ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.10.2012
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 02.02.12
OCT-2012

Potential extraordinar, management defectuos

Cred ca titlul rezuma destul de bine experienta traita aici. Dar haide sa o luam de la inceput.

in timpul planificarii scurtei mele vacante, cand am gasit aceasta pensiune si am citit si putinele recenzii de pe net, am crezut ca am descoperit America :)). Parea exact ce mi-am dorit de la o vacanta deosebita: cadru natural superb, o arhitectura rar intalnita, promisiunea unor aventuri precum echitatia. Eram atat de incantata incat am tinut secreta locatia fata de ceilalti membri ai grupului, nu le-am spus decat ca vor avea o surpriza deosebita.

Am ajuns usor, indicatiile gasite pe net fiind suficiente. Castelul este amplasat sus, pe o coasta de munte, nici nu-ti vine sa crezi ca poti urca acolo cand il vezi prima data. Pozele, sincer, nu-l arata in adevarata lui frumusete. Toata zona, de altfel, este de o frumuseste salbatica greu de descris - nu se vad in jur decat versanti stancosi, piscuri semete, unele impadurite si stanci cu forme ciudate desprinse din verdele padurii. Cladirea in sine are o arhitectura deosebita - castel in adevaratul sens al cuvantului. In privinta istoriei cladirii, nu are sens sa intru in detalii aici, gasiti informatii pe site-ul lor. Este inca in renovare, insa lucrarile nu ii stirbesc din frumusete. Mentionez aici ca am avut impresia ca momentan s-a renuntat la renovare: nu am vazut pe nimeni lucrand acolo, masini cu materiale, etc... insa e doar o parere a mea. De la sosea si pana la castel ajungeti pe un drum de pietris; nu este foarte greu accesibil, insa cred ca o masina mai mica si foarte incarcata nu i-ar face fata. De asemenea, recomand mare prudenta iarna.

In fata castelului exista o zona de parcare, insa de la 5-6 masini in sus deja e prea aglomerata; de asemenea, a fost amenajat un foisor de lemn / terasa si un spatiu descoperit cu mese si banci de lemn pentru luat masa. Si ca sa fie in ton cu decorul general, va intampina 2 tunuri la intrare :)).

In turnurile castelului si-au facut cuiburi multi porumbei voiajori si este o adevarata incantare sa-i ascultati sau sa-i vedeti cum zboara dintr-o data in stol pe deasupra castelului. Si tot in curte va intampina Rex, un metis de ciobanesc german foarte prietenos si simpatic - atentie ca este cam "pupacios" :)).

Eu rezervasem 2 camere duble pentru 3 nopti. Mentionez ca in momentul in care am facut rezervarea, dra cu care am vorbit mi-a oferit (fara sa fi cerut eu asa ceva) o reducere de la 160 lei/cam la 140 lei, avand in vedere nr de camere si de nopti rezervate. Pretul include micul dejun.

Problemele au inceput inca de la primirea camerelor: ni s-a spus ca nu este pornita centrala cladirii; prin urmare, camerele pregatite pt noi fusesera incalzite cu aeroterme, urmand ca si noi sa utilizam in continuare aerotermele, in timpul noptii, daca simteam nevoia. Initial nu ne-am speriat, mai ales ca in camere era cald si bine cand am intrat, insa ulterior ne-am dat seama ce inseamna aeroterma in camera: daca o opresti, in max 30/40 de minute se pierde toata caldura acumulata; daca dormi noaptea cu ea, bazaitul s-ar putea sa deranjeze persoanele mai sensibile (iar noi aveam copilul de 3 ani). Deci, o bila neagra, in conditiile in care mentionasem foarte clar ca vin cu un copil mic si fusesem asigurata ca vom avea caldura si apa calda.

Am uitat sa mai spun ca de la intrare in castel ne-a luat de nas si ne-a trantit un miros de fum de tigara care plutea prin tot restaurantul (noi toti fiind nefumatori); mai rau era ca mirosul plutea si catre etajul 1, unde erau camerele noastre. In tot castelul, cu exceptia camerelor dotate cu aeroterme, era friiiiig (cu F mare :))), inclusiv in restaurant.

Din cauza mirosului si a frigului am preferat sa luam masa afara - nu era nici aici prea cald, insa mai iesea soarele printre nori din cand in cand.

Urmeaza a doua bila neagra: din menu, 3 sferturi era inutilizabil: din lipsa de provizii (sau aprovizionare), nu puteau asigura decat un singur fel de ciorba din 4/5, iar la felul doi doar o parte din preparatele pe baza de pui/porc - nu aveau peste, vita, carnaciori, etc. Pana la urma am gasit toti eterna solutie: pulpe pui/friptura porc la gratar cu cartofi prajiti si un castron din singura ciorba existenta. La desert nici nu ne-am mai aventurat. In ce priveste preturile, sunt relativ OK; chiar daca unele preparate erau un pic peste medie, mentionez totusi ca nu s-au taxat muraturile (foarte bune), painea, samantana, si am fost serviti cu cate o tuica din partea casei. Nu pot sa trec totusi cu vederea lipsurile la menu, in conditiile in care stiau ca vor avea oaspeti.

Din cate imi aduc aminte, o portie de ciorba +3 de friptura+cartofi au fost undeva in jur de 84 lei. Seara am comandat la cina o mamaliguta cu branza si smantana pt cel mic, care a fost foarte buna si multa; a costat fix 10 lei.

Dam si o bila alba, pentru decorul camerelor: exact in ton cu aspectul medieval: mobilier din lemn masiv, foarte simplu, paturi cu baldachin; se vedea ca marea parte a mobilierului fusese facuta la comanda (cu mici exceptii, de ex niste rafturi vechi si reconditionate cu pretentie de "antique"); de asemenea, toate materialele folosite pt interior sunt deosebite si se cunoaste ca s-a investit in decorarea interioara. Camerele erau curate, baile spatioase si in ton cu decorul general; ca o curiozitate, in bai nu exista cabine de dus - exista o scurgere in mijlocul baii, si atat... Desi, ca aspect, este interesant, nu este practic deloc: cand am dat drumul la dus, in 2-3 minute s-a udat totul in jur: WCul, perdeaua, ferestra, peretele opus... si nu am avut curaj sa stau mai mult de 10 minute, pt ca nivelul apei in baie crestea ingrijorator, mi-a fost teama sa nu intre apa in camera. Era sa uit: desi in camera noastra am avut apa calda fara probleme, in cealalta camera ocupata nu s-a facut baie decat cu apa calaie, care a venit dupa o lunga asteptare de 15/20 minute.

Bineinteles, urmeaza imediat si bila neagra: lenjeria de pat era sub orice critica... un cearceaf care abia acoperea salteaua, si care nu putea fi prins sub ea... bineinteles ca in primele 5 minute dupa ce te bagi in pat se strange sub tine; o patura insuficienta ca marime pt 2 adulti si perne subtiri ca foaia de ceapa - credeti-ma ca nu exagerez.

Buuuun... si uite cum s-a facut noapte, si hai sa ne culcam, incercand sa ignoram problemele legate de perne si lenjerie... doar eram cavaleri! Urmeaza alta problema: aeroterma... daca o oprim, degeram (mai ales piciul), daca o lasam in priza, ne este frica de incendiu. Pana la urma, am zis ca fiind 3 in pat ne incalzim asa, deci am oprit aeroterma. Din fericire pentru noi, piciul adoarme imediat, urmat indeaproape de sotul meu. Eu... as fi vrut... dar uite cum exact atunci, (ora fiind spre 10 seara), incepe sa se auda un televizor foarte tare, voci vesele, ca de petrecere, chiar si aplauze... Mai sa cred ca la castel venisera si alti musafiri; mi-am dat insa foarte repede seama ca de fapt erau angajatii pensiunii, care au petrecut la restaurant, cu televizorul dat foarte tare, pana spre 11.30, fara nici o grija fata de confortul nostru; mai rau, s-au tot fatait in sus si in jos pe scari si pe usi, pana ne-au trezit copilul... bineinteles, au urmat plansetele de rigoare (ale lui) si nervii (ai nostri). A, si sa nu uitam de atotprezentul fum de tigara care intre timp intrase pe sub usa - camera noastra era nefericit pozitionata chiar langa casa scarilor, cel mai aproape de sursa de zgomot si fum; ca o consolare, ceilalti din grup au dormit fara probleme, camera lor fiind undeva mai departe pe hol, la ei nu au ajuns zgomotele.

A urmat, inevitabil, trezitul pt disputa asupra pernelor si a paturilor, insuficiente ca marime; a mai urmat si trezitul pentru ca ne inghetasera toate partile corpului neinvelite... de 2 ori in timpul noptii ne-am dat jos ca sa dam drumul la aeroterma. In camera cealalta, lucrurile stateau exact invers: dormisera toata noaptea cu aeroterma deschisa, drept pentru care s-au trezit cu fetele si gaturile uscate - efectul aerotermei asupra aerului din camera.

Nu cred ca este de mirare daca de dimineata eram morti de somn si plini de nervi, incat am hotarat ad-hoc sa plecam, in ciuda rezervarii de 3 zile. Noroc ca nu desfacusem complet bagajele.

Si hai la micul dejun inclus in pret... pe care l-am asteptat cam 45 de minute pentru ca atunci a binevoit bucatarul sa coboare de la somn, probabil doborat de mini-petrecerea de peste noapte (mentionez ca noi am coborat la restaurant dupa ora 8, o ora decenta, zic eu); nu mi-a venit sa cred cand am vazut ca micul dejun era o omleta... nu foarte mare; eu, una, mananc mult de dimineata, asa ca va spun sincer ca nu mi-a ajuns; alternativa la omleta este un platou cu 2 felii (microscopice) de cascaval, 2 de branza, 2 de salam, 2 de sunca, o rosie si o lingura de zacusca de la borcan; sa nu va asteptati la unt, gem, miere, etc... macar cafeaua era buna, recunosc.

Si, in sfarsit "cireasa de pe tort": dupa ce am anuntat ca plecam, mi s-a cerut pretul intreg pe camera, adica 160 de lei, pentru ca nu stateam cele 3 nopti. Daca, initial, nu am vrut sa mentionez de ce plecam, ca sa nu-mi fac nervi sa na nu ajung sa ma cert cu nimeni, cand am auzit-o si pe asta nu stiam daca sa rad sau sa izbucnesc de nervi. Am achitat fara discutii cei 160 leiX2 insa le-am spus clar (si cat se poate de civilizat) motivele, si faptul ca reduc sederea din cauza lor, nu a mea, deci nu mi se pare corect sa platesc;

bineinteles ca nu s-a schimbat nimic, si nici eu nu am insistat, recunosc.

In concluzie: pensiunea beneficiaza de un cadru natural si de o arhitectura care ii ofera un potential deosebit, insa managemntul si respectul fata de client sunt la pamant. Sederea mea in nici un caz nu s-a ridicat la inaltimea pretului platit; tind sa cred ca ei supravietuiesc mai mult din gazduirea grupurilor organizate (de ex team-building), decat din oaspeti ocazionali ca noi. Dar eu platesc aceiasi bani ca si cei care vin in grup organizat - atunci de ce sa nu beneficiez de incalzire la calorifer, de liniste, de respect? De ce sa am aeroterma in camera, in luna octombrie, si un sfert de menu valabil, doar pentru ca eram doar 4 oameni plus un copil in toata pensiunea? Daca pensiunea nu-si permite sa primeasca decat grupuri numeroase, sa posteze un anunt pe site; atat timp cat eu platesc fara comentarii un pret (destul de ridicat, sa recunoastem), ma astept sa primesc exact ceea ce lauda ei atat de mult: liniste, conditii deosebite, respect. Din punctul meu de vedere ei si-au incalcat "conditiile contractuale" si nu pot sa-i recomand.

Daca va hotarati totusi sa va cazati la ei, indraznesc sa va dau un sfat: duceti-va vara, cand, probabil, aerotermele sunt de prisos, luati ceva mancare la voi ca sa fiti siguri si un cearceaf mare.

Trimis de andre cristoiu in 14.10.12 19:38:21
Validat / Publicat: 14.10.12 20:45:23

VIZUALIZĂRI: 5873 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andre cristoiu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea vazuta din fata. In spatele meu se afla un foisor din lemn

RoF*
[15.10.12 08:15:04]

Foarte util acest review, mai ales ca am fost tentata sa "incerc" si eu Templul Cavalerilor, dar m-ati convins sa nu.

Nu-i nimic, mai astept (vreo 5-7 ani, probabil), in speranta ca se va schimba ceva in bine.

rita
[15.10.12 20:25:48]

@andre cristoiu: Foarte frumos scris, coerent si cu multa logica si bun simt. Bravo!

Utube
[16.10.12 21:24:45]

Mi-a plăcut detalierea aspectelor şi a problemelor întâmpinate, foarte clar exprimate, astfel încât cititorul să-şi formeze o opinie proprie şi să cântărească bine orice opţiune.

Sănătate!

igor*
[24.07.14 20:45:04]

NOTA WM: text trimis inițial spre publicare ca articol de sine-stătător - mutat aici ca ecou pentru că nu a fost cazat acolo.

=========

in iarna lui 2014 am vazut un reportaj despre acest castel la celebrul post tv pro si mi-am propus ca in vara sa-mi petrec cateva zile in acest loc.

in data de 17 iulie 2014 am ajuns la destinatie si ce sa vezi; JEGUL SUPREM!!!

oameni buni credeti-ma nu am nici un interes sa va mint dar dupa aprox. 500 km te apuca nervii sa gasesti asa infectie si sa mai aiba tupeul sa-ti ceara 160 lei pe cazare.

in asa zisul restaurant singurii clienti erau doi militieni rurali din zona dar una peste alta un jeg general atat in interior cat si in exterior / mancarea execrabila /

Un sfat prietenesc nu va duceti la mizerii gen Castelul Cavalerilr din Valisoara Aiud; banii se fac greu nu-i risipiti pe astfel de (...)

[20.02.15 12:10:16]

andre cristoiuAUTOR REVIEW
[03.03.15 15:36:29]

@webmasterX - Buna, este ok.

ccbg
[15.11.15 22:02:26]

Foarte obiectiv, intr-adevar, articolul.

Am stat acolo in august 2015; Locatia are si bune si rele. E o impletire de kitsch (acoperisul si turlele ca la Buzescu) si autentic. Fatada, zidurile si parterul te fac sa te simti intr-un castel. Pare ca investitia inceputa la mare anvergura s-a oprit la un moment dat, subsolul proiectat initial, mult mai intins decat castelul, era in vara ticsit cu fan. Nu cred ca au un manager sau acesta, daca exista, nu da socoteala nimanui si nu cred ca au nici femeie de serviciu. Ne-am cazat la etajul unu si compartimentarea locatiei ni s-a parut cam ciudata, cum ar fi prezenta salii de jocuri pe acelasi nivel cu camerele, sala prin care treceam obligatoriu in drum spre si dinspre camera in care eram cazate si in care domnea o mizerie si o dezordine surprinzatoare si unde, la 10 noaptea, cientii sau personalul au inceput sa joace tenis, deranjandu-ne.

Plecand de la impresia de murdar pe care ne-o lasase, eram cam reticente sa luam micul dejun, dar a fost surprinzator de bun, de indestulator, de curat si a fost servit ca bufet suedez.

Camerele sant amenajate cu imaginatie, in stilul unui vechi castel, cu barnele imense de pe plafon la vedere si cu peretii albi si negletuiti, cu aspect denivelat. Peretii baii erau placati cu piatra naturala, am avut apa calda fara probleme, dar pe undeva o teava era Sparta si, in doua zile, apa de pe pardoseala crescuse cu 1 cm, pentru ca nimeni nu intrase sa faca curatenie.

Dar cred ca locul are o energie pozitiva, m-am simtit bine acolo, fiind intre stanci, temperatura nu depasea 28 de grade si noi veniseram din zona de canicula; in plus, salteaua era amplasata aproape pe jos, doar pe un postament scund de vreo 10 cm, din lemn, asa ca parea ca dormeam pe jos, intr-un culcus bine incropit, iar dimineata, din culcusul meu, puteam vede pe fereastra deschisa vacile cu talangi de pe dealul vecin, la distanta de 3-4 metri si ma puteam bucura de racoara muntelui.

[15.11.15 22:05:16]

@ccbg -

Am stat acolo in august 2015; Locatia are si bune si rele.

andre cristoiu, ccbg, rita, RoF*, Utube
Alte impresii din această RUBRICĂCastel Templul Cavalerilor [Vălișoara]: