ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.05.2012
AUG-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 2,4

Extrem de nemulțumit

August 2011 fata de 2010

Cum la sfarsitul lunii august 2010 am fost la H. Dorna din statiunea Mamaia si in linii mari am fost multumiti la sfarsitul lunii august 2011 am revenit la acelasi hotel, doi adulti + 2 copii sub 4 ani.

Deplasarea la Mamaia am facut-o cu autoturismul din dotare, am preferat sa mergem noaptea din considerente de drum mai liber si liniste in masina (copii au dormit aproape tot drumul). In jurul orei 12 am ajuns la Dorna si prima surpriza neplacuta. Loc de parcare … nu este. Ne-a “ghidat” paznicul de la parcarea hotelului la iesirea din spate (spre mare) unde am lasat masina in spatele altei masini incercand sa las loc si de iesire turistilor din hotel dar si masinii din fata mea.

Am mers apoi la receptie unde destul de repede ni s-a dat o camera cu doua paturi si canapea. La receptie ni s-a spus ca putem opta sa incepem sejurul cu pranzul si sa-l terminam cu micul dejun sau sa incepem cu cina si sa terminam cu pranzul. Am ales a doua varianta.

Referitor la camera nu avem mare lucru de reprosat (o priza era desprinsa din perete si cum nu m-am dus cu surubelnita dupa mine nu s-a reparat singura). Curat se facea zilnic, prosoapele se schimbau daca era cazul, aici nu s-a schimbat semnificativ in rau fata de anul anterior.

Masa in schimb a fost un dezastru total (am avut allinclusive). Mancare insuficienta, prost facuta (cred ca daca ma fortam un pic reuseam sa fac o mancare mai cu gust si mai aspectuoasa desi nu sunt un fan al bucataritului... sunt doar consumator final). Ce ramanea de la o masa se “reporta” la masa urmatoare eventual usor modificata daca era cazul. Ca si exemplu dimineata aveai onoarea sa mananci paine cu ou din painea ramasa din zilele anterioare (plina de ulei si tare ca betonul). La micul dejun puteai sa-ti alegi in linii mari din aceleasi sortimente: telemea foarte sarata de un fel, cascaval fara nici un gust de un fel, salam de un fel, sunca presata un fel, vreo 2-3 salate facute cu maioneza dar toate cu acelasi gust, cremvusti din porc, etc. Ceai era la discretie dar nu si pentru copii (asta cu toate ca hotelul era plin de ei). Ceai negru, ceai verde si cam atat. Lapte cald daca mai apucai. Cafeaua de la restaurant e un lichid cu gust de cafea insa dupa ora 9 se deschidea barul si de aici puteai lua o cafea buna.

La masa de pranz puteai alege din doua feluri de supa si 4-5 variante de felul doi. Din pacate au fost cateva cazuri in care am plecat de la masa fara sa mananc nimic (asta desi nu sint foarte mofturos din fire). Intr-una din zile de exemplu la masa de pranz pe o tava erau expuse pulpe de pui negre (probabil au stat prea mult la prajit). Acelasi fel a aparut si la cina.

Bauturile disponibile la allinclusive erau lichior, vodca, coniac romanesti de care atunci am auzit prima data (2 cai frumosi), vin alb/rosu la draft, sucuri la TEC, apa plata de la dozator, la barul de la piscina cateva coctailuri, bere la pahar (Bergenbier).

Hotelul are doua piscine: una pentru adulti si una pentru copii. Piscina pentru copii in 2010 era cu apa calduta iar in 2011 rece ca gheata. Pana si piscina pentru adulti avea apa mai calda decit a strunfilor. Apa era insa curata cu un usor danf de clor.

Cum noi am stat 10 zile am "reusit" sa prindem 2 sambete. Intr-una dl. patron a organizat un chef care s-a intins pana la ora 23 iar in cealalta s-a organizat o nunta. La ambele evenimente s-au luat mese de afara si de la restaurant iar turistii veniti in concediu erau nevoiti sa astepte eliberarea unei mese ca sa poata sa manance si ei. Nu pot sa inteleg cum poate cineva sa-si bata joc in felul asta de turistii care pana la urma au platit o gramada de bani.

Cu masina am iesit de doua ori din parcare. De fiecare data cand ne-am intros am gasit cu mare greutate un loc de parcare in jurul hotelului. Aveti mare grija pentru ca in imediata vecinatate a hotelului gealatii lui Mazare au impus interdictii de parcare (cu toate ca in marea majoritate a cazurilor nu se impunea aceasta masura) si va puteti trezi cu rotile blocate plus o amenda consitenta.

Noi nu vom mai merge la acest hotel si nu-l recomandam ca si posibila destinatie de vacanta.

Trimis de sdaniel in 01.05.12 17:29:24
Validat / Publicat: 01.05.12 18:44:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Moeciu de sus, Pensiunea Podul turcului

VIZUALIZĂRI: 2597 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sdaniel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 AC si LCD din camera

[01.05.12 18:05:12]

@sdaniel: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

[01.05.12 18:45:38]

Si... multumesc pentru ca ai postat acest review, in urma rugamintii mele de aici.

sdanielAUTOR REVIEW
[01.05.12 22:38:01]

@webmaster15: nu ai pentru ce

din pacate a durat cam mult pana mi-am adunat gandurile

imi cer scuze ulterior pentru asta

sdaniel
Alte impresii din această RUBRICĂDorna Hotel: