ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2012
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 26.06.12
JUL-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 6-12

O vacanta... ok, chiar foarte frumoasa!

Tocmai ne-am intors din concediu (Hotel Delta*** -Jupiter). Am plecat cu doua zile mai devreme, din cauza ca a racit cel mic, dar... a fost bine!

Am fost cazati la 13:00, o camera cu balcon si aer conditionat.

Ar fi trebuit sa stam 6 nopti, de aceea ni s-a facut o reducere de 55 de lei.

Camera era curata, mare. Am primit un pat suplimentar gratuit, ceea ce ne-a incantat cel mai mult. Baia, si ea spatioasa, dusul avea perdea. Ceea ce ne-a starnit curiozitatea legat de camera a fost manerul usii de la baie. Nu ne-a incomodat, dar nu am inteles de ce nu era unul normal, ci semana mai degraba cu un capac al unui sirop pentru copii, si se deschidea precum unul. A durat ceva pana ne-am invatat sa deschidem (dar nici acum nu suntem lamuriti cum sa deschidem din prima), ori am preferat sa lasam usa deschisa la baie... daca se putea... Si, cam pe acelasi mecanism functiona si manerul usii de la intrare, dar asta nu ma determina sa scad nota hotelului! Aa, da... nici usa balconului nu se inchidea cum trebuia, dar trec cu vederea... Nu hotelul, ci manerele sunt problema!!!

Stand la hotel Delta, am avut acces la piscina hotelului Capitol si a hotelului California. Am sa dau detalii pentru fiecare piscina:

Piscina hotelului Capitol - OK

Nu pot spune ca nu a fost bine. Piscina mica, pentru copii, a fost chiar foarte ok: curata, apa nici prea mare, nici prea mica, calda. Insa, despre piscina mare, pentru adulti, nu se poate zice numai de bine.

In primul rand, un copil de 12 ani nu putea intra in piscina pentru copii, asta e de la sine inteles. Ne asteptam sa poata intra in cea mare, dar nu prea era posibil. Defapt, ce zic eu piscina, ca era bazin olimpic. Bine ca aveam colac, saltea, aripioare s. a... Am avut sezlonguri libere, acest lucru chiar ne-a bucurat! Chiar daca printre asfalt se iveau cateva buruieni, per total a fost ok!

Piscina hotelului California - Mult mai bine!!!

La aceasta piscina, a fost super ok! Chiar daca in prima zi petrecuta la piscina hotelului California apa din piscina copiilor a fost rece, pentru ca fusese schimbata abia cu o seara inainte, am fost foarte incantati. In piscina mare putea intra si cel mic, chiar fara colac, insa doar supravegheat. Pot spune ca piscina a fost perfecta pentru toti, de la mare la mic! Lucrul care a facut ca piscina hotelului California sa nu fie perfecta, a fost 'cel care ingrijea piscina'. Dupa-amiaza, cand ne era lumea mai draga, a venit si a inceput sa stranga umbrelele. Ni s-a parut... wow, daca ar putea asta ar da lumea afara de pe 'proprietatea' lui. A inceput sa isi faca loc printre sezlonguri, cu un 'scuzati' lipsit de intonatie, si sa inchida umbrelele, cand soarele inca mai era pe cer. Intr-o zi, credeam ca are ceva cu noi. Nu se purta urat, dar venea la noi din 5 in 5 minute: prima oara a venit sa verifice daca i-am dat bonuletul luat de la receptie pentru piscina. A doua oara 'ne-a vizitat' dupa ce a vazut ca am adus o pizza, pe care sincer va spun, NU am vrut sa o arunc in piscina! , ci sa o mananc langa sezlong. Ne-a spus pe un ton... 'dragut', ca nu avem voie sa consumam alimente sau bauturi care nu sunt cumparate de la restaurantul piscinei, si ne-a rugat sa mergem sa o mancam >>> mai incolo >>> si mai incolo >>>. Ne-a uitat putin la preturile restaurantului... sub orice critica! O pizza- 30 de lei... in timp ce de la Pizza AntiK o luai cu 14 lei! Wow, asta da diferenta. Am mai luat o bere, dar mi se parea absurd sa nu ai voie sa bei din apa ta. Oricum, daca ne zicea ceva cand beam din apa care nu era cumparata de la ei sau mancam un sandvis... era prea de tot! Nu sunt in masura sa ma pronunt la rubrica: 'BUCATARIE si conditiile de servit MASA [calitate, varietate, curatenia in restaurant etc]', deoarece nu am luat masa la hotel, si nu are nici o legatura masa hotel - restaurant piscina. Sa nu uit sa precizez: de 'cel care ingrijea piscina' (ca alt nume potrivit... nu-i gasesc), dadeai cand nu voiai, iar atunci cand doreai sa-l intrebi ceva, nu-l gaseai. Acest lucru... nu mi se pare normal! Oricum, noua ne-a placut foarte mult aici!

Si cum am incheiat cu piscinele, am sa incep sa vorbesc despre Babyland, animatori, si ceilalti.

Acum 2 ani, cand am fost la California, si chiar si anul trecut (cand am trecut pe langa, gonflabilele si celelalte tobogane aratau foarte bine! Anul acesta, unele lipseau, iar gonflabilele erau foarte murdare! Nu pot zice ca cel mic nu s-a distrat, dar puteau curata si ei un pic, nu dura mult! Sceneta de seara era geniala, animatorii erau dedicati, cum am mai zis si la hotel California!

Ei, si acum plaja privata. Plaja privata > un loc ideal pentru copii: 2 piscine cu apa potrivita. Precizez ca apa din piscina era de mare, nu murdara! Loc de joaca, leagane, perfect! Curat, sezlonguri libere, la jumatate de pret (destul de convenabil dar am preferat sa stam pe nisip). Asaa... dar marea... :) Incep prin a zice ca noi am ales plaja din Jupiter, si am mers o singura data pe plaja privata. Deci marea - aparent curata, dar APARENT! Si, aici pe site circula un proverb care imi place, si care se potriveste > referitor la mare: ,,Afara-i vopsit gardu' - inauntru-i leopardu' ". In mare, pe plaja din Cap Aurora si, in special pe plaja privata, practic nu aveai cum sa intri decat in papuci. Erau multe pietre, si nu 'mangaietoare', ci din contra - ascutite. M-am ranit numai cat am intrat pana la genunchi in apa. Pacat, plaja este foarte frumos amenajata, e curata, nu vezi alge... dar in mare...

Asta e, nu poate fi totul perfect!

Per total, a fost foarte bine! Hotel frumos, modern, perfect pentru copiii pana in 10 ani (acum depinde si de copil), servicii bune, receptionere si cameriste dragute. Jos, la receptie, poti achizitiona niste ceasuri, la un pret exagerat: 160 si 170 de lei. Sunt si doua scaune de masaj (contra cost, evident), hotelul are si o curte frumoasa, internet caffe cu un pret bun... (parca 5 lei pe ora). Recomand acest hotel, desi ne-am hotarat sa nu mai mergem pe litoralul romanesc, alegem Bulgaria sau Turcia.

Va doresc tuturor o vacanta minunata si o vara placuta. Drum bun in viitoarele calatorii!

P.S. Daca stie cineva, as vrea sa aflu mai multe despre echipa de actorie care lucreaza pentru hotel. (Nick, ceilalti). Multumesc anticipat, o zi buna!

Trimis de NoName22 in 06.07.12 19:43:47
Validat / Publicat: 06.07.12 21:05:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA. A mai fost în/la: Jupiter - Iris-Nalba -Mimoza, Cristal, California, etc...

VIZUALIZĂRI: 2319 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (NoName22); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Djbobo*
[07.07.12 21:17:07]

Cum mai este plaja din Jupiter? Acum 3 ani cand am fost erau pietre la intrare in apa, trebuia sa merge mult spre Neptun sa scapam de acest inconvenient, s-a remediat intre timp sau tot asa se prezinta?

Cohotels
[11.07.12 11:44:12]

Raspuns din partea hotelului

In primul rand va multumim pentru aprecieri si critici.

Baiatul de la piscina si-a primit mustrarea cuvenita pentru limbaj si mod de comportament dar regula privind consumul produselor din afara unitatii exista si vrem sa fie respectata - intrarea fiind gratuita avem macar rugamintea sa consumati de la noi.

Babyland - motivul pentru care anul asta erau mai putine este ca am comandat jucarii noi, care la momentul asta sunt instalate si functionale (importul a durat ceva mai mult decat ne-am asteptat)

Plaja copiilor - asa cum am mai spus, nu avem cum sa modificam conditiile naturale, fundul apei este stancos si intrarea in apa este dificila, de aceea am instalat acele piscine cu apa de mare pentru copii, totusi mai exista varianta Plaja Delta, situata la circa 400 m, gestionata tot de noi, unde intrarea in apa este lina cu nisip fin.

Cat despre echipa de animatie, va rog sa imi spuneti ce anume va intereseaza despre ei pentru a va furniza informatiile dorite.

Daca totusi mai ajungeti pe litoralul romaesc, va mai asteptam pe la noi.

O zi buna,

Andrei Tiganas

Director hotel

NB Cohotels este (sau a fost) reprezentant al unității
RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][2 voturi]
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
NoName22AUTOR REVIEW
[04.08.12 09:11:39]

@Djbobo: Plaja din Jupiter e super ok, pietre sunt doar pe plaja din Cap Aurora, chiar pot spune ca mai degraba spre Neptun sunt pietre.

Cohotels, Djbobo*, NoName22
Alte impresii din această RUBRICĂDelta Hotel [Jupiter]: