ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2011
ÎNSCRIS: 28.07.11
JUL-2011

Agios Gordis - Un loc de neuitat

Buna,

Sunt proaspat intoarsa din vacanta si inca "deprimata" ca am plecat din paradisul acela minunat :). Am petrecut 8 zile absolut superbe in Agios Gordis, Corfu.

Am sa incep sa va povestesc asa punctat fiecare lucru in parte:

Drumul

Am plecat cu agentia **** de la Metrou Izvor la ora 16.00. Drumul a fost relativ obositor, 18 ore dus (am ajuns la vila la 10.30 dimineata) si 21 de ore intors (am plecat la 10.30 dimin si am ajuns in Bucuresti la 7 juma dimin). Soferii merita felicitati, au condus excelent si au avut un simt al umorului care ne-a binedispus pe toti. Ghidele au fost ok, ne-au comunicat suficiente informatii despre locurile prin care am trecut, in opinia mea. Seara ne-am delectat cu vreo 2 filme in autocar, astfel ca timpul a trecut mai repede decat ne-am asteptat. Autocarul era dotat cu aer conditionat, iar opririle se faceau cam la 2 ore juma - 3 ore.

Statiunea Agios Gordis.

Inainte de sosirea in Agios Gordis am trecut si prin Paleokastrita. Atat Agios cat si Paleokastrita sunt 2 statiuni absolut superbe, cu multa verdeata, paduri de maslini si munti ce coboara in mare.

In Agios Gordis apa este ceva mai calda decat in Paleokastrita. Statiunea este superba, este extrem de linistita, grecii sunt foarte prietenosi, iar apa este calda si limpede. La cativa metri adancime se vedea efectiv fundul marii. Singura problema au fost pietrele de pe plaja, insa am rezolvat-o cumparand niste incaltari speciale pe care am dat vreo 6 Eur/ pereche. Va recomand sa stati la plaja pe locurile amenajate de terase si nu costa nimic daca faceti consumatie de la ei. Noi am stat pe sezlongurile de la Thalassa, unde am baut niste milk-shakeuri dementiale si niste frappe-uri foarte bune (milkshake - 4 Eur, Frappe - 3 Eur).

Tavernele si mancarea gatita ne-au incantat simturile in fiecare zi in care am servit masa pe malul marii (m-am ingrasat chiar :) vreo 2 kg).

Parerea mea personala este ca nu se merita sa iti iei mai mult de un mic dejun la hotel. Foarte multi romani s-au plans de mancarea execrabila din hoteluri. Dar este alegerea fiecaruia dintre noi.

Ca si taverne, am incercat o taverna cu nume grecesc cu scoici, Taverna Thalassa si Taverna La Tabernita cu specific mexican.

De Thalassa ne-am indragostit pur si simplu. Am mancat 5 seri din 7 acolo. Mancarea este extraordinara, iar personalul minunat. Au o gradina cu verdeata si broscute testoase, iar de pe terasa lor poti privi apusul seara. Patronul este un grec foarte prietenos si glumet, vine si te serveste la masa, glumeste, iar sotia lui gateste intr-un mare fel. Am mancat foarte multe mancaruri traditionale grecesti: musaca (mi s-a parut cea mai buna musaca mancata vreodata), pork with a taste of ancient greece (un porc intr-un sos foarte bun cu vin si miere, facut in suc propriu), Pastitsada (vita cu sos rosu la cuptor turnat peste paste calite in ulei de masline), Sea Food platou de 2 persoane, caracatita la gratar si multe alte minunatii. Inainte de mancare, iti aduceau ca aperitiv unt si un humus foarte bun, care pe nota de plata reprezentau cam 2-3 eur pentru 2 persoane. Noua ne-a placut si acest aperitiv, asa ca nu ne-a deranjat ca il aduceau. Preturile sunt foarte bune, iar portiile generoase: musaca - 7 Eur, salata greceasca - 6 Eur, Pastitsada - 8 Eur, Sea Food Platou de 2 pers (mai mult decat suficient) - 28 Eur, o friptuta imensa cu garnitura pe langa era la vreo 10 Eur. Diferentele de preturi intre terase erau cam de 2-3 Eur la fiecare fel de mancare. Am mancat si foarte mult gyros pyta - pretul oscila intre 2 Eur - 2.5 Eur. Tot la Thalassa am degustat si Bere Mythos si niste sortimente de vin de casa facute de patron foarte bune (roze, alb, rosu - vreo 5 Eur o carafa de 0,5 L).

Am mancat intr-o seara si la taverna mexicana La Tabernita. Mancare excelenta si aici. Am luat 1 L de Sangria, Nachos cu sos de guacamole si branza, Tacos tres amigos si Burito si ne-a costat in jur de 40 de Eur cu tot cu bacsis, dar a meritat din plin. Micul dejun il luam la vila. Sunt o groaza de supermarketuri cu preturi accesibile de unde faceam cumparaturile (de la Linda's, Spiros am cumparat cel mai des).

Excursii optionale

Am optat pentru excursia Paxi Antipaxi pe care am cumparat-o prin agentia romana (era o diferenta mai mica de 3 Eur/ pers daca o luai de la greci, dar avantajul a fost ca aveam ghid in limba romana). Sincer aceasta excursie m-a dezamagit enorm. Este extrem de obositoare (stai cam 8 ore pe vas si te lasa vreo 2 ore pe insula Antipaxi pentru a lua masa si a vizita cateva bazaruri). Am trecut in mare graba pe langa vreo 3 grote si cam atat. Am avut si ghinionul sa prindem o zi cu o mare foarte agitata. Cei care au stat inauntru pe vapor au "dat la boboci" rau de tot. Mi-a mai displacut faptul ca te lasau undeva in largul marii sa faci baie si eu nu stiu sa innot, dar tare mi-ar fi placut sa intru in apa.

Problema este ca pe vas eram 280 de oameni, jumatate din noi nu stiam sa innotam si ei aveau doar 6 colace mari si late care s-au dat in primele 2 minute. Restul am ramas pe vas, privind cu jind la apa de un albastru superb.

Initial, am vrut sa imi cumpar excursia aguna Albastra, dar din pacate agentia a scos aceasta excursie din catalogul lor.

Vila Niki

Aici am fost foarte placut surprinsa. Vila este la o distanta de 5 minute de plaja, pe o straduta plina de magazine si taverne. Gradina vilei este plina de verdeata si flori, iar camerele sunt foarte curate si spatioase.

Am stat in camera 5 si aveam vedere in fata la mare si in spate la munte. Era superb. Aerul conditionat l-am achizitionat contra cost, direct din vila cu 5 Eur/ noapte. Bineinteles ca la cei de la agentia din Romania, daca luai prin ei, costa 6 Eur/noapte :)).

Despre mancarea de la vila, nu am ce sa va spun deoarece nu am incercat nimic. Aveau preturi mult mai mari la mancare decat in alte locuri si nu mi s-a parut ca merita.

Cam atat deocamdata. Sunt chitita sa ma mai intorc in Grecia si imi doresc din suflet sa ma mai intorc in Agios macar o data in aceasta viata. Am sa pun si poze sa va faceti si singuri o parere.

Daca aveti intrebari, va stau cu placere la dispozitie.

Trimis de mihaela26 in 28.07.11 23:40:18
Validat / Publicat: 29.07.11 07:00:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2988 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaela26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Gradina Vila Niki

[29.07.11 06:55:27]

@mihaela26, bine ai venit in comunitatea AmFostAcolo si multumim pentru impresii.

Ca recomandare generala, e bine sa se desparta impresiile de cazare de cele referitoare la orasul sau zona vizitata. Se obtine astfel o structurare mai buna a informatiilor (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte.

Am editat initialele agentiei in textul tau, chiar daca nu ai scris numele in clar nu este ok sa le treci.

Iar pentru ca nu ai luat masa la vila, am retras si notele acordate pentru ,,bucatarie si masa".

Poate ne dai totusi, printr-un ecou, mai multe detalii despre vila-care sunt dotarile camerelor, ale chicinetei (daca exista), despre curatenie etc - ceea ce crezi ca ar interesa pe cei care doresc sa se cazeze acolo.

[29.07.11 08:12:35]

Mutat la rubrica "Vila Niki [Agios Gordios]" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

Alexia90
[21.02.12 21:45:53]

vila se afla in cetrul statiunii?

mihaela26AUTOR REVIEW
[21.02.12 22:11:57]

@Alexia90: Buna,

Vila Niki se afla pe straduta principala populata cu magazine alimentare, de suveniruri, taverne si baruri si la 7 minute de mers pe jos de plaja.

Alexia90
[21.02.12 22:23:13]

multumesc frumos pentru informatie... in descrierea vilei spunea ca se afla la 50 m de plaja... ?? ... nu inteleg de ce faceati 7 min pana pe plaja... plaja cu nisipul fin se afla putin mai departe de vila?

mihaela26AUTOR REVIEW
[21.02.12 22:39:58]

@Alexia90: Noi mai pierdeam vremea si prin magazin pentru o apa, un suc, ceva de rontait dar este foarte aproape de plaja vila. Plaja are nisip fin, dar la intrarea in apa sunt pietre destul de ascutite, noi am stat incaltati cu papuci speciali, dar am vazut oameni care intrau si fara papuci in apa!

Alexia90, mihaela26
Alte impresii din această RUBRICĂVila Niki: