ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2012

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit

Venus, H. Sunquest - si cu bune si cu rele

Salut,

Avand in vedere ca am luat decizia de a petrece anul acesta sejurul la H. Sunquest din Venus bazandu-ne in mare masura pe opiniile de pe "amfostacolo.ro", vreau sa va impartasesc parerile noastre.

In primul rand tin sa spun ca nu am mai petrecut un sejur in tara de vreo 6 ani, timp in care am descoperit ce are de oferit restul Europei in materie de litoral. Totusi, anul asta, din motive care tin de buget dar si de faptul ca a fost primul concediu cu pitica noastra de 1 an jumate, ne-am decis sa mergem la noi la mare, cu toate ca aveam o retinere citind opinii despre statiuni, preturi, lume etc.

Am ales H. Sunquest din Venus, demipensiune, sistem cu bonuri valorice (sistemul asta a fost o idee si buna si mai putin buna, veti vedea de ce mai incolo). Am platit 1644 RON/2 persoane, 5 noti cu demipensiune (bonuri valorice de 610 RON in total)

Dar sa incepem cu inceputul:

1. Hotelul

Puncte slabe:

- mi s-a parut putin neingrijit pe din afara, poate si din cauza faptului ca cel de langa (nu spun care ca aici e vorba de Sunquest) arata mult mai modern si mai pus la punct, avand tot 3 stele si cam aceleasi tarife

- camerele claustrofobice: pe langa pat de abia avea loc sa treaca cea mica, noi mergem in lateral sa incapem intre pat si comoda unde era TV-ul

- mobilierul: nu neaparat vechi dar de o calitate foarte proasta - de exemplu in prima noapte s-a rupt pur si simplu una din veiozele de deasupra patului

- geamurile: la un hotel de 3 stele in 2012 te astepti sa ai geamuri termopan sau macar unele care sa se inchida ermetic - nu-i cazul la Sunquest, pe sub usa de la balcon cred ca incapea lejer o pisica asa mai silueta

- sistemul de bonuri valorice (nu ma intelegeti gresit, nu ma plang pentru ca stiam ca asta-i varianta pe care am ales-o): daca mergeti cu copil mic cred ca e de preferat (din experienta proprie citire) sa aveti masa in sistem bufet pentru ca exista riscul ca cel mic/cea mica sa nu vrea sa manace ce i-ati comandat si uite asa ati aruncat cu banii pe fereastra - daca e bufet iei altceva si asta e, n-ai regrete

- una din domnisoarele de la receptie (bruneta cu par lung, nu-i stiu numele) a parut destul de sictirita ca am deranjat-o cand am ajuns - nu a contat faptul ca cerusem camera cu pat matrimonial si ni s-a dat cu 2 paturi, cand am vrut sa schimbam camera a trebuit putina munca de convingere (spaga nu am incercat sa dau pentru ca nu fac asa ceva la hoteluri - daca am platit niste servicii am pretentia sa mi se dea ce am cerut, nu sa bag bani in buzunar la vreo plictisita de receptionera care s-ar putea chinui sa zambeasca un pic in alea 5 min. cat sta de vorba cu mine); oricum, pana la urma am pastrat camera cu 2 paturi si le-am apropiat pentru ca patul matrimonial era ciudat de ingust, ne-am fi chinuit rau de tot sa dormim in asa ceva

- in ziua in care am plecat a trebuit sa asteptam aproape jumatate de ora ca fetele de la receptie (care, apropo, erau foarte dragute si serviabile, in afara de dsoara mai sus mentionata) nu au putut da de tanti de serviciu sa preia camera desi au apelat-o prin walkie-talkie de ne-am plicitisit noi de cat au incercat ele

- curatenia: se poate mult mai bine nu doar dat cu aspiratorul pe mocheta si golit cosul

Puncte tari:

- piscina: foarte faina, foarte curata, cu piscina pentru copii si jacuzzi, cu bar, sezlonguri destule

- parculetul din jurul hotelului: foarte ingrijit, gazon tuns, un mini-lac cu o broasca testoasa, loc de joaca pentru copii (un pic lasat in voia sortii dar oricum mai bine decat nimic)

- reastaurantul/chelnerii: curat, aranjat cu gust, servire aproape ireprosabila, nu s-a gresit nota, nu s-au incurcat comenzile, chelneri foarte serviabili si simpatici (asta mica devenise mascota lor pe acolo)

- sistemul de bonuri valorice: desi am zis ca pentru copil nu e recomandat noua ne-a convenit pentru ca am mancat bine dar nu exagerat, adica te limita la exact cat trebuia; la all inclusive sau masa in sistem bufet eu personal stiu ca nu m-as fi abtinut si as fi mancat mult mai mult ceea ce nu prea e ok; si preturile de la restaurat sunt gandite in asa fel incat sa poti manca ok, fara sa exagerezi

- mancarea: foarte buna, bine parerea asta e subiectiva ca fiecare are alte gusturi, dar noua ne-a placut si suntem destul de pretentiosi la ceea ce mancam

- discountul pentru sezlonguri: in limita a 100 sezlonguri/zi, cu un tichet primit de la receptie plateai pe plaja 5 RON/sezlong fata de tariful normal (15 sau 20 RON - depindea de partea pe care se trezea dimineata nenea care le administra)

2. Statiunea:

Puncte slabe:

- partea dinspre intrarea din drumul principal (cum vii din soseaua Constanta - Mangalia) arata deplorabil; exista un hotel freaky rau de tot, o ruina imensa sub forma de amfiteatru chiar la intrarea in statiune care dupa mine ar trebui demolat rapid ca strica toata impresia

- mizeria (dar asta tine exclusiv de oameni)

- preturile imense - 3 RON un porumb fiert, 6 RON o bere, fructele au niste preturi de iti stau in gat, o plimbare cu trasura 30 RON pana in Jupiter si inapoi (si Jupiter e departe tare, pe jos faci vreo 10 min); mie sincer mi se par exagerate mai ales ca eu unul nu am primit absolut nici o chitanta pentru nici o cumparatura facuta

Puncte tari:

- partea dinspre Cap Aurora e relativ aranjata, sunt vreo 4-5 hoteluri destul de ingrijite si cu spatiul din imprejurimi aranjat

- cam atat la puncte tari

3. Plaja (Massaro):

Puncte slabe:

- din nou mizeria (si de data asta, chiar daca e vina oamenilor, e de datoria celui care a concesionat-o sa o curete)

- nesimtirea tipului cu sezlongurile care, pe langa ca era foarte nesimtit in comportament, umfla preturile cum vroia muschiul lui (azi era sezlongul 15 RON, maine 20 RON); i-am cerut chitanta si s-a uitat la mine de parca l-am injurat de mama - n-am insistat ca n-aveam chef de scandal

- din nou preturile

- aproape de hotel - cam 5 min. pe jos

- foarte linistita si deloc aglomerata

- apa curata (daca nu luai in seama primii 5 metri de la mal)

In rest, ce sa zic, nu prea ai ce sa faci in statiune seara dar poti merge in Jupiter ca acolo e mai multa agitatie si tot felul de masinute, tiribombe si alte asemenea.

Ca sa nu uit, am ramas socat ca nu am auzit manele, sincer nu mi-a venit sa cred, ma gandeam ca poate am gresit drumul si am iesit din tara...

Ca opinie pur personala, nu ne vedem intorcandu-ne la mare in urmatorii ani, poti obtine la acelasi pret mult mai mult (macar dpdv al curateniei) daca mergi prin Grecia, Croatia sau Bulgaria de exemplu.

Cam atat despre statiune si hotel, voi scrie si de drumul pana la mare si inapoi dar intr-un alt topic ca nu-si are locul aici.

Trimis de Alex M. in 13.08.12 17:16:49
Validat / Publicat: 13.08.12 18:05:48

VIZUALIZĂRI: 3337 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alex M.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

dinţosul
    [13.08.12 18:31:59]

Sejurul te-a costat 800 lei inclusiv transportul sau 1650 lei făra deplasare. Hotareste-te că nu înţeleg nimic?

[13.08.12 18:34:43]

Mutat la rubrica "Sunquest [Venus]" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

Alex M.AUTOR REVIEW
    [14.08.12 09:04:38]

@dinţosul: scuze, nu stiu de ce am pus 800 RON la rubrica de cost - e primul post pe site si nu-s obisnuit inca cu toate detaliile; sejurul a costat 1650 RON (din care 610 RON bonurile valorice de masa) fara transport (care a fost in jur de 700 RON pe distanta Zalau - Venus cu dus pe Valea Prahovei si intors pe Transalpina)

NOTA WM: ajustat valoarea de la rubrica pret sejur la valoarea '1650 lei'

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [14.08.12 16:03:52]

@Alex M. : Un sfat: Decat sa bati atata amar de drum pana la Venus... vireaza catre Croatia! Sa ai vacante frumoase!

Alex M.AUTOR REVIEW
    [14.08.12 16:31:11]

@johnnyredlabel: Am virat acu 3 ani catre Croatia (pana in Trogir, langa Split), e fantastic cum poate sa arate o tara in care acum nici 20 de ani bantuia razboiul... oricum avem in plan sa ne intoarcem acolo si mai e pe lista si Muntenegru (am prieteni care au fost si au avut numai cuvinte de lauda).

Alex M., dinţosul, johnnyredlabel
    Alte impresii din această RUBRICĂSunquest Hotel: