ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2012
DIN: Buzau
ÎNSCRIS: 19.04.12
JUN-2012

Un hotel excelent

M-am intors de la Riu Dolce Vita acum o saptamana si va spun sincer ca a meritat alegerea acestui hotel. Eu si sotul meu ne-am hotarat in luna aprilie sa cumparam o vacanta in Bulgaria pentru sfarsitul lunii iunie, vacanta ce includea si pe baietelul nostru de aproape 2 ani.

Am ales hotelul in baza impresiilor citite pe acest site si am facut cea mai buna alegere.

Am plecat la 8 dimineata din Buzău spre Călărași-Silistra și pe urma direct spre Albena-Nisipuri pentru ca era cea mai scurta ruta. Trecerea cu bacul se face rapid iar drumul prin Bulgaria este ok.

La hotel ne-am lăsat mașina în parcarea de vis-a-vis, păzită și monitorizata 24 h din 24, cu bariera. Am plătit la recepție 5leva/zi (ieftin în comparație cu alte hoteluri ce nu dispuneau nici de spatii de parcare).

La hotel ne-au intampinat doua receptionere foarte dragute cu care am dialogat in engleza.

Camera a fost la etajul 4, Sea View, foarte frumoasa, cu un mic balcon, aer condiționat reglabil, televizor in camera (se pot viziona TVR si PRO Tv International).

Referitor la mancare, as dori sa mentionez ca am apreciat idea de bucatarie deschisa: se fac pe loc mai multe genuri de preparate la toate cele 3 mese, mic dejun, pranz si cina. Ma refer la preparate precum peste (fript sau prajit), oua, clatite, cartofi prajiti, spaghete, fripturi, etc. Se servesc diverse salate, produse de patiserie, fructe de sezon, prajituri, pizza, etc.

Mancarea nu are cum sa fie reciclata pentru ca cca. 60-70% din macare e pregatita pe loc. Poti alege sa servesti cina, pe baza de rezervare la unul din cele doua restaurante, unul cu specific asiatic si unul bulgaresc.

La restaurantul unde se serveste constant masa, am fost intampinati intr-o seara cu sampanie, in alta seara am avut masa traditional bulgareasca. Restaurantul asiatic se afla langa piscina si ziua se serveste intre 10 si 16 mic dejun continental, din nou cu bucatarie deschisa unde un bucatar gateste permanent hamburgeri, hot dog, cartofi prajiti, friptura, unde mai gasesti si salate, inghetata, si fructe de sezon.

Ca fructe de sezon am avut nectarine, piersici, caise, pepeni (verzi si roșii foarte gustoși), cireșe, dar și ananas (proaspăt dar si compot), mere.

Hotelul dispune de doua piscine foarte mari si una mica pentru copii plus una interioara. Adâncime maxima 1.60m. Sezlonguri libere se gasesc tot timpul iar contra unui tichet primit la cazare primesti gratuit un prospop de plaja. Au si sala de fitness unde mergi gratuit. Se pot schimba lei in leva si la hotel la un curs avantajos.

La capitolul distractie, zilnic trec animatori pe langa sezlonguri sa te invite la diverse concursuri. Seara au spectacol. Exista loc de joaca special pentru copii cu animatori ce vorbesc si romaneste.

Plaja nu este departe, 10 min de mers lejer iar pe strazile care duc la plaja se gasesc numeroase buticuri cu diverse suveniruri. Toata lumea vorbeste romaneste si te invita fie la masa fie la cumparaturi.

Ca si opinie generala, hotelul este unul de nota 10 (nu degeaba l-au inclus nemtii in TUI) cu servicii de calitate foarte buna si care te invita sa mai revii.

Trimis de arina80 in 06.07.12 12:04:05
Validat / Publicat: 06.07.12 14:25:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2656 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (arina80); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.07.12 12:16:57]

@arina80: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

[06.07.12 15:26:25]

@arina80,

Este primul review din acest an de la Riu Dolce Vita si ma bucur ca a venit cu putin timp inainte de a ajunge si eu la acest hotel. Chiar eram usor ingrijorata ca nu postase nimeni nicio impresie in acest sezon. As vrea sa te intreb daca ai luat cina la restaurantul asiatic si la cel bulgaresc, cum ti s-a parut si cu cat timp inainte (cu o zi-doua) se face rezervarea respectiva (si unde se face rezervarea, la receptie sau direct la restaurant).

Multumesc mult si vacante frumoase si in viitor

[06.07.12 15:40:53]

@alex1968: am preferat asiatic pentru ca seara bulgareasca am avut la restaurantul de zi (cel unde se servesc toate cele 3 mese). rezervarile se fac la managerul restaurantului pe care il gasesti in fiecare zi prezent printre meseni sau la intampinarea in restaurant (daca vii in prima jumatate de ora te intampina la intrare toti chelnerii in frunte cu managerul de restaurant). programul este afisat la intrarea in restaurant cu toate mesele iar jos la receptie ai program zilnic cu toate activitatile ce se petrec in saptamana respectiva. de preferat, sa anunti cu doua zile inainte la ce restaurant vrei sa iei cina si vei fi trecut pe o lista. am fost intampinati cu sake de catre bucatarul sef care ne-a invitat la masa, mancarea a fost servita tot ca bufet suedez iar chelnerii serveau doar bauturi. cina a fost extraordinar de buna (sunt fana manacare asiatica) dar daca nu te saturi poti sa continui la restaurantul de zi. vacanta placuta la Riu.

[06.07.12 16:13:35]

@arina80,

Iti multumesc mult pentru raspuns. Abia astept sa ajung acolo. Mai am 15 zile pana la plecare si mi se par o vesnicie.

Îţi doresc, în continuare, o vară minunată.

Elena7
    [08.07.12 16:36:08]

Buna, spune-mi te rog la care hotel ai gasit parcare cu 5 leva/zi?

[09.07.12 08:13:01]

@Elena7: Hotelul la care fac referire este Riu Dolce Vita.

[12.07.12 21:10:57]

@arina80,

Te mai rog sa-mi spui daca exista seif in camera si cat costa. Multumesc

[13.07.12 08:09:33]

@alex1968: Buna Alex

Exista seif iar receptionera chiar ne-a recomandat sa ne tinem bunurile valoroase in el insa nu l-am utilizat pentru ca nu a fost cazul (nu iau in vancanta bijuterii sau alte bunuri f scumpe). Nu mi-a precizat daca e contra cost deci presupun ca e gratis. Cel mai bine discuti la receptie. Sunt foarte amabili si iti raspund la toate intrebarile. Cand am fost noi, ofereau zilnic si sticle de apa de 0.5 gratuit doar trebuia sa le ceri.

[13.07.12 08:16:31]

@arina80,

Multumesc mult, Arina pentru pontul cu apa. De Paste am fost la Nessebar unde - desi hotelul avea 5 stele - trebuia sa cumperi apa pentru consumul in camera (la dozatoare erau afise prin care se arata ca e interzis sa umpli sticle). Sigur, nu a fost o problema, pentru ca in hotel era un magazin de unde puteai cumpara, iar apa era foarte ieftina, dar mi s-a parut un pic ciudat ca la all inclusive sa trebuiasca sa cumperi apa. Sticlele de apa tot la receptie le ofereau? Ms.

[13.07.12 08:41:01]

@alex1968: Sticlele de apa sunt la receptie, trebuie doar sa le ceri. Au si dozatoare de apa in restaurante, la cel de zi si cel asiatic, de langa piscina. Noi am luat apa de la receptie doar cand am plecat sa avem pe drum. Oricum, cei de la receptie iti vor da toate detaliile la sosire. Vacanta placuta.

alex1968, arina80, Elena7
    Alte impresii din această RUBRICĂLTI Dolce Vita Hotel (ex RIU) :