ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.11.2019
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
NOV-2019
25 AD. + 11 COPII -- v: 7-16

Un weekend de poveste la Castelul Templul Cavalerilor 3*, Vălișoara, Aiud, jud. Alba

Așa cum scriam în februarie anul acesta în impresiile de la Castelul Templul Cavalerilor vezi impresii că ne vom reîntoarce cu juniorul, derularea evenimentelor au făcut ca acest lucru să se realizeze în acest weekend cu vreme frumoasă.

De data acesta am venit împreună cu colegii cărora le-am lăudat zona și Castelul. Am fost un grup de 25 de persoane dintre care 11 copii. Copii entuziasmați de faptul că vor locui la castel un weekend întreg și-au luat haine și recuzită specială pentru această locație, costume de prințese și de cavaleri.

Noi am avut 9 camere, toată lumea a fost încântată, vremcu toții să ne reîntoarcem acolo, a fost foarte frumos, începnd de la atmosfera specifică castelului medieval, decoruri, mâncare bună, ospitalitate, relaxare, am putut să ne desfășurăm în voie, fără restricții de niciun fel.

De data acesta noi am luat o cameră triplă, care are același preț ca o cameră dublă, 160 lei cu mic dejun bufet suedez. Acesta este foarte diversificat, platourile cu mâncare se înlocuiau de îndată ce se apropiau de golire. Sunt camere cu cinci locuri, la 180 lei/camera.

Mâncarea

Mâncarea la micul dejun nu a fost aceeași, am avut pâine prăjită cu ou, crenwurști, zacuzcă, multe mezeluri, brânzeturi, unt, dulcețuri, miere, chifteluțe, rulade, etc., lapte, ceai, cafea.

La prânz am convenit să mâncăm grătare de pui, cașcaval panee, cartofi la cuptor, salată de varză și ca desert clătite cu gem și cu dulceață.

Mâncarea a fost gustoasă și a fost servită cu mult drag de către gazdele castelului.

A fost cald în castel, atât în camere cât și în sala de mese, de relaxare. Apă fierbinte a fost în permanență.

Copiii au la dispoziție o cameră uriașă de joacă, este și masă de ping pong acolo.

Tot castelul este ticsit cu cărți, cu fotolii și canapele.

Noi ne-am servit din vitrina frigorifică cu orice am vrut, am notat fiecare ce a consumat pe o foaie iar la plecare am achitat. Câtă libertate și încredere în corectitudinea oamenilor!

Ne-au pus la dispoziție castelul, jocuri de remi, table, cărți, dar mai ales șemineul pe care l-am alimentat cu butucii stivuiți acolo.

Camera

Noi am primit camera nr. 206, o cameră cu un pat matrimonial cu baldachin (toate camerele castelului au paturi cu baldachine) și un pat de o persoană fără baldachin.

Ne-am odihnit foarte bine acolo, pernele sunt moi, saltelele sunt bune, liniște, căldură, aer de munte, toate și-au adus aportul pentru un somn de calitate.

Pe jos sunt podele, în baie este gresie și piatră iar in camere aveți papuci de unică folosință (noi ne-am adus de acasă papuci de casă).

În baie veți găsi multe role de hârtie igienică, pliculețe cu mini săpunuri și cu șampon/gel de duș, căști de duș. Apa are presiune mare la duș, cabinele de duș se închid ermetic. Am avut în cameră câte două prosoape/ persoană.

Îmi place foarte mult că iluminarea camerelor se face de la aplicele montate pe pereți. În cameră mai este televizor cu multe programe, mini frigider, doi tabureți, oglindă sub care este un suport de lemn pe care este tava cu pahare.

Într-un șifonier de pe hol sunt umerașe, o plapumă și o pătură. Lângă șifonier este cuierul suportul de bagaje și de păpuci. Lângă acesta este un scaun cu spătar.

Camera are balcon, neamenajat cu mobilier, doar este castel medieval.

Recomandarea

Noi deja ne favcem planuri să ne reîntoarecm acolo cu toată trupa, am făcut o drumeție la Piatra Secuiului, dar mai avem de făcut și alte trasee. Zona este ofertantantă din punct de vedere turistic iar cazarea la castel este unică.

Trimis de Dana2008 in 18.11.19 13:29:47
Validat / Publicat: 18.11.19 14:27:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AIUD & TEIUȘ.

VIZUALIZĂRI: 2485 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Castelul Templul Cavalerilor 3*, Vălișoara, Aiud, jud. Alba

krisstinna [18.11.19 18:37:48] »

@Dana2008: Când citeam despre vitrina frigorifica mi-am amintit de pensiunea Andreea, unde Mihaela are încredere in turiști, băuturile ți le “contorizezi” singur iar la final de sejur achiți cât ai consumat.

Dar știi și tu toate astea...

Felicitări pentru alegerea făcută!

O seara frumoasa îți doresc

Dana2008 [18.11.19 19:37:35] »

@krisstinna: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

În ziua de azi este cam riscant să lași oamenii să declare ce au consumat și să plătească după mai multe zile, la sfârșitul sejurului.

Aveam la dispoziție și băuturi scumpe, vinuri, coniacuri, vodcă, șampanie, etc.

Dar să lași libertate de mișcare în tot castelul fără să ne urmărească sau să ne controleze la plecare dacă am luat lucruri de acolo... erau foarte multe cărți, o bilioteca era în limba franceză.

Da, sunt oameni care îți acordă încredere totală.

Călătorii plăcute! ????

Dana2008