ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2013
    DIN: Sibiu
    ÎNSCRIS: 18.08.11
    JUN-2013

City break Mangalia - Neptun - Mamaia

Pentru ca nu am fost niciodata la noi la mare, mi-am luat inima in dinti, mi-am inghitit cuvintele critice la adresa litoralului romanesc si am plecat cateva zile la mare. Ne gandeam sa gasim cazare undeva in Eforie, dar la ce aglomerat a fost, ne-am multumit cu ce am gasit in Mangalia.

Ce bine ar fi sa fie marea mai aproape... pentru ca drumul este infernal. Mi se pare incredibil sa faci in 7 ore drumul Sibiu-Constanta.

Mangalia e frumoasa. Linistita, calda. Am ajuns cu noaptea in cap si am plecat spre plaja. Mi-a placut ca nu e inghesuiala.

De mancat am mancat la pensiunea Laguna, la impinge tava. In afara de faptul ca mi-au dat apa plata in loc de minerala si pireu in loc de mamaliga, a fost totul ok. Imi amintesc ca am mancat seara pe o terasa unde aveau un desert nemaipomenit, o prajitura calda cu nuca si inghetata.

A doua zi am incercat Neptunul. Plaja la fel de frumoasa. Cred ca cel mai mult mi-a placut aici. Aici am ramas pana seara cand ne-am plimbat putin prin statiune. Foarte animat Neptunul seara. Si aglomerat.

A treia zi am zis ca nu plecam pana nu vedem Mamaia cea mult laudata. Na, aici sigur nu ma mai intorc. Mult prea mare nebunia, mult prea multe sezlonuri. N-ai unde sa te pui pe nisip nici daca ai vrea. De la intrare te intampina niste baieti si-ti prezinta oferta lor pentru sezlong. Amuzant e ca fiecare are alt pret. Multa lumea, plaja murdara la margine, plina de servetele, pungi, etc. Dar e plin de magazine, terase, ai ce face.

A, si e plin de meduze peste tot .Incredibil cate am vazut.Asa de frumoase.....bine ca nu stiu cat de inofensive sunt.

Dupa toata vizita asta scurta mi-am dat seama ca nu e asa de rau cum mi-am imaginat. Litoralul nostru e frumos, poate mai frumos ca in alte parti. Din pacate suntem foarte prost crescuti. Sa nu fim in stare sa ducem o sticla de bere la gunoi, ca e mai simplu sa o ingropam in nisip?

Sau sa fumam si sa aruncam toate resturile in nisip, ca nu se vede... suntem prea puturosi sa le strangem in ceva sa le aruncam.

Trimis de alisaL* in 25.06.13 14:30:14
    Validat / Publicat: 25.06.13 15:53:39
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII și CĂLĂTORII.

VIZUALIZĂRI: 1275 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alisaL*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Mangalia seara

[25.06.13 14:49:53]

Mutat la rubrica "Excursie la malul mării" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [26.06.13 00:21:51]

@alisaL:

Nu cred că e cazul să generalizezi, simptomul de autoculpabilitate nu duce la nimic bun. De acord cu tine că mai sunt unii turiști care procedează așa cum spui tu, dar...

Dacă plătești 30 lei pentru două șezlonguri cu umbrelă, nu crezi că ar fi mai nimerit ca administratorii plajei respective să pună scrumiere la fiecare? Sau ca pe plaje să existe mai multe coșuri de gunoi?

Dar faptul că, de exemplu, în Mamaia Nord, în față la H. Central și H. Modern, nu există nici o toaletă, cum ți se pare? Singura toaletă este la Cena & Byblos, restaurantul lui Serghei Mizil, dar dacă nu ești client la restaurant trebuie să achiți... 3 lei! Eu zic că totul trebuie să pornească de la regulile și condițiile de minim bun -simț pe care trebuie să le îndeplinească administratorii plajelor și de abia după aceea să aruncăm vina pe turiști. Iar pentru acei ce nu respectă regulile bunului simț, de acord, trebuiesc introduse amenzi usturătoare (și să se aplice!)... Nicăieri în lumea asta (nici măcar la nemți), disciplina nu s-a făcut cu vorba bună, ci cu aplicarea legii... Dar, am să mă repet, trebuie să existe și premisele unor condiții cât de cât omenești, relaxante, altfel, ajungem să facem ca tipa aceea de la tv, care spărgea semințe și le scuipa pe plajă, dar se văieta reporterului că nu are unde să le arunce... Dacă majoritatea dintre noi am vrea, sunt convins că putem să avem un litoral așa cum ne dorim... Oare ne dorim? Asta-i întrebarea!

• Alte impresii din această RUBRICĂ[Re]Descoperă Litoralul românesc: