ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.04.2012
JUN-2011
3 AD. + 2 COPII -- v: 1 si 6 ani

Pensiunea Noblesse - distinctie si eleganta

Angela Similea & Marian Nistor - Vis vegetal

Pentru ca am pomenit-o nu fara nostalgie in reviewul referitor la Perla Hotel (vezi impresii), m-am gandit sa scriu cateva cuvinte si despre locul meu de suflet, Pensiunea Noblesse. Cochetez de ceva timp cu ideea, dar pentru ca nu dispun de fotografii strict cu pensiunea, am tot amanat momentul. Am tras cu ochiul insa pe siteul pensiunii si va spun cu mana pe inima, in realitate e mai bine decat in fotografii!

Am gasit Pensiunea Noblesse intamplator, intr-o dupa-amiaza ploioasa de noiembrie in urma cu 4 ani…atmosfera, ambianta si ospitalitatea patronilor si a angajatilor au sters atmosfera mohorata de afara si ne-au oferit un sejur de neuitat, astfel ca oricand prindem cate doua zile libere dam o fuga la Felix, la Pensiunea Noblesse.

Ma voi opri acum, la ultima iesire, pe care am facut-o impreuna cu amandoi copiii.

Baile Felix

Baile Felix este una dintre statiunile din vestul tarii, care incet, incet, incepe sa-si recapete rangul si stelele apuse... Aspectul statiunii lasa pe alocuri de dorit, aceleasi trotuare sparte, pline de gropi, scari de acces inspre partea dinspre padure a statiunii rupte si fara lumina in timpul noptii, ori prea slab laminate, terase cu muzica zgomotoasa si miros de mici, hoteluri comuniste, la care daca ai “norocul” sa te cazezi in week-end poti foarte usor da peste vreo nunta si s-a zis cu odihna...

Insa apa termala excelenta si beneficiile ei, au reusit sa atraga investitori, exista in Baile Felix terase cochete, atragatoare, pensiuni superbe si cele doua stranduri renovate. Strandul Baile Felix, care poate concura cu succes cu ceea ce am vazut la vecinii unguri si Strandul Apolo. Intre cele doua stranduri exista un culoar de acces, asa ca biletul o data platit iti ofera posibilitatea de a alege locul unde vrei sa-ti petreci timpul. Cardul de acces costa 25 de lei pentru adulti si 15 lei pentru copii, fiind valabil pentru o singura intrare. Dar asta e doar teoretric, deoarece daca achizitionezi carduri de la unul dintre hotelurile Muresul, Poienita etc - cele care ofera locuri prin sindicate, ai dreptul la doua intrari intr-o singura zi.

In incinta strandului gasesti 6 bazine cu apă termală naturală, sezlonguri la discretie, restaurant cu autoservire, braserie si cofetarie cu preparate excelente si preturi rezonabile. Exista tobogane cu apa, bazin cu valuri, gheizere, fotolii de hidromasaj, magazine cu jucarii, obiecte de plaja si tot felul de accesorii. Dusurile dispuse la intrarea in bazine sunt cu apa calda. Sincer, nu as avea ce reprosa. Curatenia este desavarsita, iar pretul de intrare reuseste sa faca o selectie a clientilor.

Pensiunea – impresii generale

Asezata la liziera padurii, iti atrage imediat atentia prin aerul ei aristocratic, in ton cu numele. Elementele naturale sunt aici la ele acasa... Lemnul este frumos imbinat in ansamblul constructiei, fiind folosit la realizarea terasei, iar piatra vine sa-i tina isonul, terasa fiind pavata cu lespezi de piatra. In fata exista un mic elesteu, plin cu pestisori. Terasa este marginita de flori. Totul se incadreaza perfect in armonia padurii din vecinatate. Cladirea nu este mare, pensiunea are doar doua niveluri si mansarda. Pe rand, am fost cazati la fiecare etaj, inclusiv la mansarda, peste tot troneaza curatenia si bunul gust! Automobilul se poate parca si in fata pensiunii si in spate, loc fiind suficient. Intotdeauna cineva te ajuta la caratul bagajelor.

Inca de la intrare ai impresia ca patrunzi intr-o alta lume, receptia nu este tipica unui local de 3 stele – doar atat este cotata pensiunea. Te intampina o canapea somptuoasa de piele crem, doua fotolii in ton, o masuta de lemn lacuit cu aspect bombastic, peste tot flori vii sau uscate, un miros superb de curat si de prospetime. Pe un perete al holului de la intrare vecin cu barul, e un acvariu plin de pesti exotici, intotdeauna stralucitor de curat.

Perdelute albastre prinse haios cu cleme delicate. Totul, absolut totul inspira eleganta si bun gust. La parter este doar restaurantul si barul.

Accesul la etaje se face pe o scara mochetata in albastru, cu balustrada din fier forjat lucrat impecabil. Pana si obiectele de iluminat sunt la fel in toata pensiunea.

Un lucru pe care nu as vrea in ruptul capului sa il omit este acela legat de ospitalitate. Aici esti tratat regeste de catre toata lumea de la patroni la angajati, care incearca si reusesc sa iti satisfaca toate nevoile.

Restaurantul

Este impecabil, elegant, curat, lipsit de mirosuri neplacute, sistemul de ventilatie este excelent. Scaune din lemn masiv, mese de 4 sau mai multe persoane de pe care nu lipseste un aranjament floral sau o lumanarica. Masa se poate servi si pe terasa. Pretul de cazare include micul dejun. Exista cred ca 8-9 meniuri de mic dejun prestabilite dintre care poti alege. Pe rand, cred ca le-am cerut pe toate, dar de departe mi-a ramas la inimioara meniul format doar din branzeturi. Poti alege intre cafea si ceai, eu intotdeauna le-am luat pe amandoua, tocmai datorita gustului exceptional, in spatelele caruia intuiesti produse de cea mai buna calitate. Ceea ce te incanta si te face sa revii e prospetimea bucatelor, gustul desavarsit al preparatelor. Am mancat la destule terase in Baile Felix, dar de departe, restaurantul de aici are cele mai savuroase mancaruri. Aici am gustat pentru prima data ceapa prajita, un produs care suna banal, dar pt gustul meu e bestial! M-a impresionat faptul ca am primit micul dejun si pentru fiul nostru fara sa ni se solicite sa platim in plus cum ne-am fi asteptat... Toaleta care deserveste restaurantul este imensa, extrem, extrem de eleganta, curata. Cei care mi-au citit reviewurile au sesizat poate ca sunt foarte sensibila la mirosuri, aici, la Pensiunea Nobless, mirosuri neplacute nu exista. Nicaieri!

Camera

In acest ultim sejur am locuit la mansarda, voi vorbi insa si despre celelate camere in care am fost cazati. Camerele sunt mari, curate, mochetate, fara nicun fel de pete sau alte neajunsuri. Peretii sunt tapetati cu matase, pe langa patul matrimonial, exista doua fotolii de lemn lacuit si piele, o masuta, racitor, doua noptiere, dulap, cuier, LCD. Pe jos mocheta pufoasa, in care ti se afunda talpile cand pasesti! Lenjeria este divina, din damasc, parfumata si apretata dar fara sa fie prea tare. Trebuie sa o simtiti ca sa imi dati dreptate. Prosoapele sunt impecabile, albe ca zapada si au marcat simbolul pensiunii. Unele camere au un balcon micut, altele nu. In general, am fost doar cu sotul si am avut camera matrimoniala, dar cand am luat cu noi unul sau pe amandoi copiii am optat pentru suita, care include si o canapea. Suita are acelasi pret cu al camerei matrimoniale! La mansarda am avut pat matrimonial si coltar, loc suficient in camera „ sa intorci carul”! Exista aer conditionat care in ciuda caldurilor tipice partii de vest a tarii, reuseste imediat sa isi faca treaba. Am fost adesea si iarna, cand atmosfera este parca si mai calda, mai romantica!

La geamuri sunt perdele diafane de matase fluida si draperii din matase grea, cu aspect burghez. Ferestrele sunt prevazute cu plase contra insectelor. .Mie mi-au placut usile din lemn masiv. Baia este superba. Cu cada sau dus, dotata cu toate cele necesare: sapun solid, gel de dus, aparatoare pt. par din platic, foeon. Pe jos gresie mare, patrata, in tonuri de crem, maro sau cafea cu lapte.

Noblesse oblige

Pensiunea Noblesse, este locul unde lucrurile foarte bune sunt neschimbate cu fiecare an, iar aspecte negative eu nu am remarcat! Aici este locul in care totul, absolut totul de la ambianta, personal, conditiile de cazare si papica buna te satisface.Cat despre raportul calitate-pret - 130 de lei cazare si 3 mic dejunuri incluse - de departe calitatea intrece pretul!

Pensiunea Noblesse este locul idilic pe care il recomand tuturor, dar in special celor care vor sa petreaca un week-end romantic.

Jouir!

Trimis de sunflower in 30.04.12 14:38:56
Validat / Publicat: 30.04.12 15:48:34

VIZUALIZĂRI: 3013 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunflower); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea Noblesse - elesteul din fata pensiunii cu pestisori si o cascada micuta

sunflowerAUTOR REVIEW
[30.04.12 15:58:16]

Va rog sa atasati urmatoarea piesa: http://www.trilulilu.ro/muzica-folk/angela-similea-marian-nistor-vis-vegetal

Multumesc!

-----------------------------------

Rezolvat!

fra
[02.05.12 00:43:17]

Suna parca prea frumos descrierea pensiunii. Ce-i drept, nici nu am citit vreo descriere negativa si nici nu vad ce a mai ramas din ea neatins de cuvinte. Ceea ce-mi da mie personal convingerea ca pensiunea isi merita reputatia este ca a reusit sa se mentina la nivelul asteptarilor si sa nu dezamageasca de-a lungul mai multor vizite.

Felicitari pentru review, foarte detaliat. Eu mi-am pus semn de carte la el si am revenit la el mai traziu ca sa ma bucur de el in intregime: D

sunflowerAUTOR REVIEW
[21.05.12 09:27:40]

@fra:

Cuvintele spun realitatea, nu e nicio exagerare. Parol!

Am facut deja o noua rezervare aici, voi reveni cu multe poze potrivite pt. site, cat de curand!

Multumesc pt. aprecieri!

fra, sunflower