ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2012
    ÎNSCRIS: 29.11.10
    JUN-2012

Krk - de vis

13 Plovila Mala Barka - Marina Tomasevic I Klapa lanterna& Vinko Cocer

Intre 23 si 30 iunie ne-am petrecut vacanta de vara in Insula Krk din Croatia.

Este greu de descris in cuvinte peisajul, simbioza superba dintre apa, piatra si vegetatie. Maslini, dafini, smochini si alte soiuri isi pierd ramurile printre stanci si golfuri albastre.

Drumurile, de la autostrazile cu pana la patru benzi care ne duc pe insula, pana la drumurile inguste, serpuitoare, strajuite in multe locuri de parapeti de piatra, sunt aproape impecabile.

Oamenii, nici nu e de mirare, sunt relaxati si amabili.

In Croatia taxele de autostrada pentru cei circa 400 de km, sunt de 25 E, iar la intrarea pe insula Krk se mai plateste o taxa de 5 E, unde, de altfel, este un pod superb.

Noi am fost cazati in oraselul Silo, aflat la circa 8 km de pod, o localitate linistita, cu plaje alternante (nisip, piatra, beton).

Statiunea este una linistita, pentru familii cu copii si pensionari. Tineri sunt foarte putini si nu prea au variante de distractie.

La 30 de min este orasul Krk, cel mai mare de pe insula. Exista parcari (10 kuna-2 ore, adica 6 lei) destule, aproape de faleza. Este o statiune foarte frumoasa, cu o arhitectura specifica zonei mediteraneene, cu stradute inguste, case cu piatra si lemn. Faleza destul de mare, multe ambarcatiuni.

In Krk am optat pentru o excursie cu un semi-submarin (vaporas cu o punte si cala cu geamuri) de 45 min. Este interesant de vazut fundul marii, destul de putini pesti, arici de mare si cateva balize esuate. Nerecomandat celor cu rau de mare, care totusi pot sta pe punte, unde raul se simte mai putin. Costul excursiei a fost de 80 kuna (50 lei) de persoana, existand si o oferta de 3+1 gratis, iar copiii sub 7 ani 50% reducere.

Am mai vizitat pentru 1E persoana Castelul Francopan, care ofera o vedere foarte frumoasa asupra marii, portului si unei parti din oras.

O alta vizita am facut-o in orasul Baska, foarte, foarte frumos. O faleza foarte lunga, populat majoritar cu tineri, plaja cu nisip si piatra, un peisaj superb. Mult mai multe optiuni de petrecere a timpului, sporturi nautice, multe terase, magazine, buticuri.

Exista multe optiuni de exursii cu vaporasul, de la cateva ore, la toata ziua. Una dintre ele este tot cu un semisubmarin, dar mult mai mare decat cel din Krk, pe durata a trei ore si jumatate, cu vizitarea unor plaje exotice, care au acces doar pe apa, Insula Rib, cu opriri pentru baie, inot cu delfini, 45 de min in cala vaporasului de unde poti vedea fauna si flora subacvatica, inclusiv cu ajutorul unor scafandri care iti aduc tot felul de vietati la geam. Sunt incluse sandwich-uri si sucuri de fructe in pretul de 150 kuna, adica 90 lei.

Pe drumul dintre Silo si Baska am trecut printr-o zona viticola superba.

Sincer, peisajele sunt la superlativ fara exceptie.

Pe cine intereseaza acest amanunt, ii anunt ca o saptamana in Silo am vazut doi romani pentru circa o ora pe plaja si am mai vazut o masina de SM parcata la o vila. Am mai vazut doua masini in Krk si doua in Baska. In rest, nemti, austrieci, sloveni, italieni, croati.

Mentionez ca pretul de 6000 lei pentru grupul de patru adulti si un copil de 6 ani a inclus cazarea (343 E), drumul cu masina (2500 km), taxele de drum si bac - Vidin (circa 130 E), asigurari medicale (25E), taxele turistice (28E), masa in regim de self-catering, excursii, diverse cumparaturi (circa 150-200E)

Ca o ironie, la intoarcerea in tara aflu ca presedintele Croatiei se afla in vizita in Romania, fiind preocupat de sprijinul nostru in integrarea europeana. Peste cateva zile va merge si primul nostru ministru in Croatia, pe aceleasi coordonate. Va asigur ca sunt destul de integrati, mai mult decat noi. Ma refer la mentalitate, la atitudine, la infrastructura. Mai mult, mi-e teama ca aceasta integrare le va aduce mai multe deservicii...

Va recomand cu caldura un sejur in Insula Krk.

Vacanta placuta!!!

Trimis de george_bton* in 04.07.12 21:54:17
    Validat / Publicat: 04.07.12 23:07:47
    • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 14971 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (george_bton*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P10 Minisubmarinul din Baska
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

[05.07.12 06:33:36]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

mariana.olaru
    [05.07.12 11:56:14]

Nu știu de ce, sau poate datorită atracției mele fără măsură către țările riverane Mării Mediterane, Croația a fost țara către care mi-am îndreptat prima dată atenția, după ce tranzitul peste hotare a fost liberalizat. La prima încercare, prin vara anului 1995, n-am reușit să prind un loc la ofertele de circuit pe această destinație fiindcă erau prea puține! În anii următori, s-a mai adăugat o problemă: prețurile se scumpiseră într-atât încât cu aceeași bani puteam alege un circuit mai lung ca interval de timp și într-o destinație mai... specială: Italia, Franța, Elveția, Austria, Germania. Așa încât nici până azi n-am ajuns să văd Croația. Rămâne însă un vis pe care sper să-l văd împlinit, iar review-ul tău mi-a tulburat încă o dată planul de călătorie din acest an, după ce alesesem în principiu o destinație mai aproape de casă.

Dragă @george_bton, îți mulțumesc pentru prezentarea ta și pentru informațiile foarte utile pe care ai dorit să ni le împărtășești. Sper să-mi fie și mie de folos într-un viitor nu prea îndepărtat .

george_bton*AUTOR REVIEW
    [07.07.12 18:12:12]

@mariana. olaru: ma bucur ca review-ul meu a provocat, macar unei persoane, o astfel de reactie. Eu vroiam sa ajung demult in Croatia dar n-am reusit decat anul acesta. Se poate merge aici si pe buget redus, e o tara foarte frumoasa. Orice detalii ai nevoie si le cunosc, ti le dau cu placere.

gvaly
    [04.08.12 14:06:16]

te rog daca poti mai multe detalii despre cazare: unde ai stat mai exact si care e pretul pe camera pe noapte. merci anticipat

george_bton*AUTOR REVIEW
    [04.08.12 14:24:17]

@gvaly: salut. noi am stat in localitatea silo, villa vugica. la o cautare scurta pe google o gasesti imediat.

rezervarea am facut-o din februarie pe interchalet.com, care e un fel de booking.com dar cu locatii de self catering. pretul platit a fost de 343 euro pt un apartament cu 2 dormitoare, living cu spatiu de gatit, baie si balcon.

Am vorbit si cu proprietarii p email si ei ar fi vrut 60 euro pe noapte (fata de circa 49 cat reiese din suma platita cu rezervare). La cazare in studio se pleaca cam de la 30 de euro pe noapte.

precizez ca de jur imprejur erau doar vile turistice. mie mi-au recomandat trei prieteni care au fost in croatia sa merg acolo ca voi gasi cu siguranta cazare, dar am preferat sa merg cu rezervare. sincer, daca ii ascultam nu era nicio problema, sigur gaseam si la fata locului.

Pentru alte detalii, cu placere, astept solicitari.

george_bton*, gvaly
    Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin insula Krk: