ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2022
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 13.04.17
APR-2022

încărcat de pe telefon!

Cateva zile de primavara la Madrid

Despre Spania am auzit de la multi cunoscuti numai lucruri bune si laude, insa, nu am inteles pana sa ajungem acolo ce inseamna de fapt.

Voi incepe cu concluziile si anume, ca Madrid-ul este minunat, de la clima, locuri de plimbat, locuri de vizitat, pana la oameni si mancare bineinteles.

Mini vacanta a inceput in ultima zi a lunii martie, am ajuns seara dupa un zbor lin si ne-am cazat foarte aproape de centru, la Hotel Princesa Plaza Madrid.

Ciudat mi s-a parut in prima faza faptul ca la ora 22 era inca lumina spre seara, pe cand la noi, ar fi fost intuneric demult. Oamenii foarte prietenosi si zambitori, saritori si binevoitori. In ceea ce priveste mancarea, in Spania cred ca nicaieri nu vei suferi de foame sau nu vei duce lipsa de ceva, gasindu-se de toate, pentru toti.

De obicei cand mergem in marile orase sau capitele, mergem sa vizitam muzee, locuri etc si asa am si inceput doua zi de dimineata, dupa un mic dejun minunat luat la hotel.

Am pornit spre cel mai important obiectiv despre care citisem si stiam cate ceva in mare, si anume, Palacio Real. Dumul pana acolo nu a fost foarte lung, dar ne-a oferit bucuria de a admira cladirile impozante, frumusetea pietei de Espana si Gradinile Jardiness de Sabatini, bucurandu-ne totodata de caldura soarelui, dupa care la noi, inca tanjeam.

Ajunsi la palat, am constatat ca rezervarea pe care o facusem online, ne-a ajutat sa nu mai stam la coada care era destul de mare, am intrat pe o alta poarta si am achitat direct biletele, urmand turul propriu zis. Turul a fost interesant, in sensul ca am avut un ghid pregatit sa raspunda la intrebari, desi prezentarea facuta nu mai necesita neaparat clarificari, totul foarte la obiect prezentat.

Palatul este cu adevarat impozant, plin de istorie, am simtit efectiv ca ne transpune in vremurile acelea, iar picturile de pe plafonul incaperilor inalte si luminoase, ii dadeau un aer cu adevarat nobil.

Inautru minunat, afara, la fel de minunat, acest palat ni s-a parut de o frumusete rara.

Odata iesiti in curtea palatului, am putut observa Catedrala de la Almudena din Madrid, care, la fel, ne-a impresionat cu arhitectura spaniola pe dinafara si cu frumusetea si simplitatea, pe dinauntru.

De obiei incercam pe cat posibil sa mergem doar pe jos, daca nu sunt distante exagerat de mari de parcurs si asa am facut si in Madird, ceea ce ne-a oferit bucuria de a admira cladirile parca perfecte, imaculate si stradutele atat de frumoase si curate ca in niciun alt loc de pana atunci.

Am pornit spre celebra Plaza Mayor, un loc in care am simtit ca suntem intr-o capitala, fiind multa lume, agitatie, galagie, dar pe de alta parte si multe terase de unde am putut alege. Stradutele adiancente care duceau spre piata principala, toate erau la fel de curate, pline de terase, care ne luau ochii, cu oferta diversificata. Am mancat foarte bine si mancare foarte buna, de calitate, iar preturile nu pot spune ca au fost exagerat de mari, avand in vedere ca totusi eram intr-o capitala europeana. In apropiere de Plaza Mayor, am avut surpriza sagasim un muzeul al orasului, unde, intrarea a fost gratuita si chiar ne-a placut, deoarece, prezenta istoria orasului, diverse obiecte de epoca, un muzeu foarte ordonat si sistematizat.

Am incheiat seara cu o vizita la Muzeul Iluziilor, unde pot spune ca ne-am si distrat putin, fiind asemanator, sau pe acelasi tipar, ca muzeele iluziilor din alte tari. Ne-a placut.

A doua zi de dimineata, cu forte proaspte, am pornit spre celebrul Muzeu Prado, despre care, auzisem, citisem cate ceva, dar vag. Drumul pana la mueu a fost la fel de frumos ca in prima zi, in care ne-am bucurat de frumoasele cladiri, de arhitectura lor, de parcuri, stradute, am vizitat pe dinafara si Templul lui Debod, pentru ca nu se deschisese inca asa de dimineata, insa, cireasa de pe tort a fost muzeul, unde, chiardaca am stat la coada 45 de minute, a meritat totul. Este un muzeu cu o colectie de picturi atat de reale, de vii, frumoase, ale celebrilor pictori spanioli, precum Goya, Velasquez, El Greco etc, ce merita o zi pe deplin. Ce e drept, noi am fost asa mai fugitiv, de aceea am spus ca merita o zi, pentru ca am simtit ca e locul in care daca stai o zi, parca tot simti ca nu ai vazut tot. Cine merge la Madrid, trebuievneaparat sa viziteze Muzeul Prado! .

In apropierea muzeului, se afla cunoscutul parc, Parque de El Retiro, plin de gradini, verdeata, un mic lac, fantani, totul, ce te face sa te simti foarte relaxat si sa zambesti incontinuu. Am pierdut si aici destul de mult timp, asa ca faceti-va planurile astfel incat sa aveti suficient timp pentru acest parc.

Aproape de parc, am mai vizitat un muzeu naval, interesant de altfel, mai ales ca noua de plac astfel de muzee. Am mancat in apropierea muzeului pe o terasa, restaurant al unui hotel, la fel de bine ca in centru, la fel de variat si totul calitativ, dupa care, am pornit spre Muzeul Figurilor de ceara, care avea trei incaperi, unde am putut face poze cu multi dintre preferatii nostri.

Seara s-a terminat la o masa luand cina la un restaurant de pe celebra Gran Via, de data aceasta paella, penru doua persoane, pentru ca fiind in Spania, nu puteam sa nu incercam si acest fel de mancare spaniola. Bineinteles ca ne-a placut, a fost excelent, ca toate preparatele mancate la Madrid. Dupa cina, am facut plimbarea spre hotel, scapand din cand in cand la cate un magazin de pe ccelebrul bulevard.

Ultima zi plina la Madrid, a insemnat multa natura, am mers mult pe jos, pana la Zoo, strabatand un parc imens, cu multe piste, de biciclete, de jogging, stradute pentru masini, un parc de distractii, lac, loc de agrement, tot ce isi poate dori cineva pentru o zi in aer liber.

Gradina zoologica a fost foarte frumoasa, ne-a placut mult, am stat la intoarcere pe terasa la lac, dupa care, cu forte noi, am pornit spre centru, iar pe stradutele minuscule si frumoase, unde parca toate casele erau renovate, chiar si pe cele mai intortocheate si departate locuri si o curatenie de nedescirs.

Seara am intrat in mall-ul de langa hotel, El Corte Ingles, care era imens, cel putin pentru noi, obisnuiti cu ale noastre si atat de mult mi-a placut si m-a impresionat si marcat imaginea doamnelor de varsta a treia care, atat de relaxate erau si faceau cumparaturi si se vedea ca stiu sa pretuiasca viata, incat stau si ma intreb si acum cum se poate sa fii asa, parca fara griji, doar grija de tine si de sufletul tau. Le admir.

Asa cum spuneam si la inceput, dupa aceasta calatorie, Spania ne-a facut o impresie foarte placuta, oamenii ni s-au parut ok, primitori, descurcareti, mancarea excelenta, curatenie ca nicaieri pe unde am fost, totul aranjat, ordonat, gata sa primeasaca si pe cei mai pretentiosi turisti. Dorim sa revenim in Spania, la Barcelona, sau Valencia si cine stie unde mai ajungem…

Trimis de Patrim in 04.07.22 21:24:51
Validat / Publicat: 04.07.22 21:57:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 5584 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Patrim); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Plaza de Espana

[04.07.22 21:56:48]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Madridul şi împrejurimile, MADRID" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Muzeele Madridului]

[05.07.22 09:40:57]

@Patrim: O excursie minunata, cu obiective frumoase, mi-ai dat o idee de vacanta, insa pentru o perioada mai racoroasa, asa ca probabil primavara viitoare, si poate ca o saptamana?

Cat despre ospitalitate, am intalnit-o si noi in Barcelona unde am ajuns de vreo 3 ori si unde iti recomand sa ajungi, e frumoasa si primitoare.

Felicitari, votat cu mare drag.

FlorrisPHONE
[05.07.22 11:37:58]

Ce amintiri frumoase!! N-ai cum sa nu iubești Spania, si sa iti tot dorești sa te intorci dupa ce mergi prima data! Am petrecut ultima saptamana din 2021 si revelionul in Barcelona, iar în martie 2022, m-am întors pentru 2 săptămâni de vacanta, pe care le-am petrecut una in Madrid si cealaltă in Valencia. Mi-a placut Madridul dar si mai mult mi-a placut Valencia! Am petrecut 2 săptămâni minunate in cele 2 orase, in Valencia am prins Las fallas, ceva de vis! Numai bine și vacanțe frumoase!

[05.07.22 11:47:40]

@Florris: Sa stii ca dupa ce am citit ecoul tau am accesat profilul tau sa vad daca ai povestit despre aceste doua saptamani, si am vazut ca nu. La cat de frumos ai spus ca a fost, poate reusesti sa ne povestesti si noua.

la Valencia ma gandesc si eu si poate asa voi fi si mai motivata sa caut sa ajung acolo. Te asteptam cu impresii si poze.

PatrimPHONEAUTOR REVIEW
[05.07.22 12:47:07]

@mishu: multumesc! Sper sa ajungem si noi in Barcelona. Da, primavara am fost si noi si cred ca e o vreme excelenta pentru plimbari. Vacante frumoase in continuare!

PatrimPHONEAUTOR REVIEW
[05.07.22 13:29:43]

@Florris: si eu m-am indragostit instant de Spania si sper sa vad si Barcelona, Valencia, Toledo si Doamne ajuta si altele. Vacante frumoase in continuare!

Florris, mishu, Patrim
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Madrid: