ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.04.2012
DE fra
DIN: Paşcani [IS], Hannover (începând cu aug2020)
ÎNSCRIS: 18.08.10
SEP-2011
18 AD. + 3 COPII -- v: 11-15

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Natura e grozava, dar cu alta varianta de cazare

Cabana Rarau este situata aproape de varful cu acelasi nume din masivul Rarau Giumalau, la altitudinea de 1520 m, in apropierea celebrei formatiuni de stanci "Pietrele Doamnei" - asta este avantajul imens pe care il are cabana..., plus un drum care duce direct la cabana, in stare foarte buna. Daca imi amintesc bine, in septembrie cand am fost, nu era inca terminat drumul, dar se putea circula fara a strica masina.

De mentionat ca am fost un grup mare, de tineri (doua persoane cu varsta putin peste 40 de ani, iar pentru restul media de 20 de ani). Am mers cu trei masini, din diverse localitati din judetele Iasi si Botosani... ca sa se inteleaga calculul de sub 150 ron de persoana pe care l-am dat mai sus (si cum situatia fiecaruiaa a variat, si costurile au variat).

Am ales Cabana Rarau pentru ca era foarte aproape de Pietrele Doamnei si in mijlocul muntilor.

Am stat doar o noapte. Baietii au stat cate doi in camera de doua persoane, cu baie comuna, insa noi fetele am stat intr-o camera care avea paturi supraetajate, in total 11 fete intr-o camera de 10 persoane. Bineinteles baia tot pe hol. Conditiile proaste s-au resimtit in pret pentru noi, fetele (adica ne-a ajuns vreo 15-20 lei cazarea de persoana), insa la baieti nu a fost asa.

Singurul lucru care stiu totusi ca a fost multumitor la cazare a fost ca era caldura in camera, adica nu am murit de frig (ca la cum aratau, la asta te asteptai). Si am reusit sa ne lasam bagajele de dimineata la cazare, ca apoi am plecat repede prin muntii, la escaladat si cutreierat :D

Caut sa pun si poze, dar nu promit sa gasesc ceva prea clar (nu e chiar cel mai placut lucru pe care sa mi-l amintesc din minivacanta petrecuta).

Era sa uit de mancare. Noi am luat cate ceva de la Lidl din Campulung, doar pentru ziua in curs. Am zis ca mancam dimineata la cabana... Mare greseala.

Sincer nu am mers eu personal sa comand mancare, dar prietenii mei s-au intors cu buza umflata: raspunsul pentru orice ar fi cerut din meniu era ca nu se face. Am comandat doar ceai si cafea si ne-am scormonit bine de tot de salamuri, paine, branza... fiecare cu ce s-a nimerit si am mancat in restaurantul de la parter. Painea de la ei era veche si mucegaita si dupa ce vezi asa ceva, nu mai vrei sa stii cum arata altceva de acolo...

A doua zi, am cutreierat iar muntii si padurea de dupa Campulung (intre Campulung si Gura Humorului, imediat dupa iesirea din oras, am luat-o pe o straduta pe dreapta). Si inainte de asta, am mai trecut inca o data pe la Lidl.

In rest, muntii sunt superbi. A fost ceata in prima dimineata, dar pe parcurs s-a mai limpezit. Sincer traseul a fost mult mai abrupt decat m-am asteptat, dar ne-am descurcat si ne-am distrat cu totii.

Recomand oricui Raraul si traseele invecinate, dar cu o alta varianta de cazare... si grup mare, dar neaparat persoane dragi, cu care sa-ti faca placere sa-ti petreci timpul :D. Asta a pus in ceata pentru mine cazarea si pana la urma nu pot sa zic ca am venit cu un gust amar acasa.

Trimis de fra in 25.04.12 23:38:17
Validat / Publicat: 26.04.12 09:05:33

VIZUALIZĂRI: 6278 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Caldura iesind pe horn... sau faceau probe la aragaz? ca mancare sigur nu!

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[26.04.12 10:26:24]

@Fra Am tot auzit ca sunt mai multe cabane montane care, desi in ultima perioada au fost renovate/modernizate, au mai pastrat si (minim) cate o camera mare, cu mai multe locuri (10-12 paturi sau priciuri). Din punctul meu de vedere aceasta idee este binevenita, chiar de apreciat.

De obicei aceste camere sunt ocupate de cei ce nu au prea mari pretentii, care vor doar un adapost si un pat, la pret minim. Si din cate imi dau seama, exact de asa ceva ati avut parte. Nu trebuie sa fim absurzi, nimeni nu va oferi conditii de multe stele la 15 lei pe noapte. Cat despre colegii de camera... este un risc pe care turistul si-l asuma (in cazul in care nu mergi cu „gasca” proprie).

P. S. Ultima cabana de acest gen la care noi am stat a fost Miorita, in muntii Bucegi, si facand un raport calitate/ pret pot spune ca am fost multumit. Aici poti gasi impresiile noastre despre aceasta locatie.

ovy2k5
[26.04.12 13:36:29]

Nu exista alta unitate de cazare in zona, din pacate! La terminarea drumului, sper sa vina si invetitiile si sa se construiasca noi pensiuni in zona, este foarte frumos.

[26.04.12 22:55:59]

Trebuie sa subscriu la aceste impresii, noi nu am stat peste noapte la cabana, dar am facut greseala sa ne oprim acolo sa mancam ceva, dupa ce am coborat de pe Pietrele Doamnei.

Dupa cum a zis si @fra cu greu am gasit ceva de mancare pentru copil, el era cel ce nu mai rezista, si in afara de mici mai existau cateva variante. S-au dorit si niste clatite ca desert dar dupa 15 minute de asteptat a venit ospatarita si ne-a zis ca nu se poate.

Si colac peste pupaza cand am cerut nota, fata care ne-a servit a uitat ce am comandat si ne-a intrebat tot pe noi ce am mancat.

Nu vreau sa mentionez nimic despre grupul sanitar dar trebuie, intrucat era sub orice critica, fara sapun si hartie igienica. (am luat niste sapun de la bar ca sa ne spalam pe maini).

Si cu toate acestea, cand am fost noi, adica anul trecut in septembrie era destul de aglomerata zona, noi am gasit o masa libera doar inauntru, pe terasa era totul ocupat. Zona este superba si Pietrele Doamnei sunt cu adevarat superbe dar cabana aceasta trebuie evitata.

Am sa incarc si eu vreo 2 poze, chiar daca am scris doar un ecou.

[26.04.12 23:08:34]

@elena_iasi: Asta m-a surprins si pe mine - era destul de aglomerat. La un moment dat, ma gandeam cum o sa scoatem masinile din parcare, ca era plin...

Eu personal cred ca multi merg acolo, fiind singura varianta de cazare in zona aceea, iar proprietarii s-au obisnuit cu ideea ca merge asa...

[26.04.12 23:15:11]

@urjanclaudiu: Eu nu m-am intors cu un gust amar din excursie. Pentru mine a fost una dintre cele mai reusite vacante, dar datorita prietenilor si atmosferei create si peisajului. Nimeni din grup nu s-a plans de cazare, mai ales ca nu aveam cine stie ce pretentii, decat ca faceam glume intre noi. Dar avand in vedere modul in care e structurat site-ul amfostacolo.ro, ma gandeam sa prezint in special aspectele care deranjeaza la locul de cazare efectiv, ca sa stie cititorii la ce sa se astepte... si daca exista alta varianta de cazare, sa o aleaga pe aceea: D

[26.04.12 23:15:28]

@fra: variante de cazare sunt dar in Pojorata, de altfel trebuie sa recunosc ca m-am interesat si eu la cabana de preturi

dar mi s-au parut mari pentru ceea ce ofereau si am hotarat sa ramanem in Pojorata peste noapte

[11.01.14 12:58:33]

Impresii proaspete de la Cabana Rarau:

In weekendul 3-5 ianuarie 2014 am purces catre Rarau cu intentia clara de a sta acolo doua nopti. Intentia insa nu s-a materializat intrucat camerele duble indiferent de etajul la care se aflau miroseau a igrasie, baile nu erau nici ele mai bune, iar pretul cerut exagerat de mare pentru ceea ce ofereau. 60 de lei camera cu baie pe hol si 100 de lei camera dubla cu baie proprie.

Grupul cu care eram a decis sa ramana acolo insa noi am plecat si am stat in Pojorata.

O sa adaug si cateva poze din camere.

luciaoradea
[28.01.15 19:41:13]

@fra -

Recomand oricui Raraul si traseele invecinate, dar cu o alta varianta de cazare... si grup mare, dar neaparat persoane dragi, cu care sa-ti faca placere sa-ti petreci timpul. Asta a pus in ceata pentru mine cazarea si pana la urma nu pot sa zic ca am venit cu un gust amar acasa.

Totul e bine cand se termina cu bine, nu? Cel mai placut e cand iesi cu prietenii sa te simti bine, si atunci parca nu mai conteaza unele probleme.

Ma bucur sa iti aduc superbonusul cu votul meu

[04.09.17 02:01:19]

Sunt niște impresii scrise cu blândețe, nu știu nici măcar o persoană să fie mulțumită de cabana Rarău…

Deși mergeam des în Rarău nu am dormit niciodată acolo, mergeam în altă parte…

La cabana Rarău am băut doar o dată o bere și o dată vin fiert și altfel nu-și bătea nimeni capul cu ce fac ei că-i știam aiurea…

[04.09.17 02:09:11]

@urjanclaudiu: hm... a nu se face confuzii, nu-i vorba de calitate sau de confort, e altceva...

e acel ceva care se găsește și în zilele noastre la Gura Diham și care nu-i cabană, cu tot confortul de acolo și cu toată locația de vis, lumea fuge ca de necuratu'

Cabana Rarău nu-i ca alte cabane unde te simți bine primit deși condițiile nu-s de multe stele... este dispreț, dezinteres, bătaie de joc chiar...

Asta spune și simte toată lumea și doar n-or fi chiar cu toții rău intenționați...

[04.09.17 02:12:24]

@ovy2k5: ba există altă unitate de cazare în zonă da-i pentru cunoscători

[05.09.17 19:22:16]

Cu ocazia ecourilor scrise am revazut si eu pozele.

Acum tot drumul este finalizat, se numeste transrarau; am fost pe el anul trecut (am urcat pe o parte si am coborat pe cealalta) si este de vis! Acum insa nu am mai avut cazare, am fost doar pana la pietrele doamnei si atat, o zi cu prietenii.

Legat de alte variante de cazare, cred si eu ca mai exista, tocmai de aia am si spus asa in titlul articolului... mai ales ca de atunci s-a terminat si drumul si au trecut si vreo 6 ani...

danaeldreny*, elena_iasi, fra, luciaoradea, ovy2k5
Alte impresii din această RUBRICĂAlpin Rarău Hotel (ex Cabana Rarău 1520 m) :