ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2012
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11
APR-2012

Hotelul nou de la Magura

Am privilegiul de a fi prima persoana care scrie despre hotelul cel nou din Complexul Magura.

Am vrut sa imi refac bateriile intr-un loc de relaxare totala si am ales acest complex pe care l-am vizitat in dese rinduri fie doar pentru a servi masa cit si pentru a ma delecta cu peisajul.

Accesul se face pe DN10, nu la 20 de km de barajul de la Siriu, asa cum scria cineva mai demult, ci la vreo 40 si ceva (fac eu o scadere din cei aproape 80 km Buzau-Baraj, complexul e la km 27).

Din Buzau se pleaca cu microbuze din jumate in jumate de ora, insa am ales sa merg cu fiul meu cu masina. Se circula si cu trenul prin zona aia, dar nu am vazut unde e gara, desi am mers pe jos citva kilometri.

Rezervarea camerei am facut-o telefonic iar receptionera mi-a confirmat cazarea incepind cu ora 12. Tot la fel si eliberarea camerei.

Am ajuns pe la ora 13 pe o caldura de nedescris si a trebuit sa astept ceva timp la receptie pentru ca tot personalul se ocupa de decorarea restaurantului pentru nunta ce urma sa aibe loc.

Imediat ce formalitatile de cazare au fost facute, una din cameriste ne-a condus catre hotelul cel nou. In drum spre camera ne-a zis ca putem lasa masina in parcarea hotelului (s-a facut una intre timp), caci cea din strada urma sa se umple cu masinile nuntasilor. Pe usa tronau cele 3 stele, dar curatenia pe care am gasit-o calcind pragul acelui stabiliment, m-a facut sa cred ca sint undeva la 4*+.

Pardoseala era oglinda. Mi-era drag sa privesc decoratiunile alese cu gust, tablourile de pe pereti. Mocheta din holul de acces spre camere era curatata perfect. Usa camerei se descuia cu cartela, la fel si conectarea la energie electrica. Dupa ce am lasat bagajele, camerista ne-a condus la subsol ca sa vedem pe unde putem iesi in gradin direct din hotel, sa nu mai ocolim prin strada sau prin restaurant. Dupa ce am coborit niste scari placate cu gresie si am pasit pe un hol, imediat in stinga se facea o usa ce dadea spre curte cu foisor si gratarul de friptura. In capul holului era o usa cu geam mat, pe care scria "spre piscina"... si n-am putut vedea piscina din cauza geamului. :)). Dar m-am lasat pe vine si am aruncat un ochi. Dincolo de usa cred ca trebuia sa scrie "va urma"... Tot in holul din stinga mai era si o toaleta. Fiind un adevarat "reporter AFA" am tras repede citeva cadre pentru a demonstra curatenia. Erau servetele de unica folosinta si sapun lichid linga chiuveta, iar la toaleta hirtie igienica de buna calitate.

Sa revin la camera:

Pat mare dublu, 2 noptiere cu veioze, o comoda cu minibar (fara minibar), televizor, scaun, masa, fotolii din piele, pahare, mocheta, perdele, jaluzele, si nu stiu daca am uitat ceva. In mod special mi-a placut tapetul de pe perete, finisat in mod exceptional. Un balcon mare, cu scaune si masuta din ratan, cu vedere spre curtea hotelului. In hol un dulap cu umerase si perii de pantofi.

Baia era IMPECABILA. Noroc cu prosopul atirnat pe peretele de la dus, altfel nu imi dadeam seama ca exista un perete de sticla, atit de curat era. Aici veti gasi: prosoape albe de toate felurile (corp, fata, picioare), uscator de par, hirtie igienica, casca de baie, sapun, gel de dus la dozator. Si pe jos un gratar de lemn ca sa nu alunece "pacientul". Las pozele sa vorbeasca.

Personalul a fost mai mult decit amabil, chiar daca in complex era o nunta, ospatarii au reusit sa faca fata si clientilor restaurantului. Mincarea, pe linga ca a fost foarte gustoasa, a fost si foarte fierbinte.

Ca minusuri, caci exista si din astea... nu ca as fi o "moftangioaica" (vorba celei de a scris primul review)... as aminti gardul din plasa care marginea gradina, si de care vorbea si @urjanclaudiu. Cu toate ca a crescut vegetatia, acesta nu a fost in totalitate acoperit. Si lipsa minibarului din camera. Am intrebat un ospatar si a motivat ca nu sint frigidere in camerele cele noi deoarece abia au fost date in folosinta si temperatura nu era chiar asa de crescuta.

Da, intr-adevar, temperatura din camera era super. Racoare... ca in padure. Noroc cu plapuma cea groasa ca am dormit ca in burta mamei, asa de bine a fost. Ma gindesc cum o fi in toiul verii, caci nu am vazut nici un aer conditionat, desi m-am uitat special dupa asa ceva. N-am vazut nici calorifere.

Recomand aceasta locatie atit familiilor cu copii cit si celor singuratici. Exista multiple posibilitati de plimbare, vizitare, admirare a naturii.

O sa revin cu alt review despre frumusetile naturii.

Vacante frumoase, tuturor!

Trimis de adri-nico in 02.05.12 23:29:38
Validat / Publicat: 03.05.12 06:47:52

VIZUALIZĂRI: 4743 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 receptia complexului magura (dna. lipsea numa' putin)

iulianic
[03.05.12 08:38:38]

Cine zicea ca @adri-nico nu scrie impresii turistice in spiritul AFA si ca pozele atasate de ea nu o reprezinta decat pe ea? Iata ca scrie si impresii turistice si inca bine, iar pozele sunt ilustrative si "la obiect". Felicitari @adri-nico!

Te rog, totusi sa ma ajuti sa inteleg ceva. Scrii

Iar spre final:

Deci, noul hotel din Complex Turistic Magura este cel despre care ai scris tu. Cum se numeste? Daca tu ai scris primul review atunci la ce se refera "vorba celei care a scris primul review"?

Multumesc pentru lamuriri!

gheisa
[03.05.12 10:11:09]

@adri-nico: daca nu era poza cu borna kilometrica, chiar nu credeam ca aifostacolo, dar poza aia nu ma convinge 100%, lipseste laitmotivul: unde e poza cu mascota cu mustati??? hmm, sa votez... sa nu votez...

neimportant
[03.05.12 10:48:29]

Cât a mers ”daru” la nuntă? Ambientul muzical a fost modern sau tradițional-manelistic? Suprapunerea unui eveniment, gen nuntă/botez/cumetrie cu o activitate pur turistic-relaxant are avantajele sale care de cele mai multe ori precumpănesc minusurile. De pildă, mâncarea servită este cu certitudine proaspătă, venirea aici după evenimentul pomenit s-ar putea solda cu oareșce complicații gastro-intestinale cauzate de porțiile rămase și neconsumate și servite turiștilor pentru a nu înregistra pierderi. De asemenea, poți participa incognito la momentul mult așteptat ”S-a răpit mireasa” (dacă e nuntă), cu ”bucuriile” aferente: ascunderea prin locuri dosnice și ”jumulirea„ cu decență, întâi a miresei, apoi a nașilor la răscumparare...

Impecabile descrierile din camerele de locuit, am remarcat pragmatismul celor care au făcut aranjarea pieselor de baie, iar spațiul din odaia de dormit este imens, asigurând loc de dormit și pentru grupuri de 3-5 persoane, pe o eventuală saltea pneumatică.

Am inserat aceste informații în agenda viitoarelor mele peripluri prin țară. Mulțumesc!

[03.05.12 18:16:55]

@iulianic:

Imi cer scuze pentru confuzia creata, dar aseara, pe la miezul noptii, cind am cautat pe site despre cazarea la acest complex, am vazut ca cineva a scris despre el acum citva ani. E vorba de reviewul @madalitza17. Tot de acolo mi-am insusit si cuvintul "moftangioaica" pentru ca mi-au placut ecourile scrise de dl. Costi.

Eu am scris despre cazarea in hotelul cel nou, care face parte tot din complexul Magura, dar a fost dat in folosinta de curind.

Multumesc pentru felicitari, daca acestea sint sincere.

[03.05.12 18:22:01]

@gheisa:

Draga mea, mai bine nu...

[03.05.12 18:29:57]

@zapacitu:

Eu nu am dat "dar" decit la cazare. Nu m-am amestecat cu nuntasii, insa, revenind din plimbare, am descoperit unde ascunsesera mireasa furata.

Muzica nu m-a deranjat foarte tare deoarece izolatia fonica era la un standard inalt. Nu s-au putut acoperi zgomotele artificiilor de la miezul noptii, insa spectacolul a meritat tot deranjul.

iulianic
[03.05.12 19:51:38]

@adri-nico: Toate ecourile mele exprima numai ceea ce simt cu adevarat. Felicitarile, atunci cand sunt, sunt sincere. Te-am felicitat eu intotdeauna? Nu! Ba chiar m-am exprimat critic de multe ori, dar si atunci tot sincer.

Tot n-am inteles cum se numeste noul hotel din Complexul Magura. Cred insa ca-l vom nimeri daca este cel mai nou. In zona Buzaului n-am vizitat decat Vulcanii Noroiosi. Ne-au ramas atatea de vazut, iar faptul ca am aflat acum despre un hotel bun, nu poate fi decat benefic.

[03.05.12 19:54:20]

@iulianic:

Hotelul se afla in incinta Complexului, deci nu e denumit separat. Face parte tot din complex, care are 2 hoteluri (unul vechi si unul nou) si vreo 3 casute locuibile. (fiecare cu parter si etaj).

ovy2k5
[23.07.12 15:50:10]

Sunt total nemultumit de mancare! Am servit la ei o ciorba de burta si un pui cu usturoi, iar peste cateva ore am dat la rate tot! De asemenea, la terase este cam mizerie si bantuie pisicile pe acolo, fiind hranite de clienti cu ce le ramane!

adri-nico, bog68, gheisa, iulianic, neimportant, ovy2k5
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Turistic Măgura: