ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2012

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Teapa usturatoare

Buna tuturor!

Zilele astea m-am tot batait pe langa calculator, sa scriu rewiu, sa nu scriu rewiu, aveam niste probleme de constiinta, ca nene cum sa scriu ceva negativ de pensiunea romanului, ca omu e cumsecade si daca isi pierde clientii, ca poate el din asta traieste, dar mai apoi mi-am dat seama ca romanul cumsecade mi-a luat bani pe serviciul oferit si nu mi-a luat putini la cat de putin mi-a oferit, asa ca pana la urma m-am hotarat sa scriu.

Vinerea ce tocmai a trecut ne-am pornit la drum sa trecem Transalpina. Zis si facut. Bineinteles ca nu ne-am pornit la drum fara sa ne cautam cazare mai intai, ca ne hotarasem sa ramanem in Novaci vineri seara iar sambata, duminica sa ne cazam in Rasinari. Am gasit noi o pensiune frumoasa in imagini cu oferta bogata in facilitati si buna la pret (stiti vorba prea frumos sa fie adevarat, o stiu si eu dar nu mi-am amintit-o din timp) si-am pornit voiosi la drum. Pot sa va spun ca Transalpina e mai impresionanta decat Transfagarasanul, peisajul e uimitor de frumos, drumul e foarte bun insa nu are inca parapeti prin urmare trebuie sa fiti foarte responsabili daca mergeti pe acolo. Va avea si parapeti ca acuma ii turnau. Impresii de pe Transalpina si poze voi pune in alta rubrica.

Asaaaaa! Am ajuns in Novaci pe la patru dupamasa si ne-a intampinat un domn blajin (romanul cumsecade) despre care ne-am prins repede ca e proprietarul, care ne-a prezentat apartamentul cu doua camere rezervat de noi.

Ei aici incepe distractia! apartamentul cu doua camere era defapt un hol de vreo 6 metrii patrati cu o canapea mica si un televizor, o camera si o baie la comun cu ceea ce urma sa mai fie inca un apartament de acelasi fel in constructie. In primele minute pana m-am dumirit am zis in gandul meu nu-i nimic ca asa e la romani, intotdeauna reclama e mai ceva decat produsul, dar mai apoi cand am pus bagajul jos si am inceput sa ma uit mai bine am inceput sa ma infurii, o sa vedeti in poze si voi de ce m-am infuriat. Praful in camera si hol nesters cu saptamanile, panze de paianjen pe la toate colturile, usi trase de umezeala, muste moarte in geamuri plus un batalion de muste vii hotarate sa nu ne lase sa punem geana pe geana. Baia era de o curatenie precara, prosoapele zdrentuite in culori bizare iar sapunul era o coaja uscata intr-un suport murdar.

Consternare totala, dar chiar si asa noi care nu suntem scandalagii din fire am zis ca o noapte merge si asa ca n-o sa murim. Am pus bagajele intr-o parte am purces la o partida de vanat muste dupa care ne-am intins cuminti sa ne odihnim si sa culcam copilul de 2 ani. Nu ne punem noi bine la odihna ca baiatul mai mare, baiatul unor prieteni de familie pe care il luasem cu noi si care suferea de astm bronsic, incepe sa tuseasca gata sa se dezmembreze. Cand verificam noi perna lui si dam cu palma in ea, unde nu iese un nor de praf gata sa ne dea afara din camera. Am facut repede consiliu de familie si prieteni si am zis ca ne luam catrafusele si mergem la Rasinari in aceeasi seara, asa ca am luat telefonul si am sunat la pensiunea unde rezervasem pentru sambata si duminica. Ghinion! Nu aveau locuri libere asa ca a trebuit sa ramanem pe loc. Ne-am dus frumos la proprietar, i-am comunicat situatia iar dansul ne-a rugat sa asteptam pana vine romanca de la lucru. Bineee!

Vine romanca! Ii comunica romanul stirile dupa care vin amandoi si se scuza cum ca nu ei faceau curatenie in camere si ca si romanca lucreaza in sanatate si stie cum e cu astmul, ne-au dat o perna cu burete in locul celei de pene iar romanca a ramas sa faca curatenie in camera. Acuma ori sunt eu fandosita, sclifosita si cum mai vreti voi sa ma faceti, ori un procent mare de romani nu stiu ce e aia curatenie, nu de alta dar cand ne-am intors in camera praful era nemiscat, intrerupatoarele la fel de pline de jeg, la baie aceeasi coaja de sapun si aceleasi prosoape urat mirositoare si singura schimbare era un deodorant de camera pus la intrarea de la baie. Am uitat sa va zic ca bucataria pensiunii era mai murdara decat ,,apartamentul" si avea mirosul acela dulceag specific mizeriei.

Asta e! Ne-am dus si noi pe afara, ne-am jucat cu copii gazdelor, am facut un pic de conversatie, ne-am plimbat un pic prin satul plin de mizerie pe langa garduri dupa care ne-am dus la culcare asteptand cu nerabdare dimineata sa ne putem cara in alta parte.

Pe toata experienta asta am fi avut de platit 140 lei dar au mai scazut 20 lei din pret asa ca o scuza pentru incident, insa chiar si la pretul de 120 lei nu m-as intoarce niciodata acolo chiar daca romanii erau primitori dupa cum am mai spus.

[....]

Sanatate multa si la mai bine!

Trimis de florentin_dobre in 25.07.12 17:49:22
Validat / Publicat: 25.07.12 18:58:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA. A mai fost în/la: Cheia, Sibiu, Bran, Moeciu, Vatra Dornei

VIZUALIZĂRI: 1809 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florentin_dobre); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 strat gros de praf adunat de saptamani

[26.07.12 09:48:27]

Multumesc mult pentru impresii, tocmai am anulat rezervarea la aceasta pensiune si am vrut sa iau apartamentul- asa zis deoarece suntem cu 2 copii mici.

Am gasit dimineata alta locatie mai buna si mai ieftină-de aceea sunt perfecte impresiile de pe saitul amfostacolo

florentin_dobreAUTOR REVIEW
[26.07.12 12:19:05]

@sorindezmi: Buna ma bucur ca ti-am putut fi de folos desi iti spun ca imi pare sincer rau pentru ei, dar daca asa sta treaba vor trebui sa faca ceva ca sa nu-si piarda toti clientii, o pensiune nu ajunge doar sa o faci si sa o dai in folosinta, trebuie sa o si intretii.

Te-ai interesat temeinic despre noua locatie? Stii sigur ca e cel putin curata? nu de alta dar sa fii sigur ca o sa ai un concediu relaxant.

Sa ne scrii si noua cateva impresii te rog frumos.

Concediu placut!

[26.07.12 13:46:19]

@florentin_dobre: am sa va scriu, noi plecăm în 03. august

până în 05. august... sper să fie OK. Dacă doriţi puteţi vedea toate relatările de până acum de la mine sunt zone superbe şi nu prea scumpe trebuie să tin cont că avem 2 copii: de 2 ani şi de 13 ani

[20.09.12 15:11:40]

@sorindezmi:

buna ziua vă răspund cam târziu dar am uitat. Am fost cazaţi în pensiunea Remus din Novaci şi a fost superb, pensiunea dispune de 2 frigidere mari, sala interioara de servirea mesei, foisor afara... super într+un cuvânt. Am vizitat pesterile Polovrgi, Muierii şi pestera Bolii din Petroşani. Am mers de la Novaci până în Târgu Jiu să vedem Masa Tăcerii de Brâncuşi şi din Petroşani am urcat cu telescaunul până la cota 1000 şi ceva aproape 25 de minute cu telescaunul la pret de 15 lei dus-întors de persoană, superb. Stimă

florentin_dobreAUTOR REVIEW
[20.09.12 22:59:53]

@sorindezmi: Ma bucur ca ati avut un concediu superb, va doresc la fel in continuare, si multa sanatate.

[21.09.12 07:24:59]

@florentin_dobre: multumesc asemenea.