ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.05.2023
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 25.05.23
MAY-2023

In minunatul Madrid!!!

Mini vacanta noastra a inceput pe 19 mai, cu decolarea avionului la ora 7:00 dimineata. Zborul a durat aproximativ 3 ore jumate.

Dupa ce am aterizat, am mers putin prin aeroport pana am ajuns la linia de metrou, de unde am cumparat si abonamentele pentru transport. Pentru ca am stat 5 zile, am achizitionat abonament de 5 zile pentru toate linile de transport din centrul orasului. Fiecare card de transport a costat aproximativ 26 euro / persoana, iar pentru copil (baietelul nostru are 5 ani), a costat 13 euro. Pot spune ca a fost cea mai inteligenta alegere, deoarece le-am utilizat la maximum. Aceste carduri se pot achizitiona si de la tonomate, dar si de la un birou aflat chiar inainte de a cobori catre linia de metrou 8. Acest metrou face legatura cu centrul orasului.

Asadar, dupa ce ne-am desmeticit putin, ne-am urcat in metroul 8 si prima oprire a fost la Nuevos Ministerios, unde am vizitat Stadionul Santiago Bernabeu (18 euro / adult, 15 euro / copil), care din pacate nu ne-a impresionat atat de mult, poate si pentru ca eram foarte obositi, cu bagaje dupa noi, si un baietel cam morocănos. Biletele le-am achizitionat online, in primul rand pentru ca nu am stat la rand, pentru achizionarea lor si in al doilea rand pentru ca au fost cu 3 euro de bilet, mai ieftin. Intrarea a fost la ora 13:00, timp care ne-a permis sa mancam putin si sa ne tragem sufletul intr-un parc, iar juniorul sa-si consume energia :D.

Dupa vizitarea stadionului am mers la cazare, un hotel dragut, care ne-a facut vacanta si mai frumoasa.

Hotelul Praga, este situat la 10-15 min cu autobuzul 23, de Plaza Mayor (chiar in centrul Madridului). Statia de autobuz se afla in fata hotelului, ceea ce a fost genial. Daca aveai nevoie de metrou, mergeai 2 statii cu autobuzul (care venea din 4 in 4 min) si ajungeai la statia de metrou.

Hotelul este inconjurat de magazine de tot felul, lidl, carrefour, cofetarii si restaurante. In spatele lui, la 3-5 minute, este parcul Rio cu niste tobogane fantastice, o zona cu niste fantani arteziene unde copiii se puteau balaci si o faleza frumoasa pe care puteai sa te plimbi fara sa-ti dai seama cum trece timpul.

La hotel am avut micul dejun inclus, care a fost variat si foarte consistent. Noi mancam undeva pe la 9 jumate -10:00 si ne permitea sa mai mancam undeva pe la 18:00-19:00, bineinteles, pe timpul zilei mai luam cate-o inghetata, churros sau fructe.

Totodata a fost singurul hotel din cateva la care am vrut sa fac rezervare, care ne-a permis sa luam o camera dubla si nu tripla. Se pare ca la ei, faptul ca aveai copil de peste 4 ani trebuia sa rezervi o camera tripla, desi le explicasem ca baietelul nostru, oricat era patul de mic, el tot cu noi dormea. Asadar, la acest hotel am avut o camera spatioasa, la fel si baia, cu un pat matrimonial de 180 cm, cu balcon si cu mic dejun inclus (atat pentru noi cat si pentru copil), la un pret foarte convenabil. Patul a fost foarte comod si ne-a permis sa ne odihnim foarte bine pentru a fi fresh a doua zi.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

În a doua zi (sambata), am vizitat gradina zoologica, care ne-a placut foarte mult (au foarte multe animale, delfinariu cu spectacol, locuri de joaca pentru copii si terase). La fel, biletele le-am achizitionat online (27 euro / adult si 22 euro / copil), iar ora deschiderii a fost 11:00. Aici am ajuns cu metroul si am mers vreo 5 minute pe jos.

Apoi mai dupa amiaza am mers in parcul Retiro si muzeul naval care este la distanta de o statie de autobuz, de parc. Biletele au costat 6 euro, copilul gratuit. Muzeul a fost chiar dragut si se merita vizitat. Seara am mancat la o terasa de pe Gran Via si ne-am intors spre hotel, dar nu inainte sa trecem pe la toboganele din parcul Rio.

In a treia zi (duminica) am mers la parcul Warner, cel mai mare parc din Spania. A fost o alegere fantastica mai ales pentru baietelul nostru. Parcul se deschide la 12:00 si se inchide la ora 22:00. Ca sa ajungem aici am facut aproximativ o ora. Am luat autobuzul 23, in sens invers, pana la ultima statie si de acolo am luat autobuzul 414 (pentru care am platit separat aproximativ 11 euro / 3 persoane). Am ajuns la ora 12:05 si am plecat la 21:00.

Biletele le-am luat online cu o seara inainte, pentru care am platit 50 euro / adult si 48 euro / copil. Daca achizitionam cu cel putin o saptamana mai devreme, as fi platit 117 euro pentru toti 3, dar pentru ca mi-a fost teama, ca compania cu care am zburat sa nu ne faca o surpriza neplacuta, adica sa anuleze zborul, am preferat sa cumpar toate biletele de la intrari, in momentul ajungerii noastre acolo.

Timpul de asteptare la atractii era de 5-20 min, iar baietelul nostru a fost foarte incantat desi obosise la un moment dat si devenise morocanos (mai ales ca el doarme dupa amiaza si de asta data am sarit somnul), revenindu-si repede cu o inghetata. Pentru noi, nu a fost nevoie sa luam cardurile care ne permiteau sa nu mai stam la cozi, pentru ca timpii de asteptare nu erau asa mari.

A patra zi (luni), a fost pentru sufletul meu, adica plimbari pe stradute, descoperirea pietelor si vizitarea Palatului Regal. Biletele le-am achizionat online, cu ghid audio in limba romana. Atentie! internetul nu este foarte bun si se incarca foarte greu filmuletele (asta daca va achizionati ghid audio pentru telefon, care costa 4 euro. In acest caz trebuie sa va activati wi-fi de la ei care se afla chiar la intrare, la achizitinarea castilor). De asemenea puteti sa luati pentru 5 euro tableta de la ei cu toate filmuletele incarcate. Noi nu l-am considerat foarte util.

Mi-ar fi placut sa ne spuna mai mult despre istoria palatului, sa ne introduca intr-o poveste (asa cum ni s-a intamplat la palatul Schönbrunn / Palatul Hofburg – Viena), dar au fost doar detalii despre tipul camerelor, pentru ce erau utilizate si despre picturile peretilor. Nu contest faptul ca am fost oarecum distrasa si de cel mic, pentru faptul ca avea tot felul de cerinte si poate nu am ascultat eu cum trebuie. De altfel, palatul este mare si impunator, care ne-a placut si unde am petrecut cam 2 ore.

Biserica din fata palatului nu am mai reusit s-o vizitam pentru ca avea program pana la ora 14:00. Am trecut pe langa gradinile parcului, care sunt foarte frumoase si am ajuns la templul Debod. In drumul nostru catre acest templu ne-am oprit si in plazza Espana, unde se gaseste un parc foarte frumos pentru copiii, cu o mica fortareata.

In a cincea zi (marti), am avut zborul la ora 11:00 dimineata, care ne-a permis sa luam micul dejun si sa plecam de la hotel pe la 8:00 (pentru ca aeroportul este cam la o ora distanta de centru). Am aterizat in Bucuresti in jur de ora 16:00.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

In concluzie a fost un city break asa cum ni l-am dorit!! Un city break conceput pentru baietelul nostru si nu numai! Desi are 5 ani si inca are somnul de dupa amiaza, am reusit cumva sa combin toate activitatile sa fie ok pentru toti. In ajutorul nostru am avut si un sitem de purtare „sac happy hug” , potrivit pentru un toddler de 110 cm. Asadar baietelul nostru a fost foarte fericit (mai ales pentru ca a fost primul city break), iar noi am fost mai mult decat fericiti, vazand bucuria din ochii lui.

Ne-am bucurat toti 3 de tot ceea ce ne-a oferit Madridul: ospitalitate, mancare, curatenia din oras, parcuri, stradute si farmecul lui!

Trimis de Catalina E in 25.05.23 14:32:10
Validat / Publicat: 25.05.23 16:07:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Barcelona

VIZUALIZĂRI: 4253 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catalina E); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 plazza Mayor
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

[25.05.23 16:02:46]

@Catalina E: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro. Mulţumim pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța în Madrid, MADRID" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Sfaturi utile pentru vacanța în Madrid]

@Catalina E, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[25.05.23 16:03:11]

Daca doreşti, copiază textul de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul ADAUGĂ IMPRESII NOI @HotelPraga

[28.05.23 19:10:22]

@Catalina E: Bun venit! si succes in continuare. Este greu intradevar cu un copil destul de mic sa reusesti sa gestionezi bine programul sa il antrenezi si pe el in ceva ce ii place, sa vedeti si voi ce va doriti, important este ca a fost frumos.

Sunt convinsa ca veti mai calatori pe aici cand flacaul va avea ceva mai multi anisori si va aprecia altfel aceste locuri.

Felicitari, votat cu mare drag si te mai asteptam si cu alte articole!

Catalina EAUTOR REVIEW
[29.05.23 09:59:32]

Multumesc pentru primire si voturi si de asemenea, multumesc pentru toate recomandarile pe care le-am gasit in aceasta comunitate! In toate vacantele noastre, fie in Romania sau in afara ei, am avut ca reper acest site. Asa ca, FELICITARI!

Pe viitor o sa impart articolul asa cum ar trebui si o sa incerc sa-l organizez mai bine. Este pentru prima data cand scriu un astfel de reviw si fiecare sfat il consider important si de bun augur!

Cu siguranta, cu un copil mai micut este putin mai greu de organizat un city break, dar nimic nu ar fi atat de spectaculos, daca totul ar fi simplu .

Catalina E, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Madrid: