ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2012
ÎNSCRIS: 09.05.11
JUN-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 2 ani și 3 luni

Vom reveni la Casa Soarelui

La finalul lunii iunie am decis să profităm de vremea frumoasă și de câteva zile libere și am plecat la mare. Cu o seară înainte am sunat la Pensiunea Casa Soarelui din Eforie Nord, locul unde am fost cazați și în urmă cu un an (vezi impresii), și am aflat că au camere libere la prețul de 65 de lei pe noapte. Întrucât anul trecut am fost mulțumiți de această locație, ne-am hotărât să mergem din nou acolo. Zis și făcut, dimineața devreme am plecat la drum și după aproximativ cinci ore și 250 de kilometri parcurși, în jurul orei 09.00, am ajuns la destinație.

Așa cum am precizat și în celălalt review pentru această destinație, Pensiunea Casa Soarelui se află situată pe strada Traian, colț cu strada Bucovinei. Adresa pensiunii este Eforie Nord, strada Bucovinei, nr. 15. Un lucru pe care l-am apreciat și în urmă cu un an este faptul că, deși cazarea la această pensiune începe la ora 13.00, noi am fost cazați imediat ce am ajuns (bineînțeles și pentru faptul că erau camere libere). Spre deosebire de anul trecut, când am vizitat pensiunea în august, acum locația era mult mai liberă, fiind camere libere pe toate etajele (pensiunea dispune de cazare la parter și pe trei etaje). Noi am solicitat și am primit o cameră la etajul doi pe spate (cu vedere către curtea pensiunii și către parcare), întrucât aceste camere sunt mai puțin expuse zgomotului mașinilor care tranzitează zi și noapte strada Traian.

Camera în care ne-am instalat (camera nr. 6, etajul 2 pe colț) este dotată cu un pat dublu matrimonial, de dimensiuni mari, în care am dormit fără probleme împreună cu soția și cu băiețelul de 2 ani și 3 luni. Lângă pat se află o noptieră, iar în cameră mai erau o masă, două scaune, un dulap, un frigider, televizorul aflat pe suportul din perete (cu diagonala mică), precum și aparatul de aer condiționat.

Aerul condiționat se poate folosi contra-cost, la fel ca anul trecut, pentru o zi trebuind să achiți 15 lei. Noi nu am folosit aerul condiționat, întrucât în cameră era destul de bine, fiind umbră o mare parte a timpului. Oricum, pentru aerisire se poate deschide fără probleme geamul termopan al camerei, care este prevăzut cu o plasă pentru insecte. Balconul este construit cu zid înalt de circa 90 de centimetri, astfel că cel mic putea să iasă acolo fără a exista riscul de a-l escalada. Noi am fost mulțumiți de acest aspect, deoarece seara, după ce alergam bine aerosolii pe faleză, am ieșit de câteva ori pe balcon pentru o profita de răcoarea unei seri la mare. Curățenie în cameră se face o dată la două zile, asta însemnând că se dă cu mătura, se spală cu mopul pe jos și se ia gunoiul. Noi am avut gunoi în fiecare zi, însă l-am coborât noi la pubela din curte. Lenjeria nu a fost schimbată niciodată pe durata sejurului (5 nopți).

Baia de la cameră este destul de largă, fiind dotată cu o cabină de duș, chiuvetă cu oglindă și vas de toaletă. Lângă cabina de duș era un mop și ne-am dat seama din prima zi despre faptul că vom avea probleme cu apa de la duș. Acesta este un mic amănunt neplăcut de care ne-am lovit, dar care nu ne-a incomodat și nici vorbă să ne strice concediul.

Curtea pensiunii a suferit unele îmbunătățiri față de anul trecut. A fost construit încă un grătar lângă cel vechi, ambele fiind situate lângă o chiuvetă din curte. În spatele curții a fost construit un grup sanitar nou, compartimentat pentru bărbați și femei, care deservește atât curtea, cât și terasa vilei. Acesta este un lucru pozitiv deoarece poți petrece un timp îndelungat pe terasă, fără a fi nevoit să mergi în cameră. Terasa vilei este spațioasă, dotată cu mese și scaune; după-amiaza, când cel mic dormea, eu am petrecut timpul la o bere pe terasă, fără a fi deranjat de căldura soarelui, întrucât locul este acoperit.

Locul de joacă pentru copii este destul de rudimentar, spațiul fiind destul de mic, aici neschimbându-se mai nimic față de anul trecut – în continuare același tobogan și leagănul. Avantajul este faptul că locul de joacă se află sub un copac înalt ce oferă umbră toată ziua.

Masa poate fi servită la vilă, dar și pe la diverse terase din stațiune. La prânz, la fel ca și anul trecut, existau în fiecare zi două variante de meniu: noi am servit într-o zi ciorbă de porc și pește prăjit cu mujdei și mămăligă la prețul de 17 lei porția. Mâncarea a fost gustoasă iar porțiile generoase. În alte zile existau și variante de meniu la 15 lei porția, acestea fiind afișate zilnic în holul de la intrarea în clădire.

În celelate zile am mâncat pe la diverse terase prin stațiune. Gazdele sunt un cuplu agreabil, care încearcă să fie cât mai discreți pentru a nu deranja turiștii. Noi am folosit de câteva ori cuptorul cu microunde din bucătăria situată în curtea pensiunii, iar pentru acest lucru am solicitat și am primit imediat veselă. Pensiunea asigură și o parcare proprie, ceea ce este un alt punct pozitiv pentru această locație. Un punct slab al acestei locații, dar care nu depinde de proprietari, este distanța apreciabilă (circa 20-25 de minute) până la plajă, însă noi ne-am descurcat, juniorul apreciind plimbările cu căruțul prin Eforie Nord.

Ca distracție și relaxare pot menționa cele două reprize de plajă zilnice și bălăceala aferentă, plimbările pe faleză în căutare de aerosoli, precum și vizita făcută la Mănăstirea Sfânta Maria din Techirghiol.

O notă mică aș acorda stațiunii Eforie Nord pentru trotuarele care arată ca după un bombardament serios, pentru lipsa coșurilor de gunoi ce conduce la apariția unor ”munți” de gunoaie pe alocuri, precum și pentru faleza care are nevoie urgentă de reparații, pe alocuri fiind vizibil afectată de alunecările terenului.

Per ansamblu am petrecut un concediu agreabil încheiat în data de 2 iulie, Pensiunea Casa Soarelui dovedindu-se încă o dată o locație primitoare pentru noi. Dacă am trecut prea repede peste anumite aspecte, acestea pot fi găsite în review-ul meu anterior pentru această locație sau pe site-ul locației...

Trimis de Floryn81 in 25.07.12 22:55:36
Validat / Publicat: 26.07.12 04:55:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 2199 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pensiunea Casa Soarelui văzută dinspre strada Traian.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Soarelui: