ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2012
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 10.08.11
AUG-2012

UK-London again

De la York la Londra am calatorit tot cu Megabus la pretul de 9GBP de persoana. Am parasit orasul la ora 7 si la 11 eram deja in Londra. Am lasat bagajul in St Pancras pentru 8 lire/bucata/zi si am plecat repejor sa nu pierdem timp pretios.

Prima oprire: British Postal Museum&Archive unde nu am stat foarte mult intrucat ceea ce vroiam noi sa vedem nu se afla in aceasta locatie ci in Shropshire. Eram interesati de exponatele mari, adica masini, cutii postale dar am nimerit la arhiva. Aici este o mica expozitie de timbre, toate cu regina Elizabeth II, dedicata jubileului de diamant. Frumos, interesant dar nu ce cautam noi, iar pentru cealalta locatie nu aveam timpul necesar. Din cate am inteles muzeul este intr-un moment de reorganizare si vor aduce si exponatele mari tot in aceasta zona.

A doua oprire British Museum, unde am stat mai bine de patru ore dar chiar si asa prin unele camera am trecut in fuga. Despre acest muzeu s-au scris multe si pe AFA iar informatii gasiti pe net din abundenta asa ca nu voi intra in detalii tehnice.

Va voi spune unde ne-am oprit noi, ce ne-a atras atentia si de ce anume vrem sa revenim.

Asadar sa incepem:

Rosetta Stone, nu originalul evident, ca pentru a ajunge la ea trebuia sa astepti ceva timp fiind o mare de oameni in jurul ei, ci o copie amplasata intr-o sala de la parter pe care o puteai atinge in voia cea buna. Inscriptiile de pe aceasta piatra sunt in trei limbi -hieroglife antice egiptene, caractere demotice (folosite in Egipt in scrierea curenta) si greaca veche, si cu ajutorul acesteia s-a putut descifra scrierea hieroglifica. Piatra a ajuns in Londra in anul 1802, unde a fost expusa in British Museum.

Camerele cu mumiile egiptene unde cred ca am stat cel mai mult. Cum pe mine ma atrage Egiptul ca si cultura inca din adolescenta am zabovit in dreptul fiecarui exponat cateva minute. Pentru aceste camere ne-am mai intoarce aici si cu fiul nostru intrucat si el e interesat.

Zona in care este prezentata civilizatia greaca, mai exact reproducerea Olympiei (locul unde se tineau olimpiadele in Grecia Antica), un mormant din vechea Lykia (impodobit cu coloane si basoreliefuri) si o multime de bijuterii si obiecte de ceramica.

O camera in care este prezentata istoria banilor, cum au aparut, de ce dar si rolul lor in viata oamenilor din toate timpurile. Au expuse de la monede vechi, bancnote, carduri bancare si masinarii cu care bateau moneda. Mi s-a parut interesant faptul ca au expus si bani falsificati si sa nu credeti ca este o inventive a timpurilor noastre. S-au gasit dovezi ca aceasta activitate este destul de straveche si au expus spre exemplificare monede care pareau ca sunt bune, daca erai atent doar la model, dar nu corespundeau ca si greutate sau material din care erau confectionate.

Camera ceasurilor mi-a placut in mod deosebit. Este minunat sa vezi atat de multe exemple de finete toate adunate la un loc.

Si daca tot eram in mijlocul Olimpiadei am contemplat un pic si la medaliile expuse in muzeu si am remarcat diferentele dintre cele de acum si cele din 1908 si 1948 (anii in care Londra a mai gazduit olimpiada).

Un lucru bine venit in acest muzeu sunt bancile si scaunele pe care poti sa te odihnesti si este intr-adevar nevoie sa stai putintel jos. Noi am facut cateva pauze dar am vazut persoane care au preferat sa ia cu ei cate un scaunel si-l asezau in fata unui exponat care probabil le-a starnit interesul mai mult. Iar cand nu mai aveai nevoie de el il puteai lasa in orice loc amenajat.

La parter mai sunt amenajate locuri de luat masa si toalete.

Noua ne-a placut foarte mult British Museum dar pentru a-l putea vizita pe indelete iti trebuie cel putin o zi asa ca vom reveni cu siguranta, cu fiul nostru intrucat acest loc are multe de oferit tuturor vizitatorilor.

Ultima zi in Londra am organizat-o foarte meticulos si am hotarat sa ne luam revansa pentru ziua cand nu am vazut schimbarea garzii la Buckingham Palace. Asa ca trezirea dis de dimineata pentru a ajunge cat mai repede in fata “casutei”reginei. La ora 10 eram deja acolo, intrucat la ora 11:30 trebuia sa inceapa ceremonia, mi-am gasit un locusor la umbra si m-am pus pe asteptat. La ora 11 piata era deja plina cu oameni iar eu eram foarte incantata ca mi-am gasit un loc numai bun chiar langa gard…cand deodata vine un politist si aseaza in fata palatului o pancarda pe care scria ca nu va fi nici o ceremonie in acea zi. Curat ghinion mi-am zis, sotul meu deja chicotea, a facut chiar si o poza nazdravanei pancarde spre aducere aminte. Oricum nu-i bai, ca nu se muta palatul de acolo si oricum a treia oara va fi cu noroc. Asta este dom’le nu vroia deloc sa se schimbe garda cat am stat eu acolo asa ca resemnati am plecat in plimbare prin Londra.

Prea frumos afara ca sa stam intr-un muzeu (au fost in acea zi 31 de grade Celsius fara nici un nor pe cer) asa ca pasii ne-au dus in Picadilly Street, Trafalgar Square (chiar daca mai trecusem pe acolo). La ora 3 am avut o intalnire cu niste prieteni intr-un parc unde ne-am odihnit la umbra unui copac (la o bere rece si o punga de chips-uri).

La ora 17 am participat la slujba la Westminster Abbey unde am admirat sculpturi si vitralii. Catedrala aceasta eu am insistat s-o vedem, ca macar asa sa calcam pe urmele regilor incoronati, casatoriti, si inmormantati aici.

Aceasta ultima zi in Londra desi se anunta incarcata de dimineata s-a dovedit a fi una foarte relaxanta, unde toate planurile noastre au esuat dar care intr-un final ne-a facut sa contemplam la frumusetile Angliei in general si a Londrei in special si am hotarat ca acest maret oras mai merita o vizita.

Sa speram ca vom reusi sa implinim si dorinta baiatului nostru care a fost cam trist ca l-am lasat acasa si la anul sa calcam din nou pe pamant englezesc de aceasta data toti trei.

Trimis de elena_iasi in 11.09.12 23:33:17
Validat / Publicat: 12.09.12 06:05:56

VIZUALIZĂRI: 3280 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elena_iasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Expozitia de timbrede la British Postal Museum

dorgo
[12.09.12 08:05:33]

Fara descoperirea pietrei celebre de la Rosetta, cred ca nu s-ar fi dezvoltat egiptologia, si nici noi n-am fi avut astazi placerea de a vizita Luxor, Karnak, valea Regilor, Sfinx-ul, piraidele, etc... Champollion, a obtinut fonduri de la magnatii vremii pentru a calatori in Egipt si a descifra scrierea faraonilor in 1822, care e altfel decat a noastra e formata din idiograme ,,descifrarea misterului s-a reusit datorita faptului ca unele nume proprii Amon, Tuthankamon sau Ra (zeul soarelui), se scriu la fel in toate cele trei limbi prezente pe piatra de la Rosetta... in sfarsit, dupa descifrarea limbii egiptene, Champollion, a obtinut gloria, dar a murit tanar, la doar 42 de ani, datorita faptului ca in acea vreme, se consuma apa direct din Nil, si inca nu se cunotea rolul microbilor si parazitilor intestinali... chimistul scotianul Alexander Fleming, a descoperit primul antibiotic din lume, penicilina, dintr-o pura intamplare (interesanta) de-abia in anul 1929...

dorgo
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Londra: