ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2018
PREȚ 1200 euro ?
cu transport AUTOCAR

Descoperă Nei Pori

Nei Pori dupa 10 ani

Dupa cateva concedii in insulele grecesti am revenit pe continent la prima mea vizita in Grecia: NEI PORI.

Voi reda cateva din impresii care s-ar putea sa va fie de folos.

Am fost cazati la Hotel Manolas- superlativ / bilete achizitionate anterior direct la receptie. Camere spatioase, curatenie zilnica, schimbare de prosoape la jumatatea sejurului, mic dejun identic/ fara imaginatie in fiecare zi dar suficient. Ulterior ne-am gandit ca ar fi fost mai bine fara mic dejun. Ne-am fi descurcat foarte bine pe la taverne.

Masa de seara am luat-o la tavernele de pe plaja» Volcano / cea mai tare pizza, Dionisos, Alcazar. Din partea casei peste tot se servesc inghetata sau fructe.

In statiune sunt foarte multe patiserii cu placinte de toate felurile sau cofetarii cu prajituri mai deosebite. De inghetata ce sa mai vorbim... Cea mai buna inghetata este la Chivos daca am citit bine este chiar langa Volcano, au si prajituri si poti sta la masa linistit.

Nu cumparati gogosi de pe plaja de la comercianti. La taverna de la capatul plajei sunt aceleasi gogosi la jumatate de pret.

Plaja este cu nisip fin, apa limpede dimineata, valuri moderate. Pe plaja sezlongurile se pot inchiria in schimbul unei consumatii care face cel puti 7 euro zilnic. In statiune sunt foarte multi romani cu foarte/foarte/ foarte multi copii. Pentru ei seara este si un parc de distractii foarte atractiv.

Deoarece am fost in excursiile optionale in anii trecuti nu am mai mers la Meteore/Olimp sau croaziera dar stiu ca sunt super. Am ales sa mergem in Salonic pentru shopping cu una dintre firmele din statiune. Grava eroare. Este destul de departe. Se sta in masina mult, trag si ghizii de timp pentru a prelua si grupuri pentru alte excursii asa ca am plecat la 7 si ne-am intors la 19. O zi pierduta... De ce? Pentru ca toate magazinele pe care le-am vazut sunt si la noi in marile maaluri. Nimic deosebit. Nu am cumparat nimic. Unii turisti au cumparat adidasi Nike/ erau reduceri. Poate era mai bn daca mergeam cu trenul. Nu pierdeam toata ziua.

Am fost intr-o seara la Platamonas cu minitrenul/ 3 euro de persoana. A fost frumos. O statiune mai animata dar cu plaje ff putine. Cei din Platamonas veneau la Nei Pori pentru plaja.

Firmele de turism din statiune vand bilete pentru optionale la preturi mai bune decat cele anuntate in autocare de catre ghizii locali. Chiar cu 10 euro. Exemplu- Meteora.

In concluzie un sejur in Nei Pori este linistitor, fara surprize neplacute. Vom reveni in Grecia dar nu pe continent. reluam insulele.

Trimis de niic in 28.08.18 17:33:05
Validat / Publicat: 28.08.18 18:20:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos/Maria, Zachintos/Chrissi Akti, Corfu/Apollon

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (niic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmasterX [28.08.18 18:19:13] »

Daca doreşti, copiază textul de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul ADAUGĂ IMPRESII NOI

niic