ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.01.2017
2 ADULȚI -- v: -

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Concediu plăcut!

Concediul din vara anului 2016 l-am petrecut pe insula Corfu, unde am fost cazați în Ipsos, la hotelul Jason, de două stele.

Amplasare

Ipsos este locația ideală pentru cine vrea să exploreze insula, deoarece se poate ajunge în orice direcție foarte ușor. Hotelul Jason este amplasat într-un cadru frumos și liniștit. De asemenea, acesta un punct de plecare bun pentru vizitarea insulei, pentru cei care vin cu mașina personală sau pentru cei care vor să închirieze una.

ATENȚIE!!! Distanța de la șoseaua principală, respectiv de la plajă, până la hotel este mare, iar drumul este dificil, pe unele bucati foarte abrupt. Chiar dacă este asfaltat și iluminat, este mărginit de curți cu vegetație haotică și câini. Nici autocarul nu ne-a dus până la ușa hotelului, asa cum era prevazurt in contract, deoarece acesta nu ar fi putut urca panta, fiind nevoiți să ne cărăm singuri bagajele, prin soare. Din acest punct de vedere nu recomand hotelul familiilor cu copii mici sau persoanelor cu dificultăți de mișcare.

O alternativă pentru ultima bucată de drum, cea mai grea și mai abruptă, o constituie scările aflate în spatele hotelului. Pentru a ajunge la acestea trebuie să ocolești casa de lângă hotel și să urci, bineînțeles, o pantă mai mică. Nouă ni s-a părut mai avantajos să urcăm panta abruptă decât să ocolim până la scări.

Camere

Nu știu dacă este o regulă generală, dar în perioada în care am fost noi, toți românii au fost cazați la etajul cu recepția, cu vedere spre munte, fără posibilitatea de a schimba camera. Camera în care am stat noi a fost prevăzută cu două paturi de o persoană, două noptiere, birou cu oglindă, dulap fără rafturi, televizor, internet, iar seif-ul și AC au fost contracost. Mobilierul era vechi, în sertare erau semnături ale turiștilor datate 1997, saltelele erau foarte uzate, cu adâncituri pe mijloc, iar patul scârțâia la fiecare mișcare. În cameră erau doar trei prize, prost amplasate. Deși am avut și triplă cu noi, am fost nevoiți să scoatem și televizorul din priză ca să încărcăm tot ce aveam. Curentul se întrerupea la plecarea din cameră și altfel nu apucam să ne încărcăm telefoanele, tableta și aparatul foto în timpul în care stăteam în cameră. În baie exista un foehn pe care nu l-am putut folosi deoarece când îl porneam mirosea a plastic încins. Presiunea la apă a fost foarte bună, dar cabina de duș a fost ușor cam mică. Pe balcon se auzea tot ce se vorbea la vecini.

Camerele erau răcoroase până la prânz pe partea pe care am stat noi și nu am avut nevoie de AC.

Micul dejun

În ceea ce privește micul dejun, acesta a fost repetitiv, dar suficient (fasole, omletă, cârnăciori, clătite, gem, cereale, lapte, pepene roșu, feta, cafea, ceai, suc). Cel mai mult ne-a deranjat faptul că se servea târziu, începând cu ora 8 și nici nu aveau posibilitatea de a oferi lunchbox. Noi ne-am înscris la două excursii opționale, pentru una dintre ele ora de întâlnire la baza dealului fiind 8:20, iar pentru cealaltă 8:10 și în ambele zile am mâncat și ne-am băut cafeaua pe fugă.

Vecinii

În perioada în care am fost noi, românii ocupau 5-6 camere, iar în restul hotelului a fost cazat un grup foarte mare de adolescenți străini. Aceștia au avut momente în care au fost foarte gălăgioși. Cei cazați la parter, sub noi, săreau din parcare în balcon, cei de deasupra noastră aruncau noaptea apă în dreptul balcoanelor colegilor lor de la parter. Cel mai neplăcut a fost că dimineața după 8:30-9 se aglomera foarte tare la micul dejun. Pur și simplu ne-am trezit în mijlocul unei tabere de adolescenți.

Piscina

Piscina nu este foarte mare și are o adâncime de 1.50 - 1.60 m, deși pe site-urile de profil apare ca fiind de dimensiuni olimpice. Într-o singură după-masă am stat la piscină și a fost foarte relaxant până au venit adolescenții. Aceștia s-au întors încinși dintr-o excursie și cu zecile s-au gândit să facă o baie în piscină. Din liniște s-a transformat în haos, au început să sară din toate părțile, își clăteau paharele în piscină și le lăsau aruncate pe marginea acesteia. Țin să precizez faptul că la piscină elevii primeau pahare de plastic tocmai din cauză că nu aveau grijă de ele.

În ansamblu experiența a fost una plăcută. În ciuda aspectelor negative ne-am simțit foarte bine la hotel, ne-am bucurat de priveliștea frumoasă de la balcon. În ceea ce privește drumul, după câteva urcări și coborâri nici acesta nu ni s-a mai părut așa de greu. Chiar și grupul de adolescenți a reprezentat un avantaj prin faptul că noaptea mai populau drumul spre hotel, făcându-l mai prietenos. Noi aveam nevoie de 6-7 min pentru a parcurge distanța. Aș recomanda acest hotel prietenilor mei...

Trimis de Daia in 10.01.17 16:34:38
Validat / Publicat: 10.01.17 17:21:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini, Thassos, Atena, Creta, Santorini, Rhodos

VIZUALIZĂRI: 2178 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Daia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in curtea Hotelului Jason (cea mai dificila portiune de drum)

monaca [10.01.17 18:52:40] »

Am fost acolo si este foarte corect tot ce ati scris. Atat ca la momentul cand am fost eu romanii erau cazati la diferite etaje si saltelele erau bune sau noi am avut noroc, poate????

mogly [10.01.17 20:55:04] »

Felicitari pentru vacanta! Mi-a placut descrierea ta, nu te-ai oprit doar la amplasare, camere, mic dejun, piscina, rubrici pe care de regula toata lumea le cuprinde intr-un review, te-ai gandit sa scrii si despre vecini, adica despre colocatari, mi-a placut asta, m-ai distrat!

Mai povesteste-ne despre insula, cum ti s-a parut, daca ti-a placut, avand in vedere ca esti tinerica

Vacante de vis in continuare!

flaviana77 [11.01.17 09:43:35] »

si eu am fost acolo si ma gandesc mereu cu drag la acel concediu.

si cand am fost noi hotelul era plin de tineri din Germania care de altfel vin acolo in fiecare an din cate am inteles de la proprietarii hotelului, dar nu ne-au deranjat cu nimic.

intr-adevar am avut camera cu fata spre munte dar nu ne-a deranjat acest lucru, chiar ne-a placut, insa mobilierul nu era vechi asa cum s-a scris aici, chiar a fost ok din toate punctele de vedere, noi nu suntem pretentiosi, de altfel am scris si eu despre Jason Hotel impresiile mele.

as reveni cu drag acolo, chiar si in ciuda acelei pante abrupte, mie mi-a placut extraordinar de mult amplasarea hotelului gradina care inconjura hotelul, ce sa mai spun... totil mi-a placut, de altfel acest lucru se poate vedea in impresiile mele scrise aici pe site...

anemarie29 [26.01.17 11:54:53] »

@Daia: va rog, ati fost printr-o agentie in corfu? acolo ati facut excursii optionale, si daca da in ele a fost inclus si pranzul? cam la ce pret sunt aceste excursii? cam cat costa in medie o cina de persoana?

flaviana77 [26.01.17 13:15:54] »

@anemarie29:

eu am fost cu agentie in corfu de altfel hotelul din cate stiu eu este doar in oferta unei agentii foarte cunoscute de la noi nu pot sa scriu aici numele ei daca vrei iti scriu prin mesaj privat.

in ce priveste excursiile optionale agentia cu care vii din tara iti propune excursiile insa la preturi destul de mari parerea mea.

in statiune se gasesc destule mici agentii de unde poti sa iei criaziere si alte excursii la preturi mai mici decat pripune ghida agentiei respective.

in ce priveste cina depinde ce vrei sa mananci, noi nu suntem cu fructe de mare asa ca nu as sti sa zic pretul, dar o cina normala cand am fost noi cam in jur de 10 euro te ajungea, depinde repet de ce doresti sa consumi si de bugetul pe care il ai la dispozitie.

in ce priveste pretul excursiilor acesta varia in functie de excursie dar in jur de 30-35-40 euro cam asa din ce tin eu minte. acest pret fiind de persoana.

eu cu sotul am explorat pe cont propriu insula folosind autobuzele locale care merg foarte bine au aer conditionat si un traseu bine definit respecta orele si sunt ieftine.

pentru orice alte detalii daca iti pot fi de folos, raspund cu placere.

anemarie29 [26.01.17 14:02:56] »

@flaviana77: multumesc, aceste agentii grecesti au si pranzul inclus in excursie? vin sa te ia de la hotel cand pleci in excursie sau te duci la ei la agentie?

flaviana77 [26.01.17 14:06:30] »

@anemarie29:

sincer nu as sti sa spun asta pentru ca noi nu am fost interesati si nu ne-am dus sa vedem conditiile insa poti intreeba pe AFA ca sigur sunt persoane care au fost in excursii si cunosc daca se ofera pranz sau nu.

pune intrebare pe AFA banuiesc ca stii cum sa faci asta.

Catalin Mate [19.05.17 10:04:29] »

Am impresia ca am fost acolo cam in aceeasi perioada. Tot in Iulie am fost si noi, cu plecare in 17.07, si am prins acel grup de nemti galagiosi si enervanti cu care am si avut un mic conflict. Ne-au plasat chiar si o peruca pe balcon intr-o seara, nu stiu cum.

Subscriu la ce ai spus despre hotel. Spre seara cand te intorceai dupa o zi plina in soare, era destul de enervant sa urci distanta respectiva. In rest a fost ok.

Tot pe fuga am luat si noi micul dejun in ziua plecarii in croaziera.

In rest, Ipsos e chiar o statiune ok. Mi-a placut la nebunie, chiar facand comparatie cu alte statiuni pe care le-am mai vazut.

flaviana77 [19.05.17 10:12:34] »

@Catalin Mate:

frumos ai spus, mereu imi este dor de Corfu si de Jason.

m-as intoarce oricand acolo asa de mult ne-a placut, chiar daca am mers per total 24 ore cu autocarul, se merita acel drum ca sa ajungi in acel loc superb.

nu ai descoperit scarile din spatele hotelului? eu am citit aici pe AFA si ne-au fost foarte utile.

Ipssos este o statiune mica dar draguta si nu este pentru fitosi sau pretentiosi.

Catalin Mate [19.05.17 10:15:03] »

@flaviana77: Ba le-am descoperit, defapt stiam de ele cu mult inainte sa plec, atat de documentat am fost. Cred ca citisem tot ce era de citit despre Corfu, Ipsos si Jason . In majoritatea cazurilor am folosit scarile oricum. Are si un avantaj pozitionarea hotelului, e liniste.

flaviana77 [19.05.17 10:18:34] »

@Catalin Mate:

nici nu mai luam in seama distanta la un moment dat intrase in reflex si cand a venit ziua plecarii ne parea foarte foarte rau ca trebuia sa plecam, asa de bine ne-am simtit acolo, iar micul dejun luat pe terasa afara cu acea priveliste minunata... of... acum as pleca intr-acolo...

si eu am citit la acea vreme toate articolele pe care le-am gasit pe site despre locatie statiune si insula.

Catalin Mate [19.05.17 10:21:18] »

@flaviana77: corfu, ipsos, ramane prima mea dragoste. O sa ma intorc acolo intr-o zi, cu mare drag. Pana atunci, anul asta am ales Lefkada

Daia [19.05.17 10:52:56] »

@anemarie29: Am ajuns in Corfu cu autocarul. Drumul si cazarea au fost asigurate de o agentie de turism din Ro. Agentia partenera din Corfu si alte agentii locale ofereau excursii variate, unele cu masa inclusa altele fara masa. Noi ne-am luat de la agentia partenera excursia in Albania (pranz inclus) si croaziera la Paxi-Antipaxi (pranzul nu a fost inclus). Insula am explorat-o cu autobuzul, compania locala de transport in comun fiind foarte bine pusa la punct.

calatorul [09.07.17 20:36:34] »

@Daia: Felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca petrecuta in minunata insula Corfu, in care si eu vreau sa ma reintorc cu mare bucurie. Multumim penru informatiile si impresiile impartasite, ca si pentru frumoasele poze insotitoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare.

anemarie29, calatorul, Catalin Mate, Daia, flaviana77, mogly, monaca
    Alte impresii din această RUBRICĂJason Hotel: