°52'33.0"E.

[02.07.14 08:17:41]

Scuze, nu-mi dau seama cum au aparut acele coordonate eronate. Probabil cand am facut copy-paste am gresit ceva si s-au copiat alte coordonate din clipboard.

Le-am verificat acum din nou in fata receptiei, cu doua aplicatii diferite, si au rezultat urmatoarele:

Google Maps: 36°51'20.7"N 30°52'32.9"E

Panic button: Lat 36.85575 Lng 30.87580

[02.07.14 08:54:16]

@mauricius: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

Cume pe acolo? E foarte cald?

apfel, ecaterina_t, froghi, mauricius*, stefanbuzatu
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin Palace Resort: