ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2013
DIN: Oltenita
ÎNSCRIS: 21.06.09
JUN-2013

Un hotel cinstit si curat

Salut, acest review reprezinta o parte dintr-unul mai mare care include si impresii despre intreaga vacanta in Corfu in iunie 2013: vezi impresii

Dupa ce am vorbit la telefon cu proprietara Mariella si ne-a raspuns amabil la toate intrebarile si nelamuririle, am facut rezervare la Hotel Jason in Ipsos. Hotelul se afla in capatul dinspre Dasia al statiunii. Poate fi greu de gasit pentru ca nu sunt indicatoare la intrarea pe straduta pe care se afla. Pe aceeasi straduta, dar foarte aproape de strada principala se afla si hotelul Yannis, o alta varianta la care ne gandisem. De la drumul principal si pana la hotel Jason sunt 10 minute de mers pe jos printr-o zona cu multi copaci si multe buruieni, iar de la intrarea in curtea hotelului si pana la receptie este o panta foarte abrupta, dar urcabila :) Am platit 144 euro / camera / 8 nopti cu mic dejun inclus incepand cu 15 iunie (am luat cazarea pe cont propriu de pe niste site-uri englezesti).

Hotelul este oficial de doar 2 stele, dar este foarte cochet, modern, proaspat renovat, cu nimic mai prejos decat orice hotel de 3 stele la care am fost. Piscina este foarte draguta, curate, suficient de mare, insa preturile de la bar – exagerate chiar si fata de cele din statiune. Camerele sunt cam mici, insa foarte curata, toate au balcon, frigider iar mobilierul este standard. Aerul conditionat se plateste suplimentar, 4E/zi. Daca vreti sa lasati usa de la balcon deschisa noaptea, neaparat sa veniti cu aparate contra tantarilor. Personalul hotelului este foarte amabil si vorbeste bine engleza. Micul dejun este neasteptat de decent tinand cont de pretul platit, cu rosii, branza, omleta, mezeluri, iaurt, clatite, halva, lapte, cafea, ceai, suc… Au fost uneori probleme cu aprovizionarea in sensul ca unele alimente se terminau si dura ceva timp pana se aducea un nou platou. Per total, hotelul primeste nota 8, cu un plus pentru pretul incredibil, curatenie si piscina si cu un minus – distanta fata de drumul principal (si plaja). Cine se teme de cele doua stele oficiale nu are motive sa o faca – dovada marturiile de pe aici, de pe booking.com si tripadvisor. Hotelul este, de facto, unul de 3 stele.

Ipsos este o statiune situata la nord de Corfu Town (Kerkyra) si se intinde de-a lungul soselei care duce spre Pirgi (si mai departe spre Kassiopi). Plaja nu este deloc grozava si este situata chiar langa sosea. Nu am facut baie aici in nici o zi, dar am ales Ipsos pentru ca are legaturi bune cu restul insulei si cum noi aveam de gand sa hoinarim peste tot, era un candidat bun pentru cartierul general :) Asta si pentru ca seara statiunea este suficient de animata. Preturile la taverne – destul de piperate, un fel principal 8-10 euro iar o bere 2.5-3.5 euro. Mai exista si varianta gyros-ului la 2.5-3 euro pentru a scapa de foamea din miezul zilei. Noi am incercat mai multe restaurante, dar recomandam taverna Moby Dick (o afacere de familie unde am mancat cele mai bune paste – in capatul dinspre Pirgi) si fast food-ul Papagalos (pe la jumatatea statiunii, unde au o oferta cu bere inclusa, iar portiile de mancare sunt imense). Dupa ce am mai hoinarit, am tras concluzia ca in Ipsos preturile sunt medii – cele mai mici le-am gasit in Sidari, iar cele mai mari – in Paleokastritsa.

Pentru alte detalii va stau la dispozitie.

Trimis de sorin_g in 07.07.13 16:16:39
Validat / Publicat: 07.07.13 20:03:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Platamonas, Niko's Paradise

VIZUALIZĂRI: 5438 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sorin_g); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Jason, vedere de langa zona piscinei.

[09.07.13 15:33:36]

@sorin_g: Buna Sorin. In august vom merge si noi la acest hotel cu un copil de 2 ani. Imi poti spune, te rog, cat de mare este frigiderul din camera? si daca se gasesc ciorbe la taverne? Multumesc.

[09.07.13 22:41:14]

@stefan_cristina:

Frigiderul este mic (tip minibar), incap cam 4 sticle de 1.5 litri.

Este si zgomotos face ca vantul si ca avioanele.

Am gasit si ciorbe la taverna (cineva din grup si-a luat ciorba de peste si i-a placut), pe la 5-6 euro.

[10.07.13 10:29:13]

@sorin_g: Multumesc. O vara frumoasa.

[10.07.13 11:15:21]

@sorin_g: Si totusi as mai avea o intrebare... prizele sunt pentru stecher normal sau sunt de tip american? Multumesc anticipat pentru raspuns.

[10.07.13 23:32:58]

@stefan_cristina: Sunt prize normale, ca la noi.

Dar, bine ca mi-ai amintit, sunt doar doua si am regretat ca de data asta am lasat prelungitorul cu triplu acasa (am fi vrut ca noaptea sa incarcam si telefoanele si acumulatorii de la camera foto...)

De asemenea, cand iesi din camera, curentul se intrerupe automat.

Aparent priza din dreptul frigiderului este singura care inca functioneaza cand iesi din camera (am gasit seara apa rece in frigider).

[11.07.13 11:47:19]

@sorin_g: Multumesc mult de tot. M-ai ajutat foarte mult. Aveam emotii cu incalzirea apei pentru laptele fetitei. Acum stau linistita si abia astept sa ma bucur de vacanta.

[09.12.14 15:05:05]

buna

te rog imi spui si mie daca exista scaun in camera? sau pe balcon?poate ti se va parea ciudat insa am citit diverse opinii si printre altele am regasit si acest detaliu cum ca pe balcon nu ar exista nimic de uscat rife si nici scaunele cu masuta ceva de genul acesta.

am studiat ofertele la acest hotel si chiar imi doresc sa fie o destinatie de vacanta, dar macar sa stiu la ce sa ma astept sa nu ajung acolo si sa vad ca nu am x y etc stiu eu ce lucruri necesare.

multumesc.

[09.12.14 15:54:08]

@flaviana77 - Buna Flaviana. Asa este. Nu exista uscator de rufe dar pe balcon sunt o masuta si 2 scaune. Si in camera am avut un scaun sau asa ceva pe care sa te poti aseza. Prosoapele le puneam pe balustrada balconului si restul hainelor pe spatarele scaunelor.

Noi am fost multumiti de hotel in raportul calitate-pret. Daca mai ai si alte intrebari iti raspund cu placere.

Alegere inteleapta si vacanta placuta!

[09.12.14 15:56:40]

@stefan_cristina -

imi pare rau ca nu am intrebat de prima data, dar intreb acum> per total crezi ca as face o alegere buna in privinta acestei locatii?

[09.12.14 16:10:44]

@flaviana77 - Da. Eu m-as intoarce aici. Camera este micuta dar destul de curata, personalul amabil si privelistea de vis. In plus este si foarte multa liniste sus pe deal Sunt sigura ca ai citit si rewiul meu ca sa-ti faci o impresie. Acum depinde cat de pretentiosi sunteti. Eu iti raspund la toate intrebarile pe care le ai .

Corfu este o insula minunata si pentru noi 7 zile au fost insuficiente ca s-o descoperim , asa ca intentionam sa ne intoarcem aici.

[16.12.14 11:41:59]

buna, cine imi spune si mie care este cea mai apropiata plaja de Ipsos? am inteles ca se poate merge cu autobuzele locale de la o statiune la alta si de aceea ma intrebam cine cunoaste detalii mai bine poate ma lamureste si pe mine.

va multumesc mult.

[16.12.14 16:40:11]

@flaviana77 - Flaviana, cea mai apropiata plaja este cea din Ipsos. Cam 300-400 m de hotel Jason. Inainte de Ipsos este Dassia, 2 km. Cu autobuzele n-am circulat dar orarul si traseul lor era afisat in statie. De la Ipsos la Corfu ai 14 km, pana la Paleokatrista 17 km iar pana la Sidari 35 km. Distantele le-am aflat folosind un site de distante rutiere. Cum Ipsos este cam la jumatatea estica a insulei esti aproape de tot ce vrei. In Dassia am fost la o plaja faina...

[16.12.14 20:03:21]

Plaja din Ipsos nu e grozava, de fapt noi nu am facut niciodata baie acolo. Daca nu mergeti cu masina personala, Ipsos nu este o destinatie potrivita deoarece veti vrea tot timpul sa mergeti catre alte locuri mai frumoase de pe insula. In cazul in care mergeti cu masina personala (sau inchiriati una acolo), statiunea este ok, fiind pozitionata la distante egale de multe puncte de interes de pe insula.

[17.12.14 09:46:35]

@sorin_g -

o sa mergem cu autocarul deoarece sotul meu merge zi de zi cu masina in tot timpul anului si isi doreste ca in concediu sa stea si el linistit fara masina.

sper sa ne descurcam si fara masina daca exista transport in comun ne-om gasi noi cate ceva de facut ca doar nu o sa stam numai intr-un loc, masina de incghiriat om vedea la fata locului daca mai gasim vreo familie amatoare pentru ca numai in doi nu este deloc abantajos sa o inchiriem.

va multumesc pentru raspunsuri la toata lumea.

[17.12.14 13:50:01]

@flaviana77: Nu stiu daca Hotel Jason este cel mai potrivit si asta din cauza distantei pana la strada principala (10 minute de mers pe jos). Puteti lua in calcul si hotel Yannis, care e mult mai aproape de strada.

Am o idee mai buna: intra pe maps. google.com si foloseste aceste coordonate:

39.698379,19.834280

Sunt chiar in fata hotelului Jason. Poti folosi Google Street view ca sa parcurgi drumul pana la strada principala si sa vezi inclusiv plaja din Ipsos.

[17.12.14 13:55:11]

@sorin_g -

draga sorin, nu ma deranjeaza deloc distanta, pana la urma mergem in concediu si nu o fi foc daca ne miscam dosul 10 min sau mai mult pana cand ajungem la strada sau la plaja ca doar nu mergem sa dormim toata ziua pe acolo, nu pot alege alta varianta pentru ca deja am facut rezervarea este totul pregatit mai astept sa vina vara si sa plecam, pana atunci visez cu ochii deschisi.

de obicei cand plecam undeva in concediu mergem cat mai mult pe jos exploram necunoscutul asa ca repet nu e bai ca va trebui sa ne deplasam 10 minute sunt un fleac.

[17.12.14 15:40:39]

@flaviana77 - Flaviana ma bucur ca ai ti-ai rezervat vacanta de vara la Jason, mai ales ca te-ai uitat la acest hotel si anul trecut. Sper sa nu regreti.

O varianta mai ieftina de deplasare este un scuter sau un ATV. O sa vezi ca multa lume se plimba pe aici cu scuterul. Eu am incercat asta vara ATV-ul si n-am regretat. Modul in care ti se dezvaluie lucrurile de pe acest mijloc de transport este mult mai diferit si mai placut decat dintr-o masina.

Vezi ca la intrarea in curtea hotelului este o panta abrupta care noua ne-a cam dat de furca. Daca nu intri in curtea hotelului si iti continui drumul, practic treci de hotel ,dupa vreo 100 de metri se fac niste scari in dreapta care urca la hotel. Sunt mult mai accesibile si noi am regratat ca le-am gasit doar in ultima zi. Cand pleci de la hotel, ca sa ajungi la scari o iei tot in dreapta receptiei. Scarile sunt intr-un colt. Da o tura de hotel si sigur le vei descoperi.

Cand cobori de la hotel la plaja ,imediat in dreapta ,ai statia de autobuz.

Vacanta placuta!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [17.12.14 19:14:26]

@flaviana77 - Dar pietrele de pe plaja crezi ca te-ar deranja? Sunt asa de ascutite ca nu se poate sta decat pe sezlong.

[18.12.14 09:23:58]

@ionescunic -

draga ionescunic nu te contrazic pentru ca tu vorbesti in cunostinta de cauza, dar sincer de 3 ani aproape visez la vacanta in Grecia si pietrele sunt ultima mea grija la acest moment, daca nu se poate altfel vom sta pe sezlong dar vom fi in Grecia si asta este tot ceea ce conteaza.

multumesc pentru raspunsul promp ca intotdeauna.

[18.12.14 09:33:17]

@stefan_cristina -

multumesc mult Cristina pentru incurajari si pentru toate raspunsurile pe care mi le-ai dat de fiecare data cand am intrebat cate ceva.

am sa tin minte de acele scari cred ca este mai usoara deplasarea cu ajutorul lor.

abia astept sa vina vara sa plecam, dar pana atunci am liber la visare.

[18.12.14 14:08:17]

@flaviana77 - Ma bucur sincer pentru tine si sigur nu vei lasa niste pietre sa-ti strice concediu. Oricum eu cred ca tu stiai de aceste pietre inca de la inceputul anului cand ai intrebat de plaja din Ipsos.

Asa este, nu e o plaja grozava fiind pe marginea drumului si cu pietre pe mal dar apa... apa e de vis. Si in apa ai nisip fin. Pana la urma conteaza ca o sa ai vacanta visata.

Daca te gandesti sa faci excursii organizate pe insula sa te duci la agentiile locale. Sunt 2 de strada principala. O sa primesti oferta si de la agentia romaneasca si vei putea observa singura diferentele de pret... care sunt considerabile.

Vacanta placuta!

Denisa13, flaviana77, sorin_g