ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2016
ÎNSCRIS: 07.09.11
APR-2016
PREȚ 110 lei ?

Descoperă zona Padina [şi împrejurimile]

Sfintirea apei Ialomitei cu dejectiile fosei casei parohiale

La prima vizita la Pestera Ialomiitei din luna septembrie 2015 am fost impresionat de sistemul de pasarele, scari, casti de protectie, iluminat LED cat si de pestera in sine, lipseau stalactite / stalagmite care am zis ca au fost distruse de constructori.

La distanta de 8 luni o imagine dezolanta panclicile cu LED violet care erau dispuse in lungul balustradelor lipsa sau desprinse, proiectoarele LED multe arse, castile de protectie jegoase, "animalele" salbatice care au vizitat pestera au tinut sa marcheze in piatra trecerea lor, sau sa distruga firavele stalactite care incercau sa se formeze in locurile in care puteau ajunge.

Accesul la pestera se poate face ori din Padina sau din zona bisericii si a casei parohiale; ei bine pe aici e cam dificil in aceasta perioada. Ori treci prin ghetusul format ori prin noroi (prin curtea cu acareturi sfinte e interzis), Ca vrei sau nu treci pe langa gardul casei parohiale, in coborarea spre pestera esti insotit de un izvor care la vizita de anul trecut era mirositor a detergent si spumega acum miros sfintit de dejectii. Amin.

Trimis de gabdanz in 06.04.16 17:23:20
Validat / Publicat: 06.04.16 18:32:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL BUCEGI.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabdanz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.