ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2013
ÎNSCRIS: 21.07.13
JUL-2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Pentru prima dată în Nei Pori, pentru prima dată în Grecia

De abia ne-am întors dintr-un scurt sejur în Grecia, respectiv Nei Pori. Am fost puțin dezamăgiți de peisaj, atât noi, cât și celălalt cuplu cu care am fost.

După o lungă călătorie cu autocarul am ajuns la destinație, în fața vilei unde ne-am cazat (Villa Ocean Hills) situată la intrarea în stațiune. Am fost întâmpinați de către reprezentanta agenției partenere din Nei Pori și de către proprietarii vilei care ne-au repartizat pe camere. Vila a fost așa cum am văzut-o descrisă pe site-urile agențiilor de turism (curată, aproape de plajă - așa cum ne doream). Deși ne-am cazat spre seară nu am pierdut ocazia să dăm o fugă pe plajă, „să testăm terenul„ pentru a doua zi.

În dimineața zilei de 15 iulie, la ora 7.00 nu era nimeni pe plajă, de abia mai târziu, după ora 9.00 au început să apară turiștii și să se deschidă beach bar-ul.

Locul unde am ales să facem plajă a fost plaja Venus, dovedindu-se cea mai bună alegere.

Ca să poți folosi șezlongurile trebuie să faci consumație la barul de pe plajă de cel puțin 6 euro. Apropo, 1 bere Amstel este 4 euro, 1 freddo capuccino este tot 4 euro, 1 cockteil este 7 euro și primești gratuit un mare platou cu fructe, 1 bol cu mix de nuci și 1 bol cu chips-uri. Aici unde am făcut plajă în momentul în care te așezai pe șezlong ospătarii îți aduceau sticle cu apă plată din partea casei, indiferent cât de mare era grupul și chiar dacă să zicem 10 persoane închiriau doar 1 umbreluță cu 3-4 șezlonguri.

În jurul orei 13.00, când ne-am hotărât să mergem la masă, unul dintre prietenii cu care eram a propus să mergem la beach bar și să întrebăm pe cineva de acolo dacă putem să lăsăm prosoapele pe șezlonguri, să nu ne mai cărăm cu ele (cum am mai spus eram pentru prima dată în Grecia). Întâmplător, cel cu care am vorbit era chiar patronul terasei Venus care ne-a invitat să mergem la el la restaurant, acesta aflându-se în imediata apropiere, chiar cum ieși de pe plajă, spunându-ne că are prețuri foarte bune. Acesta ne-a spus că ne va face reducere de 10%, invitându-ne să mergem să vedem bucătăria restaurantului.

Mâncarea a fost excelentă, prețurile au fost foarte bune, cele mai mici din toată stațiunea (un cotlet de porc foarte mare la grătar, cu cartofi prăjiți sau orez 6.50 euro, 1 piept de pui la grătar cu garnitură tot 6.50 euro, 1 pește dorada, care peste tot era peste nouă euro, aici a fost 7 euro, 1 souvlaki 6.50 euro, 1 mix de fripturi era 8.00 euro, 1 porție de inele de calamar, foarte bun 6.50 euro, 1 sos tzatziki 3.00 euro, 1 porție de musaca foarte bună 6.00 euro, 1 salată grecească tot 6 euro. Garnitura intra în prețul fripturii, la fel și pâinea care nu se plătea. Apa era oferită din partea casei, la fel la sfârșitul mesei ni s-a adus de fiecare dată câte un digestiv, ba mastika, ba canela, ba ouzo sau limoncello și bineânțeles nelipsitul platou cu fructe plus că în prima și ultima zi ne-au dat și desert constând în prăjituri și înghețată din partea casei.

Băiatul patronului s-a dovedit de o ospitalitate covârșitoare. De fiecare dată a venit la noi la masă, ne-a recomandat preparatele lor tradiționale grecești, eu mențiomând de la început că vreau să mănânc specific grecește, oferindu-mi de fiecare dată posibilitatea de a gusta să văd dacă îmi place sau nu preparatul, el garantând pentru asta. Am mâncat aici un preparat care mie mi s-a părut extraordinar „olivena freddo„, nu știu cum se scrie, doar așa l-am auzit pe ospătar spunându-i, dar din păcate nu știu ce preț are pentru că mi-a fost oferit din partea casei (vânătă coaptă cu brânză feta, roșii, usturoi și nelipsitul ulei de măsline și oregano).

Toate persoanele cu care ne-am întâlnit ulterior și cu care ne-am înprietenit au spus că s-au ferit să mănânce pe terasa Venus pentru că li s-a părut luxos și le-a fost frică de prețuri mari, dar vă recomand cu toată încrederea că mâncarea este la superlativ, iar prețurile mici în comparație cu toate celelalte terase unde îti ia banii atât pe pâine cât și pe apă.

Aici ce este scump este vinul care este 20.00 euro sticla.

Gyros foarte bun la Gyrosmaniak 2.20 euro (ne-a recomandat reprezentanta agenției care ne-a preluat la început să mâncăm gyros la Gyros Centre, din celălalt capăt la stațiunii; am fost să mâncăm de acolo și am fost dezamăgiți; este o scovergă exact cum se făcea la țară, prăjită în ulei, cu mulți cartofi prăjiți, cu câteva bucăți de carne și sos tzatziki. Nu a fost bun, chiar l-am aruncat).

Am mai fost să încercăm și alte terase, de exemplu prietenii noștri cu care am fost au încercat la El Greco, dar nu a fost satisfăcător (prețuri mari, au îmbătrânit până le-a venit comanda, au plătit, dacă nu mă înșel chiar și apa); noi am încercat la Alkazar niște costițe de miel și ciuperci la grătar pe care nu le-am putut mânca, doar costițele au fost bune, garnitura foarte proastă și bineînțeles că ne-au luat bani pe apă și pâine, iar totul a fost scump.

La Stelios am ezitat să mâncăm pentru că de câte ori am trecut pe acolo, fie prânz sau seară, nu aveau clienți.

Pizza nu este extraordinară la ei.

În concluzie, dacă aș mai merge în Nei Pori tot la Venus aș mânca, iar pentru cazare aș opta pentru Hotel Afrodita.

Trimis de georgiana.b in 22.07.13 11:19:30
Validat / Publicat: 22.07.13 18:33:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 8837 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (georgiana.b); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina terasei Venus.

[22.07.13 19:34:32]

@georgiana.b: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Poate găseti timp / disponibiliatte să ne povesteşti mai multe şi despre Vila Ocean Hills -- într-un articol distinct, cu note distincte (procedân astfel, vei contribui la o medie cât mai reprezentativă a acelei variante de cazare). Pentru a-ți fi mai ușor, includ mai jos linkul direct ptr adăugare impresii amfostacolo.ro/rev_add.php?id=14298

strat
[23.07.13 17:08:36]

Buna Georgiana,

vom petrece si noi o vacanta in Nei Pori la vila Oceanis si m-au bucurat impresiile tale. As dori sa stiu cand ati plecat din Nei Pori spre Bucuresti si cat timp a durat drumul. Ne-ar fi de folos ptr a sti ce rezervari sa facem la mijloacele de transport (suntem din provincie).

Cu multumiri,

luminita

georgiana.bAUTOR REVIEW
[25.07.13 17:53:55]

@strat: Bună ziua,

Din Nei Pori am plecat în jurul orei 15.00 din fața vilei Ocean Hills, iar în București am ajuns la ora 6.00 a. m.

Precizez că transportul a fost realizat cu autocarul.

strat
[26.07.13 06:43:45]

@georgiana. b: multumesc ptr raspuns

danielutz
[19.08.13 14:43:20]

@georgiana. b: @michele: spune mi te rog daca merg pe cont propriu in statiune gasesc cazare sau trebuie sa ma adresez agentiilor de acolo?

Nu sunt ca la noi persoane care inchiriaza camere, e usor de gasit?

Merci mult!

Cesere
[08.07.14 16:59:38]

Buna ziua.

daca in periplul de una zi si jumatate prin sithonia metamorfosi gandeam vorbeam si innotam in ruseste aici macedonia si serbia rules...

vremea e perfecta mare calda si limpede, zeus e la locul lui.

pacat de afluenta de dragani dushani si mihailovski :-)

gyros2-2.5 pizza 8-13 rosiile pt gospodine la 1eu bere 0.8 la market.

inca se mananca bine la stelios si azzuro.

țanțari asa si asa.

incercati prajiturelele lu tanti din slovacia la paleo pantelimonas... o savoare.

daca am uitat ceva inca sunt aici pana pe 12.

efaristo

danapp, danielutz, georgiana.b, strat