ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2012
DIN: Budapesta
ÎNSCRIS: 03.07.12
JUN-2012
team-building

Revarsarea Dunarii in Marea Neagra.

De ce am fost in Delta si de ce tocmai in Sulina? . Original fiind din Ro. cativa ani in urma am decis sa le arat colegilor de munca plaiuruile natale. In fiecare an am vizitat o portiune din tara.

Anul acesta am facut o exceptie si le-am aratat izvorul Dunarii si Padurea Naegra din Germania (+ o bucatica din Franta si Elvetia). Budapesta se situeaza la jumatatea distantei (in aer) dintre Izvorul Dunarii si Tulcea, ca atare era de la sine inteles ca la anul urmeaza Delta Dunarii cu revarsarea in mare. Fiind vorba de un grup mai mare (30-40 persoane) Sulina parea sa fie locul ideal de vizitat. Asa se face ca pe 22 iunie am sosit la Sulina cu nava rapida. Inca de acasa am alcatuit o lista cu pensiunile care au o capacitate mai mare de 20 de locuri si pot oferii conditii decente de cazare. Lista era facuta pe prioritati (din cele ce am putut sa aflu de pe Internet), dar vizita la aceste pensiuni si impresiile de la fata locului pot schimba ordinea lucrurilor, mai ales ca "Omul sfinteste locul" ca atare fiecare unitate este asa cum proprietarul sau administratorul ar vrea sa fie.

Din cele citite pe aces site am decis sa ne cazam cu colegul la Delta Miraj si de acolo sa vizitam restul unitatilor. Mari deosebiri de calitate intre ele nu am gasit si nici nu as face public cele constatate. Cu toate acestea sant deosebiri si la pret si la calitatea lucrurilor (mobilier, aspect general, dotare, etc.). Sefii de unitati f. amabili ne-au aratat tot ce au putut arata (camerele, baia, anexe, etc.). Noi am ascultat, filmat si fotografiat. Decizia finala o vom lua colectiv. Dar sa vedem ce este cu Delta Miraj?

Fiind cazati acolo 2 nopti, pot sa scriu o recenzie despre ea (restul unitatilor doar le-am vizitat, asa ca nu ma pot pronunta de starea de confort general. Petru asta trebuie sa dormi acolo, sa maninci acolo, etc.). Am ajuns cu rapida si in Sulina ne-a asteptat domnul Marius (patronul) cu microbuzul unitatii. Eram cam flamanzi, asa ca pe loc am primit un platou de 2 persoane cu tot felul de pesti afumati + icre si verdeturi. O minunatie la pretul de 40 Ron. Am fost sfatuiti sa degustam cu prudenta sa nu ni se aplece (erau prea gustoase preparatele si mancam cam cu pofta). Dupa masa Marius ne-a dus la plaja (cam 5 km de pensiune). Apa ca niciodata, avea cam 30 de grade! Daca Marius este ocupat, se poate merge cu maxi-taxi (3 lei un drum) sau taxi (10 lei care se divide la nr. de persoane). Au urmat pensiunile, una dupa alta asa cum sant asezate dispre plaja spre centru si tot asa. Cele din centru sant mai aproape de plaja dar si mai galagioase (lume mai multa in centru). Delta Miraj fiind la intrarea in Sulina (a2. a pensiune dupa Mila 2) este mult mai linistita din acest punct de vedere. Pacat ca venind spre Miraj mai vezi si cateva blocuri vechi (inca nu au fost reanoite) si edificii industriale in stare f. proasta. E drep ca si in centru sant case vechi care necesita reanoirea sau daramarea.

Sulina incearca sa se destepte din visul ei de veacuri. E drep prin 1870 era o Mandra Floare, o piatra pretioasa a Deltei). Proprietarii pensiunilor fac eforturi mari si contribuie din plin la desteptarea Sulinei si dezvoltarea unui turism sanatos si european. Restul depinde de edilii orasului si locuitorii ei. Excursiile cu barca in Delta nu sant ieftine dar depinde si de nr. de persoane care iau parte la ele. Si noi am facut o miniexcursie de 2 ore. Pretul a fost cam piperat 150 lei, dar a meritat. Persoana care ne-a aratat acea particica din Delta (Alexandru parca) un adevarat iubitor si cunoscator a locurilor sale natale. "Domnu Arpad, aci in dreapta este mica nostra padurice, padura Sulinei..., vedeti in stanga sub copaci puii de rate salbatice... acolo in dreapata sus... in stanga cormorani mari... etc. La fel de amabil si dragut chelnerul (parca tot Alexandru) care ne facea toate dorintele: berea sa nu fie rece, mancarea sa ajunga la timp pe masa, sa avem tot timpul tot ce trebuie: paine, paharele pline, etc.)

In unitate se poat inchiria si biciclete "Montainbike". Am mers 21 de km cu ele. Nu sant pentru mine, la 52 de ani :) (spun asa ulterior). Ne-au cam rupt poponetile, dar am mers cu ele pana la Revarsarea Dunarii. Drum greu printre dune de nisip, dar numai in acest fel putem documenta cum arata revarsarea de pe mal. Putini oameni vad asta, chiar si dintre locuitorii Sulinei. O mica Sahara. Au rezistat (bicicletele) ca sant f. rezistente in schimb ne-au rupt pe noi. Marius si sotia lui (of memoria mea, sa ma scuze doamna daca cumva citeste recenzia) oameni cinstiti si de omenie. Am fost primiti bine si ne-am simtit ca acasa. Nu zic ca si ceilalti proprietari au fost amabili cu noi si deschisi. La urma urmei asa se face comertul. Desi exista concurenta intre unitati (se si ajuta reciproc, cea ce este un lucru pozitiv si in favoarea oaspetilor), nu este - concurenta - la nivelul celui european mai alesc ca santem in plina criza. Ma refer in primul rand ca preturile sant destul de fixe nu ca pe litoral unde am constatat o concurenta mai acerba ca atare se poate negocia la pret mai ales la grupuri mari ca al meu.

Recomand cu inima deschisa aceasta pensiune. Am mai aflat de la Marius (isi iubeste mult unitatea si face eforturi mari sa fim satisfacuti) ca la anul ar face si o piscina si loc de joaca pentru copii. Sa ma bucur sau nu? Dacai reuseste planul, mai primeste o stea ca atare si preturile vor creste:(, e drep daca alegerea cade pe dansii, nu voi evita baita de dimineata si seara iar pe marginea piscinii ma v-a astepta un paharel de vin bun! Daca nu, tot voi da o fuga sa salut pe noi nostrii priteni din Sulina.

Trimis de Arpad Bojte in 03.07.12 15:48:16
Validat / Publicat: 03.07.12 17:31:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SULINA. A mai fost în/la: Toata tara pe portiuni si regiuni

VIZUALIZĂRI: 3003 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Arpad Bojte); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Uzina de apa cu turnul din Sulina. Donatia regatului Olandez.

[03.07.12 17:31:29]

@Arpad Bojte: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [03.07.12 19:19:02]

Dragă @Arpad Bojte, bine ai venit printre noi, românii iubitori de turism! Îți mulțumesc că n-ai uitat meleagurile de origine și că ai ales să-ți petreci câteva zile în România, nu doar de dor, ci mai ales din dorința de a face cunoscute aceste locuri și conaționalilor tăi. Cuvintele de apreciere m-au bucurat deopotrivă și cred că promovarea atracțiilor României îți face cu adevărat cinste. Și noi, românii, ne desfătăm la rându-ne cu frumusețile Ungariei și facem dovada prețuirii noastre scriind despre locurile vizitate, așa încât promovarea turistică și respectul reciproc pot fi fără discuție, preludiul unui bun schimb de experiență.

Te mai așteptăm și cu alte impresii, din țară și de oriunde altundeva!

[04.07.12 08:50:22]

Stimata doamna Olaru, citind ecoul Dvs. la recenzia mea sau recenzia Dvs. = "Cot la cot cu Cotul Dunării, explorând fragmente din peisajul și cultura ungară", mai degraba m-as adresa cu "draga Mariana" (cu permisiunea Dvs., desigur). Va rog - aci ma adreses si acelora care au citit sau vor citi recenzia mea - sa treceti cu vederea unele greseli de pronuntare sau de scriere corecta, dar in anii care au trecut s-au facut cateva schimbari in gramatica romaneasca pe care eu nu le-am mai apucat. Sper ca cele relatate de mine vor ajuta orecum viitorii "exploratori" a celui mai tanar taram european, Delta Dunarii cu cea ce este ea azi sau va fi maine. Precum au spuso si altii, Delta mai este un loc fermecator, o oaza de liniste care trebuie vizitata dar NU tulburata! Acuma cand ma gandesc la lungul drum a fluviului de la km. 0 si pana la revarsare, mi se furnica pielea pe mine. Cate natiuni, cate culturi total diferite una de alta, cate istorii diferite se insiruie pe malul ei. Ce imensitate de apa dulce se revarsa in mare pornind de la cele 3 firisoare, dungulite de apa care strapungand solul Padurii Negre (ma refer la izvorul Breg-ului, Brigach-ului si Donaueschingen) si uninduse intrun paraias, botezanduse ca Dunare porneste la vale ca pe parcurs "rauri" de rauri so inpunga lateral ca sai dea noi energii, sai dea putere si debit de care are mare nevoie in drumul ei intortocheat, cu capcane ca la Cazane, inaltimi care trebuie strabatute, cu ecluze ca la Portile de fier sau Cernavoda. Daca fac exceptie de faptul ca omul si-a pus amprenta asupra ei si ia creat un foisor artificial (Canalul), pot spune ca Dunarea este fidela ei insisi: Din 3 izvoare se naste si pe 3 brate "moare" facundese una cu marea cea mare.

Mariana, sper sa ne mai auzim. Am vazut si pozele Dvs minunate pe Picasa si am ramas incantat de ele.

[04.07.12 10:40:58]

As mai adauga un eveniment mai mult ca minor care s-a intaplat in Sulina. Reflecta f. bine inconstienta unora despre cum nu se poate face comert. Ma si intrebam, oare este inconstienta sau deliberat si cu mintea limpede functioneaza ca atare?!

Eram in drum la Ravarsarea Dunarii in mare si mi se facuse pofta de ceva produs de patiserie si taman ca ne pica una in drum. Ma gandeam la o placinta dobrogeana sau poale in brau, eventual la o savarina care ti se topeste in gura. Am intrat si vad o lista cu produse. Zic: " pai numa astea de aci aveti? " Adica mai nimica in vitrina. Raspuns: Nu, nu, produsele le avem in spate pe rafturi. Ok, zic, dati-mi 2 savarine. Savarine? veniti dupa masa. Bun, dar ce aveti? In fine, am luat o placinta cu branza si un strudel cu mere. Bune si proaspete. Zic, datine si 2 racoritoare sau ape minerale. Raspuns: Nu tinem, dar in stanga este alimentara. Luati de acolo. . Zic: Da ma rog, alimentara este tot a Dvs? . Nu, santem separati total. Bun, si unde sa le consumam ca nu aveti nici mese, nici terasa. Am mancat din mana in fata patiseriei. Am inteles eu, ca sa ai mese trebuie sa construiesti si bloc igienic, altfel nu primesti autorizatie de functionare, dar ca sa trimiti clientii la vecini sa cumpere un produs care "e la ea acasa" intro patiserie, era deja greu de inteles.

P. S. La intoarcere -precum au si zis - am gasit si savarine. Gustul f. bun si proaspete. Gustul cam 80% in comparatie cu cele de odinioara. Acele timpuri au apus pentru totdeauna. Bun sau rau fac parte din viata noastra si nu vor mai reveni niciodata.

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [04.07.12 10:54:00]

Dragă Arpad (nădăjduiesc ca stilul adresării să fie reciproc, inclusiv eliminarea pronumelui de politețe), îți mulțumesc pentru cuvintele frumoase și pentru aprecieri. Mă bucur că ai avut curiozitatea să citești scrierile mele despre Ungaria (cred că ai ratat review-ul despre Palatul Parlamentului Ungariei , dar mai ales pentru că ai mers și mai departe, răsfoind și albumele mele foto de pe Picasa.

Nu-ți face probleme cu ortografia românească, scrii și te exprimi muult, mult mai corect decât o fac mulți dintre conaționalii mei, mai ales cei din generația tânără. Iar ce e mai important, pui mult suflet și multă simțire în cele ce așterni pe hârtie (sau pe ecran, în cazul de față). Ești o fire de poet și se vede asta după felul cum scrii. Eu una, aștept cu drag să mai publici, căci sigur ești în măsură să ne vorbești și despre locuri neștiute încă de turiștii români în Ungaria.

Cu tot respectul și considerația, Mariana Olaru

PS Subscriu într-totul și la cele relatate în ultimul tău ecou, inclusiv opiniei că nici măcar gustul bucatelor nu mai e 100% ca odinioară ...

[04.07.12 19:09:59]

Draga Mariana si tu cititorule, depanand amintirile de acuma o saptamana altele noi imi ies la iveala. Cu ingaduita voastra va voi mai povesti una legata de Sulina. Nu am amintit numele celorlalte pensiuni ca sa nu fac reclama sau anti-reclama. Pe parcursul itinerarului nostru vizitand pensiune cu pensiune am intrat si la o tabara de elevi care primeste si turisti, ca atare functioneaza si ca pensiune. Ultimul etaj era renovat de un an si cu putina modestie din partea grupului, satisface cerintele si necesitatile nostre. Dar nu despre asta vreau sa vorbesc, ci de faptul ca edificiul este o tabara de elevi unde copii romani din diaspora pot beneficia de o vacanta la Sulina. Ei, intruna din camerele mai mari pe perete vad o reproducere cu un ins imbracat ca marii demnitari maghiari din secolul XIX. Mai sa fie! Ia sa vad eu mai bine cine este acest demnitar ca prea cunoscuta-mi era fata. Cine credeti ca era? Nimeni altul ca Emanoil Gojdu (maghiară Gozsdu Manó, n. 1802, Oradea; d. 1870, Budapesta). Parca vad nedumerire de pe fetele Dvs. Cine... mai este si Gojdu asta? . Nu trebuie sa stiti, mai ales ca pe vremuri asa ceva nici nu se invata in Ro. Dimpotriva, saracul Gojdu (numele ii era scris sub tablou) o fi fost pe lista celor netrebnici, a celor prohibitati de regimul comunist. Cu toate astea acest potret nu asa din nonsalanta a fost atarnat pe peretele camerei, camera care apartine unei tabere de tineret. Despre Gojdu gasiti informatii in 3 limbi pe siteul: ro.wikipedia.org/wiki/Emanoil_Gojdu

Din instinct intreb pe doamna administratoare: "Doamna, Dvs. stiti cine este aceasta figura de pe perete?" Era normal ca saraca sa nu stie. Ma intreb, oare cineva de acolo stie, a auzit de el? O persoana (cred ca domnul director) macar tot o fi stiind, ca nu degeaba taman pe Gojdu a cazut alegerea, sau cine stie, poate ca ministerul invatamantului ia obligat sa atarne aceste tablouri in institutiile ei, iar executantii simplu au executat ordinul, asa ca pe vremuri. Normal, mai erau si altii pe peretii interiori a cladirii. Fata in fata cu Gojdu era Ferdinand I al României. Si azi ma intreb, oare cineva le explica copiilor, mai ales celor nascuti in diaspora, cine sant acei demnitari de pe peretii taberei? Ma inclin sa cred ca nimeni, dar sa nu am eu dreptate!

La fel fac uneori cu anumiti indivizi care poarta tot felul de reclame pe vesminte, in general pe T-shirts. Ii intreb daca stiu cam ce poarta pe spate sau pe piept si credetima majoritatea habar nu au.

[05.07.12 07:46:17]

Ce bine de scriitori, au lectori care le corecteaza scrierile. La ultimul eco am mai descoperit o greseala la acordul genului. Asta se datoreste faptului ca fraza este lunga iar limba mea materna nu contine genuri. Deasemenea - este greu sa amintesc aici si sa raman si modest - vorbesc 5 limbi, ca atare le mai incurc si eu mai ales cand sand obosit. Mea Culpa!

Te rog citeste: ... Cu ingaduita voastra va voi mai povesti una (o amintire) legata de Sulina.

Sau: Parca vad nedumerirea de pe fetele Dvs (Aici a fost un "Pen slip", adica din graba am scris nedumerire in loc de nedumerirea.

Arpad Bojte, mariana.olaru
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Delta Miraj: