ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2012
JUN-2012

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

Gazde excelente, locatie proasta [Apartament 9]

Sunt doar trei ore de cand am revenit din weekendul petrecut la Sinaia. Cum ne- am hotarat pe ultima suta de metri sa plecam, adica cu doar o saptamana inainte, e lesne de inteles ca nu prea am avut de unde alege in privinta cazarii. Am sunat la Vila Maria unde stiam de la niste prieteni si din alte impresii de pe alte site-uri (de altfel 100% pozitive) ca totul e la superlativ.

Doamna Mariana si sotul dumneaei sun niste oameni de nota 30 si de toata isprava iar daca toti hotelierii romani le-ar urma exemplul, poate nu am mai fugii ingroziti de turismul ce se practica in Romania. Doamna m-a informat ca nu are camere libere la Maria dar are un apartament intr-o alta locatie, o vila in spatele hotelului Rowa. Vazusem pozele pe site si cu toate ca ceva nu- mi placea, am zis sa incercam, gandindu-ma ca poate e doar impresia mea. Din pacate nu era asa.

Nu mi-a placut absolut deloc apartamentul. Treceai dintr-o camera in alta ca sa ajungi la baie fapt ce afecta intimitatea celui ce dormea pe canapea in sufragerie, respectiv a fiului meu de 14 ani. In baie, cada era infundata iar dusul avea para infundata pe alocuri, facand spalatul cam dificil. Prosoapele erau desirate iar suporturile fixate in pereti pentru agatarea prosoapelor erau toate fara exceptie gata sa cada si prin urmare inutilizabile. Masca de la cabina de dus era doar proptita de aceasta, dealtfel cazand de vreo doua ori noaptea cu zgomotul de rigoare. Sa nu va asteptati sa aveti vreo priza langa pat, toate fiind ascunse in spatii greu accesibile. Canapeaua extensibila din living e foarte tare si nu ti se da perna chiar daca se stia ca vom veni trei persoane. Dormitorul e mai ok singura obiectie ar fi ca peste salteaua normala a patului mai era pusa una subtire si foarte urata. In rest curatenie deosebita si foarte multa liniste deoarece in vila cu 3 etaje locuiesc doar patronii la ultimul etaj si din spusele lor nici nu o vor transforma vreodata in pensiune.

Desi weekendul a fost ultimul di luna iunie, noaptea a fost deosebit de frig din cauza ca fiind la parter sau mai exact la demisol, era practic in pamant pana la nivelul geamurilor adica vedeai picioarele celor ce treceau pe langa geamurile camerei.

As vrea sa explic de ce am dat nota minima imprejurimilor vilei. In fata locatiei era o alta vila si era cam aiurea sa deschid geamul si sa vad ce fac vecinii. Pe lateral se vedeau doua blocuri cu 10 etaje, singurele de acest tip din Sinaia. Pe alta latura era aproape lipita o alta vila iar pe unde se intra practic in curte era spatele hotelului Rowa.

Acest review nu se vrea a fi rautacios si carcotas ci doar am vrut sa prezint lucrurile din punctul MEU de vedere. Altora cum e si cazul review-ului anterior, se prea poate sa le placa.

Trimis de rita in 01.07.12 17:54:37
Validat / Publicat: 01.07.12 18:54:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 2913 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[02.07.12 10:17:32]

@webmaster: Ambele review-uri de la aceasta destinatie se pare ca descriu cu totul si cu totul alta locatie decat Vila Maria din Sinaia. Daca va uitati pe site-ul vilei, veti vedea ca aceasta se afla undeva pe la langa parcul Ghica in nici un caz in zona unde au stat cazati cei ce au postat (undeva aproape de zona Hotel international si Rowa Dany). Ar trebui facut ceva intrucat informatiile pot distorsiona adevarul si pot da indicatii false posibililor turisti ce vor sa mearga acolo.

[02.07.12 11:04:12]

Avand in vedere cele de mai sus, am retras temporar notele si de la acest articol, pana la clarificarea situatiei. Asteptam lamuriri de la autori, evantual chiar de la proprietari/administratori, daca ne urmaresc.

[02.07.12 19:50:09]

@johnnyredlabel: Daca citeai cu atentie ce am scris ai fi vazut ca am mentionat ca doamna Mariana mi-a precizat de faptul ca apartamentul se afla in vila in care locuieste dumneaei. Asa sunt unii, se baga in seama aiurea. Cunosc Sinaia ca pe propria mea casa, mergand acolo de la varsta de 3 ani.

[02.07.12 19:56:42]

@webmaster0: De ce se presupune ca johnnyredlabel are dreptate? Chiar nimeni nu a fost in stare sa citeasca ce am scris? Doamna Mariana ne-a spus ca apartamentul nr 9 face parte din conceptul Vila Maria dar se afla in alta locatie respectiv in vila den spatele hotelului Rowa. Exista doua siteuri asemanatoare in proportie de 99% si anume vilamaria.ro [nota WM - site/adresă nefuncţional/ă] si pensiuneamariasinaia.ro cu singura diferenta ca apartamentul nr 9 apare doar pe ultimul site mentionat de mine si nu ti se spune decat la telefon acest lucru.

[02.07.12 22:06:35]

@rita, vila in care ati fost cazati are o denumire specifica care sa o diferentieze de pensiunea propriu-zisa?

Interventia colegului este binevenita, nu este indicat sa se generalizeze conditiile de cazare pentru corpuri de cazare diferite, chiar daca apartin aceleiasi unitati.

[02.07.12 22:18:45]

@webmaster: Nu are nici o denumire. Dupa cum am mai spus: este prezentata pe ultimul site mentionat de mine ca si cum ar fi parte din vila Maria cea de langa parc dar de fapt nu este. Stiu clar cum sunt apartamentele din acea vila si pot spune clar ca merita 4 stele fiind incomparabile cu acest apartament nr 9 unde am stat noi. Pana la urma ce trebuie sa scriu pt a ma face inteleasa din moment ce pe site ul lor apare sub denumirea de apar 9 Vila Maria?

[02.07.12 22:20:58]

@webmaster: Si nu am generalizat deloc! Am specificat clar ca e vorba de un apartament situat in alta locatie si care MIE nu mi-a parut a fi la aceleasi standarde ca si cele din vila Maria de langa parc.

[02.07.12 22:26:28]

Pentru a se evita eventuale confuzii, am adaugat in titlu apartamentul despre care este vorba. Au fost restaurate si notele.

[02.07.12 22:42:49]

@rita: Nu "se presupune că are dreptate" - el chiar are!

Trebuie să recunoşti - e destul de bizar ca o pensiune să fie în două locuri diferite. Şi au mai fost cazuri când unii turişti au mai încurcat între ele unităţi de cazare cu nume asemănătoare sau chiar identice...

Bun. Acum, hai să încercăm să lămurim situaţia asta.

Spui că există 2 site-uri. După cum singură poţi să constaţi, adresa 'primului' e greşită. De fapt, e vorba despre vilamaria.3x.ro/index.html. După felul cum e scris, după vechimea portalului 3x.ro, după preţuri e clar o versiune anterioară a site-ului oficial pe care îl au acum. Se observă şi o creştere substanţială a capacităţii de cazare. De la 2 apartamente şi două garsoniere, la 5 apartamente, o garsonieră şi 3 'matrimoniale'...

Dar stai, de fapt pe site-ul lor scrie aşa:

Vila dispune de 8 locatii: 4 apartamente (living si dormitor), o garsoniera (cu jacuzzi) si 3 camere matrimoniale.

Asta pe prima pagină; dar la descrierea vilei, e cum am scris mai sus. Hmmm... cam ciudat, nici măcar proprietarii nu sunt consecvenţi cu ei înşişi, în cadrul site-ului propriu...

Ajută-ne te rog, să înţelegem şi noi ceva din acest talmeş-balmeş: e vorba de o singură adresă? se pare că nu. Că sunt aceiaşi proprietari, e deja clar. Atunci. la a doua adresă, au cumva aceeaşi firmă? sau nu au deloc şi pur şi simplu închiriază un apartament din casa lor, "extra"?

Mulţumim,

Editat ulterior: se pare că până m-am chinuit să scriu acest răspuns, lucrurile deja s-au lămurit...

[02.07.12 22:51:30]

@webmaster0: Eu vad ca scriind pe google vila maria sinaia imi apare siteul lor care nu e deloc vechi si e folosit de toata lumea. Mai mult mu am ce sa ecplic pentru ca ma enervez inutil. Am explicat intr- una pana mi-am pierdut rabdarea. Daca nu vreti nu lasati acest review pe site si cu adta gata. Explicatiile oferite de mine au fost mai mult decat logice

[02.07.12 23:00:07]

@rita: Corect; doar că eu nu le-am văzut (explicaţiile) decât după ce am scris şi publicat ecoul anterior. Îţi mulţumim pentru ajutor; nu e vina ta că există o astfel de situaţie ciudată. Dar e bine că până la urmă am reuşit s-o lămurim.

Mulţumim.

[02.07.12 23:03:00]

@webmaster0: Si in plus userul dinaintea mea respectiv fulgdenea a scris exact acelasi locru ca si mine. Faptul ca apartamentul e situat intr-o vila pe Alexandru Vlahuta. Se pare ca ce a scris altul nu se vede dar postarea mea i-a intrigat pe toti.

[02.07.12 23:05:27]

@webmaster0: Mersi si eu. Bine ca s-a lamurit situatia

[02.07.12 23:06:18]

@rita: a fost o pură întâmplare, şi dacă tot te-ai uitat şi la celălalt articol, poate ai remarcat că am procedat la fel şi acolo: am retras temporar notele şi am cerut lămuriri. Din fericire, tu ne-ai luminat mai repede, astfel încât acum lucrurile sunt puse la punct în ambele locuri.

Încă odată, mulţumim,

ANTONESEI OANA
[26.03.14 21:30:49]

De curand am recomandat unor prieteni sa petreaca weekendul la vila Maria si mi-au cerut poze (sa aleaga din timp ca sa faca rezervare) - si ca raspuns i-am rugat sa intre pe amfostacolo.ro ca vor gasi impresii si de la alti turisti care au fost cazati acolo cat si poze puse de mine si ceilalti (fiind mandra ca am cunostinte despre asemenea loc de cazare-sa vada nu numai impresia mea ci si a majoritatii). Ca raspuns mi-au spus ca vor in centru la ap. 9 unde sa stea singuri fara alti turisti in vila- (unde si noi am fost cazati) dar, au gasit impresiile unui turist care recomanda sa nu se mearga acolo din cauza proastei locatii.

De curiozitate am intrat acum sa vad despre ce este vorba si constat impresia utilizatorului "rita".

Nu vreau sa-mi para rau ca am postat impresii din suflet pe acest site si mai ales doresc ca toti cei care vin cu parerea sa nu posteze neadevaruri si aberatii care sa creeze o falsa impresie si celor care vor cu adevarat sa mearga la ap. 9 de la vila Maria. Celor care cauta cu adevarat impresii si doresc sa mearga la sigur datorita parerilor postate aici.

Atat eu - cat si "fulgdenea" - vezi impresii SUSTINEM SI RECOMANDAM acest apartament care chiar dc se afla intr-o alta locatie - nu in vila Maria - consider ca este un apartament care se ridica la standarde de cazare identice cu vila Maria - si un mare AVANTAJ este ca se afla ultra CENTRAL- liniste maxima si nu exista trecatori.

Nu pot sa cred ca poate scrie cineva aici orice impresie - fara sa fie verificata inainte.

"prosoape desirate??? ", "Treceai dintr-o camera in alta ca sa ajungi la baie", sau "se vad picioarele celor care trec pe langa geam - ap fiind situat la demisol" - dar ce fac vecinii vedeati cand deschideati geamul - atunci nu se mai vedeau picioarele trecatorilor??? ABERATII!!! SCENARII - fata de care nu vreau sa dau curs sa intru in detalii - mentionez ca tot ce regasiti in pensiunea Maria - se completeaza cu ACEST APARTAMENT MINUNAT NR 9!

Foarte neadevarat tot ce a scris acest utilizator. Am fost cazati acolo si in nici un caz administratora nu ar permite aceste lucruri - mai ales legate de instalatia din baie sau orice altceva care sa impriedice turistii sa locuiasca in bune conditii. Merg de peste 8 ani la Sinaia si in special la vila Maria - unde am probat toate camerele - inclusiv acest apartament unde va recomandam din suflet sa mergeti cu incredere si daca mergeti in familie in general un ap cu 2 camere este decomandat. Nu doresc sa fac comentarii rautacioase fata de impresia utilizatorului "rita" care sustine ca: "Nu mi-a placut absolut deloc apartamentul. Treceai dintr-o camera in alta ca sa ajungi la baie fapt ce afecta intimitatea celui ce dormea pe canapea in sufragerie, respectiv a fiului meu de 14 ani" - sa fim seriosi - intr-un concediu mergi cu familia/prietenii si asa mai departe. Daca se doreste o intimitate anume - se poate opta pt hotel cu camera gen suita/duplex. Avand in vedere ca pretul este cat al unei camere matrimoniale in Sinaia si puteti fi cazati in ap cu 2 camere unde sa locuiti impreuna cu familia - fara sa fiti deranjati de alti turisti - nu stiu ce poate fi mai bun si mai convenabil.

Va ridicati cu pretentii care nu-si au rostul si nici alte neadevaruri spuse cu un scop - care numai dvs il cunoasteti. Nu exista atat de ultra central - apartamente ca al pensiunii Maria - sunt apartamente in regim hotelier - dar aflate in cartiere la distanta mare fata de centru - nicidecum in centru. Doar la hotel regasim ap/suita/duplex - unde costurile sunt pe masura.

In concluzie - conditiile impecabile de la vila Maria se regasesc cu prisosinta si in acest apartament nr 9 - care corespunde celor 3 stele. Cu sustinerea si celor care au mai fost cazati in acest apartament - veniti va rog cu impresii si nu fiti INDIFERENTI fata de altfel de utilizatori - Fac apel chiar si catre admin site-ului care verifica orice info POSTATA AICI, sa fie comentarii negative/impresii realiste - dar nu si NEADEVARATE!

M-am linistit ca nu am stat indiferenta dupa ce am regasit aici si nu tineti cont intotdeauna de impresia unui singur utilizator - ci de impresia MAJORITATII!!

[26.03.14 22:45:07]

@ANTONESEI OANA:

Suntem diferiți unii de alții, iar locul unde unii se simt bine poate fi un chin pentru alții. Fiecare are dreptate când își spune povestea; fiecare o spune după criteriile sale, așadar e imposibil ca absolut toți clienții unei unități de cazare să fie la fel de mulțumiți. Și acesta e și rostul acestui sait - să reflecte fără părtinire TOATE opiniile, pentru a oferi cititorilor posibilitatea să aleagă în cunoștință de cauză.

ANTONESEI OANA
[27.03.14 07:08:31]

@webmaster: Este foarte adevarat ce spuneti dvs si sunt de acord pe deplin. Am si mentionat lucrul acesta- numai ca a fost un comentariu care nu reflecta deloc realitatea.

Cu totii suntem liberi sa ne exprimam opinia - dar sa nu mintim- ca sa putem avea o lume mai buna si mai frumoasa.

Am sa tin minte pe viitor intamplarea -ca sa nu se mai intample astfel de neplaceri!

ANTONESEI OANA, johnnyredlabel, rita
Alte impresii din această RUBRICĂVila Maria: