ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2019
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 16.06.15
JUN-2019

Londra in 5 zile

De mult doream sa vizitez Londra, si in luna ianuarie ne-am hotarat sa studiem biletele de avion catre Londra. Am luat bilete de avion de la Ryanair si bineinteles ca daca nu ne-am hotarat imediat in urmatoarele doua zile s-a marit pretul. Am luat un bilet cu priority cu drept la un bagaj de mana troler mic si un bilet obisnuit si am avut o geanta luata de la travelkit cu dimensiunile special pentru ryanair pe care am luat-o in cabina. Pe cele doua bilete cu locuri alaturate am dat 180 euro. Cazarea am oprit-o pe airbnb si a fost la 10 minute de mers pe jos de statia Caning Town. In zona erau multe marketuri cateva restaurant si un MC. Pentru cazare pe 5 nopti am platit 270 euro.

Am luat on line Londonpass pe 3 zile care care a fost 98 de lire de persoana, am luat cand am prins o reducere de 20%. Cand am ajuns la Londra, am luat autobuzul din aeroport pana la statia Stansted si de acolo am luat metroul 2 statii pana la Caning Town. Din statia de metrou am luat si Oystercard pe care l-am alimentat in total cu 35 de lire si la final am luat inapoi 10 lire, pentru ca sambata si duminica metroul este mai ieftin.

In prima zi dup ace am ajuns la locatie si am lasat bagajele am plecat sa ne ridicam Londonpass si am stabilit sa vizitam muzeele cu intrare libera. Am mers in Trafalgar Square, am vizitat National Galery si apoi am mers spre Coven Garden care ne-a incantat. Dup acea am mancat la prêt a manger am terminat ziua la BRITISH Museum. La inchidere am plecat spre cazare.

Ziua 2- Am plecat spre Westminster Abbey care este situate la vest de palatul Westminster unde se gaseste parlamentul britanic. Este mormantul majoritatii regilor si reginelor engleze dar si a unor personalitati. Tot aici se afla si mormantul soldatului necunoscut, facut special in onoarea soldatilor care si-au pierdut viata in primul razboi mondial. Dupa vizita la catedrala am luat hop-on-hop-of si ne-am oprit la catedrala sf Paul. Aceasta este cea mai mare biserica din Londra. Aici a avut loc nunta printului Charles si jubileul de diamant al reginei Elisabeta. Urmatorul pe lista afost turnul Londrei si bijuteriile coroanei. Vremea nu prea a tinut cu noi fiind multe reprize de ploaie dar am stat in bus si in obiectivele pe care le-am vizitat.

Ziua 3-bineinteles ploaie si vant, azi am programat croaziera pe Tamisa. Am ajuns la imbarcare la ora 10, dar am stat la coada si am luat vaporul de 10.40 si am oprit la punctual terminus la Greenwich unde se afla observatorul astronomic si Muzeul Maritim National, pe care le-am vizitat. Parcul Greenwich sau parcul regal are un gazon perfect tuns si teren de joaca pentru copii, am putut sa ne bucuram printre picaturile de ploaie de acest minunat parc. La sfarsitul vizitei am vizitat Cutty Sark o ambarcatiune lansata in 1869 care a navigat initial pe ruta ceaiului din China, chiar merita vizitata aceasta corabie. La finalul vizitei ne-am imbarcat pe vaporas si am coborat la Tower Bridge si am vizitat podul in interior (Tower bridge Exhibition unde sunt expuse motoarele originale de pompare si cazanele) Am vazut Tamisa de la inaltimea de 42 de m prin podeaua de sticla de la nivelul superior al podului. Acesta a fost construit intre anii 1888- 1894 si leaga poartea de sud cu nordul orasului. La finalul zilei am mancat la prêt a manger si am plecat obositi si cam udati de ploaie spre cazare.

Ziua 4- De cand am citit impresiile lui Ghisor despre Londra am vrut sa iau micul dejun la Sky Garden, asa ca la ora 7.30 am plecat la metrou. Am luat DLR pana la statia The Bank si am mers la Sky Garden. Dupa ce am trecut de filtru am urcat pana la etajul 35 si am admirat zona cu plante tropicale. Am luat micul dejun si o cafea si am admirat Londra de sus, bineinteles printre nori si stropi de ploaie. De aciolo am plecat la SHARD care se afla chiar in inima Londrei, unde am intrat la ora 10 si aici am vazut Londra de la etajul 72. Platforma se situeaza intre etajele 68 si 72 si ofera panorama de 360 de grade asupra Londrei. La etajul 72 spatiul este deschis si avand in vedere vremea nu am stat prea mult din cauza vantului. Dup ace am coborat din turn am vizitat catedrala Southwark, in interiorul acesteia exista un memorial dedicate lui Shakespeare, o sculptura de alabastru. Iesind de la catedrala am trecut printr-o piata cu produse traditionale si ne-am plimbat pe malul Tamisei. Fiind ultima zi in care puteam sa beneficiem de London pass am vrut sa intram la Shakespeare Globe dar trebuia sa mai asteptam cateva ore si am renuntat. Am intrat la un pub unde am macat fish and chips care sa fiu sincera nu prea mi-a placut, dar am zis ca este specific zonei. Am traversat podul si ne-am indreptat spre Churchill war rooms. Aici am stat la coada peste doua ore. Organizarea a fost sub orice critica, erau doua cozi unii care cumparasera online si aveau prioritate si intrau cate 10-12 persoane si ceilalti care aveau London pass sau voiau sa cumpere bilet si intrau doar cateva persoane. Aici am vazut buncarul original din timpul razboiului care i-a oferit protective lui Churchill. Daca stiam ca voi astepta atat cred ca renuntam, avand in vedere ca ne-a vandut pe o bucata de hartie rusilor.

Ziua 5- Azi a fost o zi de voie. Am coborat la Westminster si de aici am luat-o pe jos pana la palatul Buckingham unde am stat sa vedem schimbarea garzii, lume foarte multa si vreme schimbatoare. De acolo am luat-o prin green Park spre Picadilly Circus. Fiind sambata era foarte aglomerat, unii cantau altii faceau diverse acrobatii, o atmosfera foarte misto. Am luat-o pe stradute pana la Coven Garden unde era plin de lume, toate puburile pline si ne-am plimbat pe strazi pana seara. Dupa aceasta zi relaxanta am plecat spre cazare, unde am pregatit bagajul pentru ca a doua zi plecam.

Trimis de mariana07 in 11.07.19 18:21:39
Validat / Publicat: 11.07.19 18:54:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAREA BRITANIE

VIZUALIZĂRI: 6576 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariana07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 London Bridge

aurora56
[01.10.19 10:24:15]

Foarte frumos traseul, acum inteleg de ce fiica mea vrea sa viziteze Londra. Ai ce vedea si un city break e prea putin pentru cat ofera. Ma voi inspira dupa traseul tau pentru a o indrum pe fiica mea. Primind cadou un city break, a ales Londra

mariana07AUTOR REVIEW
[01.10.19 14:27:22]

Da Aurora Londra este frumoasa si ai multe locuri de vazut. Daca are noroc si de vreme buna este super.

aurora56, mariana07
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Londra: