ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2022
RĂU

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit

Dezamagire e putin spus!

Ne-am hotarat sa incheiem vacanta copiilor cu inca o repriza la mare. Ne-am cautat cazare intre 30 august - 4 septembrie 2022 cu cu ajutorul unui site de profil pe baza review-urilor atat de pe acest site cat si alte site-uri.

Prima impresie?

Dezamagire. Si e putin spus.

despre SERVICII

Marele plus al acestui hotel este... Personalul format in mare majoritate din tineri (la piscine, la mese, la barul de la mese si barul de la receptie) amabili si dispus sa ajute, mereu zambitori chiar daca se vedea pe ei ca sunt obositi. Era mare tambalau, dezordine facuta in mare parte din cauza copiilor (multe familii cu copii mici in medie cam 2 copii de familie).

Super rapizi fata de Onix la debarasat mesele sau servit la barul de la piscine. Nu lasau dare in urma ca la Onix spre exemplu, desi volumul de munca era tot cam ca acolo.

Personalul de curatenie se straduia, schimbau prosoapele zilnic daca le lasai pe jos, completau hartia igienica, goleau cosul. Probabil aspirau doar la cerere ca pe la noi nu au trecut cu aspiratorul.

Imi pare rau de oamenii bine intentionati, angajatii hotelului care faceau ce se putea in conditiile date dar asta nu scuza toate lipsurile si proasta gestionare a celor care gandesc astfel de servicii.

Accesul, intrarile in hotel.

Daca nici intrarile... Atat cea de la strada cat si cea dinspre parcare sunt praf.

Cu geamuri mazgalite de autocolant COHOTELS, praf si alte materii, mizeria nematurata, borduri crapate, gresie sparta sau prost carpita, rigole de apa crapate, sparte, fire, cabluri atarnate neglijent, tencuiala decojita care ranjea sub niste ornamente din tabla maro, ornamente maro wenghe ca niste traverse din lemn care stateau intr-o aripa, mazgalite si prafuite.

La intrarea dinspre parcare nicio rampa pentru trolere sau pentru carucioarele copiilor, la piscina la fel nicio rampa (hotel pentru familii).

Existau rampe doar la lift si intre bar si restaurant unde isi uscau mop-urile sau ascundeau galetile de menaj acolo erau si doua amenajari cu o minicascada cu nuferi si un minihelesteu cu pesti curate si bine intretinute.

Cine venea cu carutul, daca nu dorea sa faca exhibitii, lua copilul in brate si apoi trecea carutul peste borduri daca nu avea carut 4X4 ca sa treaca bordura (hotel pentru familii).

Pragurile peste tot in hotel inalte iar unele suprainaltate de zici ca vroiau in caz de inundatie sa nu treaca apa.

Parcare mare de vreo 200-250 de locuri, pazita dar contra-cost (10 lei pe zi). Delta nu isi asuma raspunderea daca masina pateste ceva. In schimb primiti tot spijinul lor, asa se laudau pe site :)) ).

Lifturile: Aici nu ma iau de faptul ca erau patate fiindca se vedea ca dimineata erau curatele si seara pline de urme. Ci de faptul ca niciodata nu ajungeau la acelasi nivel cu planseul. Ba mai sus, ba mai jos riscand sa te impiedici. Scoteau zgomotesi trepidatii care te faceau sa te intrebi daca verificarea lor dpdv tehnic e pe bune.

Receptia: Niste doamne si domni tinerei plictisiti si un pic nervosi, incordati. Dar nu am altceva de spus decat ca se miscau cat de cat rapid.

Holul principal cu Piano Bar: Are fotolii, canapele portocalii si masute. Este destul de aerisit si racoros de la aerul conditionat. Are si un acvariu mare destul de bine ingrijit.

Machetele din lemn ale diferitelor corabii si yahturi faceau cu ochiul tuturor copiilor.

Canapelele in schimb sub orice critica de patate, murdare si nu aratau a pete din sezonul acesta. Gresia crapata si prost carpita iar benzile led de la trepte, unele stateau sa cada sau aveau cabluri care atarnau.

Unul din locurile HORROR de la acest hotel care se afla imediat langa restaurant este grupul sanitar care il deserveste, deserveste si piscina si este pe culoarul dinspre statiune.

Zici ca e WC public. Miros de urina care se vede ca nu este de o zi, ci nespalata sau netratata problema de mult. Dupa mirosul pestilential.

Este un grup sanitar insalubru si neadaptat nevoilor, traficului astfel ca se faceau cozi mari. Cel mai des la toaleta doamnelor.

Hotelul pe alocuri curatel tinand cont de cati copii erau (fie veniti cu parintii fie in tabere).

Nu inteleg insa decizia celor de la Delta de a ascunde gresia de pe hol sub o traversa ponosita (la parter) sau de a lasa mocheta monstruoasa si dezastruoasa pe culoarele camerelor de la etaje.

Pe holul de la etajul 5 unde era camera noastra alocata, peretele era patat de ceva ce parea a fi voma. Desi la capat mocheta parea curata, era de fapt patata, dezlipita, cutata pe pereti, prost fixata, prost imbinata si te intampina cu mirosuri de voma si de mucegai care impreuna cu aerul jilav si cald de pe hol creau un amestec de ti se facea rau.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Acest hotel ca sa fiu mai corect l-as incadra la 2 stele cel mult.

Sa nu mai zica cineva ca acest hotel sta foarte bine pe partea de cazare.

Daca vii de la tara cu WC-ul in fundul curtii... Si ti-e bine asa!? Da. Este bine si aici.

Daca nu vrei sa stai "in natura" ca Grylls Bear cu furnicutze in camera care ieseau prin si din mocheta patata, desprinsa de peste tot si cu carare pe mijlocul camerei atunci... Nu este deloc bine.

Am cerut camere tip 2022 asa cum se laudau pe site.

Ce am primit?

Cazare ca la Tanti Heta (Adica Geta. Ne-am modernizat.). Ca la Costinesti - anii ' 96-2000.

Calciu pe pereti de pe vremea lu Nea' Nicu la care i s-a tras un var. Mocheta gata patata si animata de micii locuitori ai planetei (furnicile) dar...

Aveau ca sa fiu sincer mobilier ce parea nou si era dispus in asa fel incat sa se vada cat mai putin din calciul de pe pereti. Camera avea TV LCD si racitor (minifrigider). Avea si cablu TV! Wow!

Unitatea interna de aer conditionat se facuse maro de cat de veche era, facuse pamant de flori in ea si dadea un iz de mlastina. Am inchis-o ca ne imbolnaveam.

Minunat etajul 5 din 5. Va dati seama ca a fost sauna...

Usa din tamplarie pvc de la balcon abia se deschidea, eram singurul care puteam sa o deschid. Pe balcon doua scaune si o masuta + galeata de la condensul aerului conditionat :)) ).

Plasa de tantari era... Inutila. Nu statea inchisa.

Baia curatica, prosoape curate, doua dispensere cu sapun lichid COHOTELS maro care nu prea sparcaiau mai nimic si care imi dadeau aceleasi motive sa cred ca sunt la Tanti Heta.

Bateriile la chiuveta si la dus invechite si patate sau ruginite, WC cu bazin deasupra capului cu buton de actionare la care trebuia sa insisti de vreo 3-4 ori ca sa curga ceva si daca aveai norocul sa se blocheze pe deschis aveai atunci un “susur” de izvor galagios.

Bomboana pe coliva dusul cu perdea model Stambul ’90 din care iesea apa si se ducea prin mijlocul baii.

Nu m-am enervat deoarece am vazut hoteluri de 4 stele la lansare (Vezi... Blue View a lu’ leu’ leilor de la PROTV. Vezi review-ul de pe A. F. A.) care stateau mai rau decat Delta si care care apropo este intr-o rână sau paragina asistată.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mancarea nu prea diversificata dar uneori gustoasa si bine, corect gatita. Mancare si pentru copii mici servite pe masa separata dotata cu doua blendere pentru pasare. Blendere mereu murdare.

Si cozi mamica ca la impinge tava. Ala ma scuzati, nu e bufet suedez ala e bufet somalez. Jalnic.

Aaaa... Mi-am adus aminte. Si ca sa te simti ca din viitor dar ca la un Auschwitz din viitor. La mesele de dimineata, pranz sau seara ne scanau codurile de bare de la bratari. Ce numarau si ce urmareau nu se stie. Dar asa ceva n-am mai vazut nicaieri in lume sa alergi turistul cu scaner-ul.

Dulciurile in timpul meselor principale nu prea diversificate, unele gustoase si nu pareau a fi de la cutii de carton din angro ca la Onix ci facute in laborator de cofetarie. (Cele de la pranz si seara)

Bauturi: vin, bere, sucuri si santal la draft dar si bauturi la sticla de sticla servite la bar in pahare de sticla.

Cafea, sucuri la discretie peste tot la dozatoare. Apa calda pentru ceaiuri si rece la dozatoare cu sisteme de filtre cu osmoza inversa peste tot prin hotel.

Gustarile. Aici nu am ce comenta vis-a-vis de calitatea lor ci de circul care se facea in timpul servirii lor. Se formau cozi interminabile pentru a lua acele cateva gustari.

Gustarile constau in prajiturele de la angro, pizza sub acoperire, urme de focaccia cu urme de branza preparata de ei la cuptor cu lemne si minunata inghetata.

Aici circul era suprem. Se calca lumea pe picioare ca sa ia un cornet cu doar 1 cupa de inghetata. Celor de la Delta se pare ca le facea placere maxima sa-i vada si sa-i tina pe oameni inghesuiti in picioare la cozi. Se facea coada mereu pana la iesirea de pe terasa restaurantului la inghetata.

Tziganie! Culmea zgarceniei! Nu exista inghetata ambalata. A fost pandemia. A trecut.

Nu inghetata e problema. Dar daca nu poti sa asiguri un cadru civilizat nu mai face acel lucru. Daca nu esti in stare sa-l faci ca lumea nu-l mai face doar ca sa bifezi ca dai inghetata.

Imaginea parea desprinsa dinainte de ' 90 cand stateam la randuri si ni se dadea cu portia alimente sau imaginea de dupa Revolutie cu cetatenii bulucindu-se la ajutoare.

Farfuriile erau zgariate dar curate in mare parte (mai erau si unele unsuroase) si tacamurile la fel pareau. Paharele de sticla in schimb cam patate si cestile patate de cafea si/sau ruj. Ii salvau paharele de unica folosinta.

Nu aveau, nu gaseai la nicio masa tacamuri de plastic de unica folosinta pentru copii mici.

Doar am iesit din pandemie ce ne mai trebuie asa ceva?

Nu inteleg cata economie s-a putut face prin lipsa lor. Sigur s-au gandit la tot (hotel pentru familii).

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja asa cum spune toata lumea. Este prost amenajata. Intrarea in apa este lina dar apoi apar bolovanii de care vorbeste toata lumea.

Au un bar unde poti sa ceri bauturi la draft in baza bratarii dar si contra cost.

Plaja copiilor are niste tiribombe din plastic sparte (minitobogane, casute), daramate, decolorate si pline de jeg.

Nu recomand lasarea copiilor in astfel de locuri de joaca. Dar la Blue View am vazut si mai rau de atat.

Statiunea Jupiter ca tot litoralul romanesc este praf si pulbere o paragina. O statiune moarta cu sosele praf, trotuare distruse sau inexistente. Mizerie, gunoaie atat pe strazi cat si pe plaje.

Canalizari refulate ale caror dejectii se scurg pe plaja si de acolo in mare. Dughene si maghernite care vand chiciuri sau produse gatite in conditii insalubre (pun manusi, dar cu mana cu care iti iau banii cu aia prepara sau te si servesc) la preturi de 3-4 ori mai mari decat in orice alta zona din tara. Chiar si in supermarchet-uri sunt preturi muuult mai mari.

Nu stiu pe ce se duc banii din taxele de statiune dar nu se vede nimic miscat de ani si ani de zile.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Piscinele (adulti + copii) deschise din cate am auzit in iulie 2022 sunt un plus al acestui hotel. Curatele (Se vedea mai vedea nisipul pe fundul piscinei si dupa ce trecuse robotelul care aspira piscina). Aveau dusuri. Sezlonguri suficiente pentru un sfarsit de august.

Pentru familiile cu copii mici... Apa nu este incalzita la piscine, incalzire de la soare (Onix are piscina de copii incalzita si cred ca este singurul). Concluzia... Cand nu este soare cel putin o zi apa se raceste imediat.

Nu-mi dau seama de fenomen la piscine... Ori cei veniti la acest hotel erau mai “Bine crescuti, educati” sau tinerii ce se ocupau de piscine strangeau, debarasau super rapid dar nu prea se aduna mizerie ca la Onix in zona piscinelor. N-am vazut servetele, pahare goale, pahare varsate sau aruncate pe jos decat accindetal cand mai batea briza.

Un plus pentru familiile cu copii mici este faptul ca cei de la COHOTELS au un parc de distractie Baby Land cu tobogane gonflabile, trasee pentru cei mici cu intrare gratuita pentru clientii lor. Intrarea se face pe baza bratarii. Au ce face cei mici acolo.

Aveti si un acces gratuit pentru doua persoane/camera la Parcul de aventură Paradis Land (tiroliana, trasee prin copaci), Jurasica Adventure Park (Un fel de Dino Park Rasnov dar muuult mai mic), cred ca si la Galaxy Water Park este acces gratuit dar nu am fost. Copii mult prea mici.

Pentru copii aveau spectacole de 20-30 de minute pe terasa restaurantului cu numere de magie sustinute de magicianul ANDRO... CHE. Nu vreau sa fiu rau dar omul vorbea moldoveneste mai mult decat romaneste si nu prea se intelegea mai nimic. De aceea si reactia copiilor... Se cam uitau unii la altii. Oricum e de laudat initiativa lor de a se gandi din cand in cand si la copii. Macar la copii!

Pentru adulti, pe terasa restaurantului canta seara o formatie iar o tanara interpreta vocal melodii din repertoriul international si autohton. Sunetul, sonorizarea fiind foarte pe bass de zanganeau tacamurile si orientarea spre galagie ca la manelisti era evidenta "Se stie!! " de nu te puteai intelege om cu persoana nici daca tipai unul la altul.

Trimis de bigam21 in 15.09.22 10:05:17
Validat / Publicat: 15.09.22 10:35:27

VIZUALIZĂRI: 3252 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bigam21); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea dinspre statiune hotel delta

[15.09.22 10:33:58]

@bigam21:

Super rapizi fata de Onix

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

bigam21AUTOR REVIEW
[15.09.22 11:41:38]

Buna ziua! Am review despre Onix scris pe AFA. Nu s-a schimbat nimic acolo. Multumesc!

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[15.09.22 14:18:47]

@bigam21: Maaamăăă, dar ce stil criticos ai! Eu în locul tău n-aş mai călca în veci pe litoralul românesc pentru că peste tot ai găsit numai probleme.

Mai mult de atât, după ce ai fost la Onix şi Phoenicia Blue View şi ai văzut„dezastrul" de acolo, ce sperai că vei găsi la modestul Delta? Atât ai comparat Delta cu Onixul, de parcă zici că au acelaşi preţ şi aceeaşi categorie. Practic ai comparat mere cu pere!

Delta nu isi asuma raspunderea daca masina pateste ceva.

Există vreun hotel care îşi asumă răspunderea în caz de ceva?!

In schimb primiti tot spijinul lor, asa se laudau pe site .

E bine şi aşa! Tot este ceva, comparativ cu un hotel din Bulgaria unde i s-a furat unui prieten autoturismul din parcarea păzită cu camere video şi nu a fost sprijinit cu nimic. N-au vrut să-l lase nici măcar să vizioneze imaginile, darămite să răspundă pentru ceva!

bigam21AUTOR REVIEW
[15.09.22 19:21:18]

@cris1982: Criticos-necriticos, nu te supara dar macar eu nu scriu ca a fost bine si totul foarte bine, bine in special cazare, servicii, totul e bine! Pa! Mergeti fara grija! Fara sa pun o poza sau sa am un argument al meu vazut de mine, trait de mine.

Vad ca a critica deranjeaza pe AFA. Am inteles ironia ta! Nu ajuta AFA. Pe turisti nici macar atat. Nu ma dau detinatorul adevarului absolut.

Nu am gasit numai nereguli pe litoralul romanesc si nu imi pute. Pentru turism de ultima instanta sau de week-end prelungit e bun litoralul Romanesc, in anumite cazuri si mai mult dar asta nu inseamna ca nu trebuie criticati daca vezi ceva in neregula. Fiecare descrie in stilul sau.

Incerc sa ajut pe cei care doresc sa mearga totusi acolo nu sa intru in polemica.

Sa nu gaseasca acolo tot felul de surprize. Citesc oamenii numai review-uri ca totul e bine si e numai lapte si miere. Trebuie sa vada si alte aspecte pentru a cantari decizia de a merge sau nu in locatie.

Nu se poate sa ceri tarife din ce in ce mai mari pe litoralul nostru si sa nu imbunatatesti nimic de la an la an. Din contra totul sa fie mai rau.

Nu am pus poze nasoale unde nu a fost cazul. Asa am procedat si la Delta. Nu m-am dus sa-i vanez. Ce-i rau sa-i critici daca vezi ceva in neregula? Poate se imbunatateste ceva pana la anu' sau pana la urma...

Am fost prins cu niste proiecte vara asta si am promis ca le rezolv + copil mic 1 an si a fost mai greu de plecat afara. Nu puteam sa dau intre 5400 si 6400 de lei pe litoralul romanesc la 30 august cat cereau niste resorturi chipurile de 4 stele.

Plus unele review-uri care ne-au spus cum ca e bine... inclusiv pe AFA sau pe alte site-uri si ne-au "ajutat" sa alegem Delta. Nu spun ca este vina lor noi am ales.

Nici vorba de comparatie mere cu pere. E acelasi turism gaunos vandut doar mai scump la Onix si Blue View. Altfel impachetat dar tot pe pricipiul de a te arde.

Am zis doar ca Onix-ul are de invatat de la tinerii care faceau debarasarea la Delta atat la mese cat si la piscina. E parerea mea. + Parerea personala referitor la dulciurile din timpul mesei parca. Atat am comparat.

I-am dat si pe Onix exemplu pentru o chestie usor de facut dar unicat pe litoralul nostru apa incalzita la piscina copiilor (un schimbator de caldura de aer conditionat sau un panou solar + o pompa facuta sa recircule apa. Wow e SF in Romania!). Am fost in iunie anul acesta la ei si da. Apa era calda.

Despre hotelurile din Bulgaria... Da-mi voie sa te citez: "Practic ai comparat mere cu pere! ". sau Mere de aur cu pere stricate.

Despre masina furata... E si o legenda cu masina furata in Bulgaria. Sau poate e real ce spui tu. Imi pare rau. Nu ma bucur de raul omului. Si in Romania s-a furat Ferrari si autoritatile nu au reusit sa prinda hotul nici macar cu imaginile de pe camerele hotelului.

Nu ai ce compara chiar daca ambele tari au aceeasi mare. Mare dar mare parte din turismul Bulgaresc e ani lumina in fata celui Romanesc! Oricat de castravetzi-ta-ta ii consideram unii din noi.

Nasshu
[15.09.22 19:56:52]

@cris1982:

N-au vrut să-l lase nici măcar să vizioneze imaginile

Nici la noi nu te lasa nimeni sa te uiti (ca vrea muschiul meu / al tau ) pe camerele de supraveghere. (Nici) Politia nu poate sa-ti ceara accesul la imaginile stocate (de fapt video) decat in baza unei ' ' scrisori' ' emisa de un procuror.

cris1982PHONE CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[15.09.22 20:10:06]

@bigam21 :

Eu am scris de bine pentru că în general prefer să mă bucur de părțile pozitive ale unei vacanțe și nu sunt genul care să caute hibe și cu atât mai puțin nu stau să le pozez și să povestesc despre ele prin recenziile mele. Pur și simplu eu nu le văd. ????‍♀️Cred că de la zodie mi se trage de văd mereu partea plină a paharului. ????

Mare dar mare parte din turismul Bulgaresc e ani lumina in fata celui Romanesc!

Păi și de ce nu povestești și experiența frumoasă de pe litoralul bulgăresc? Eu m-am uitat la activitatea ta pe AFA și am văzut că ai postat doar experiențe urâte de pe litoralul românesc.

Vad ca a critica deranjeaza pe AFA. Am inteles ironia ta!

Inițial nu m-a deranjat review-ul de la acest hotel si nu aveam de gând sa comentez. Abia după ce am văzut și celelalte review-ri ale tale am decis să comentez pentru că chiar nu înțelegeam de ce persiști să mai mergi pe litoralul românesc când se vede de la o poștă că îți pute sau cel puțin așa înțeleg eu din review-rile tale.

Nu am gasit numai nereguli pe litoralul romanesc si nu imi pute.

Povestește și despre locurile frumoase pe care le-ai găsit, că poate inspiri și pe alții. Dovedește că nu îți pute, așa cum mi-ai lăsat mie impresia. ????

cris1982PHONE CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[15.09.22 20:50:00]

@Nasshu:

Nici la noi nu te lasa nimeni sa te uiti (ca vrea muschiul meu / al tau) pe camerele de supraveghere. (Nici) Politia nu poate sa-ti ceara accesul la imaginile stocate (de fapt video) decat in baza unei ' ' scrisori' ' emisa de un procuror.

Proprietarul se poate uita fără să aibă nevoie de„scrisori' ' de la procurori, împreună cu cine dorește el. Asta dacă dorește să acorde vreun sprijin pentru a-l lămuri pe bietul om, să înțeleagă și el cum de s-a putut evapora mașina lui din parcare.

Eu am dat doar ca exemplu, să arăt că există cazuri în care nu se acordă nici măcar sprijin cum promite Delta, iar de răspundere în caz de ceva nici nu se pune problema.

Nasshu
[15.09.22 20:58:50]

@cris1982:

mai citeste legile publicate in MO!

cris1982
Alte impresii din această RUBRICĂDelta Hotel [Jupiter]: