ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.05.2012
ÎNSCRIS: 14.05.12
MAY-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 4ani

O zi la Madrid

Anul trecut, mergand la Toulouse am facut escala la Madrid. Am stat in Fuenlabrada la niste rude. La dus am stat o zi iar la intoarcere doua zile. Asa ca la dus am vizitat doar Fuenalabrada iar la intoarcere am mers la Toledo si la Madrid. La Madrid am plecat singur deoarece scopul era sa vizitez muzeul Prado, iar la 4 ani baietelul meu nu ar fi avut rabdare in muzeu.

Asa ca m-am urcat in tren, am mers pana la Estacion de Atocha din care am iesit prin strada Paseo Infanta Isabel. Am mers pe Paseo del Prado, pe langa Gradina Botanica si am ajuns in jurul orei 10 - 10.30 in fata muzeului, unde... Ma astepta o coada de cel putin 2-3 ore, atat cat ma pricep eu sa apreciez cozile dupa experientele din Romania. Si avand inca reticiente in ceea ce priveste statul la coada, am zis ca eu nu pierd atata timp in rand. O sa mai ajung alta data in Madrid, cand o sa imi iau bilet de pe net si o sa vad atunci vestitul muzeu Prado.

Asa ca am decis ca e mult mai placuta o plimbare per-pedes prin Madrid. Si bazanda-ma pe o micuta harta printata pe o foaie A4 am plecat la plimbare.

Am continuat sa merg pe Paseo del Prado pana la Plaza de Cibeles. Aici am facut stanga pe langa Banca Spaniei si am pers pe Calle de Alcala pana la Puerta del Sol. De aici am facut slalom pe Calle Preciados si pe Calle Carmen uitandu-ma la vitrinepana la Callao pe care am mers pana in Plaza Sto. Domingo. Apoi incercand sa ajung la palatul regal, cred ca m-am ratacit nitel caci am ajuns in fata operei. Am reusit totusi sa ajung la palat, dar nu am stiut ca ceea ce vedeam era doar laterala cladirii. Am facut stanga pe Calle de Bailen si am vizitat Catedral de la Almudena. Cat am vizitat catedrala a tras o ploiae zdravana, iar cand am iesit abia mai picura. Am continuat pe aceeasi strada dorind sa vizitez si Basilica de San Francisco el Grande dar cand am ajuns acolo era inchisa (pauza de masa: D). Si a inceput iar sa ploua torential. Noroc ca am gasit adapost in usa unei cladiri care cred ca era o scoala. Dupa ce ploaia a stat am pornit pe Gran Via de San Francisco pana la Glorieta Puerta de Toledo si apoi pe Ronda de Toledo pana la Glorieta des Embajadores. De aici am pers pe Ronda de Valencia si Ronda de Atocha, am trecut prin fata centrului de arta Reina Sofia. Am mai mers putin pe Calle Atocha pana la un magazin de suveniruri de unde mi-am luat un magnet de frigider si m-am intors in gara Atocha de unde am luat trenul spre Fuenlabrada.

A fost o plimbare foarte placuta, dar din pacate nu eram pregatit pentru ea. NU aveam materiale "didactice" ca sa stiu ce vad si sa ma orientez mai bine catre ce e de vazut. Dar imi scot eu parleala data viitoare. Care preconizez ca o sa fie anul viitor.

Trimis de Lutyk in 23.05.12 11:24:52
Validat / Publicat: 23.05.12 16:23:17
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 1622 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lutyk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Gara Atocha

Lutyk