ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2017
ÎNSCRIS: 11.08.09
MAY-2017

Complex Magura - servicii de calitate

Deoarece cautam o cazare amplasata strategic pentru a vedea cu usurinta toate obiectivele turistice din zona si pentru ca vroiam neaparat ceva cu demipensiune, complexul Magura a fost locul care ne indeplinea toate cerintele.

Multumesc si colegilor de site care m-au ajutat sa aleg aceasta cazare, prin raspunsurile lor la rubrica CMR. Evident, multumesc si colegilor care mi-au recomandat si alte unitati de cazare

Cam greu sa scriu si eu impresii despre aceasta locatie, care este extrem de apreciata si despre care cred ca s-a scris totul, in cele mai mici detalii. Asa ca hai sa consideram recenzia asta doar o updatare a impresiilor colegilor care au scris deja :)

Comunicarea cu hotelul a decurs prompt, prin cateva mailuri am rezolvat aspectele legate de rezervare si plata avansului. Apreciez intotdeauna promptitudinea in aceste formalitati, pentru ca aproape intotdeauna oglindeste seriozitatea si profesionalismul oamenilor care-ti vor fi gazde.

Complexul este amplasat pe soseaua ce leaga Buzaul de Brasov, la circa 25 km de Buzau. Fiind situat la sosea, m-am gandit ca o sa am parte de zgomot din cauza traficului, motiv pentru care am solicitat camera cu vedere pe spate; receptionerul, foarte amabil, mi-a oferit camera cu vedere laterala, fiind singura disponibila la acel moment. A fost foarte in regula, nu am auzit decat tril de pasarele dimineata, nicidecum zgomot de trafic auto.

Conform informatiilor de pe site, complexul ofera 90 de locuri de cazare, dispuse in 2 corpuri de cladire, astfel: in corpul A se afla receptia si restaurantul, cu 9 camere duble si 2 apartamente. Corpul B (mai nou!) este la cca 50 de m de receptie si are 28 de camere duble+1 apartament. Toate camerele au clasificare de 3*. Ca parere personala, dotarile si dimensiunea camerei ar merita clasificare de 4*

Desi in materialele de prezentare apar si 3 vile cu cate 2 camere fiecare, acestea nu au fost functionale in perioada in care am stat noi acolo. Pentru ca am fost 2 familii, m-ar fi interesat sa inchiriez o vila, imi place acest tip de cazare. Motivul nefunctionalitatii acestora a fost acela ca nu au incalzire si ca au un singur grup sanitar; de aceea, mi s-a comunicat ca nu se inchiriaza, fiind locuite de personalul complexului.

Loc de parcare gasesti intotdeauna, pe sosea, in fata complexului, sau vizavi, la marginea padurii. Mai este o parcare mica, interioara, in fata corpului B, insa am gasit loc acolo o singura data.

Noi am primit camere in corpul B (cel nou), care arata impecabil: dotari de calitate in camere si spatiile comune, curatenie desavarsita; doamnele de la curatenie deretica tot timpul, le vezi vesnic fie in gradina adunand frunze, fie pe holuri maturand sau stergand cu mopul. In camere intra zilnic.

Accesul in camera se face pe baza cartelei; la fel si alimentarea cu energie.

Dintre dotarile camerei amintesc: minibar (cu produse in el, la preturi decente), aer conditionat, mocheta pe pardoseala, aplice cu rol de veioze, noptiere, o masuta joasa de cafea, un scrin tip birou pentru scris, telefon fix, internet wireless, tv LCD montat in perete

Baia este spatioasa, consumabilele se improspateaza zilnic, exista si uscator de par. Scurgerea dusului este direct in pardoseala (fara cadita de dus), delimitarea fata de restul baii facandu-se printr-un paravan de sticla.

Am avut paturi twin aproapiate+un pat suplimentar foarte robust pentru copil; asternuturile si prosoapele au fost impecabile.

Cuier montat in perete, dupa usa, sifonier spatios, cu perii de haine si pantofi si mini-set cu ace si ata de cusut.

Camera a avut balcon, cu vedere laterala, spre pomisori si terenul de tenis; bonus: dimineata ne trezeam in tril de pasarele. Usa de la balcon are plasa de tantari, iar ferestrele sunt prevazute cu perdele si draperii blackout; de fiecare data uitam sa le tragem, iar dimineata ne trezeam cu soarele batand in geam.

Restaurante:

-Complexul are 2 restaurante interioare si 2 terase; toate spatiile permit organizarea de mese festive, nunti, botezuri etc.

-Punctul forte al acestui loc este servirea si profesionalismul ospatarilor; si mancarea este buna dar nimic deosebit; am regasit clasicele meniuri de restaurante fara pretentii, gen: ciorba de vacuta, ceafa de porc si papanasi si variatiuni pe aceeasi tema. Proaspata si corect gatita, dar nimic deosebit pentru gusturile noastre.

-In conditiile in care unul sau ambele restaurante gazduiau petreceri, iar terasele erau full, servirea a fost impecabile de fiecare data, iar timpii de asteptare mici. Jos palaria in fata sefilor de restaurant si al managerului (sau patron) de complex, pentru organizare si fler in alegerea oamenilor si in organizarea bucatariei! Mi-au placut mult ospatarii; in general, oamenii buni din industria ospitalitatii sunt greu de gasit. Dar cu o instruire si cu o motivatie financiara pe masura, poti avea un personal care sa ofere clientilor satisfactie turistica deplina.

-Am servit la ei mic dejun si cina, intotdeauna pe terasa dinspre gradina; foarte frumoasa, aerisita, multa verdeata. Ambele mese au fost a la carte. Puteti consulta produse+preturi in pozele cu meniul pe care le voi posta.

Dintre dotarile/facilitatile complexului mai amintesc:

-Un foisor cu gratar, pentru eventualii doritori de auto-gospodarire

-Gradina foarte, foarte frumoasa si ingrijita, cu flori, arbusti, copaci, bancute si un foisor pentru relaxare.

-Dupa modelul hotelurilor, in receptie exista un mic magazin cu produse de stricta necesitate si cateva dulciuri+racoritoare (sapun, sampon, pasta+periuta de dinti, aparate de ras de unica folosinta, absorbante intime, ciocolate, crantanele, sucuri etc); extrem de util, in conditiile in care in imediata vecinatate nu exista magazine

- exista posibilitatea sa pui consumatiile pe camera si sa achiti nota la check-out;

-Teren multifunctional de sport (tenis, fotbal); prima ora este gratuita, apoi 50 lei/ora.

-Era in constructie un centru spa cu piscina, dar nu am intrebat cand va fi gata; un lucru imbucurator, fiind singura facilitate care lipseste din “peisaj”

-Langa complex se afla un cochet magazin de artizanat si suveniruri, cu obiecte de bun gust, la preturi rezonabile. In ultima zi a sejurului, inainte de plecare, am fost fericita cand am gasit aici magneti de frigider cu toate obiectivele pe care le vizitasem; nu gasisem in alta parte magneti sau alte suveniruri personalizate

Recomand cu drag!

Trimis de Chloe in 11.05.17 16:26:14
Validat / Publicat: 11.05.17 17:14:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂGURA & BERCA.

VIZUALIZĂRI: 4971 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 vedere frontala

[11.05.17 20:03:38]

@Chloe: Prin articolul tau arati la ce este utila AFA (pentru cine nu stie ????) si intradevar locul este minunat. Este placut sa deschizi dimineata geamul si sa respiri aer curat si daca mai auzi si pasarelele deja il consideram bonus. De asemenea preturile din meniu sunt chiar ok, am studiat cateva incepand binenteles cu ciorba de burta ????.

Felicitari, votat cu placere.

ChloeAUTOR REVIEW
[11.05.17 20:50:40]

@mishu: multumesc pentru vot si aprecieri

tata123 🔱
[12.05.17 08:34:45]

@Chloe: Ai prezentat o unitate de cazare despre care am citit numai de bine, articolul tău reconfirmând acest fapt. Este un bun punct de plecare pentru excursiile ce le putem efectua în zonă (probabil o să ne povestești și despre ele, așteptăm). Drăguț este și magazinul de suveniruri. Mulțumim pentru impresii.

La Fântâna lui Mihai Viteazul m-am oprit și eu prin 2010 - am observat că pe ambele fețe sunt jgheaburi și guri de curgere (în partea centrală parcă am văzut și o țeavă). Mă gândesc că la inaugurare (1985) chiar curgea apă pe acele orificii.

ChloeAUTOR REVIEW
[12.05.17 14:18:19]

@tata123: da, presupun ca a fost functionala candva, ca altfel nu-i ziceau "fantana"

Revin curand si cu impresiile de calatorie.

Multumesc pentru aprecieri si vot!

Aurici
[12.05.17 15:29:58]

@Chloe: Mă bucur că oamenii ăștia țin standardul la fel de sus. Confirmări am avut 4 ani la rând când am fost în sejurul de revelion la ei, dar și astă toamnă când am fost la cascada Cașoca și la întoarcere am vrut să mâncăm la ei. Era toamnă târziu, noiembrie, duminică seară, aproape întuneric afară, iar terasa lor Rustic care este atât de mare, era plină ochi, dar și oameni care așteptau o masă. Și nu era vreun eveniment acolo. Asta spune mult.

Din câte am înțeles eu ultima dată când am vorbit cu ei, anul acesta intră în renovare corpul A, cel cu restaurantele și apoi se ocupă de piscină, care este începută și știu că le-a dat bătăi de cap pentru că a trebuit o consolidare foarte serioasă acolo, având în vedere terenul în pantă.

Mă bucur și pentru ei și pentru tine că ai avut un sejur plăcut!

Aurici, Chloe, mishu, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Turistic Măgura: