ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2012
    JUL-2012

Sub orice critică
    Sub orice critică

Sejur Eforie Sud 2012

Am optat sa postez un review despre acest concediu pentru ca la randul meu am cautat cat mai multe pareri despre acest hotel inainte de a face rezervarea. Sper sa fie de ajutor.

Telefonic, atat proprietarul cat si doamnele de la receptie extrem de amabili, ne-au oferit raspunsuri la toate intrebarile. Cazarea a decurs fara probleme, la ora agreata telefonic. Camerele foarte spatioase (am optat pt camere Deluxe, cu pat matrimonial si canapea extensibila), curata, lenjeria si prosoapele extrem de curate, lenjeria apretata. Mobilier si mocheta relativ noi, bine intretinute. Zugraveala usor deteriorata in camere, in exterior putin mai mult decat acceptabil. Aparatele de aer conditionat functionale dar prost pozitionate, ruginite, si in timpul functionarii apa se scurgea in camere, pe perete sau pe ceea ce era dispus sub perete (in cazul uneia dintre familii... pe laptopul amplasat pe noptiera). Problema s-a sesizat la receptie dar sugestia a fost sa folosim prosoape. Am reusit sa desfundam noi scurgerea intr-una dintre camere. Doar in 2 din cele 3 camere inchiriate de noi a fost aceasta problema.

Curtea interioara si piscina nu existau, ni s-a explicat ca piscina s-a rupt acum 2 ani si nu a fost inlocuita, desi telefonim am fost asigurati ca exista. Curtea interioara este un spatiu partial descoperit in incinta hotelului, cu gresie pe jos si baltute de la aparatele de aer conditionat. 2 dintre camerele inchiriate au avut ferestre spre aceasta "curte", una spre exteriorul hotelului, cu putin efort vedeai si marea, dar in prim plan erau cateva cladiri abandonate. Dezavantajul acestei camere a fost galagia de la terasele din apropiere, muzica de diverse tipuri, pana spre ora 1 in timpul saptamanii si pana la ora 4 in weekend (nu in surdina... extrem de tare, se auzeau perfect toate dedicatiile posibile).

Hotelul ofera servicii de masaj, contra cost, intr-o incapere la intrarea in hotel. Doamna este extrem de placuta si bine pregatita, singurul dezavantaj ar fi ca incaperea este fara jaluzele si esti expus privirilor tuturor celor care intra/ies/stau in hotel.

Micul dejun foarte saracacios, in fiecare dimineata s-au servit fie omleta fie ochiuri de ou, castraveti, rosii, branza si cremvusti sau parizer, uneori iaurt servit in pahare de unica folosinta, lapte, cereale de foarte proasta calitate, cafea la filtru. Nu ne-a deranjat in mod exagerat, am optat pt mic dejun in camera, mancare cumparata de noi de la magazinele din zona.

Lenjeria de pat s-a schimbat o data pe perioada sejurului, prosoapele erau inlocuite la cerere, fara probleme.

Baia foarte spatioasa, cu vana si dus, singura problema a fost lipsa apei calde, care era timp de aprox 2-3 minute dupa care curgea rece. Ni sa explicat ca este greu sa se asigure apa calda in acelasi timp pentru toata lumea. Pentru noi a fost neplacut din cauza ca toate cele trei familii aveam copii cu vartse cuprinse intre 5 luni-4 ani si nu era o placere dusul cu apa rece... In ce priveste adultii, dusurile reci nu ne-au deranjat in mod exagerat.

Un alt incident a fost intreruperea curentului in 3 camere ale hotelului intr-o dupa amiaza, una s-a nimerit a fi a noastra. S-a sesizat dar ni s-a spus ca se va remedia problema doar a doua zi. Receptionera a fost amabila si ne-a oferit lumanari cat si cheia unei camere micute, libere, in care sa facem dus si sa depozitam mancarea.

Plaja privata a hotelului este murdara, plina de scoici taioase, alge pretutindeni, acces in apa cu bolovani, o singura zona micuta cu acces la nisip si sezlonguri, inchirierea unuia era 15 lei.

Pranzul si cina leam servit la o terasa din apropiere (Leul de Mare) unde am fost bine primiti si serviti, mancare buna, preturi acceptabile, singurul incident a fost legat de micii serviti la o cina de cativa dintre noi... Dar ca sa pastrez nota optimista... a fost o usoara indigestie (doar o noapte :))...

Un semnal de alarma: aveti grija la masinile si masinutele din statiune, foarte prost intretinute (unele) bare de protectie defecte, ruginite, posibil mare periocol, mai ales la cele care se ridica la inaltime.

Cam asta ar fi, sper ca am fost suficient de obiectiva, mai in gluma mai in serios concluzia generala a fost... bine ca s-a terminat cu bine, a fost o incercare a litoralului romanesc dupa 4 ani de litoral strain (Turcia, Spania, Grecia). Nu vom mai repeta experienta, vom opta cu siguranta pentru strainatate si de acum incolo dar atmosfera a fost placuta, am fost o gasca mare si vesela, copiilor le-a priit aerul de mare si trebuie sa recunosc ca atitudinea placuta si intelegatoare a doamnelor de la receptie ne-a ajutat sa depasim neplacerile.

Per ansamblu, avem potential dar nu stim sau nu dorim sa-l valorificam. Nedumerirea mea este legata de cum se acorda stelele pentru hotelurile noastre si cum primesc autorizatie de functionare cei cu masinariile din zonele de distractie...

Va doresc un concediu placut, in cunostinta de cauza :)

Trimis de Timisoara* in 20.07.12 12:01:42
    Validat / Publicat: 20.07.12 13:10:42
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE SUD.

VIZUALIZĂRI: 3592 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Timisoara*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Nasshu
    [20.07.12 16:40:45]

Hotelul pe vremuri a fost restaurant... cand eram eu copil era un restaurant foarte frumos si renumit. (Pe vremea lui Ceasca).

aveai mult mai multe optiuni in Eforie Sud, mult mai de 3 stele.

ai avut avut ghinion sa nimeresti la Restaurantul (Hotel) Splendid.

adri-nico
    [20.07.12 21:46:50]

Hahaha,

Imi vine sa rid pentru ca acum o saptamina, trecind prin fata acestui hotel am zis "ia te uita ce ruina la marginea marii", crezind ca e scos din uz. Abia cind am benoclat ochii mai tare, am vazut prosoape si haine la balcoane si mi-am zis "Doamne, cine o sta aici? "

Cine o fi avut ideea sa il vopseasca in culoarea aia?

Cit despre plaja, nu mi s-a parut chiar atit de rea. Si nici alge in apa nu am avut.

Nu aveti niste poze din interiorul hotelului?

Nicu
    [20.07.12 22:20:04]

Anul asta am fost dupa... multi... ani la Eforie Sud si plaja si marea chiar mi-au placut, cu toate ca aceasta statiune nu are o faima asa de renumita dar am fost multumit de cum arata plaja, dar am scris atunci ca nu stiu cum o sa arate in sezon, ar fi bune niste poze.

In perioada cind am fost acolo chiar se montau un fel de baraje pentru alge, era pentru prima data cind am vazut asa ceva la noi.

adri-nico
    [20.07.12 22:22:50]

@Nicu:

Am pus eu poze de saptamina trecuta si chiar arata foarte bine. Si plaja si apa. Am mentionat ca intrarea in apa era cu pietre dar problema s-a rezolvat, lansindu-ma direct pe colac, astfel n-am mai fost nevoita sa imi rup talpile.

RaduBeatrice
    [31.08.12 19:57:55]

Acum 5 ani... Doamneeee, mi se pare ca a trecut o vesnicie, am fost si noi la acest hotel, ce-i drept pt un week-end. Atunci tin minte ca am fost f. incantati - ne-au placut camera (la parter, cu vedere la mare), plaja privata, curatenia, amabilitatea personalului. INSA, nu inteleg un lucru: cand toata lumea (ma rog, marea majoritate) iti spune: ''IA MASURI FRATE CU MANCAREA!!! '' - micul dejun din cate deduc a ramas la fel de saracacios ca atunci cand am fost si noi... ce pot sa mai zic?!?!?! Si, din descrierile de mai sus, mai deduc ca de la vizita noastra s-a cam degradat totul. Pacat... Vedeam ca o posibila destinatie pt. la anu' insa acum, categoric NU!

adri-nico, Nasshu, Nicu, RaduBeatrice
    Alte impresii din această RUBRICĂSplendid Hotel: