ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2016
JUN-2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit

încărcat de pe telefon!

Dragut!

Un sejur dragut! Am citit inainte de a pleca ca e foarte prost amplasat hotelul, ca mergi mult, ca urci mai bine zis... hmmmm, putina miscare face bine! :))) Se putea si mai rau! 500 de metri din fata hotelului pana pe plaja... rezonabil as spune.

Hotelul, foarte dragut... piscina, extraordinara! Apa calda, curata si un bar frumos langa!

O curte superba cu maslini, leandri si lamai! Totul perfect pana aici!

Dar, normal ca urma un " dar" :), camerele lasa de dorit!

Camera dubla inseamna twin, nu au camera cu pat matrimonial, pt romani cel putin, baie f mica si curatenia nu e un punct forte! La parter erau camerele unde romanii erau cazati, toti, fara exceptie! Camerele de la etaj cu vedere la mare sau la munte erau doar pt straini!

Micul dejun... o alta problema! Destul de prost... cu siguranta se gaseste macar ceva bun de mancat dar destul de greu! In fiecare zi aproape acelasi cu mici exceptii. Zilnic: 2 feluri de sunca, aceleasi doua feluri, fasole, omleta (n-am reusit sa o mananc, fara gust si foarte ciudata ca si aspect), niste carnaciori, rosii si castraveti, 2 feluri de gem si margarina! Cereale si lapte! Micile exceptii au fost feta (foarte sarata... nu a putut fi mancata) si masline intr-o zi, iaurt (bun) si compot de piersici in 2 sau 3 zile si unt! Si cateodata pepene rosu!

Plin de elevi straini... nemti si englezi... zeci! In rest... ok!

Plaja din apropiere cu pietre... noi mergeam zilnic in Dasia (1 km distanta) la Malibu beach! F frumos, curat, plaja cu nisip fin si intrare lina in mare... 10 euro 2 persoane!

Ca si statiune, frumusica, dar din pacate plina de gunoaie... erau in greva cei care se ocupau cu strangerea gunoiului! Nasol! :))

Am ramas destul de uimita sa vad foarte multe baruri, taverne, magazine si cladiri inchise, in paragina! Nu cred ca as mai alege Corfu ca si vacanta viitoare!

Am vizitat multe statiuni si evident Kerkira care e f frumos... intr-adevar, o mica Venetie!

Trimis de casy in 07.07.16 14:19:44
Validat / Publicat: 07.07.16 15:13:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 1433 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (casy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.07.16 15:13:14]

@casy: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 91&ridAnt=69984

[07.07.16 15:34:13]

ok as avea o intrebare

dvs la micul dejun acasa mancati feluri diferite in fiecare zi, nu se intampla niciodata sa mancati acelasi fel?

in alta ordine de idei as fi foarte curioasa sa stiu unde se aflau acele taverne magazine si cladiri in paragina.

apoi banuiesc ca inainte de a pleca v-ati informat macar putin cu privire la acest hotel caci sunt ceva pareri scrise despre acesta pe site, daca nu ati facut-o imi pare rau cu siguranta ati fi aflat destule lucruri utile.

cat priveste plasarea hotelului mie mi s-a parut unul din cele mai frumoase locuri in care am fost vreodata (vezi impresii) in ciuda pantei care este de urcat dar daca ati fi citit inainte pe site ati fi aflat si de scarile minune care te scutesc de marele efort de a urca acea panta.

elevii nemti erau acolo si anul trecut cand am fost eu si din ce am inteles in fiecare an vin acolo in vacanta de vara.

am sa va rog sa nu generalizati totusi noi am avut camera la etajul 1 cu vedere spre munte o priveliste superba de care inca imi este dor, deci se poate si asa.

[07.07.16 19:09:16]

@flaviana77:Buna. Simt nevoia sa intervin. Sper sa nu fie cu suparare. Am citit articolu scris de Casy, ecoul tau si apoi articolul tau despre acest hotel. (e in regula daca nu folisesc pronumele de politete?)

Citindu-le pe amandoua m-am convins inca o data cat de diferiti suntem ca turisti. Unii, ca voi si ca mine, alegem si pastram ceea ce bine si frumos si ne adaptam la lucrurile mai putin placute sau comode.

De ce intervin: sa te rog sa fim mai ingaduitori cu cei nou veniti pe AFA. Altfel se vor speria si nu vor mai scrie. Si, cum bine zici, orice informatie e buna in alegerile noastre viitoare. Si cu cat sunt mai multe postari, cu atat ne putem face o parere mai buna despre locuri si hoteluri.

Inca o data, nu e suparare, da?

Felicitari pt multele postari pe AFA.

[07.07.16 19:35:42]

Daca cititi inca o data ceea ce am scris, veti vedea ca am vorbit strict din punctul meu de vedere!

Am explicat ca hotelul e f frumos, piscina extraordinara, barul la fel si ca in ciuda a ceea ce scria despre amplasarea hotelului a fost ok si rezonabil si ca erau doar 500 de m pana pe plaja!

Cat despre ceea ce mananc eu la micul dejun... sa va spun sincer, nu mananc atat de diversificat, dar mananc mancare buna, iar aceea nu avea gust... omleta era ingrozitoare iar mezelul mai rau! Dar la fel am spus ca oricine putea totusi gasi ceva bun de mancat! Specific ca nu sunt pretentioasa dar asa era!

Cat despre cladirile in paragina... le-am vazut peste tot, din Lefkimi pana in Ipsos! Nu am spus ca erau cu sutele, dar erau destule...comparand cu vacanta trecuta de pe bratul Kassandra (Halkidiki).

Iar elevii nemti... chiar erau cu zecile si a fost o constatare nu altceva... pt cei care vor sa mearga acolo... daca cautati liniste, nu e locul potrivit cu toate ca mie mi-a placut!

Si, ma bucur ca ati avut o camera frumoasa la etajul 1, noi n-am avut norocul ala! Toti romanii, absolut toti au fost cazati la parter... cu vedere la curte si putin din munte!

Imi pare rau ca va deranjeaza ca parerea mea e diferita de a dvs., dar exact asa a fost! Ieri m-am intors... poate inainte era altfel!

O zi frumoasa sa aveti!

[07.07.16 19:47:07]

@adrianaglogo: multumesc pt parere si chiar aveti dreptate! Suntem foarte diferiti ca si turisti! Din pacate, am prins un moment prost... Corfu colcaia de gunoie, cei care se ocupa de asta erau in greva! Erau mormane peste tot... iar despre hotel am scris strict parerea mea! Ceea ce am vazut si felul in care m-a facut sa ma simt! Atat! O seara frumoasa!

[07.07.16 19:51:30]

@casy: Am prins si eu in Lefkada o perioada de greva a gunoierilor. Erau munti de gunoaie! Si altadata in Salonic.

Continua sa scrii pe AFA despre vacantele tale.

Numai bine si vacante frumoase

[07.07.16 19:59:47]

@adrianaglogo: multumesc mult!

[08.07.16 09:09:58]

@casy ok am inteles punctul dvs de vedere.

elevii nemti vin in fiecare vara in Corfu au programe speciale pentru ei la ei in tara si isi fac vacantele acolo, anul trecut erau zeci de autocare unii veneau altii plecau erau peste tot in insula nu doar la Jason insa acolo erau foarte foarte multi trei sferturi din hotel cred ca erau ocupat de nemti.

pe noi nu ne-au deranjat fiecare isi vedea de treaba lui chiar erau la locul lor nu deranjau pe nimeni intr-adevar isi faceau de cap cu bautura dar probabil in modul asta intelegeau ei sa isi petreaca vacanta habar nu am.

eu am trait la maxim fiecare moment din acea vacanta pentru ca din 2012 nu mai ajunsesem in Grecia desi in fiecare an imi propuneam sa fac asta, asa ca probabil de aici intervin si opiniile diferite.

mie mi-a placut in fiecare dimineata sa iau micul dejun pe terasa sub umbrelute si sa ma bucur de privelistea minunata care imi aparea in fata ochilor, in camera ajungeam numai seara la somn deci nu aveam de ce sa obiectam, a fost totul minunat pentru mine si asta este punctul meu de vedere.

oamenii de acolo de la hotel au fost mereu draguti cu noi si amabili si dispusi sa ne ajute cu tot ce aveam nevoie.

statiunea desi este mica are o pozitie excelenta pentru a pleca in diverse alte locuri si pentru a le vedea si vizita.

dar... suntem diferiti ca si turisti asta este concluzia generala si fiecare vede lucrurile din punct de vedere personal.

[08.07.16 09:14:38]

@adrianaglogo va multumesc pentru ecou

da aveti dreptate sincer nu m-am uitat la status si nu mi-am dat seama ca este vorba despre un membru nou AFA eu nu am vrut sa jignesc pe nimeni si cred ca s-a inteles acest lucru din ceea ce am postat.

nu m-a deranjat postarea persoanei care a scris articolul sper ca si ea sa inteleaga acest lucru si imi pare rau daca prin ceea ce am scris am suparat pe cineva ca nu asta era intentia mea.

vacante placute tuturor.

[08.07.16 09:59:51]

@flaviana77: Nu ai jignit pe nimeni, fii sigura de asta.

Doarca poate tonul a fost un pic mai dur. Sunt sigura ca noua noastra colega a inteles si ca ne va mai povesti din vacantele ei.

Ce dreptate ai cu micul dejun de acasa! Eu nu pot manca dimineata decat lapte sau iaurt. Cand mi se intampla sa fiu la un hotel mak bun, cu mic dejun ff bogat, ma uit lung si imi pare rau ca nu pot gusta din toate.

Numai bine!

adrianaglogo, casy, flaviana77