ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2012
ÎNSCRIS: 24.07.11
JUL-2011

Vara la Azuga

Am incercat si noi Azuga in iulie 2011 pe principiul ce-o fi o fi... Adevarul e ca statiunea nu pare deloc promitatoare cand treci cu trenul/masina pe langa ea. Cladirile industriale parasite si cele cateva blocuri gri ii dau un aspect de oras ponosit si resemnat...

Asa ca am descins in Azuga curiosi dar fara asteptari prea mari. Am constatat cu placere ca dincolo de "prima linie" neprimitoare, Azuga e un orasel curat, colorat, cu localnici primitori si deschisi, cu pensiuni la tot pasul, unele finalizate, altele in constructie, magazinase si chiar o piata de unde am putut sa ne aprovizionam cu branzeturi traditionale, legume si fructe proaspete.

Am fost cazati undeva in partea de sus a statiunii, unde era liniste, aer curat si miros de munte.

As recomanda, in orice caz, cazarea in partea de sus/nord a statiunii. E mai liniste, mai racoare si mai aproape de partie (iarna) si locuri frumoase de plimbare.

Chiar daca Azuga e in special o statiune pentru sporturi de iarna am reusit sa umplem cele 3 zile cat am stat acolo chiar si in mijlocul verii.

Am urcat cu telegondola pana la cabana Sorica, pe la 1600m. Peisajul vazut de acolo este superb. Nu exista o terasa unde sa poti sta sa admiri Valea Prahovei dar pe de alta parte e mai bine asa, cele 2-3 ore cat ne-am plimbat pe acolo nu am vazut decat 3-4 persoane.

Apoi am dat o fuga pana in Busteni sa vizitam Castelul Cantacuzino. Am mers cu microbuzul care face legatura intre Sinaia-Busteni-Azuga. Trecea destul de des (cam la 15 minute), erau statii bine delimitate in Azuga si ne-am deplasat surprinzator de repede cu el (cam 20 minute de la Gara Busteni pana la statia terminus din Azuga). Nu a fost aglomerat, pretul este rezonabil plus ca ai ocazia sa afli si stirile locale... :)

Alta idee de plimbare e drumul spre pastravarie care porneste din apropierea zonei de plecare a telegondolei, pe malul raului Azuga, drum numai bun de facut intr-o dupa amiaza calda in miez de vara.

Se pot vizita si Pivnitele Rhein unde se organizeaza si degustari de vin. Locatia arata foarte bine, noi am fi vrut sa mancam ceva in gradina de vara dar a venit o ospatarita si si-a cerut scuze; ne-a spus ca ar dura cam o ora comenzile dat fiind ca aveau doua grupuri mari la masa, in restaurant.

Nu am ramas dar ne-am propus sa revenim si sa vizitam si Cramele daca avem vreo zi mai intunecoasa/ploioasa in timpul mini-vacantei. N-a fost cazul :) dar le vom vizita cu alta ocazie.

Ca si punct negativ as spune ca in Azuga nu prea sunt multe optiuni de luat masa. Bine, adevarul e ca atunci cand am fost noi nici nu prea erau turisti dar imi imaginez ca iarna este mult mai aglomerat.

Noi am fost cazati intr-o garsoniera cu bucatarie si ne-am gospodarit singuri dar am gasit si doua locsoare bune: terasa de la Casa Azugeana si cea de la Hotel Nu Ma Uita.

Per total a fost un concediu reusit si ne vom intoarce cu siguranta...

Trimis de nadiaandreea in 16.09.12 19:38:33
Validat / Publicat: 16.09.12 21:26:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AZUGA.

VIZUALIZĂRI: 7746 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nadiaandreea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In gradina de vara la Pivnitele Rhein

Eugenia55* †
[16.09.12 21:50:14]

Ma intereseaza partea cu "garsoniera cu bucatarie", detalii si preturi, merci!

nadiaandreeaAUTOR REVIEW
[16.09.12 22:14:27]

@Eugenia55: Nicio problema, cu placere.

Am stat la Casa Bogdan, am postat o recenzie despre ea.

Mai jos e link-ul:

vezi impresii

Sper sa fi reusit, sunt noua pe aici si nu foarte descurcareata deocamdata...

Daca nu merge link-ul, pe scurt, a fost 80 RON/noapte garsoniera compusa din: bucatarie + camera + baie.

Era situata la parter, cu intrare separata fata de restul pensiunii.

Sper sa fi ramas la fel de anul trecut, noi am fost tare multumiti: foarte curat si liniste... o placere...

Eugenia55*, nadiaandreea
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Azuga: