ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2013
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 13.01.12
JUN-2013

Cazare peste asteptari

Buna seara prieteni, dupa cum am promis celor care m-au ajutat sa ma decid unde sa-mi petrec ,,concediul "cu copilul la mare, iata-ma cu impresiile!

Am pornit la drum cu o strangere de inima pentru ca urma sa-mi petrec doua saptamani (1-15 iunie) intr-un hotel cu note destul de mici, iar asta nu ma facea prea bucuroasa. O sa ma intrebati de ce m-am dus acolo daca nu eram sigura, insa la noi pe litoral cam toate hotelurile au ,,bube-n cap", chiar si cele la preturi mari. Eu personal am cautat un hotel care sa practice preturi normale, sa fie curat cat se poate si sa fie liniste in jurul lui si va spun cu mana pe inima ca am gasit ce cautam. Dupa un drum de zece ore din Cluj pana in Jupiter, am fost intampinati de o domnisoara foarte amabila de la receptie si un domn care parea sa fie administratorul hotelului, nu stiu sigur. Am primit o cartela pe care o puteam folosi la restaurant si pentru pornirea aerului conditionat, pe aceasta cartela avand posibilitatea de a incarca o suma care iti era dublata, adica incarcai 300 lei si mancai de 600 lei. La inceput am fost entuziasmati de oferta asa ca am incarcat 300 lei care s-au facut 600 si pe care i-am ,,mantuit" intr-o saptamana, un adult si un copil de 3,5 ani (va spun mai incolo de ce am fost doar la inceput entuziasmata). Dupa ce ne-au facut instructajul, domnisoara de la receptie ne-a aratat 2 camere din care am avut posibilitatea s-o alegem pe cea care ne placea mai mult, am ales-o bineinteles pe cea de la balconul careia se vedea marea pe deasupra copacilor si acoperisurilor.

Ajunsi in camera am constatat ca arata exact ca in pozele de pe site (camera dubla cu un pat matrimonial si un pat pentru copii) si am avut o imensa satisfactie sa vad ca e curat, foarte curat, iar aprecierea asta iesita din gura mea e in lucru mare, asta pentru ca intotdeauna am probleme cand e vorba de curatenie, oriunde ma duc. Mobilierul in camera era mai mult decat suficient, 2 dulapuri pentru umerase si depozitare haine, o comoda cu sertare si alte 2 sau 3 dulapioare pentru haine pantofi si altele, plus spatiul de deasupra cuierului pentru depozitarea valizelor. Patul sau salteaua era pusa pe o baza fixa zidita insa asta nu a fost o problema mare deoarece am pus masuta din balcon intre patul mare si cel pentru copii, ca sa nu cada fii-miu din pat ca e ,,navetist". Asternuturile se schimbau tot a treia zi si erau foarte curate. Am cerut o pilota in plus ca suntem frigurosi si am primit fara probleme. In camera mai aveam 4 pahare, frigider, oglinda, televizor, aer conditionat si vreo 4 surse de lumina din care 2 la capul patului.

In balcon erau 2 scaune si o masuta pe care dupa cum va spuneam, am folosit-o ca dispozitiv anticadere copil din pat, chiar si asa tot l-am scapat de 2 ori pe la picioare si am fost nevoita sa pun valizele. Inca un lucru ce mi s-a parut bun si de notat au fost protectiile pentru saltea, in felul asta am fost sigura ca nu dorm pe ,,pipilicul" vreunui nazdravan, hotelul fiind dedicat parintilor cu copii. Salteaua a fost foarte buna asa ca 2 saptamani am dormit bine, in afara de vreo 2 nopti in care am avut parte de scene de violenta domestica din partea vecinilor din dreapta noastra (fara gluma din pacate) si ceva galagie din partea unora de la personal cazati la parter, insa aceste probleme s-au rezolvat dupa ce am facut o sesizare la receptie.

Pentru baie am avut 2 prosoape mari, 2 mijlocii si 2 mici care erau schimbate in fiecare zi sau la 2 zile daca nu le foloseam pe toate. Baia deasemeni era foarte curata chiar daca era destul de mica. Din punctul meu de vedere mi-au lipsit 2 lucruri in baie: un uscator de par si un covoras antiderapant la dus (fii-miu s-a trantit rau de tot si eu la fel era sa fur o tranta si chiar nu-mi lipsea ca am vreo 5 operatii din care 4 numai pe umarul stang). Ma intreb unde as putea consemna asta cu derapatul la baie in asa fel incat sa ia seama conducerea hotelului?

A da, pe balcon ar fi buna si o sarma de intins rufe cum am vazut pe la alte hoteluri, ca in 2 saptamani e imposibil sa nu speli iar pe scaune se usuca destul de greu. In concluzie la camera, am fost multumita, curatenie se face in fiecare zi fara sa fii deranjat, prosoapele se schimba in fiecare zi daca le folosesti pe toate, daca nu, sigur a doua zi, iar asternuturile la trei zile, atat asternuturile cat si prosoapele sunt curate si pufoase.

Acuma o sa trec la restaurant, pata ,,gri" a hotelului din punctul meu de vedere. Intai va zic lucrurile bune: personal amabil, calificat, promt, restaurant si terasa mare dragut amenajate, scaune de masa pentru copii mici (din nou un lucru bun de notat) chiar si mancarea era destul de buna.

Lucrurile negative au fos: fete de masa murdare pe alocuri, muste moarte pe pervaz pe care nu le-a miscat nimeni o saptamana cat am mancat in restaurant si credeti-ma, nu erau putine, preturi mari la mancare si portii a caror gramaje nu corespundeau cu ce era trecut pe hartie, iar asta nu a fost doar parerea mea ci a multora care in primele zile au mancat la restaurant iar mai apoi s-au mutat la terasele din jur unde mancai bine, te saturai si plateai mai putin. Eu am mancat la Barina Activ si la Pizza Antik (unde puteai manca o pizza de 470 g la 17 lei cu sos dulce si picant la discretie si va spun ca era delicioasa, mult mai buna ca la restaurant unde sosul era servit o lingura intr-un paharel mic de unica folosinta).

Daca in prima seara la restaurant am mancat tochitura cu mamaliguta si m-am saturat a doua oara cand am comandat tochitura, si mamaliga si carnea au fost mult mai putine. Impresia generala a celor cu care am vorbit era ca pe masura ce se ocupa hotelul se micsorau portiile, asa ca dupa ce am terminat banii de pe acel card, a doua saptamana am mancat doar la terase. Imi pare rau ca despre restaurant nu pot spune lucruri la fel de bune ca despre camera.

Plaja era la doua minute de mers pe jos de hotel si intr-adevar nu are nisip la fel de fin ca in Neptun de exemplu, erau multe scoici pe plaja si in apa, insa pe mine personal nu m-au deranjat, eu cred ca se poate face plaja foarte bine si asa si se poate face si baie daca ai ceva incaltari de apa sau in papuci de plaja. Alge erau destul de putine si nu mi s-au parut deranjante, plus ca din 4 iunie au inceput sa grebleze plaja cu ceva masinarie. Ceva ce lipseste acolo chiar si in extrasezon ar fi cosurile de gunoi, nu ca ar fi fost mizerie insa ar fi fost placut sa nu trebuiasca sa ma intorc mereu cu punga de gunoi in camera. Locul de joaca pentru copii s-a amenajat incepand de prin 11 iunie iar babylandul la care am avut acces gratuit s-a deschis din 4 iunie si va spun drept ca ne-am distrat pe cinste si eu si copilul, asta datorita si animatorilor. Mai erau si alte surse de distractie pentru familii cu copii, cum ar fi bicicletele pentru 2 sau 4 persoane (de inchiriat) sau ,,Trenuletul Eco" care avea trasee in mai multe directii si altele (masinute, trenulete pe sine, caluti, etc.)

La piscinele pentru copii nu am avut acces decat in ultima zi, adica in 15 iunie, iar apa era prea rece ca sa faca baie copilul asa ca nu va pot spune nimic despre ele.

Cu plusuri si minusuri, toate adunate, eu personal am fost multumita si de va vrea Domnul sa mai putem merge si la anul cred ca vom ateriza tot aici, mie mi-a placut mai mult plaja putin mai salbatica si linistita decat prea amenajata si aglomerata cum am vazut ca era la Neptun.

Bugetul in care ne-am incadrat pe 2 saptamani cu cazare si mancare a fost de 2100 lei, un adult si un copil.

Tin sa-i multumesc pe aceasta cale prietenei noastre ali09 la recomandarea careia am ales Hotelul Delta si care a avut dreptate in privinta renovarii hotelului care acum merita note mai mari decat in anii trecuti.

Va doresc tuturor concedii placute si la cat mai multe impresii!

Trimis de florentin_dobre in 26.06.13 02:24:37
Validat / Publicat: 26.06.13 06:58:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA. A mai fost în/la: Bran, Moeciu, Sambata de sus, Cheia

VIZUALIZĂRI: 3538 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florentin_dobre); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

florentin_dobreAUTOR REVIEW
[26.06.13 11:12:44]

Completare: cu bratara pe care am primit-o la sosirea in hotelul Delta am fost informati ca avem acces gratuit si la piscina pentru copii si gradinita hotelului Capitol.

ali09
[01.07.13 11:40:56]

F dragutz, in sensul de f deliat comentariu tau, mai ales cu privire la camera.

Eu de gradinita de la Capitol nu stiu nimic, iar pt accesul la piscina Capitol (adulti si copii), se ia un bon de la receptia hotelului Delta pt ziua respectiva, nu pe baza de bratara a copilului.

P. S. Nu am putut sa nu remarc si ultima fraza, multumesc, desi ma bucur f mult ca ti-am putut fi de ajutor.

florentin_dobreAUTOR REVIEW
[01.07.13 21:47:22]

@ali09: salut, intotdeauna imi propun sa nu scriu mult dar cand ii dau ,,bumb" sa mearga ma trezesc ca am scris din nou un pomelnic, asta sunt, ce sa ma fac,

cu piscina era intr-adevar cum zici tu, dar tot gratis era

iar de gradinita stiu de la receptia hotelului.

Micas
[08.01.14 00:56:11]

@florentin_dobre:

Impartasesc aceleasi impresii. Hotel bun, curat, personal amabil. Amplasarea foarte buna. Cel mai important este faptul ca in pret sint incluse atitea posibilitati pentru copii de a-si petrece timpul, invata si a se distra - locul de joaca, atelierele si animatorii pentru care avem toata admiratia.

Pacat de terasa hotelului care este minunata, este mare, deschisa, muzica, dans. Primul an cind am mers la Delta am cumparat (din fericire doar) micul dejun si am fost dezamagiti. Restaurantul este foarte slab, putina varietate in menu, scump (fata de alte locuri in preajma hotelului unde se maninca mult mai bine, curat si mai ieftin).

De asemenea, accesul la internet doar in zona barului din hotel si receptiei a fost un neajuns.

Parcarea, dupa parerea mea, ar trebui mai bine luminata iar cei care o pazesc ar trebui sa aiba o mai mare seriozitate si atentie (noua ni s-a umblat la masina).

O problema, din punctul meu de vedere ar fi siguranta pe balcoane care au balustrada mult prea joasa si de cite ori am stat acolo am avut mari emotii cu copilul.

Cu toate aceastea, consider ca este un hotel de nota 9 plus, ne-am simtit bine in fiecare an acolo si am cumparat deja biletele si pentru anul acesta.

Multumiri pentru review

[08.01.14 08:07:21]

@Micas: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

ali09, florentin_dobre, Micas
Alte impresii din această RUBRICĂDelta Hotel [Jupiter]: