ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2009
ÎNSCRIS: 07.08.09
JUN-2008

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Niki Villa - Corfu, o noua experienta

Am fost cazati 7 nopti - doar cazare fara nici o masa - la aceasta vila din insula Corfu in luna iunie 2008.

Este in statiunea Agios Gordios (o sa gasiti pe unele site-uri Agios Gordis sau Giordis si altele de genul, dar asta e denumirea corecta, folosita de localnicii din zona), la 10 min de plaja, pe coasta de vest a insulei, in zona central-sudica. Statiunea e renumita pt apusurile superbe de soare si intr-adevar sunt asa cum se spune.

Plaja in statiunea asta e foarte buna, curata, destul de lata, cu nisipul fin, in apa nu sunt pietre, se intra lin (eu nu stiu sa innot, asa ca nu-mi plac zonele unde la 2-3 metri dist de mal e apa adanca de 2 metri), apa a fost limpede si calda, in jur de 24-26 gr Celsius. Se pot inchiria sezlonguri si umbrele pe plaja, sunt terase chiar pe plaja.

In legatura cu cazarea, pot sa va spun ca a fost ok, noi neavand inclusa nici o masa. Camera avea cam 13 mp, 2 paturi normale pe care le-am unit, baie cu cabina de dus, 2 balcoane, chicineta (adica un fel de bucatarie utilata cu de toate: plita electrica, frigider, chiuveta, vesela, prosoape de bucatarie, detergent de vase, etc). Faceau curatenie in camera zilnic, lenjeria si prosoapele din baie le schimbau cam la 2-3 zile, pe jos era gresie, nu am avut tv, dar noi nici nu am simtit nevoia, fiind mereu la plimbare sau la plaja. Vila are parter si un etaj, patroana locuieste la parter, are si restaurant, mai mult terasa, bar, la parter, dar noi nu am mancat niciodata aici pt ca avea meniul afisat si preturile erau mai mari cu cativa euro la fiecare fel de mancare fata de alte taverne.

Patroana invatase putin romaneste pt ca avea incheiat contract cu [o agentie din ro] pt tot sezonul 2008 (mai-sept) pt toate camerele, este f draguta si amabila. Noi am fost in excursie cu Christian Tour, cu autocarul, am platit 130 euro plus 299 ron - cazare 7 nopti si transport.

Drumul a fost fff lung (aproape 24 de ore) si obositor, dar cu avionul e ok. Totul a fost ok, autocarul ne-a lasat la 5 min dist de vila, la un hotel mai mare din statiune, si tot de acolo ne-a luat in ultima zi. Cand am ajuns acolo, ne-am cazat (a mers ghidul din romania cu noi la vila) si dupa-amiaza ne-am intalnit la hotelul unde ne-a lasat autocarul cu ghidul din grecia, o tipa care s-a ocupat de excursiile optionale si de eventualele probleme (medicale sau nu), si ne-a lasat nr ei de tel pt urgente.

Noi nu am mers in excursiile optionale, ne-am inchiriat o masina (in jur de 25 euro/zi) si am mers pe insula, am vizitat si celelalte statiuni si obiectivele turistice. Capitala insulei este Corfu Town sau Kerkyra, cum spun ei.

De mancat, am mancat in functie de locul unde ne aflam, cand eram in Agios Gordios luam masa pe la tavernele de langa vila unde stateam, portia de musaca era 6-7 euro, berea era 2-4 euro, limonada 3-4 euro. Am incercat si paste carbonara, peste la cuptor, fructe de mare dar au fost nasoale rau, am plecat nemancati, (pastele prea fierte se facusera ca o pasta, pestele prea putin- o bucata si cu multe oase, fructele de mare fusesera congelate si nu erau pregatite bine), deci va recomand sa mancati musaca, souvlaki, gyros pita (2 euro), mai mult mancaruri traditionale de la ei. Nu va comandati fructe de mare pt ca in corfu se aduc doar congelate, am vorbit cu mai multe persoane din zona si ne-au spus ca nicaieri pe insula nu sunt proaspete.

Sa fiti atenti ca la terase, cu cat sunt mai aproape de plaja, preturile sunt mai mari.

As mai reveni in Corfu oricand tot cu [aceeasi agentie], dar nu cu autocarul, ci cu avionul. Oamenii sunt ff relaxati, amabili, ai in aceeasi zona si munte si mare, e supeerb!!!

Trimis de iuliaa in 07.08.09 11:13:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini - hotel Olimpus sau ceva de genul asta

VIZUALIZĂRI: 7535 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iuliaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 agios gordios-apus de soare
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[07.08.09 11:23:24]

nefiresti atatea referiri (si detalii) despre agentie... [am pastrat una singura].

Ma pui pe ganduri, nu cumva e altceva, mai mult decat simple impresii ale unui turist, iuliaaa?

[15.08.09 11:34:48]

Sorry, nu am mai deschis mai-ul si nu am vazut ca am un review. Stai linistit, doamne fereste, nu am nici o treaba cu agentia, dar am scris prima data pe un site de genul, nu stiu prea multe despre ce ar trebui sa scriu si ce nu, am vrut sa stie pers interesate cum se procedeaza, care sunt procedurile in excursie, am incercat sa urmez etapele de pe site. E prima data cand am fost cu ac agentie in excursie si a fost ok, mai merg si anul asta. Chestia cu detaliile e poate si o sechela a unei excursii din 2005/2006 de revelion cu europa travel la paralia katerini, cea mai groaznica vacanta, si de atunci cand plec din tara in primul rand sunt atenta la agentie.

Scuze, o sa incerc cand vin in sept din vacanta sa nu mai scriu atat despre agentie.

Felicitari, e super site-ul, sper sa se dezvolte toate zonele cu impresii ale turistilor

[15.08.09 11:51:20]

okey, m-ai convins.

Vacanta placuta in septembrie

AncaF
[19.05.10 14:28:10]

Buna,

As dori sa stiu daca este aprope de plaja vila despre care vorbesti. Ai mai merge acolo sau ai alege alta vila? Eu as dori in special Agio Gordios ca si statiune dar nu m-am decis inca daca merita sa merg la hotelul cel mare din capatul statiuniuii (Aquis) care evident e si mai scump dar conditiile am intels ca sunt fara repros sau eventaul sa incerc sa stau mai mult pe aceeasi bani dar intr-o pensiune si sa ma descurc singura cu mancarea.

Merci

Julia Paul
[02.07.10 11:30:09]

A mancat cineva la aceasta vila? Daca da, cum vi s-a parut deoarece intentionez sa plec in august in Corfu la vila respectiva cu all incusive.

[02.07.10 22:14:37]

DAAA, categoric as mai merge la ac vila, pt ca se ajunge repede la plaja, aprox 10 min la mers lejer pe strada cu magazine si terase (am atasat o poza cu strada asta), camerele sunt cam de 15 mp, cu baie proprie, cu cel putin un balcon (noi am avut una cu 2 balcoane), curate, patroana e super ok, amabila, vb engleza, are turisti romani de mai multi ani; hotelul e suuperb, construit cumva pe o parte a muntelui de langa plaja, e de 4 ****, cam scump, noi am fost sa mancam intr-o seara la restaurantul din hotel (a fost buna mancarea), are o terasa superba cu sezlonguri si multe flori, se coboara niste scari (vreo 2 etaje cred) de pe terasa ca sa ajungi pe plaja, are cel putin 2 sali de mese, cred ca din camere privelistea e superba, dar ca sa stati mai multe zile poti merge cu incredere la aceasta vila, are si site, camerele au chicineta, o mica bucatarioara dotata cu de toate, in comparatie cu cele din hotel care nu au asa ceva.

Te mai sfatuiesc sa verifici, daca te hotarasti pt vila, daca mai sunt camere libere pt perioada preferata.

Statiunea Agios Gordis e o f buna alegere in Corfu, plaja e lata, in apa se intra lin, ca la noi la Mamaia. Vacanta placuta si asteptam impresii!!!

[02.07.10 22:19:35]

Nu recomand mancarea de la vila, am mancat o data, dar ne-am lecuit, desi acolo am stat, este scumpa si portiile sunt mici, si nu e nici ff buna, in comparatie cu mancarea de la celelalte terase si restaurante aflate pe aceeasi strada cu vila (strada din poza atasata aici, care merge la plaja), la doar cateva minute de mers pe jos.

adinamutulescu
[29.07.10 23:18:46]

Draga Iulia, ce spuneai de denumirea corecta a statiunii Agios Gordis? cum zici tu Gordios......

Cred ca trebuie sa mai mergi odata acolo si sa te documentezi mai bine.......iti trimit o poza, si asa poate o sa te lamuresti in ce priveste denumirea corecta a statiunii... Eu zic ca grecii stiu mai bine decat noi ce au scris pe indicator. Nu esti de aceeasi parere cu mine?

adinamutulescu
[30.07.10 00:30:35]

Intra te ro pe "Vacanta de vis" si ai sa vezi indicatorul de care iti spuneam.

adinamutulescu, AncaF, iuliaa, Julia Paul
Alte impresii din această RUBRICĂVila Niki: