ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.11.2011
ÎNSCRIS: 12.07.10
SEP-2011
3 AD. + 1 COPII -- v: 7 ani

O vacanta reusita la preturi de criza

Dupa cum am mai spus, sau nu am mai spus, dar am gandit... am luat insulele Greciei la rand. Dupa sperietura (prosteasca) de anul trecut cand am ales Turcia (din cauza crizei si a grevelor), anul acesta ne-am intors la ce ne-am propus: Grecia.

Si a venit randul insulei Corfu...

Buna alegere!!!

Pentru ca in Grecia poti manca bine oriunde si ai unde sa te plimbi si ce sa vezi, am cautat o locatie fara masa. Asa am gasit Vila Niki. Iarasi spun, buna alegere! Nu este un loc luxos, nici pe departe. Pentru cine cauta asta, sa caute altceva...

Vila este micuta si cocheta. Are 6 sau 7 camere (duble sau cu 3 paturi) dotate cu baie si o chicineta (plita, frigider si cateva ustensile de bucatarie). Este exact ce ai nevoie pentru un mic dejun, o gustare... sau chiar la pranz cand e cald. Seara poti manca in multe locuri. Sunt nenumarate taverne sau restaurante in apropiere, chiar si la parterul vilei (si mancarea e foarte buna - putin mai scumpa ca in alte locuri). Cu 15-20 euro /persoana mananci bine si bei si ceva. Pentru bugete mai mici exista si variante mai ieftine, sau un giros (2,20 euro)...

Camerele sunt mobilate simplu, dar sunt curate. Nu ai televizor, dar nu ii simti lipsa, crede-ma. Pentru 5 euro pe zi ai si aer conditionat (de asta ai nevoie chiar si in septembrie). Nu ai sapun si sampon la baie, doar hartie igienica si prosoape (pentru cei care le folosesc). Este ok, mai ales ca pretul nu este mare (noi am platit mult datorita celor 4 bilete de avion si 4 taxe de aeroport).

Vila este foarte aproape de plaja si nu ai panta de urcat (asa cun este la Golden nest). Plaja este super. E mare, cu nisip, iar intrarea in apa este lina si sunt pietricele doar pe o portiune de max 1m (doar cand sunt valuri). Noi, in 7 zile am prins marea in toate fazele (cu valuri mari, cu valuri normale si lina ca un lac), dar in toate fazele a fost calda (ciorba). Sunt sezlonguri, unele cu bani (intre3-3,5 euro) altele gratis daca comanzi de la barul lor ceva (esti mai avantajat asa ca de cei 3 euro macar bei un suc sau o bere). Singura problema sunt viespile. Nu prea poti manca nimic fara sa apara... dar te obisnuiesti cu ele. La restaurante au niste farfurii cu fum pe mese si e mai bine (dar nu la toate).

Am facut si exursii (unele organizate, dar si pe cont propriu). Nu este indicat sa inchiriezi masina. Toata insula este plina de serpentine, pante foarte mari si strazi foarte inguste... ate poti plimba oriunde cu autobuzul (gree buss si blue buss). Ai programul la care vine (si se respecta) la care pleaca si costa 2,20 euro calatoria (iar autobuzele sunt autocare de 4-5* cu aer conditionat, foarte civilizate).

Noi ne-am simtit super si cu siguranta ne vom intoarce (dupa ce facem turul insulelor grecesti unde se ajunge cu avionul...).

Daca nu sunteti plini de "fite", puteti alege aceasta locatie fara sa plangeti dupa bani...

Trimis de alinapopescu72 in 03.11.11 12:47:50
Validat / Publicat: 03.11.11 13:56:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: creta, rodos

VIZUALIZĂRI: 2896 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinapopescu72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pelerin
[04.02.12 20:57:56]

Buna Alina

toate rewiew-urile scrise despre aceasta vila m-au convins sa cumpar un sejur aici repede de tot pentru a beneficia si de unele reduceri, dar inainte te rog sa ma ajuti cu cateva lamuriri: seara (noaptea) este liniste adica te poti odihni fara a fi deranjat de muzici sau zgomote de la alte terase, taverne ect..., in statiune sunt marketuri? cam ce temperatura avea apain sept. desi intentionez sa plec in iunie dar asa de curiozitate?

Multumesc

[06.02.12 13:09:07]

@pelerin: Buna!

nu vei regreta aceasta alegere...

statiunea este una linistita, este un fel de satuc. vila este mica, intr-o curte (plina de flori) lateral de drumul principal si are la parter un mic restaurant. totul este linistit. noi am fost cu copilul... sunt si cluburi, dar nu au muzica exagerat de tare si sunt mai spre faleza, deci nu se aud. taverne, terase, minimarketuri ai la tot pasul, de-a lungul drumului principal. preturile sunt relativ aceleasi, cu o usoara crestere spre plaja. in septembrie a fost cald (adica la pranz te bagi la racoare) si marea era "ciorba". cred ca si in iunie este la fel (caci am fost in rodos si in creta in iunie). Vacanta placuta!

doctorul45
[09.03.12 16:05:38]

salut

as vrea sa stiu daca camerele de 2 pers au balcoane si unde ar fi mai bine la parter sau etaj. Zgomotul din strada e deranjant? care a fost pretul biletelor la avioncu toate taxele incluse? multumesc

[12.03.12 08:05:11]

@doctorul45: buna,

camerele au balcon, toate (cel mai mic il are camera 2, iar camera 4 parca are 2 balcoane). Nu sunt camere la parter ci doar la etajul 1 si etajul 2. De cele de sus nu stiu ce sa spun ca nu le-am vazut... dar cele de la etajul 1 sunt ok toate patru. Zgomot nu ai de unde sa auzi... fiind despartit de strada de o gradina.

Pretul, daca nu ma insel a fost 1400 euro pentru 4 persoane cu avion si taxe si asigurare storno si asigurare medicala. dar gasesti pretul pe siturile agentiilor de turism... nu stiu daca am voie sa spun...

-------------------------------------------------

Nota Wm : e scris mai jos cu rosu : mentionarea agentiilor e interzisa , insa numele ei poate fi trimis prin mesaj privat

doctorul45
[12.03.12 09:44:46]

@alinapopescu72: multumesc

am avut impresia- din foto-ca vila nu are balcoane si ma bucur ca m-am inselat. Am rezervat in urma cu 2 sapt prin *****... in perioada 23-30 iulie, aici, la un pret bun. Oscilam pentru transport intre avion si masina. Avionul este rapid dar sejurul este limitat la cele 7 zile, cu masina daca ne va place am putea sa mai prelungim vacanta. Ne gindim deocamdata. Sigur este ca vom ajunge acolo...

cu bine

[12.03.12 10:24:10]

@doctorul45: vacanta placuta!!! si mare grija la condus pe insula!!!

alinapopescu72, doctorul45, pelerin
Alte impresii din această RUBRICĂVila Niki: