ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.04.2013
ÎNSCRIS: 04.07.12
APR-2013

DJ 714 Moroeni - Hotel Peştera - Şaua Dichiu - DJ 713 - Cuibul Dorului - Sinaia

Excursie cu auto Renault Symbol 1,5dci, pe ruta Moroieni - Hotel Pestera - Piatra Arsa si retur prin Saua Dichiu - Cuibul Dorului - Sinaia. Pe scurt, o excursie de vis pe un drum cam off road dar acceptabil.

De la sanatoriul Moroieni 29 km pana la Pestera. Peisaje de vis mai ales ca pe 27 04 2013 mai era zapada pe munti si pe alocuri pe marginea drumului. Dupa aprox 14 km de la sanatoriu dati la o intersectie peste un canton forestier. La stg 10 min ajungeti la cabana Scropoasa si lacul cu acelasi nume (de vis). Retur pana la canton dar mergeti inainte pe langa el spre Pestera si Vila Coteanu (pe indicator scrie 14 km). Treceti pe la o intersectie pe care inainte (vezi panou) ajungeti pe DJ 713 la Sinaia, 3 km pietruit apoi asfalt. Desi drumul nu este dat oficial in circulatie, se circula. La stg ajungeti Zanoaga - Vila Coteanu (langa Bolboci unde se poate caza), apoi Padina sau pe malul Lacului Bolboci (asfalt) spre Pestera - P Arsa. Ultimii 3 km sunt pietruiti (tineti cont ca acolo unde nu este asfalt tot drumul este un pic off road dar poate circula si un autoturism cu un spoiler nu foarte jos). Retur va recomand drum mai usor spre Zanoaga si apoi la intersectie (vezi mai sus) spre Cuibul Dorului - DN 71. Stg Sinaia, dreapta Moroieni. La inceput DJ 713 este pietruit si usor noroios (se topea zapada) dar dupa 3 km este asfaltat pana la intrarea din DN 71. La un moment dat pe drumul asfaltat DJ 713, la o cabana cu un rezervor foarte mare exista o intersectie, la stg cum veniti de la Pestera, la dreapta cum veniti de la Sinaia este drum care va duce la Babele (vezi pe Youtube drumul Sinaia - Cuibul Dorului - Saua Dichiu). Personal nu am fost pe aceasta portiune.

Masa am servit-o la cabana Bolboci, f buna preturi de oras de provincie nu de cabana din Bucegi.

O chestie simpatica, la ora 17 pe platou erau 11 grade iar in 45 minute in Sinaia erau 27 si un aer infect, ce sa mai zic ce era in Bucuresti ora 21 si 28 grade.

Daca doriti amanunte, cu placere caci si pe mine m-au ajutat opiniile voastre.

Merita in aceasta perioada cu ziua lunga excursii de acest gen, fara cazare.

Enjoy!

Trimis de serban55 in 28.04.13 14:44:59
Validat / Publicat: 28.04.13 15:57:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL BUCEGI.

VIZUALIZĂRI: 7933 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (serban55); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[28.04.13 15:59:37]

Dacă ai făcut poze, ar fi păcat să nu le arăți lumii; ar ilustra minunat povestirea asta.

[28.04.13 23:08:12]

Cred că e o eroare în titlu. La Poarta Arsă se ajunge pe drumul nou asfaltat, cel care duce la Babele, şi pe care spui în review că nu ai mers. Pe mine chiar acel drum mă interesa: pînă unde e practicabil.

Sau există şi o altă modalitate de a ajunge de la Peştera la Piatra Arsă?

serban55AUTOR REVIEW
[29.04.13 14:50:26]

@abancor: scuze, graba de o posta impresiile pentru a-i ajuta pe cei ce poate vor informatii proaspete, era vorba de Complexul Monahal Pestera care este situat la 100 m mai jos de hotel Pestera, iar pe langa Manastire se coboara la pestera.

[29.04.13 21:19:58]

În cazul ăsta, un moderator ar trebui să schimbe titlul. Sugerez "DJ 714 Moroieni - Hotel Peştera - Şaua Dichiu - DJ 713 - Cuibul Dorului - Sinaia"

====

Rezolvat.

ionescunic
[30.04.13 11:47:55]

@abancor: exista carare de munte intre hotel Pestera si Piatra Arsa, se fac cam 90 de minute, altfel cu masina mergi pe drumul spre Cuibul dorului pana incepe asfaltul, imediat dupa, e o intersectie unde ai afisate toate directiile.

Ai grija sa nu o iei spre Moroieni, la un moment dat te intalnesti cu acest drum, absolut nesemnalizat si greseala e cam fireasca, eu am avut noroc cu niste muncitori din zona care mi-au spus pe unde sa o iau.

[30.04.13 15:03:29]

Mersi!

Știu drumul, eu atrăsesem atenția că titlul review-ului era greșit (între timp s-a schimbat), căci inducea impresia că se ajunge direct, fără să treci pe drumul ăla asfaltat, de la Peștera la Piatra Arsă cu mașina.

De fapt, serban55 nu a ajuns pînă la Piatra Arsă, nici nu a intrat pe ramificația către Babele, a urcat din Moroieni, a mers la Peștera, și a coborît în Sinaia.

Tu ai fost cu mașina de cînd s-a asfaltat? S-a deschis circulației publice?

ionescunic
[30.04.13 21:16:55]

Eu am fost la Pestera de la Cuibul Dorului si inapoi, am vazut intersectia cu drumul spre Piatra Arsa, drumul e deschis pe raspundere proprie, insa nu ajunge cu asfalt pe el pana la Piatra Arsa, mai contiunua doar 6 km apoi drumul e forestier dar e in regula, am intrebat eu.

Am scris anul trecut un review: vezi impresii

[30.04.13 22:40:12]

Mersi! Bun review-ul, acum l-am citit!

abancor, serban55
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Padina [şi împrejurimile]: