ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.01.2013
ÎNSCRIS: 04.03.08
DEC-2012

Sfarsit de an la Bansko

Jack Black Orkest - Miesje Wil Niets Van Me Weten

O inspiratie de moment a avut ca rezultat o rezervare inca din septembrie 2012 la Valentina Heights in Bansko, pentru Revelion.

Tot auzisem despre Bansko ca are partii de ski impresionante, majoritatea hotelurilor pe care le-am vazut pe net pareau noi, iar preturile, cel putin in sezon, mai de bun simt ca la noi, comparativ si cu ce se oferea in schimbul banilor. Buun, asteptam cu nerabdare finalul lui decembrie pentru a ne refugia cateva zile la soare, zapada si aer curat.

In lipsa unui GPS "profesional", incarc pe telefon aplicatia gratuita IGO Eastern Europe si la 5 si jumatate dimineata, pe 29 decembrie, pornim la drum! . "Tantica" noastra (GPS-ul) a functionat impecabil pana la iesirea din Sofia (ne-a directionat din prima pe centura, ocolind centrul), apoi, dat fiind ca alesesem "traseul scurt", s-a gandit sa ne faca o surpriza (noroc ca alimentasem si rezervorul mai era inca pe jumatate plin): in loc sa ia drumul cunoscut, spre Blagoevgrad, ne scoate de pe autostrada si ne duce la Bansko pe un drum de munte (aproape forestier, as zice), prin niste satuce uitate de Dumnezeu: Ihtiman, Kostenets, Belovo, Golemo, Yundola, Yakoruda, Banya, Bansko. Peisajul a fost superb (un defileu nesfarsit in munte, cu brazi acoperiti de zapada si nimeni prin preajma), problema era ca drumul nu era mai lat de o banda si jumatate, curatat, intr-adevar, insa plin de curbe, urcusuri, si un mare consumator de benzina (prima benzinarie pe care am gasit-o de la iesirea din Ihtiman a fost la Banya). Pentru aproape doua ore, cat a durat pana am ajuns din nou la civilizatie, am avut ferma impresie ca vom petrece Anul nou (si probabil iarna, pana la primavara), undeva, pierduti prin acele vaioage, unde nu numai ca nu aveam semnal la telefon, dar cred ca n-as fi stiut sa spun nici politiei pe unde ne ratacisem :)))

In sfarsit, ajungem la Bansko pe la 2 dupa masa. Cazare la Valentina Heights si fuga sa vedem imprejurimile: muntii Pirin impresionanti, acoperiti de zapada, si poleiti de razele unui apus de soare rosiatic, restaurante multe in centru (in fiecare zi am mancat in alta parte, alegand doar taverne traditionale), cu mancare gustoasa si preturi acceptabile (un pranz pentru doua persoane, cu ciorbite, mix grill pentru doi, salate, o carafa mica de vin, apa, suc, in jur de 40 de euro).

Inainte sa trec la principala atractie din Bansko - partiile de ski, cateva cuvinte despre orasel: case de schimb multe si cu un curs foarte bun: 1.95 leva pentru un euro; se schimba si lei romanesti: 0.42 leva pe leu. O multime de centre pentru inchirierea echimapamentului de schi: pentru o zi, pretul era de 10 euro (clapari, schiuri, bete, casca), o sanie 7 euro pe zi. Magazine cu suveniruri: tot ce mintea omeneasca poate inventa din trandafir (sapunuri, dulceturi, cosmetice, esente), magneti, papusi imbracate in costume traditionale si caciulile din imitatie de blana cu ciucuri (genul rusesc - o nebunie) !

Noi am petrecut Revelionul la un restaurant chiar in centru, "La Skara", unde meniul pentru o persoana (aperitiv rece, aperitiv cald, friptura de miel, sarmale, vin, sampanie, Cola, apa plata, fructe, desert) a fost de aproximativ 45 de euro; pana dimineata au avut muzica live, un show cu dansuri traditionale, insa foarte multi bulgari si rusi - muzica fiind in concordanta. Multa lume prin baruri si discoteci, Bansko nu prea doarme in serile de week-end.

Buun, si acum despre partii, ca doar nu povestesc despre Ibiza!

Prima si cea mai mare problema o constituie coada imensa pentru obtinerea ski-pass si apoi urcarea in telecabina (minim 2 ore, pentru a ajunge la 1700 metri). Skipass pentru o zi, adulti, 26 de euro de persoana, valabil pentru orice instalatie de urcat au instalat vecinii nostri la Bansko: telecabina, telescaun, sistemul care te urca cu schiurile in picioare (habar n-am cum ii zice, nu-s pasionata de schi, te tii de o franghie si urci :)). O varianta era urcarea cu masina personala pana la 1700 de metri (sosea buna si curata) si de acolo era mult mai liber suisul spre partii cu telescaunul.

Din ce am inteles, in Bansko lungimea totala a partiilor este de 75 de km, pe diverse grade de dificultate (de la cele line, pline de kinderi care descopera tainele skiului, pana la cele abrupte, destinate celor experimentati). Eu m-am multumit sa cobor cu sania pe partia nr. 1 (cea mai usoara) de la 1700 de metri pana in Bansko, prilej cu care mi-am "tavalit"si o mana intr-o curba si mi-a ajuns cu sporturile de iarna! Noroc cu sotul ca a salvat din rusine cu schiurile in picioare, talent care mie imi lipseste cu desavarsire! .

Daca esti pasionat de ski, vei fi incantat de calitatea partiilor; daca esti ca mine, mai "casnic", o sa fii incantat de pesaj (totul alb, brazi acoperiti cu zapada pufoasa, un rausor curgand lenes pe langa partie, un cer incredibil de albastru si un soare care o sa te bronzeze in miezul iernii).

Din loc in loc, popasuri cu vin fiert cu mere si scortisoara, ceai cald si gustari. Iar dupa o zi de stat pe partie, la hotel ne astepta raiul pe pamanat, sub forma piscinei, a saunei si a cazii jacuzzi, unde uitam si de oboseala, si de cazaturi si de frig: imi doream doar ca scurta noastra vacanta sa dureze cat mai mult!!!

Nu pot sa compar cu statiunile noastre si nici cu Austria: pot doar sa zic ca Bansko este o statiune in continua dezvoltare: multe hoteluri noi, multe in constructie, multe anunturi cu terenuri sau aparthoteluri de vanzare; se vede ca s-a investit masiv, iar turistii nu sunt numai romani si bulgari: am vazut o gramada de greci, albanezi, slovaci, britanici, spanioli.

Spre deosebire de Sofia si Ruse, unde masinile intalnite pe strada ma duceau cu gandul la Epoca de Aur, in Bansko am vazut Porsche Cayenne, Mercedes ML500, Audi Q7 si tot felul de limuzine luxoase cu numere de Bulgaria! Restaurantele si terasele sunt pline, hotelurile la fel, iar spre deosebire de noi, se pune mai mult pret pe serviciile oferite clientilor, nu doar pe profit (personalul hotelului nu stia ce sa faca ca sa ne simtim bine, mereu ne intrebau daca avem nevoie de ceva, orice problema prin camera au rezolvat-o, la restaurante servirea atenta, la fel si in magazine si la centrele de inchirieri).

Cu toate ca nu sunt fan sporturi de iarna, statiunea m-a incantat prin peisaj, servicii si lipsa de griji care parca pluteste in atmosfera; nu tu manele cantand la maxim, nu miros de gratare pe care sfaraie micii, nu grupuri venite sa-si etaleze kilogramele de auro in aer montan.

O singura mare problema, valabila pentru intreaga Bulgarie: nu se fumeaza in locurile publice, in hoteluri, nicaieri! Daca vreti ïarba dracului", afara la aer curat :))) Cat despre portofel, desi unele hoteluri accepta si plata in euro, majoritatea cu cardul, la magazine, restaurante, etc nu se primeste decat leva!

Multe vacante reusite!!

Trimis de Kyandra in 09.01.13 13:47:03
Validat / Publicat: 09.01.13 14:49:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4431 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Kyandra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pierduti printre satuce

[09.01.13 15:04:59]

fanespoitorul
[09.01.13 18:11:27]

Salut Kyandra. Cred ca ai fost prima data in Bansko si ai fost impresionata. Constructiile pe care le-ai vazut sunt incremenite de la criza din 2009.

Suntem in Belvedere. Langa hotel este un teren de vanzare. Tabla a ruginit si nu s-a incumetat nimeni sa cumpere.

Anul trecut era furnicar de greci. Acum nu prea sunt. Predomina rusii si sarbii.

Cursul pe care l-ai vazut este de intimidare. Daca intri cursul este 1,86,1, 89 si mai in jos pe Ulita Pirin gasesti 1,92 leva/1euro.

KyandraAUTOR REVIEW
[09.01.13 21:49:33]

Noi am schimbat inainte de Revelion undeva langa Bansko Mall (o ghereta micuta) cu 1.95 leva pe euro. Este adevarat, prima oara la Bansko... si eu care ma gandeam sa fac o investitie imobiliara intr-un teren langa partie ))

[10.01.13 00:36:38]

KyandraAUTOR REVIEW
[10.01.13 18:34:12]

Multumesc!

fanespoitorul
[10.01.13 18:38:17]

@Kyandra: Cand ma intorc din Bansko, am sa incarc o poza cu cursul de schimb. Nu-mi dau seama cum ti-au dat 1,95 cand la banca schimbi cu 1,94.

georgel
[17.10.14 17:45:51]

Mamaaaaa, dar ati ocolit ceva, nu gluma!

fanespoitorul, georgel, Kyandra
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bansko: