ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2012
AUG-2012
2 AD. + 1 COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Ma asteptam la mai mult

Am pornit spre hotelul Kaliakra din Albena intr-o dimineata de sfarsit de august.

Asteptam aceasta saptamana de vacanta la malul marii, inca din iarna cand rezervasem biletele. Auzisem numai de bine despre acest hotel, iar cand am mai citit ca rezervarile trebuie facute cu mult timp inainte pentru a putea prinde locuri, mi-am dorit si mai mult sa merg acolo, gandindu-ma ca trebuie sa fie foarte frumos din moment ce este atat de cautat.

Deci, asteptarile erau foarte mari, cu atat mai mult cu cat eram foarte curioasa sa aflu de ce este asa mare diferenta de pret -aproape dublu- intre un hotel de 4 stele (Slavey) -unde fusesem anul trecut- si un alt hotel, tot de 4 stele, (Kaliakra), e adevarat cu ultra all inclusiv.

Drumul

Am luat-o pe la Vama Veche si am ajuns foarte usor. Portiunea de drum de la vama care era foarte proasta e acum refacuta aproape complet. Inca se lucra, dar am trecut foarte repede pentru ca era liber.

Cazarea si masa

Ajunsi in Albena (pentru prima oara), am gasit repede hotelul. Prima impresie, foarte buna, curatenie in jur, verdeata. Am gasit si parcarea din fata hotelului (cea de pe deal) si am urcat sa lasam masina. Prima problema: in fata parcarii e o bariera si nu poti trece daca nu te duci inainte pe la receptie de unde iei un tichet. Noi n-am stiut, asa ca a trebuit sa lasam masina acolo, in fata barierei si sa mergem la receptie, sa luam ce era de luat pentru a intra in parcare.

Cu bagajele taras, am coborat de pe deal si am intrat in receptie.

Prima impresie a fost un miros ciudat, de mobila veche care nu mi-a placut deloc. A doua: aglomeratia din holul hotelului. Aveam senzatia ca sunt in gara, asa de multa lume era, unii ieseau, altii intrau, receptionerele nu mai aveau loc pe masa de atatea pasapoarte si buletine, ma rog, probabil ca fiind un hotel asa de mare, era normal.

Aveam pregatiti 10 euro sa-i dam la receptie, pentru ca ne doream o camera cat mai sus, pentru priveliste. Cu atata lume in jurul meu, insa, n-am mai putut sa-i dau, dar nici n-a fost nevoie. O receptionera tanara si foarte draguta ne-a intampinat zambind (nota 10 pentru atitudine) si ne-a oferit o camera la etajul 2. (in realitate etajul 1). Bineinteles ca am rugat-o sa ne dea alta, mai sus si fara sa spuna nimic, ne-a schimbat-o cu o camera la etajul 8.

Ni s-au pus bratarile roz din hartie plastifiata si ni s-a spus sa asteptam pana la ora 14 cand ne puteam lua in primire camera.

Intre timp ne-am dus la masa, inca nu se terminase. Sincer, desi ma gandeam ca mancarea va fi mult mai buna decat la Slavey, am fost neplacut surpinsa sa constat ca foarte mare diferenta nu era. Si nu numai in ziua respectiva.

Ce erau in plus: sucul de mere natural si o varietate mai mare de fructe. La capitolul prajituri: dezastru. Aceleasi creme de toate culorile de-ti era greata numai cand le vedeai.

Salatele, iar nu mi-au placut (cele cu maioneza mai ales), la Slavey erau mult mai bune. Nici macar salata lor traditionala cu rosii, castraveti si branza, n-avea niciun gust.

Peste, aproape in fiecare seara pangasius prajit, carne de diferite feluri, cartofi, legume fierte, orez si paste. Cam astea erau felurile de mancare.

De doua ori am mancat varza calita cu friptura la cuptor care mi-a placut si tot de doua ori am vazut mazare cu carne.

Oricum, cea mai mare coada era la cartofi prajiti si piept de pui la gratar.

Diferenta fata de Slavey, am vazut-o insa la masa de dimineata, unde aveai absolut tot ce puteai sa-ti doresti sa mananci: unt ambalat, gemuri, miere, mezeluri bune, cascaval, branza, pateuri, croisante, peste marinat, clatite la discretie, oua fierte, ochiuri, omleta (ultimele doua se faceau in fata ta).

Un aspect care mi-a displacut profund a fost legat de farfuriile si paharele de a masa, care nu erau spalate cum trebuie. Daca ridicai paharul in lumina se vedea clar ca nu era curat, iar farfuriile cand le luai simteai resturi uscate de mancare pe dedesubt.

La ora 14 ne-am reintors in holul hotelului unde un angajat ne-a luat valizele si am pornit spre lift. Am avut mare inspiratie sa luam la Superior pentru ca e mult mai putina aglomeratie decat la Standard. Mie cel mai mult mi-a placut iesirea din fata liftului, foarte comoda si neaglomerata si care ducea direct pe plaja.

Baiatul respectiv ne cere carticica pe care scria numarul camerei (821), dar surpriza... ne duce la etajul 6. Noi, fiind convinsi ca stie exact ce face, nici nu ne-am mai uitat la ce etaj am coborat. Ajungem in fata camerei, unde camerista-care inca nu terminase curatenia se ia la cearta cu baiatul care ne cara bagajele. Nici nu se sinchiseau ca noi stateam si ii priveam. Bineinteles, ca incercam sa deducem dupa mimica fetelor si ton ce isi spuneau. Intr-un final, se mai uita o data pe carticica pe care scria numarul camerei si isi da seama de greseala. Iar... valizele, lift si in sfarsit ajungem in fata camerei noastre. Eram deja epuizati si dupa atata drum, la masa nu prea mancasem ca nu-mi placuse nimic, abia asteptam sa deschid usa si sa ma trantesc in pat.

Cand... alta surpriza! Nu mergea cardul care deschidea usa. Simteam ca innebunesc. Am luat iar liftul, am ajuns la receptie si mi-a fost data cheia camerei cu care in sfarsit am putut intra. Cardul l-am folosit pe tot sejurul, numai pentru a aprinde lumina in camera.

Camera era foarte mare si frumoasa, cu o priveliste de vis (marea o vedeam din pat), dar si aici era un miros de inchis, ma rog, pana la urma cred ca m-am obisnuit cu el ca nu-l mai simteam. O alta problema este la baie, unde in cabina de dus, in permanenta se simtea un vag miros de canal. Foarte neplacut!

Saltelele erau foarte bune la fel si pernele din spuma cu memorie.

Aerul conditionat, din pacate, nu facea fata asa ca ,mai tot timpul in camera era zapuseala.

Curatenie s-a facut (noi nu suntem chiar obsedati de asta), prosoapele ni le schimbau zilnic, iar lenjeria de pe pat o data.

Personalul

Cu exceptia fetelor de la receptie care tot timpul au fost amabile, restul personalului lasa de dorit.

Intr-o zi, am intrat in hotel venind de pe plaja, in papuci si avand putin nisip pe picioare. Unul din barmani, vazandu-ma a inceput efectiv sa tipe la mine, aratandu-mi ca acolo era curat si eu am venit sa fac mizerie. Fiind si cu copilul de mana, i-am intors spatele si am plecat, oricum nu intelegeam ce spune, dar m-a deranjat atitudinea. Chiar daca gresisem atat de grav, putea sa mi-o spuna pe un alt ton. Impresia mea este ca s-au saturat de romani (hotelul era 90 % plin cu romani) si de aceea au aceasta atitudine.

Nu zambesc, sunt acri, plictisiti, nu se comporta asa cum ar trebui.

Poate doar animatorii sa mai zambeasca, dar nu stiu daca nu cumva o fac doar ca asa trebuie. Oricum, n-am prea avut de-a face cu ei, pentru ca am stat mai mult pe plaja.

Am avut o seara bulgareasca (care nu m-a impresionat prea tare), o seara romantica (la fel, n-am inteles ce avea special,in afara de niste lumanari puse pe scari) si in ultima seara o petrecere la piscina, care presupunea dans in jurul piscinei.

In schimb, spectacolele de seara mi-au placut foarte mult (incomparabile cu Slavey), cu costume, coregrafie, adica show in adevaratul sens al cuvantului. Sa nu ratati schetch-show, noua ne-a placut cel mai mult.

Lasand la o parte toate aspectele negative ne-am simtit bine pentru ca am fost foarte aproape de plaja si ne-am putut bucura de mare tot timpul, chiar si cand eram in camera.

Pentru pozitia hotelului si pentru privelistea din camera, recomand acest hotel.

Trimis de Noa in 31.08.12 19:37:58
Validat / Publicat: 31.08.12 19:57:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Slavey, Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 4892 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Noa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Barul de pe plaja

• Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Superior Hotel: