ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.04.2013
DIN: RM. Valcea
ÎNSCRIS: 06.08.12
AUG-2012

Un hotel de calitate,

Nu incep prin a descrie locul in sine, hotelul, locatia, vreau sa incep cu oamenii, pentru ca ei sunt cei care isi dau silinta ca noi turistii sa ne simtim bine. Iar cei de la Dorna reusesc acest lucru. Am fost la acest hotel timp de 5 ani (de cind cel mic avea doar 1 an), si am fost f multumiti, locatie, curatenie, mancare totul, desi in primul an am plecat putin cu oarece temeri (legate de litoralul romanesc), dar aici nu a fost deloc asa, fapt pentru care am revenit an de an.

Pentru o familie cu copii este locatia excelenta, nu ai stresul unui drum de zeci de ore cu masina, iar pentru un copil care de fapt ce vrea, vrea mare si nisip, este locul ideal. An de an au schimbat cate ceva, au adus lucruri noi, seri tematice au fost in fiecare an, acum in 2012 au fost insotite si de ansambluri de dans specific serii respective.

Voi puncta pe scurt descriere hotel;

piscina adulti - f curata, suficient de mare (pentru cei care doresc sa isi faca turele de inot); frumos luminata noaptea;

piscina copii - ok,

camere - suficient de mari pentru o fam. cu 1 copil, se insista f mult pe curatenie;

gradina interioara si terasa f curate si frumos amenajate.

Din 2012, un alt lucru in plus fata de anii trecuti, plaja cu sezlonguri (distanta pana la plaja f mica). (de la receptie pe baza unui tichet primit per camera); la piscina nu sunt probleme, sezlonguri, umbrelute suficiente.

Mancarea, bauturile de calitate, - nu am avut nici cea mai mica problema. (cel mic este f pretentios la mancare :); prajituri si inghetata pentru cei mici (f bune) si nu numai...

Finalul: Concediu relaxant si fara griji si pentru copii si pentru parinti. Felicitari intregii echipe de la Dorna, care au aratat ca se poate si altfel pentru litoralul romanesc.

Trimis de titus in 13.04.13 09:20:59
Validat / Publicat: 13.04.13 11:26:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 2287 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (titus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 gradina + iaz 2010

[13.04.13 09:38:49]

Un articol echilibrat și bine scris.

@titus: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

neimportant
[13.04.13 12:21:36]

Cât a valorat întreg sejurul, exclusiv transportul?

5 ani la rând la același hotel înseamnă satisfacție 100%, ai dat 95% la cazare. Ce anume te-a determinat să nu acorzi maximum?

Te întreb pentru că intenționez să merg la Mamaia anul acesta și sunt în căutare de locații care să acopere cât mai multe dintre ”hachițele” a doi copii.

Despre parcarea mașinii poți oferi detalii, nu numai pt Matiz(!) sau Fiat 500(!) ?

Bun venit pe AFA și la cât mai multe postări. Salve!

Alex_Macedo
[13.04.13 14:24:12]

@zapacitu

locații care să acopere cât mai multe dintre ”hachițele” a doi copii.

Ca să fiu total offtopic, Master Z, cam... "greuceanu" cu "acoperământul" dorit de tine, asta fiind valabil pentru toți parinții și aici mă includ și pe mine.

Îți doresc nervi, care să te țină!!

Succes!!

traian.leuca †
[13.04.13 14:37:07]

Hotelul Dorna îmi aminteşte de anii tinereţii, când am stat la acest hotel.

În perioada anilor'80, nu găseai loc în staţiune decât prin sindicat sau agentiile de turism.

La faţa locului (la centru de cazare din Mamaia), nu aveai nici o şansă să găseşti cazare.

În iulie sau august'86, am plecat la mare şi am căutat "la noroc", cazare la faţa locului în Mamaia. Spre surprinderea noastră, am găsit locuri la alegere în majoritatea hotelurile din apropiere.

După ce am cercetat ofertele, am ales într-un final hotelul Dorna.

Ce se întâmplase: în luna aprilie avusese loc explozia de la Cernobâl şi lumea fusese panicată de zvonuri cu apa contaminată de culoare roşie, raze de soare periculoase, sau nori de praf radioactiv şi mulţi nu au mai avut curajul să vină la mare.

Nu a fost nimic adevărat din toate acestea şi toţi cei care au fost în acea perioadă la mare, au făcut un concediu pe cinste.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[13.04.13 16:21:49]

@zapacitu: din punctul meu de vedere, camera e cam mică; dacă se folosește și patul suplimentar, circulația e practic imposibilă prin cameră, mai simplu se umblă pe paturi...

Nici baia, deși renovată, nu e de nota 10. Da' nici de 4. Consider că un 8,50...9 per global e o notă corectă pentru cazarea în cameră dublă. Dar au și apartamente, și camere mai mari. Roagă la recepție, dacă au disponibile mai multe camere, să te lase să alegi măcar dintre două.

@traian.leuca:

și au supraviețuit până azi, au devenit cu timpul fosforescenți, în special după amurg, mai ales după o zi de plajă.

Din păcate, căderile radioactive au fost cât se poate de reale, iar efectul adevărat al expunerii la ele, direct și/sau indirect, probabil nu-l vom afla niciodată...

traian.leuca †
[13.04.13 16:56:36]

@Dragos: Eu am vrut să mă refer în mod special la apa roşie, de care se vorbea în târg şi care cam speriase lumea.

Sunt unul din "supravieţuitori", am mai fost la mare între timp şi n-am observat să fi devenit fosforescent, după o zi de plajă (sau nu am observat eu).

În orice caz distanţa Ploieşti-Cernobâl, este aproximativ egală cu distanţa Cernobâl-Mamaia, aşa că puteam fi afectat de radiaţii şi dacă stăteam acasă.

Nutresc totodată speranţa, că norii de praf radioactiv s-au disipat în primii 500 de km şi au ajuns la noi într-o concentraţie normală pentru organism.

neimportant
[13.04.13 19:06:23]

@Alex_Macedo,

Păi cam d'aia tot caut şi eu una bucată locaţie care să posede cele necesare şi cât mai la îndemână. "Greu (ce-i) anu" care vine, că a mică e d'şoară cu început de fiţe, iar frat'su nu se poate despărţi încă de pampers. Nervu-i cam ca pelteaua, dar nu la fel de dulce...

@Dragos,

M-am convins după ce am făcut conexiunea cu "septemb'12" că nu prea mi s-ar potrivi aiast hotel. Păcat, cred că dacă "jucam" aici prin 2009 aş fi avut loc, dar după cele citite, spaţiu e cam deficitar pentru 2013. "Harnaşamentul" şi cazarmamentul din dotare nu prea are loc în chiţimie (pentru asta aş fi optat datorită preţului), ce să mai zic de chiriaşi. Pentru apartamente nu cred să ma ţină "curelele" (... că nervii sunt explicitaţi mai sus). Rămâne varianta camerelor mai mari, poate aşa să mulţumesc "micul trib" şi dacă s-ar putea, bugetul "fameliei" să nu sufere rectificări grobiene.

titusAUTOR REVIEW
[14.04.13 08:00:49]

@zapacitu: pai anul trecut la inceputil lui august am dat undeva in jur de 28 mil. (am luat biletul cu reducerea de early booking);

parcarea este in fata hotelului, eu de obicei ajung dimineata, blochez citeva masini (dintre cele care urmeaza sa iasa) si rog baiatul de la paza sa ma anunte. ; parcarea este pazita si este gratuita.

Alex_Macedo, neimportant, titus, traian.leuca
Alte impresii din această RUBRICĂDorna Hotel: