ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2012
PREȚ SEJUR 500 euro ?
2 AD. + 1 COPII -- v: 9

AUTORUL NU ar recomanda

Grand Beach Hotel2

O locatie de vis -proprietari de cosmar

GRAND BEACH HOTEL -LIMENARIA

Am sa va scriu la obiect partile pozitive si cele negative pe care le-am perceput eu ca turist.

POZITIVE: - locatie superba

- terasa unde se ia masa este cu vederea catre mare (lucru bun fiindca te face sa uiti de restul nemultumirilor :))

- camere mari si spatioase (asta daca ai ,,nrocul '' sa prinzi una)

- mic dejun ok, cina acceptabila (nu este rea nici cina dar dadea impresia de o masa saracacioasa)

Eheee si acum urmeaza partile negative (aici aveti cam mult de citit)

NEGATIVE: - proprietarii extrem de neprietenosi (Rosa si Mario), in 8 zile nu am putut sa vad nici cel mai mic

zambet pe fata Rosei, sotul meu chiar a intrebat-o daca e suparata, raspunsul ei a fost sec ca e in timpul serviciului nu in vacanta...

-in camere se ia zilnic cosul de gunoi dar nu se face curatenie (am sa postez foto sa vedeti cum arata baia cand ne-au fost date cheile camerei)

- femeia de serviciu te controleaza zilnic in camera si frigider

- intr-un sejur de 8 zile lenjeria si prosoapele au fost schimbate o singura data asta fiind sambata in conditiile in care am intrat luni si am iesit tot luni.

- platesti aerul conditionat 5 euro

- platesti chicineta 5 euro

- platesti sezlong-urile si umbrela la plaja 6 euro

- nu ai voie sa consumi apa, suc, bere... etc, la plaja lor sau la masa, aduse din exterior

- la masa nu ai inclus macar un pahar de apa chioara

- existenta unui caine lup pe care seara il lasa liber prin curtea hotelului

- seara dupa 22 nu mai ai acces la internet (care oricum merge prost)

In ziua cand am ajuns la hotel au spus ca nu sunt camere libere si ne cazeaza o noapte la parter intr-o camera improvizata. Camera era destul de mare dar avea un miros greu, era prafuita, caldura mare si nu avea terasa. Patroneasa Rosi chiar a avut tupeul sa-mi spuna ca daca imi place camera pot sa raman acolo tot sejurul... acest lucru m-a infuriat teribil. Apoi a urmat treaba cu A/C si a chicinetei ca trebuie platite. I-am aratat ca sunt cuprinse in costul biletului pe care l-am luat de la agentie dar nu a fost chip sa inteleaga, cred ca daca ne infigeam un pic mai mult la ei cedau. Ce m-a distrat cel mai mult a fost cheile de la camera- cheia este prinsa de cartela cu lacat :)), nu am vazut asta in viata mea.

Unor turisti din Bucuresti, neavand copil, li s-a dat o camera (tot improvizata) la mansarda. Sincer cred ca avea 1.5/1.5 mp, de nu aveai loc sa treci unul pe langa altul. Avea o terasa unde cu greu incapeau 2 scaune. Peretii camerei erau din rigips iar acoperisul din lemn acoperit cu tabla si din cauza asta era o caldura inabusitoare ceea ce te obliga sa le cumperi A/C. Bietii turisti au reclamat acest lucru si raspunsul patronului a fost '' asta este norocul vostru''. Mario (patronul) le-a dat o telecomanada de A/C nespunandu-le ca trebuie platit separat. Cand s-a terminat sejurul au predat camera nevrand sa platesca A/C. In port in Limenas i-a intapinat frumos politia spunand ca a reclamat patronul fuga lor de la hotel fara sa-si achite costurile.

Altor turisti, care aveau 2 copilasi, li s-a facut scandal la masa ca si-au permis sa vina cu sticlade 05 l de apa. Acestia erau in prima lor zi la hotel si nu stiau stiau de ,,regula '' casei. La sfarsitu sejurului le-a facut Rosa (patroneasa) inspectie la dotarile din camera si a gasit 8 prosoape... eee si tine-te scandal... cum ca au furat 2 prosoape de la vecini sau din depozitul hotelului. Saracii oameni erau stupefiati... dupa lungi discutii le-a explicat sotul meu ca ei fiind 4 persoane era normal sa fie 8 prosoape -2 de persoana... si ca nu a furat nimeni nimic

Mi-am permis sa relatez aceste 2 intamplari fiindca am fost implicata si nu le spun din povesti.

Au fost f multe incidente intamplate... dar nu-mi permit sa le relatez ca doar le-am auzit de la turisti si nu le-am trait personal. Cert este ca toti eram nemultumiti de atitudinea patronilor.

Am 4 ani de Thassos dar sincer nu am intalnit asa speta de patroni, ziceai ca le-ai facut un mare defavor ca te-ai cazat la ei.

Plaja hotelului este amenajata dar intrarea in apa e cu pietre destul de mari (obligatoriu incaltari speciale)

Pentru cei care sunt cu masina pot merge la plaja Tripity la Hotelul Blue Dream Palace care este cu nisip si intrarea in apa cu pietricele iar in partea dreapta a plajei este o portiune cu intrare lina in apa si fara pietre. Costul a 2 sezlong-uri si umbrela este de 5 euro -bani care sunt scazuti din costul consumatiei la terasa Meltemi ce se afla pe plaja. Aici poti sa folosesti si piscina hotelului, nu se supara nimei.

Dimineata daca ajungeai la micul dejun un pic mai tarziu nu prea mai gaseai nimic p'acolo... stateau si se uitau la tine dar nu aveau nici cea mai mica reactie. Cina... depinde de persona, mie personal nu mi-a displacut dar auzeam comentarii pe la mese ca mancarea este oribila... Zilnic primeai o salata de varza cu vinete sau icre sau un fel de legume cu maioneza ca aperitiv si dupa un fel pricipal: ardei umpluti cu orez ca deh era miercurea si trebuia sa tinem post :)), in alta seara pui pui cu legume; pestisori cu cartofi prajiti; calamar cu cartofi (nu va imaginati ca e ca cel pe care il comanadam noi la taverna), in alta seara psticio... cam astea, nu erau rea dar nici nu excelau in aspect sau gust. Mi se parea normal sa ai macar un pahar de apa pe masa... dar nema.

Ca si concluzie: pacat de locatia superba pe care o are hotelul fiind mult umbrita de atitudinea proprietarilor.

In Tassos imi doresc sa revin mereu la acest hotel nu.

In rest ca si Thassos in ansamblu este neschimbat. Nici preturile nu mi s-au parut mai mari comparativ cu anii anteriori.

Trimis de helen39 in 06.07.12 16:07:38
Validat / Publicat: 06.07.12 17:10:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Salonic, Kavala

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (helen39); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com

commandorsteel* [06.07.12 19:47:01] »

o intrebare... : am vazut ca se prindea cheia cu un lacat de cartela, cartela ce banuiesc, ca trebuia bagata in fanta ei ptr a avea curent, deci usa cum se incuia cu cheia cand erati in camera? sa inteleg ca ramanea agatata pe perete odata cu cartela si in caz ca trebuia sa descui usa ramaneai fara curent??

naspa

helen39 [06.07.12 20:30:53] »

@commandorsteel: corect!!!

Nu esti in camera... nu este curent... deci nici racoare

eug [07.07.12 23:24:12] »

de cele mai multe ori in zona paralia-nei pori-platamonas inelul pe care era cheia si cartela de curent era cositorit, tocmai pentru anu lasa aerul pornit, dar cu lacat n-am intalnit!

eug, helen39