ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.01.2018
DIN: Roşiori de Vede [TR]
ÎNSCRIS: 14.01.18
JAN-2018

Super pentru ski & snowboard

Am plecat in vacanta la Bansko, putin speriat la gandul ca nu voi gasi zapada (o iarna foarte calduroasa, cu temperaturi de 10-12 grade la noi - Bulgaria fiind mai la sud am crezut ca este mai cald), am ajuns acolo - intradevar in statiune nu era zapada, dar era mai frig ca la noi. Drumul pana la Bansko a fost fara probleme, fara aglomeratie, am traversat Dunarea cu ferryboat-ul la Turnu Magurele - Pleven - Sofia - Varianta ocolitoare Sofia (foarte buna - 3 benzi - avem de invatat de la bulgari) - Bansko (mergeti pe indicator Kulata si la iesirea din autostrada aveti indicator Bansko).

Dupa cum spuneam, in statiune nu era zapada si am fost dezamagit initial.

A doua zi am plecat catre partie (aproape toate hotelurile au transport asigurat catre partie) si am vazut in sfirsit zapada mult dorita. In Bansko ninsese in preajma sarbatorilor, dar instalatiile de zapada functionau si nu erau probleme pe partie.

Exista o singura instalatie de gondola care pleaca de la baza (Bansko - 925 m) care functioneaza foarte bine (dimineata este aglomerat) si care transporta turistii - schiorii la platoul Banderiska Poliana (pe traseu gondola mai are o oprire - nu coborati acolo) de unde pot alege alte instalatii de transport pe cablu la altitudini mai mari. Se poate ajunge si cu masina personala sau cu un microbuz care costa 10 leva. Sunt 2 platouri - la Banderiska Poliana si la Shiligarnika unde sunt restaurante, distractii si spatii de odihna. Sunt foarte multe partii de ski (in total 70 km) repartizate in mod egal: albastre - incepatori, mediu; rosii - mediu si avansati; negre - avansati. In momentul de fata se lucreaza la o noua gondola care va merge la platoul de la Shiligarnika.

Pentru a ajunge pe partii se achizitioneaza un skipass de la baza, care este valabil toata ziua si pe toate instalatiile, de cate ori vrei inclusiv gondola. Costul acestuia este de 60 leva/adult/zi sau 48 leva/adult/de la 12:30. Au tarife pentru studenti/elevi 48 leva/zi sau 34 leva/de la 12:30.

Copii pana in 12 ani platesc mai putin, iar cei pana la 7 ani 1-3 leva/zi. Pastrati skipass- ul si sunt aparate care va returneaza 5 leva/skipass.

SFAT: NU incercati sa folositi instalatiile de ski fara skipass, va prind usor si se lasa cu scandal. (am vazut iar cei prinsi erau culmea - romani)

Personal sunt schior incepator/mediu si cel mai mult am schiat pe partia Bansko 1 care coboara pana la baza - este cea mai buna pentru a invata sa schiezi. In jurul orei 16:00 se aglomereaza ceva mai mult, pentru circa 1/2 ora, dupa care este liber si se poate schia pe nocturna - superb.

Am vazut ca, in caz de accident, echipajele intervin destul de repede.

Restaurantele de pe platouri au preturi acceptabile (20 leva ~ 46 lei o portie de cartofi cu aripioare/pulpa de pui. In statiune sunt multe restaurante si cluburi, dar nu am fost pentru ca seara dupa cina din hotel eram rupti de oboseala. Multe hoteluri au servicii Spa (cel in care am stat a fost exceptional).

Cateva sfaturi utile:

NU incercati sa fentati skipass-ul;

NU va aventurati pe partii peste nivelul dvs;

NU lasati masina parcata unde nu trebuie - va este ridicata, iar amenda este de cam 100 euro.

Cititi cu atentie anunturile de la casa de unde luati skipass-ul (sunt si in engleza) ca sa fiti informati corect.

Concluzie: Daca vreti sa schiati si sa va distrati mergeti la vecini, bulgarii sunt mult inaintea noastra, statiunea fiind administrata de austrieci, sunteti tratati corespunzator pe banii dvs. fara sa fiti furati ca la noi.

Trimis de Denis-Ivan in 14.01.18 14:46:39
Validat / Publicat: 14.01.18 16:56:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sunny Beach, Hotel Bellevue - excelent

VIZUALIZĂRI: 3534 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Denis-Ivan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.01.18 16:28:21]

@Denis-Ivan: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 11&ridAnt=84083

Dana2008
[14.01.18 17:57:03]

Foarte util articolul tau si frumos scris!

Multumim că ne prezinți pârtii de la vecini... la noi prea puține funcționează dacă nu este zăpadă.

Fotografiile sunt și ele de mare interes, dacă ai putea încărca câteva ar fi excelent.

Călătorii plăcute și spor la scris!

P. s. Bine ai venit pe AFA!

roth
[14.01.18 22:56:48]

Bun venit!

Spor la skiat si cat mai multi km. Util si la obiect rw-ul, bine punctat la final.

Votat cu placere.

Dana2008, roth